Temat stary jak to forum i corocznie powracający. Podjąłem próbę sprawdzenia, czy coś się w tej sprawie zmienia na przykładzie szkół poznańskich. Przed dwoma laty, dzięki interwencji "Racjonalisty" w Kuratorium Oświaty niemalże na pięć minut przed inauguracją msza wyleciała z programu w IX LO i szczęśliwie reprymenda, którą wówczas otrzymała dyrekcja, nie poszła w las. Przejrzałem jednak programy rozpoczęcia roku szkolnego na stronach internetowych trzydziestu szkół średnich i ze smutkiem stwierdzam, że sytuacja nie wygląda najlepiej. Jedynie 13 szkół zaplanowało świecki ceremoniał (spotkanie ogólne i z wychowawcami) i nie podaje jakichkolwiek informacji o mszach. W pozostałych szkołach msza widnieje w harmonogramie, ale jako punkt dodatkowy, mający odbyć się w pobliskim kościele. Dyrekcje trzech szkół, bynajmniej nie katolickich, całkowicie zapomniały o świeckim charakterze naszego państwa. W XXV LO inauguracja rozpoczyna się w kościele, a następne punkty programu owiane są tajemnicą. W Zespole Szkół Zawodowych im. Lelewela nie przewidziano nic poza mszą. Natomiast w XXVI LO msza odbędzie się 2 września na jednej z lekcji. Instrukcja wyraźnie mówi, że uczniowie na mszę udadzą się z nauczycielami, a ci, którzy lekcje rozpoczynają później, mają stawić się w kościele. Jeśli Redakcja "Racjonalisty" byłaby tak łaskawa i zechciała wykorzystać moją pracę i podjęła stosowne kroki, by tych paru dyrektorów zostało nauczonych rozumu i by przypomniano im obowiązujące w Polsce prawo, będę niezmiernie wdzięczny. |