Racjonalista - Strona głównaDo treści
Symbol koniczyny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
24-03-2005 00:15Jarosław UrbańskiSymbol koniczyny
Witam! Dlaczego symbolem który jest przy adresie waszej strony jest czterolistna koniczyna. Bardzo proste pytanie, domyślam się że nie bez powodu, ale nie znalazłem w serwisie nic o tym. Nie jestem specjalistą od symboli, jak zresztą większość ludzi, choć interesuję się także tą tematyką, i pewnie większość ma podobne skojarzenia. Więc mi wygląda to jak jakiś żart, prowokacja, jakaś przewrotność...
Symbolika czterolistnej koniczyny jest zgoła przeciwnością racjonalnego myślenia, z tego co wiem:
- symbol szczęścia, nieracjonalnej wiary że znalazcy przypadnie w udziale szczęście i pomyślność, wg. wierzeń podobno przydarzą się onojedynie osobom bogobojnym i uczciwym
- symbol odnalezienia czegoś co jest trudne do odnalezienia, czterolistną koniczynę bardzo trudno odnaleźć w gąszczu innych listków ponieważ szybko męczą się oczy - no może tutaj można by się dopatrzyć pewnej analogii np. do znajdowaniu [mniejszościowej]prawdy (poprzez własne działanie - poszukiwanie) w gąszczu i zalewie propagandy masowej [religijnej]
- cztery listki były porównywane także do czterech ramion krzyża a roślinkę święcono i ukrywano w medalionach czy pierścionkach - dziś uważa się, że znalezioną roślinę należy zasuszyć, a potem najlepiej schować do portfela. Przyniesie szczęście jako talizman, zapewni dobrobyt i wzmocni siłę życiową swojego posiadacza.
- podobne działanie ma także biżuteria, która wykorzystuje wzory czterolistnej koniczyny
Wszystkie te przesądy, traktowanie jako talizman (nie pamiętam genezy ale pachnie mi tu korzeniami pogańskimi, celtyckimi bodajże, choć może się mylę), nie mają z racjonalizmem nic absolutnie wspólnego, chyba że są i inne znaczenia nie znane powszechnie lub znaczenie loga jest przewrotnie ukryte. Tak czy owak, jak dla mnie, przeciętnego czytelnika serwisu, niefortunnie listek jest wybrany za symbol strony, której symbolem jak dla mnie trafniejszym byłoby np.oko, "szkiełko i oko" lub symbol je zawierający, co miało by już bardziej do serwisu zbliżoną wymowę.
Fakt, że jest to tylko ikonka, prawie nic nie znacząca, przy wspaniałości serwisu, powiększającej się kopalni wiedzy dla ludzi myślących i poszukujących, ale symbolika też jest istotna i choć mało racjonalna czasem, to akceptowana z powodzeniem przez nieracjonalne obszary naszej podświadomości i kojarzona w ułamku sekundy przez mózg z
całą masą odpowiadających jej rzeczy i pojęć do czego wystarcza czasem jeden, maleńki symbol. Tak po prostu działa nasz mózg.

webmaster (moderator)Symbol koniczyny
>Bardzo proste pytanie, domyślam się że nie bez powodu, ale nie znalazłem w serwisie nic o tym.
W sumie bardziej zbieg okoliczności.

>- symbol odnalezienia czegoś co jest trudne do odnalezienia, czterolistną koniczynę bardzo trudno odnaleźć w gąszczu innych listków ponieważ szybko męczą się oczy
To by nawet pasowało do poszukiwania w Internecie, ale naprawdę, nie jest potrzeba ideologia dla tej biednej ikonki
Zostanie to zmienione chyba na logo PSR.
24-03-2005 14:35 
 Ocena 1 na 1
Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Symbol koniczyny
Wiem, że ta ikonka Racjonalisty jest w dużej mierze przypadkowa, ale mnie się ona podoba także symbolicznie. Koniczyna to fachowo Trifolium, co znaczy [roślina] "trójlistna". Znalezienie czterolistnej koniczyny, która z zasady jest trójlistna, oznacza szczęście, coś wyjątkowego, nietypowego, coś "nie-normalnego". Odnalezienie "Racjonalisty" w internetowym buszu mniej lub bardziej interesujących "roślin wirtualnych", jest właśnie odnalezieniem takiej czterolistnej koniczyny polskiego internetu Znalezienie, które przyniesie szczęście, ale nie w sposób magiczny, lecz dzięki treściom i ich poznawaniu, jakie zawiera serwis. Symbolika zdecydowanie mi się podoba i nie uważam, żeby było w naszej koniczynce coś irracjonalnego czy przesądnego...
św.MarekSymbol koniczyny
    Pragnąłbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno: stronę praktyczną. Ikonki umieszczane na stronach i serwisach są wyłącznie znakami odróżniającymi je od innych stron i serwisów, czymś, co na pierwszy rzut oka wpada w pamięć. Możliwości ich zamieszczania są niewielkie. Zalecany jest rozmiar 32x32 piksele przy 256 kolorach. Trudno w tym zakresie wymyślić coś specjalnego, powalającego na kolana swoją symboliką, olśniewającego pomysłowością i indywidualizmem.
    Mnie się osobiście ikonka Racjonalisty podoba, chociaż przy pierwszej styczności nie byłem pewien, czy to koniczynka, ze względu na paski. Gdybym miał do niewinnej ikony dobudowywać symbolikę czy ideologię, to nie starałbym się chyba doszukiwać w tym czegoś złego, nawet mając dobre intencje. Po prostu każdy symbol zależy głównie od tego, co chcemy w nim dostrzec.

