 |
Pogrążony w ezoteryźmie i irracjonalności ojciec Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-08-2013 21:15 | Venominus (38 punktów) | Pogrążony w ezoteryźmie i irracjonalności ojciec
1 na 1 | Niestety, przekonałem się na własnej skórze czym kończy się irracjonalność. Mój ojciec od wielu lat czyta czasopisma ezoteryczne - Nieznany Świat, Czwarty Wymiar etc. do tego nadużywa alkoholu (codziennie). Obecnie prawie w ogóle nie kontaktuje ze światem rzeczywistym. Znalazłem jego modlitwy do gwiazd astralnych i podświadomości i kartkę z drogami do oświecenia. Chce kupić dom nad jeziorem - jest jeden problem, obecnie zaciągnął już 30 tys. długu (minimalnie, bo wszystkiego z matką nie wiemy). Prowadzi firmę jednoosobową, a koszty samej firmy wynoszą 2 tys., czyli musi zarobić minimalnie 100 zł dziennie na samą firmę, żeby zacząć zarabiać. Jego praca trwa od 10-14, a czasami jedzie w środku tygodnia na ryby na cały dzień, albo zostaje w domu, a długi rosną. Boimy się z matką, że zaciągnie kredyt na ten domek i matka będzie musiała spłacać ten dług do końca życia. Matka obecnie jest w Niemczech, bo za coś trzeba opłacić rachunki. Do tego ojciec w ogóle się nie myje, więc odstrasza klientów, cały czas siedzi na kanapie sącząc piwo i czytając te ezoteryczne czasopisma. Nie wiem co robić, póki co muszę się uczyć (ostatnia klasa szkoły średniej), tylko, nie wiem co potem. Dziękuję naturze, że jestem racjonalistą i nie rozumiem jak ludzie mogą wierzyć w takie głupoty i przy tym krzywdzić innych (gdy chciałem iść do lekarza to rodzice mi powiedzieli, że nie mogę iść i byłem leczony lekami homeopatycznymi np. wiesiołek, dodatkowo argumentowali to tym, że nie ma pieniędzy na leki i mam iść do pracy zarobić sobie na leki (byłem wtedy w gimnazjum), nie czuję się bezpiecznie w takim domu, gdzie komornik może wejść na pensję mamy i mogą być jeszcze większe problemy).
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 chesterx (739 punktów) (zablokowany) | A wiesz czym jest ubezwłasnowolnienie? Gdy ktoś ni jest w stanie kierować swoim postępowaniem na skutek choroby psychicznej lub innej przyczyny, jak choćby uzależnienie, można go pozbawić albo mu ograniczyć zdolność do czynności prawnych. Możesz napisać wniosek o ograniczenie zdolności do cz. p. i jednocześnie siebie zaproponować jako jego kuratora, wtedy podejmowane przez niego cz. p. (jak chociażby zaciągnięcie kredytu) byłyby tzw. negotia claudicantia, co oznacza, że kurator, czyli np. ty, musiałbyś je zatwierdzać, by były ważne, chyba że by były zwykłymi, codziennymi transakcjami. Mógłby wtedy twój ojciec spokojnie pracować dalej, a sytuacja finansowa byłaby pod względna kontrolą. Można go ubezwłasnowolnić całkowicie, ale na to sąd raczej w omawianej sytuacji nie pójdzie, a też by to się wiązało z ustanowieniem itd. Można też złożyć wniosek o przymusowe leczenie ojca w szpitalu psychiatrycznym, może to by pomogło. Teoretycznie możesz to wszystko mieć nikłym kosztem, możesz pójść do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania prokuratury rejonowej. Prokurator w takich sprawach może (a w ubezwłasnowolnieniach musi) uczestniczyć, chociaż to sprawy cywilne. Może też prokurator złożyć odpowiedni wniosek, więc odpadłby ci koszt opłacenia profesjonalnego pełnomocnika. Pokrótce to właśnie to możesz zrobić.
