 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-05-2007 22:51 | Radek Kicior | Piątek 13 | Witam! Bardzo interesuje mnie historia zabobonu związanego z piątkem trzynastego. Uslyszalem kiedys ze kosciól dokonał jakiejś rzeźi w tym dniu. Nie moge znalezc nic na ten temat ani za ani przeciw. Móglby mi to ktoś wytłumaczyc? |
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Słyszałem, że miałoby to się wiązać z rzezią katarów, inna wersja głosi, że wtedy spalono Wielkiego Mistrza Templariuszy
|
|
 | | Kicior | Czyli jednak cos w tym jest. A jakies bliższe informacje? Rok? a przy okazji... sa jeszcze jakies zabobony związane z kościolem katolickim?
|
|
 | | J.Szulc (5723 punktów) | Kiedyś sprawdzałam, co o tym się wie i pisze. Dokładnie do takich konkluzji doszłam. Trzeba jednak dodać, że Kościół "zabrania" swoim wyznawcom na kabały, przesądy i takie tam... Czyżby dlatego, że chce pewne sprawy zostawić pod woalem tajemniczości? Tak myślę.
Pozdrawiam.
---
|
|
|  | | Zyga (1539 punktów) | >Trzeba jednak dodać, że Kościół "zabrania" swoim wyznawcom na kabały, przesądy i takie tam... >Czyżby dlatego, że chce pewne sprawy zostawić pod woalem tajemniczości?
Wydaje mi się, że ludzie podchodzący do sprawy dociekliwie i logicznie jednocześnie odchodzą od kościoła i tu cały problem (nie mój).
|
|
| Jarek Kubaszewski | > Witam! Bardzo interesuje mnie historia zabobonu> związanego z piątkem trzynastego. Uslyszalem kiedys ze> kosciól dokonał jakiejś rzeźi w tym dniu. Nie moge znalezc> nic na ten temat ani za ani przeciw. Móglby mi to ktoś> wytłumaczyc?Tego dnia (piątek, 13, nie pamiętam którego roku) król Francji Filip IV Piękny podpisał edykt nakazujacy ujęcie wszystkich templariuszy pod pozorem herezji ale tak naprawdę to chciał przejąć ich kasę tylko że kosztowności tam nie znaleziono. Pozdrawiam
|
|
 | | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) | Ja z kolei gdzieś dawno czytałem (tak bardzo, bardzo dawno, że już nie pamiętam gdzie), że był to dzień zagadkowych przypadłości któregoś z papieży epoki cesarza Ottona (też nie pomnę, którego). Przypadłości w rodzaju upadku na schodach, upuszczenia kielicha mszalnego, założenia pludrów przodem do tyłu - bardzo płochliwie odebrane przez otoczenie. Ale to tylko nieśmiałe brzęczenie umęczonej wiekiem pamięci...
|
|
|  | | jarekland (142470 punktów) | > Ja z kolei gdzieś dawno czytałem (tak bardzo, bardzo dawno, że już nie pamiętam gdzie), że był to dzień zagadkowych przypadłości któregoś z papieży epoki cesarza Ottona (też nie pomnę, którego). Przypadłości w rodzaju upadku na schodach, upuszczenia kielicha mszalnego, założenia pludrów przodem do tyłu - bardzo płochliwie odebrane przez otoczenie. Ale to tylko nieśmiałe brzęczenie umęczonej wiekiem pamięci...Niewykluczam że gdziś to czytałeś ale ja podałem dane historyczne-można to sprawdzić. Pozdrawiam
|
|
| Schwalk (133 punktów) | > Witam! Bardzo interesuje mnie historia zabobonu> związanego z piątkem trzynastego. Uslyszalem kiedys ze> kosciól dokonał jakiejś rzeźi w tym dniu. Nie moge znalezc> nic na ten temat ani za ani przeciw. Móglby mi to ktoś> wytłumaczyc?To nie tylko piątek trzynastego, ale i jedenasty wrzesień, 1 maja, katastrofa Challengera i ... to wina kościoła  . Trzynastka jest liczbą wyjątkową (pierwszą po tuzinie, niepodzielną) od niepamiętynych czasów (12 apostołów w chrześcijaństwie+ Jezus), a piątek jest szóstym dniem tygodnia (siódmym jest szabat - sobota), szóstka symbolem Szatana, niedoskonałości. Przypisywanie wszystkiego co złe Kościołowi to już żenada...
|
|
 | 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | >>Witam! Bardzo interesuje mnie historia zabobonu >>związanego z piątkem trzynastego.
podrzucam garść wyjaśnień (z niemieckiej wikipedii)
1.piątek to dzień śmierci jezusa, podobno ewa zjadła jabłko z drzewa poznania też w piątek...
2. 13 jako pechowa liczba: w tradycji biblijnej 12 uchodziła za wielkość harmoniczną, 13 zaś, za złowrogą (podczas ostatniej wieczerzy było obecnych 13 osób). to o tyle dziwne, że w tradycji żydowskiej 13 jest liczbą szczęścia (podobnie w japonii) 2.nie wszędzie na świecie 13. piatek ma taką złą sławę; np. w północnej, protestanckiej części niemiec 13. piątek uchodził za dobry termin ślubu
3.źródłem tego zabobonu może być też 13 październik 1307, kiedy to z rozkazu filipa4 przy współudziale papieża klemensa5 ujęto i wymordowano templariuszy
4.krach na giełdzie amerykańskiej z 1929 roku zaczął sie wprawdzie już w czwartek, ale wiąże się go i z 13.
5.statystyki drogowe nie potwierdzają, aby był to szczególny dzień
6. psychiatria zna nawet pewien rodzaj fobii związanej z tą datą (chory nie chce wstać z łóżka, ma ataki lęku itd.)
a więc klasyczny zabobon o rozproszonej etologii
|
|
| Elżbieta Binswanger-Stefańska (7098 punktów) | > Witam! Bardzo interesuje mnie historia zabobonu> związanego z piątkem trzynastego.witam, zapraszam do przeczytania appendixu mojego autorstwa w książce Marty Fox "Święta Rita od rzeczy niemożliwych", jest tam "prawie wszystko co chcieliście wiedzieć"  o 13. pozdrawiam  ps. jeśli nie ma Pan (nie masz?) pod ręką książki/księgarni/biblioteki, mogę wklepać, ale tylko wtedy  ps.ps. i jeszcze jedno: w "Kodzie Leonarda da Vinci" jest też nawiązanie do 13, ale mocno spłycone ps.ps.ps. w kulturze Majów 13 była liczbą szczęśliwą związaną z rachubami kalendarzowymi
|
|
| Anastazy (2 punktów) | > Witam! Bardzo interesuje mnie historia zabobonu> związanego z piątkem trzynastego. Uslyszalem kiedys ze> kosciól dokonał jakiejś rzeźi w tym dniu. Nie moge znalezc> nic na ten temat ani za ani przeciw. Móglby mi to ktoś> wytłumaczyc?Zob. en.wikipedia.org/wiki/Friday_the_13th
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|