Racjonalista - Strona głównaDo treści
Antyromskie piosneczki na juwenaliach w Poznaniu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
17-05-2013 00:46kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Antyromskie piosneczki na juwenaliach w Poznaniu
Ocena 13 na 13
Cytat:
"A nie mówiłem moja kochana, wyskrob proszę tego Cygana" - zaśpiewa na poznańskich juwenaliach zespół Bracia Figo Fagot. Naukowcy i Romowie protestują. Rektor największej uczelni w mieście w sprawie odwołania koncertu daje studentom wolną rękę wyborcza.p(*)na_juwenaliach_w_Poznaniu.html
"A nie mówiłem moja kochana. Wyskrob proszę tego cygana. Cygan to złodziej i tak już zostanie. Pan Jezus w biblii ma to napisane." www.teksto(*),bracia_figo_fagot,malgos.html
No właśnie. "Bracia Figo Fagot" nie zachęcają do prześladowania Romów/Cyganów, zwracają natomiast uwagę na to, że źródłem rasizmu jest Biblia. Nikt, kto krytykuje tekst piosenki w/w zespołu nie zwraca na to uwagi, w tym "Gazeta Wyborcza", która wykreowała "sensację", znana z tego, że wykazuje "odwagę" poruszając antyklerykalne i antykościelne tematy lata po tym, gdy były publikowane w "Faktach i Mitach".
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

hunbin (2274 punktów)
Zastanawia mnie, że przyszłe elity kraju bawią się przy takiej/takim nie wiadomo czym?
To jest wulgarne i głupie, rasizm zostawił bym jako ostatnią "zaletę" - obecność tego w trakcie juwenaliów jest kolejnym potwierdzeniem tez prof.Hartmana.
System edukacji został zlikwidowany tylko ktoś zapomniał o tym poinformować społeczeństwo.

Swoją drogą czy wykonywanie tego czegoś nie wyczerpuje znamion przestępstwa?

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
17-05-2013 01:46 
 Ocena 8 na 8
Legion (587 punktów)
>Swoją drogą czy wykonywanie tego czegoś nie wyczerpuje znamion przestępstwa?
Oni śpiewali w internecie podobne utwory już wcześniej. Byli nawet w jakimś serialu. Myślisz, że policja zawróci sobie nimi zadki? To czemu policja nie ściga ludzi którzy zrajdowali forum o pszczołach (sprawka naszych polskich chanów). Zresztą, studentom się podobało, studenci to w dzisiejszych czasach w 80% motłoch... Cebulandia pełną parą. Nie warto nic robić, bo to nic nie da.
17-05-2013 07:37 
 Ocena 19 na 19
Meretseger (61860 punktów)

>Swoją drogą czy wykonywanie tego czegoś nie wyczerpuje znamion przestępstwa?

O tak! To zaplanowany i popełniony z zimną krwią mord na dobrym smaku.
18-05-2013 09:27 
 Ocena 1 na 1
pawel_wr (4297 punktów)
>Zastanawia mnie, że przyszłe elity kraju bawią się przy takiej/takim nie wiadomo czym?

Uzyskanie dyplomu wyższej uczelni nie jest tożsame z przynależnością
do elity.
17-05-2013 07:36
 Ocena 10 na 10
Meretseger (61860 punktów)
Być może (tego nie wiem) zespół miał szczytny cel - zwrócenie uwagi na szkody wyrządzane przez pewną starożytną księgę - ale wyszło im to nieco kulawo. Jak by tu powiedzieć... ta piosenka to dla mnie taki odpowiednik gipsowej matki boskiej z odpustu w Koziej Wólce. Jeśli reszta twórczości tego zespołu wygląda podobnie, to się nie dziwię, że ludzie mający odrobinę dobrego gustu kręcą nosem.
slik (20011 punktów)
>[cytat]"A nie mówiłem moja kochana, wyskrob proszę tego Cygana" - zaśpiewa na poznańskich
>juwenaliach zespół Bracia Figo Fagot. Naukowcy i Romowie protestują.
Warto trochę zgłębić temat. Otóż jednym z twórców grupy i autorem tekstów jest Bartosz Walaszek - animator, producent filmowy, muzyk, aktor, scenarzysta, znany z offowego zespołu filmowego Skurcz który popełnił takie filmy jak Bulgarski Pościkk (2001),
Sarnie żniwo (2006) czy serial Kaliber 200 volt (2011). TO właśnie przy okazji powstała grupa Bracia Figo Fagot. Tak jak w filmach Walaszek drwił z kina akcji, tak w muzyce disco-polo i przy okazji hipokryzji katolickiego społeczeństwa. Szokujące jest to, że ludzie nie zauważają, że to drwina i biorą to na poważnie. Teledysków Figo - Fagot nie polecam bo są obleśne "na maxa"
17-05-2013 18:55 
 Ocena 2 na 2
hunbin (2274 punktów)
Jeżeli zrobisz kupę pod pałacem prezydenckim będzie to nie na miejscu niezależnie od tego jaką teorię do tego dorobisz i czy nazwiesz to drwiną.
Może należę już do starszego pokolenia - faktycznie nie ma tego w programie edukacji.


Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
Kiełczewski (439 punktów)
>Jeżeli zrobisz kupę pod pałacem prezydenckim będzie to nie na miejscu
>
Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

A jak wysikasz się do studzienki kanalizacyjnej,ale w Warszawie to Ci wolno.Rozporządzenie prezydenta Starzyńskiego obowiązuje nadal a w Londynie na lewe/chyba/koło samochodu jesteś na "prawie".Trochę nie na temat ale mnie poniosło.
wojojojo (4 punktów)
Bawi mnie jak tacy internetowi bojownicy kierujący się zasadą "nie znam się, to się wypowiem" oburzają się na oczywisty pastisz. Ten zespół to zwykły żart i widownia to doskonale wie. Bracia z zespołu (twórcy min. ZF skurcz) mają kiczowate poczucie humoru i trzeba sobie uświadomić, że ten projekt jest tym samym, parodią disco polo, kpiną i wyolbrzymieniem różnych buraczanych przywar.
17-05-2013 12:04 
 Ocena 4 na 4
Dariusz Godyń (2403 punktów)
>Bawi mnie jak tacy internetowi bojownicy kierujący się zasadą "nie znam się, to się wypowiem" oburzają się na oczywisty pastisz.

Powiadasz że to oczywisty pastisz, jakoś mnie nie ubawił natomiast co niektórych skłonił do nie pastiszowych działań. Nie widzę powodów do pobłażania estradowemu chamstwu ponieważ z niego rodzą się nie pastiszowe podpalenia drzwi i nie pastiszowe pobicia.
yaros42 (127 punktów)
Jak ktoś szuka pretekstu do podpalania drzwi czy pobicia to znajdzie - i będzie to raczej krzywe spojrzenie, uśmiech w nieodpowiednim momencie czy inny kolor skóry plus fobie ładowane w puste głowy przez x lat a nie tekst prześmiewczej piosenki. Nie myślałem, że Bracia Figo Fagot trafią do grona 'chłopców do bicia' jako przyczyna przemocy - zaraz obok brutalnych gier komputerowych i filmów akcji
17-05-2013 16:15 
 Ocena 3 na 3
baszarteg (2319 punktów)

>Nie myślałem, że Bracia Figo Fagot trafią do grona 'chłopców do bicia' jako przyczyna przemocy - zaraz obok brutalnych gier komputerowych i filmów akcji

Zależność między filmami akcji i grami komputerowymi a wzrostem przemocy jest z tego co wiem dyskusyjna ,gdyby jednak chodziło o grę komputerową pt."Zastrzel sobie Cygana/Roma" ,"Wyskrob Roma" sprawa była by chyba już oceniana jednoznacznie,prawda?

>Jak ktoś szuka pretekstu do podpalania drzwi czy pobicia to znajdzie - i będzie to raczej krzywe spojrzenie, uśmiech w nieodpowiednim momencie czy inny kolor skóry

Problem w tym że te piosenki kierowane są do masowego odbiorcy o którym wiadomo (jak mnie się zdaje)przynajmniej tyle ,że znaczna jego część tylko szuka pretekstu do "podpalania jakichś drzwi" a już na pewno zdecydowana większość nie wdaje się w subtelne rozważania dotyczące roli pastiszu i parodii w sztuce ,mogą przynieść skutki dość opłakane.

Co do rozróżnienia tych pojęć (pastisz i parodia )to odnoszę wrażenie że część forumowiczów także nie do końca łapie ,jaka jest między nimi zasadnicza różnica.
17-05-2013 20:08 
 Ocena 1 na 1
yaros42 (127 punktów)
>Zależność między filmami akcji i grami komputerowymi a wzrostem przemocy jest z tego co wiem dyskusyjna ,gdyby jednak chodziło o grę komputerową pt."Zastrzel sobie Cygana/Roma" ,"Wyskrob Roma" sprawa była by chyba już oceniana jednoznacznie,prawda?

No właśnie - takich zależności nie ma. Najczęściej jest to po prostu linia obrony przed sądem. Tytuł a treść utworu to są dwie różne sprawy (mam książkę o tytule 'Obnażeni' i nie jest to poradnik naturysty tylko biografia zespołu depeche mode). Nie słyszałem o symulatorze aborcji ale strzelanek w których przeciwnikami są 'arabscy terroryści' to po ataku na WTC jest całkiem sporo i niewiele zmienia fakt, że nie mają tytułu zabij araba/muzułmanina.