EDIT: jeśli nie wie twoja matka dokładnie, ile to długu jest, to może oznaczać, że nie wyraziła pisemnie zgody na kredyt, to twój ojciec zaciągnął go sam i dług może być egzekwowany wyłącznie z jego majątku osobistego, nie może być egzekwowany z majątku wspólnego małżonków czy tym bardziej z majątku osobistego twojej matki. Spytaj się, bo to ważne, a różne prywatne przedsiębiorstwa windykacyjne krwiopijnie próbują żerować na nieświadomości biednych ludzi i naginają prawo, wmawiając jawne nieprawdy czy chociażby zastraszając ściągają przedawnione roszczenia. Kiedy kredyt był zaciągnięty? Jeśli jest zwłoka w spłacie, czy sprawa trafiła do sądu lub komornika? To ważne rzeczy, bardzo ważne, więc postaraj się to ustalić. Ale jeszcze raz, wspólność majątkowa majątkowa małżonków nie ma nic do rzeczy, jeśli jeden z nich zaciągnął takie zobowiązanie jak chociażby kredyt bez pisemnej zgody współmałżonka.
|
|
 | 2 na 2 | H.Kruger (860 punktów) | >EDIT: jeśli nie wie twoja matka dokładnie, ile to długu jest, to może oznaczać, że nie wyraziła pisemnie zgody na kredyt, to twój ojciec zaciągnął go sam i dług może być egzekwowany wyłącznie z jego majątku osobistego, nie może być egzekwowany z majątku wspólnego małżonków czy tym bardziej z majątku osobistego twojej matki. Spytaj się, bo to ważne, a różne prywatne przedsiębiorstwa windykacyjne krwiopijnie próbują żerować na nieświadomości biednych ludzi i naginają prawo, wmawiając jawne nieprawdy czy chociażby zastraszając ściągają przedawnione roszczenia. Kiedy kredyt był zaciągnięty? Jeśli jest zwłoka w spłacie, czy sprawa trafiła do sądu lub komornika? To ważne rzeczy, bardzo ważne, więc postaraj się to ustalić. Ale jeszcze raz, wspólność majątkowa majątkowa małżonków nie ma nic do rzeczy, jeśli jeden z nich zaciągnął takie zobowiązanie jak chociażby kredyt bez pisemnej zgody współmałżonka. To nieprawda. Każdy małżonek moze zaciągać zobowiązania w granicach tzw. zarządu zwykłego (zwyczajnego) i będą one obciążać również pozostającego w nieświadomości współmałżonka. Wic w tym co jest a co nie jest w granicach takiego zwykłego zarządu. A że kwestia ta nie jest do końca regulowana przepisami, dużo zależy od praktyk i orzecznictwa. Sprowadza się to zaś do kwoty, brutalnie mówiąc. Duże kwota wykraczają poza zwykły zarzad i wymagają współdziałania małżonków. Więc na pewno takie coś jak zaciągnięcie kredytu pod hipotekę wymaga zgody małżonka. Ale jeśli ojciec nabrał różnych drobniejszych pożyczek, to kicha.
|
|
|  | chesterx (739 punktów) (zablokowany) | No tak racja ale wysokość zadłużenia wskazuje, że nie można tego określić jako czynności zwykłego zarządu -- --.
|
|
| |  | | H.Kruger (860 punktów) | >No tak racja ale wysokość zadłużenia wskazuje, że nie można tego określić jako czynności zwykłego zarządu -- --. Szczegółów brak, może to naciapane drobnicą?
W każdym razie, o ile rozumiem, problem tkwi w tym, że ojciec moze wziąć nieodpowiedzialnie większą kwotę na zakup domu nad jeziorem (np. pod hipotekę obecnego domu). I to oczywiście normalny zarząd przekracza, bez zgody współmałżonki się nie da. Nawet więcej powiem, sam bank takiej kasy nie da bez współdziałania współwłaścicieli. Chyba, ze ojcie c w KW obecnej nieruchomości figuruje jako właściciel. To moze być problem.