___________
Pozdrawiam
Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Symbol koniczyny
Akurat uważam, że to pytanie było całkiem zasadne. Symbolika nie jest bez znaczenia, nie jest też głupotą. Przypadkowa i bezsensowna może być przyroda niemająca swego kreatora. Racjonalista ma swoich kreatorów, a tymi kreatorami są racjonaliści, czyli ludzie dla których fetyszem jest SENS tego co robią, tego co mówią. Symbolika jest czymś głęboko racjonalnym, gdyż odwołuje się często do głębszej myśli, do błyskotliwych skojarzeń, do bogatych treści wyrażanych w maksymalnie prostej formie. Symbolika jest więc swoistym sprawdzianem dla intelektu. Nie może być tak, że nasze logo nie ma sensu symbolicznego, a jedynie wymiar praktyczno-ozdobniczy.

Zobaczcie, że główna strona amerykańskich ateistów również przywiązuje bardzo duże znaczenie dla ich symbolów:
www.atheists.org/visitors.center/logo.html
Bardzo pięknego zresztą.

Uważam symbol za ważny środek komunikacji i przekazywania treści i sensów. Dla mnie na przykład zawsze było satysfakcjonujące, jeśli potrafię odczytywać znaki symboliczne czy to w książkach, czy w filmach, czy wreszcie w komunikacji elektronicznej. Wiesz bowiem, ze Twoja wiedza pozwala wydobywać Ci sensy i bogate treści z takich znaków które dla statystycznego odbiorcy będzie po prostu "ozdóbką".
Jarosław.U. (17 punktów)Symbol koniczyny
>To by nawet pasowało do poszukiwania w Internecie, ale naprawdę, nie jest potrzeba ideologia dla tej biednej ikonki
Wziąłem pod uwagę taki sposób interpretacji, jak napisałem...
> - no może tutaj można by się dopatrzyć pewnej analogii np. do znajdowaniu [mniejszościowej]prawdy (poprzez własne działanie - poszukiwanie) w gąszczu i zalewie propagandy masowej [religijnej]
...w takim kontekście, koniczyna nie jest pozbawiona sensu.
A i owszem, ideologia nie jest koniczyna, ale sam symbol może służyć przecież czemuś, na przykład jako sygnał o zawartości. To naturalne i logiczne, na biblii jest zwykle krzyż, i wystarczy "rzucić okiem aby wiedzieć co jest w środku", fe.
>Symbolika zdecydowanie mi się podoba
i
>Mnie się osobiście ikonka Racjonalisty podoba, chociaż przy pierwszej styczności nie byłem pewien, czy to koniczynka, ze względu na paski
Aspekt czysto estetyczny jakoś do mnie nie przemawia, jeśli chodzi o sensowność istnienia takiej ikonki, ale to już odczucie subiektywne, dla mnie ważniejsza jest treść niż forma.
>i nie uważam, żeby było w naszej koniczynce coś irracjonalnego czy przesądnego...
Z tym pozwolę sobie się nie zgodzić. To symbol oznaczający talizman, wiarę że materialna martwa rzecz może wpływać na przyszłe zdarzenia i nasz los. Czy to racjonalne? I czy ten symbol może się z racjonalizmem kojarzyć w jego ogólnym znaczeniu?