>Problem w tym że te piosenki kierowane są do masowego odbiorcy o którym wiadomo (jak mnie się zdaje)przynajmniej tyle ,że znaczna jego część tylko szuka pretekstu do "podpalania jakichś drzwi" a już na pewno zdecydowana większość nie wdaje się w subtelne rozważania dotyczące roli pastiszu i parodii w sztuce ,mogą przynieść skutki dość opłakane.

W USandA taka ochrona ludzi przed nimi samymi już jest - na kubku z kawą trzeba pisać, że zawartość jest gorąca (bo przecież zamawiający spodziewa się w takim przypadku loda), w filmach poprawność polityczna aż się wylewa z ekranu...

Co generalnie chciałem przekazać moimi wypocinami: jak ktoś jest 'normalny' to taka piosenka (gra/książka/film itd., itp.) nie skłoni go do bycia rasistą/faszystą czy też innym oszołomem. Jak ktoś został wychowany/zindoktrynowany w kierunku nienawiści do innych to wykorzystuje coś takiego do obrony w sądzie - no bo przecież on nic nie chciał zrobić tym cyganom/żółtkom/czarnuchom ale w piosence tak to śpiewali, że nie mógł się powstrzymać...

Piosenka może się podobać albo nie, może kogoś bawić albo i nie, ale ona nie każe nikomu być agresywnym dla otoczenia...
Selanos (12869 punktów)
Czyżbyśmy mieli własnego, polskiego Tima Minchina? Polacy nie dojrzeli do takiego poczucia humoru i sposobu przekazu w ogóle. Polacy są zbyt zamknięci, twardogłowi, sztywni... nie chce spędzić całego dnia na deklamowaniu przymiotników, chociaż w tym przypadku to jest możliwe.
17-05-2013 13:39 
 Ocena 1 na 1
Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
Mi to się bardziej kojarzy z Tymonem Tymańskim i "Dymać Orła Białego".
17-05-2013 20:26 
 Ocena 4 na 4
hunbin (2274 punktów)
Nie dostrzegasz "subtelnej" różnicy między piosenką Ginger wykonaną przez rudego Tima a ordynarnym tekście o "skrobaniu złodzieja cygana"?


Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
Selanos (12869 punktów)
>Nie dostrzegasz "subtelnej" różnicy między piosenką Ginger wykonaną przez rudego Tima a ordynarnym tekście o "skrobaniu złodzieja cygana"?

Zawsze możemy wziąć inną piosenkę. Do wyboru, do koloru, a poprawność polityczna niech... wiadomo co się z tym tworem stanie.

A czy wolno mi jeszcze powiedzieć, że nie lubię cyganów? Nie lubię też Niemców i ichniejszego języka i Ukraińców, za całokształt.
18-05-2013 09:13 
 Ocena 2 na 2
hunbin (2274 punktów)

>A czy wolno mi jeszcze powiedzieć, że nie lubię cyganów? Nie lubię też Niemców i ichniejszego języka i Ukraińców, za całokształt.

Powiedzieć wolno ci wszystko, licz się jednak z konsekwencjami.
Nie lubienie na tle etniczno-narodowościowym wydaje się mało racjonalne.

Jest też różnica między rasizmem a "nie lubieniem", różnica może nie tak wyrazista jak kominy w Oświęcimiu ale jednak zauważalna.

W jedynej znanej mi jawnie wulgarnej piosence Tima dotyczącej papieża, mówi o konkretnym urzędzie i konkretnych zachowaniach, odnosząc się do konkretnych nadużyć, które na wyspach są powszechnie znane.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
18-05-2013 15:48 
 Ocena 1 na 1
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Powiedzieć wolno ci wszystko, licz się jednak z konsekwencjami.
Gdy powiedzenie, że nie lubi się jakiegoś narodu będą miały konsekwencje większe niż wzruszenie ramion rozmówcy (ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji prawnych) będzie to znak, że trzeba się wynosić z tego kraju.
>Nie lubienie na tle etniczno-narodowościowym wydaje się mało racjonalne.
Może i tak, ale nie wszystko co człowiek robi jest racjonalne. Samo zaś nielubienie krzywdy nie robi.
>Jest też różnica między rasizmem a "nie lubieniem", różnica może nie tak wyrazista jak kominy w Oświęcimiu ale jednak zauważalna.
Powiedziałbym, że różnica jest ogromna. Samo nielubienie praktycznie nic nie znaczy, nie jest też raczej powodem do działania na czyjąś szkodę. Gdy ja kogoś nie lubię to zwyczajnie nie utrzymuję z nim kontaktów, nie zaś staram się mu szkodzić. Wyobrażam sobie, że w przypadku narodów czy grup społecznych może to wyglądać podobnie.
Kiełczewski (439 punktów)
>Czyżbyśmy mieli własnego, polskiego Tima Minchina? Polacy nie dojrzeli do takiego poczucia humoru i sposobu przekazu w ogóle. Polacy są zbyt zamknięci, twardogłowi, sztywni... nie chce spędzić całego dnia na deklamowaniu przymiotników, chociaż w tym przypadku to jest możliwe.