|
|
| |  | | H.Kruger (860 punktów) | Usunięte przez moderatora
|
|
1 na 1 | Meretseger (61860 punktów) | 1. Skontaktuj się z prawnikiem i potwierdź wszystko to, o czym pisał chesterx. 2. Jeśli masz skończone 18 lat, rodzice nic już Ci nie mogą. 3. Zawsze możesz zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej, zwłaszcza jeśli jesteś jeszcze niepełnoletni. Umożliwią Ci spokojne skończenie szkoły, załatwią jakieś stypendium albo pracę, która nie będzie kolidować z nauką. OPS-y zwykle też miewają prawników, którzy udzielają porad za darmo. Jest szansa, że jak ojciec nie będzie regularnie spłacać jednego kredytu, to drugiego już nie dostanie. Przynajmniej w poważnym banku.
|
|
 | 1 na 1 | Matix (5786 punktów) | >Jest szansa, że jak ojciec nie będzie regularnie spłacać jednego kredytu, to drugiego już nie dostanie. Przynajmniej w poważnym banku.
Wczoraj w Polsat News był cały materiał poświęcony parabankom w Polsce i temu jak Polacy nadal masowo korzystają z ich usług bez wynoszenia lekcji z Amber Gold. Teraz mamy pewien obraz tego jacy to mogą być ludzie. Oderwani od rzeczywistości, być może w ogóle nie oglądający jakichkolwiek wiadomości z kraju i świata.
|
|
|  | 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) |
>Wczoraj w Polsat News był cały materiał poświęcony parabankom w Polsce i temu jak Polacy nadal masowo korzystają z ich usług bez wynoszenia lekcji z Amber Gold. A owszem. W dodatku telewizja pełna jest reklam Providenta, Vivus.pl i Wonga.com. Kilka tygodni temu czytałam (chyba w Polityce, ale nie dam sobie paznokcia za to uciąć) artykuł o parabankach. Ktoś policzył, że roczne oprocentowanie takich chwilowych pożyczek typu "pożyczasz 500 zł, za 2 tygodnie oddajesz 600" wynosi od kilkuset do kilku tysięcy procent. Rozbój w biały dzień, ale ludzie tego tak nie postrzegają. Być może dlatego, że sumy są niewielkie, a terminy krótkie i ludzie nie ogarniają całości w większej skali. >Teraz mamy pewien obraz tego jacy to mogą być ludzie. Oderwani od rzeczywistości, być może w ogóle nie oglądający jakichkolwiek wiadomości z kraju i świata. To jest jedna kategoria klientów takich instytucji. Inna to osoby naiwne, a jeszcze inna - na tyle zdesperowane i w palącej potrzebie, że chwytają się wszystkiego, byle zdobyć parę złotych na zatkanie najpilniejszych dziur.
|
|
1 na 1 | Venominus (38 punktów) | Dzisiaj mama przez telefon krzyczała na tatę, że ona ma tyłki podcierać, a on się obija. On odpowiedział, że on też haruje. To jest szczyt bezczelności. Praca od 10-14, od czasu do czasu zostawanie w domu w środku tygodnia, czy wyjazdy na ryby w środku tygodnia (np. dzisiaj) przy takich długach (są większe niż 30 tys. bo odsetki, kredyty o których nie wiemy, materiał etc.). On powinien teraz pracować od 6-20 przez 5 lat, za te wszystkie długi. Jeszcze twierdzi, że spłaca długi - ciekawe jak, jak nawet na bieżące sprawy nie ma kasy. Matka kiedyś sprawdziła jak spłaca i wygląda to tak, że nie zapłaci np. materiału i "spłaca" kredyt.
Po skończeniu szkoły średniej planuję emigrować do Holandii, kilka lat popracować, a jak nauczę się języka, pójść na studia. Są tam stypendia (500 euro/ miesiąc) dla pracujących studentów, więc z utrzymaniem nie powinno być problemu.
|
|
2 na 2 | bohandas (842 punktów) | >Boimy się z matką, że zaciągnie kredyt na ten domek i matka będzie musiała spłacać ten dług do końca życia.
Najprostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się ustanowienie rozdzielności majątkowej - matka nie będzie odpowiadała za długi ojca i vice versa.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|