>Pragnąłbym zwrócić uwagę na jeszcze jedno: stronę praktyczną. Ikonki umieszczane na stronach i serwisach są wyłącznie znakami odróżniającymi je od innych stron i serwisów
Znam się trochę na projektowaniu i budowie stron, i wiem o co chodzi. Zgadza się, ikonki-symbole służą głównie odróżnieniu stron, często są to loga firm, organizacji itp. lub... symbole określające tematykę strony. I równie dobrze może jej w ogóle nie być. Ale skoro już jest...
>Trudno w tym zakresie wymyślić coś specjalnego, powalającego na kolana swoją symboliką, olśniewającego pomysłowością i indywidualizmem.
Czyżby? Mi zamiast koniczynki od razu przyszło do głowy sceptyczne "mędrca szkiełko i oko", jak napisałem wcześniej, już sobie wyobrażam jak by to mogło wyglądać i że dało by się zrobić biorąc pod uwagę ograniczenia formatu graficznego, symbol wyrazisty wydaje mi się aż nadto i jakże zgodny z ideą serwisu. To tylko moje skojarzenie pierwsze (często pierwsza myśl jest najwłaściwsza), ale nie koniecznie i może są lepsze. No ale skoro logo PSR ma być, to sprawa załatwiona, z mojego punktu widzenia to już lepsze.
>Gdybym miał do niewinnej ikony dobudowywać symbolikę czy ideologię, to nie starałbym się chyba doszukiwać w tym czegoś złego
Nie twierdzę że symbolika to coś złego, a wręcz przeciwnie. Symbole są bardzo potrzebne, wręcz niezbędne, wszędzie ich pełno w otaczającym nas świecie. Uważam tylko że stosowanie ich w oderwaniu od ich znaczenia jest nieracjonalne. One mają czemuś służyć, o czymś mówić, przedstawiać ideę, pojęcie, rzecz itd. dla opisania których potrzeba byłoby o wiele więcej niż tylko jednego znaku, to ułatwia i przyspiesza pracę naszego mózgu, ułatwia komunikację, i dlatego jest tak powszechne, bo z natury praktyczne.
> Po prostu każdy symbol zależy głównie od tego, co chcemy w nim dostrzec.
O ile rozumiem chodzi o to że znaczenie symbolu zależy od interpretacji patrzącego.

Tutaj również nie mogę się zgodzić. To co dostrzeżemy w symbolu to zwykle nie od nas zależy (świadomie), lecz głównie od sposobu pracy naszego mózgu oraz wieloletniej tradycji związanej z funkcjonowaniem danego symbolu. Często nawet sobie świadomie nie zdajemy sprawy że to co nam przyszło na myśl to zasługa symbolu.

Nawet jeśli jakiś symbol ma wiele znaczeń (często z sobą powiązanych, ale nie zawsze) to jest ich skończona ilość (tych znanych szerzej) i niewiele jest miejsca na własną interpretacją. Jeśli funkcjonuje on wystarczająco długo (w naszym przypadku [koniczyna] setki lat, a może i tysiące)jest zakorzeniony w danej społeczności (czasem dotyczy to jedynie określonej grupy: społecznej, etnicznej, kulturowej itd.) i rozpoznawalny przez zdecydowaną większość (np.taki listek koniczyny), lub nawet wszystkich bez wyjątku (krzyż w Europie - zakładam tylko , ale nie spotkałem do tej pory muzułmanina, protestanta, katolika, niewierzącego itd. który by nie wiedział z czym to skojarzyć).
Oczywiście, jeśli czyjś umysł działa inaczej lub np. ktoś nie należy do tego samego kręgu kulturowego, co otaczająca go większość, może zinterpretować inaczej dany symbol, ale będzie wyjątkiem, i jeśli każdy miałby możliwość indywidualnego odbioru zaprzeczyłoby to istocie symbolu, uniwersalności przekazu, często bez względu na język, miejsce zamieszkania, narodowość...

Poruszyłem raczej błahy temat, co tam jedna ikonka, wg. mnie nie zupełnie bez znaczenia, mało znacząca ale nie nic... Na pewno błahy w zestawieniu z poruszanymi na stronach serwisu zagadnieniami. Na większość poruszanych tu zagadnień mam też własne zdanie którego potrafiłbym bronić, ale nieomylny nie jestem. Tak więc, żeby ktoś nie pomyślał że interesuję się, znam się albo uważam że się znam tylko na pierdółkach-ikonkach.

Zaznaczam iż nie jestem specjalistą od symboliki, interesuję się tym trochę jedynie, nie bardziej niż innymi rzeczami. Powyższe wywody to mój punkt widzenia, który starałem się przedstawić (jakżeby inaczej) racjonalnie i zgodnie z logiką.