proponował bym spojrzenie w lustro....
Selanos (12869 punktów)
> proponował bym spojrzenie w lustro....

Mam wyciągnąć jakieś konkretne wnioski? Bo poza tym, że mam kilogram czy dwa więcej, przed lustrem widzę dobrze mi znanego mnie.
baszarteg (2319 punktów)

>No właśnie. "Bracia Figo Fagot" nie zachęcają do prześladowania Romów/Cyganów, zwracają natomiast uwagę na to, że źródłem rasizmu jest Biblia.

Dałem panu plus za poruszony temat ,chociaż cały czas zachodzę w głowę jaki ma związek w pana komentarzu wzmianka o "Biblii jako źródle rasizmu"w kontekście lichego tekstu jeszcze lichszego zespołu o Jezusie co miał tam coś ponoć w biblii naskrobane ...?

Jeśli jest to koncepcja(a niech mnie tam ,zaryzykuje ) wedle której zespół o dźwięcznej nazwie "Figo Fagot" chciał poprzez swój tekst zasygnalizować niepokojące implikacje wynikające choćby np: z "koncepcji przekleństwa Chama" mieszając jeszcze w to przy okazji Jezusa (w sumie dobrze że nie Johna Lennona)to całość brzmi dla mnie dość (delikatnie rzecz ujmując ) karkołomnie
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
Antyromskie, antysemickie, anty muslim, anty buddyjskie, anty... Ech. Pshaw. Ile jeszcze tego anty potrzeba byśmy stali się ludźmi?



Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
>"Bracia Figo Fagot" nie zachęcają do prześladowania Romów/Cyganów, zwracają natomiast uwagę na to,
>że źródłem rasizmu jest Biblia. Nikt, kto krytykuje tekst piosenki w/w zespołu nie zwraca na to
>uwagi,

Oni sobie po prostu robią jaja ze wszystkiego, wprawdzie jadą po bardzo śliskim lodzie, bo disco polo bardzo trudno sparodiować (bo to jest parodia sama w sobie), ale jak się człowiek bliżej przyjrzy to ich piosenki są dla jaj

Polecam, śmieszne


o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com
Kiełczewski (439 punktów)

>Oni sobie po prostu robią jaja ze wszystkiego, wprawdzie jadą po bardzo śliskim lodzie, bo disco polo bardzo trudno sparodiować (bo to jest parodia sama w sobie), ale jak się człowiek bliżej przyjrzy to ich piosenki są dla jaj
>Polecam, śmieszne

Wykpiwanie innych nacji to nie są jaja ale "Pyta jeden kogut drugiego koguta "Ty to z tymi kurami to na poważnie czy tylko dla jaj".Przemyśl sobie czy tylko dla jaj.
XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
>>Oni sobie po prostu robią jaja ze wszystkiego, wprawdzie jadą po bardzo śliskim lodzie, bo disco polo bardzo trudno sparodiować (bo to jest parodia sama w sobie), ale jak się człowiek bliżej przyjrzy to ich piosenki są dla jaj
>>Polecam, śmieszne
> Wykpiwanie innych nacji to nie są jaja ale "Pyta jeden kogut drugiego koguta "Ty >to z tymi kurami to na poważnie czy tylko dla jaj".Przemyśl sobie czy tylko dla jaj.

Wyraźnie zaznaczyli, że tak się zachowują "bo tak w bibli jest" więc to raczej atak na biblię. Oni styl disco polo doprowadzili do absurdu, dalej już tylko ściana

o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com
hunbin (2274 punktów)
Ciekawy epilog jak zwykle napisało życie.
Wulgarne chamy jednak okazały się zwyczajnym rasistowskim bydłem, zwolennicy teorii o ich specyficznym "poczuciu humoru" są opóźnieni umysłowo jeżeli nadal tego nie dostrzegają.

wyborcza.p(*)rek1&utm_campaign=wyborcza#Cuk

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Jak to dobrze, że jest "Gazeta Wyborcza", bo nie wiedziałbym co mam myśleć.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365