Pozdrawiam
karolina m. (380 punktów)Koniczyna
Z czystej ciekawości - dlaczego właśnie czterolistna koniczyna pojawia się w zakładkach i przy adresie strony racjonalisty i PSR? Wykluczając związek z przesądami i irlandzką symboliką, niewiele przychodzi mi do głowy. Może wybór był losowy i przypadkowo padło na koniczynę, a nie na przykład jednorożca; a może to sugestia wyjątkowości (w sieci? w społeczeństwie? - wówczas nie byłaby zbyt optymistyczna - na około 10 000 trójlistnych koniczynek przypada jedna czterolistna). Jak to jest?
03-12-2009 13:47 
 Ocena 2 na 2
Kamila Janowicz (598 punktów)Odp: Koniczyna
Jest mała, zielona, widoczna i ładna. Czy potrzebna jest jeszcze jakaś ideologia?
03-12-2009 13:54 
 Ocena 14 na 14
stilgar (7322 punktów)
>Jest mała, zielona, widoczna i ładna. Czy potrzebna jest jeszcze jakaś ideologia?

Ta koniczyna to manichejska kłoda ateizmu rzucona ręką neoliberałów pod nogi polskiego katolicyzmu!
03-12-2009 14:20 
 Ocena 3 na 3
Ojciec Dyrektor (1704 punktów)
>Ta koniczyna to manichejska kłoda ateizmu rzucona ręką neoliberałów pod nogi polskiego katolicyzmu!

Stary, nie wiem co bierzesz, ale podziel się, błagam!

Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Stary, nie wiem co bierzesz, ale podziel się, błagam!
Juści, że jakie zioło, pewnikiem czterolistną koniczynę.

* Na posty ignorujące zalecenie § 14. 1. Regulaminu Forum nie odpowiadam.
03-12-2009 14:24 
 Ocena 4 na 4
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
> Ta koniczyna to manichejska kłoda ateizmu rzucona ręką neoliberałów pod nogi polskiego katolicyzmu!

Ta koniczyna odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest koniczyna na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą koniczyną? My otwieramy oczy niedowiar... eee... wierzącym!
03-12-2009 22:29 
 Ocena 1 na 1
Kamila Janowicz (598 punktów)

>Ta koniczyna to manichejska kłoda ateizmu rzucona ręką neoliberałów pod nogi polskiego katolicyzmu!

Piękny skecz. Jeden z moich ulubionych.
Złotek (867 punktów)
(zablokowany)
Ikonka/ symbol i racjonalisci.pl
Nie do końca wiedziałem gdzie umieścić temat, ale chyba dobrze.
Mam pytanie: Dlaczego ikonką tego forum jest czterolistna koniczynka? Jest to symbol zabobonny, ma ona rzekomo dawać szczęście. Dlatego pytanie co to ma wspólnego z racjonalnością?
coreless (16088 punktów)Odp: Ikonka/ symbol i racjonalisci.pl

Pytanie wydaje mi się sensownie. Skoro ikonką Racjonalisty.pl na Facebooku jest "kroczące" R, to może można by to jakoś ujednolicić?

Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.
07-11-2010 16:11 
 Ocena 1 na 1
webmaster (moderator)
Kuba Śruba (3184 punktów)
Koniczyna ma taką zaletę, że "wszystkim się dobrze kojarzy" - wierzącym i nie-wierzącym, a np. "niewidzialny jednorożec" jest kpiną z religii. Należy budować pozytywny wizerunek, ale
> Jest to symbol zabobonny
dlatego popieram podjęcie tematu - mi się koniczyna nie podoba.
To, że kiedyś (5lat temu?) debatowano, nie koniecznie znaczy, że dana sprawa jest przyklepana i pozamiatana - jako państwo Polskie podpisaliśmy też kiedyś konkordat...

Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
08-11-2010 23:23 
 Ocena 2 na 2
zachaj (5239 punktów)

>Mam pytanie: Dlaczego ikonką tego forum jest czterolistna koniczynka? Jest to symbol zabobonny, ma

Proponuję inny listek.
Złotek (867 punktów)
(zablokowany)
No wiesz sam nie wiem który listek zawiera większość treść racjonalizmu. Jeden jest symbolem nie racjonalności, a drugi powoduje jej zaburzenia .
Gorgiaszek (26 punktów)Ikona portalu



Witam, część i czołem ^^. Tak żem się przyglądał tej racjonalnej stronie i zauważyłem dość rażący szczegół. Bystrzaki się już pewnie połapały po przeczytaniu tytułu wątku, tak chodzi o ikonę strony racjonalista.pl. Tak sobie myślę "czterolistna koniczyna?" - coś tu nie gra, bo przecież racjonalista zamiast szczęścia ma "niezwykłe lub zwykłe zbiegi okoliczności". Dlatego proponuje zmienić ikonę forum na coś bardziej racjonalnego, coś nie niezwykłego, nie wymagającego wiary, nadziei i innych dyrdymałów.

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365