Racjonalista - Strona głównaDo treści
totalitaryzm

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
25-10-2005 15:39Ghost (8 punktów)totalitaryzm
Nie wiem, czy jest to odpowiednie miejsce na tym forum, żeby pisać rzeczy na temat totalitaryzmu, ale dział nosi nazwę Filozofia i Światopogląd [i słuszne to obawy - moderator], więc... chodzi o to, że wybrałem temat na maturę ustną "Przedstaw kształtowanie się ustroju totalitarnego na podstawie wybranych utworów literackich", z tym że teraz potrzebuję tej literatury. Nie czytuję zbyt wielu ksiażek, niestety, i nie wiem, w jakiej będzie zawarta treść do tematu... chodzi o to, że te tytuły, jakie znalazłem opowiadają głównie o kształtowaniu się totalitaryzmu w Polsce jeżeli można tak powiedzieć, bo ona nie istnieje za bardzo w czasie 2 wojny światowej, ale szukam czegoś o kształtowaniu się totalitaryzmu, np. w nazistowskich Niemczech, czy w ZSRR, zanim do władzy doszedł Hitler, czy Stalin. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś podał mi jakieś tytuły albo stronę do innego forum, gdzie ktoś mógłby mi pomóc. Za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

enfant (64444 punktów)
Zanim ktoś Ci coś poleci, spytaj może swoją nauczycielkę. Powinna Ci pomóc ze znalezieniem odpowiedniej literatury na ten temat.

dryń, dryń
Ghost (8 punktów)
podala na szybko jakeis tytuly ale powiedziala ze bedziemy przerabiac wiec sobie bez problemu wtedy je znajde a juz w tym tyg mamy przyniesc bibligrafie szukam tez sam ale jestem wdzieczny za kazda pomoc...
outsider (2469 punktów)
Polecam "Folwark zwierzecy" Orwella; tegoż autora "Rok 1984" to już o totalitaryzmie dojrzałym. doradzam Ci zresztą tę rzecz jako zbyt ponurą w lekturze. Co do Rosji: Pasternak, opowiadania Izaaka Babla (w mianowniku: Babel), ale to relacje nie syntezy. Hannah Arendt "Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła" - tego akurat nie czytałem. Moze i "Msza za miasto Arras" Szczypiorskiego, choć to inne czasy. Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Nie mam do Ciebie pretensji, że nie szukasz samodzielnie - bo prawdę rzecz mówiąc rzeczy dotyczące genezy totalitaryzmu sa niezbyt liczne - i imniej znane niż opisy jego samego.



Co mówisz o Bogu? Ślisko tu od krwi ludzkiej
(Nie-boska komedia}
inhet (1073 punktów)
Dorzuciłbym Zajdla: "Cała prawda o planecie Ksi" i "Paradyzja"

Gdzie brak pojęcia o przedmiocie, tam właśnie słowa sa w robocie
Ghost (8 punktów)
samodzielnie tez szukam i znalalzem tez tytuly podane mn. przez ciebie ale byc moze pomijam material ktory bylby bardzo dobry do tematu a jezeli ktos go zna i powie mi gdzie szukac to do neigo siegne... natomiast tytuly ktore podala mi nauczycielka to sa opisy obozow koncetracyjnych i to tez jest przejawem ksztaltowania sie totaliaryzmu na danym obszarze ale chcialem znalezc cos coopisuje ten proces np jak tworzyl sie w Niemczech zanim wybuchla 2 wojna swiatowa... moga to byc utowry ze zmyslonymi postaciami i zdarzeniami nawet krajami ale jezeli dobrze opisza ten proces to beda jakims urozmaiceniem do tych obozow... dzieki za pomoc
krest
Co do Niemiec przed 2WW albo ZSRR- spytaj historyka.

Ciekawą pozycją są książki Kapuścińskiego.

Pozdrawiam
placownik

   Dodałbym do puli "Ciemność w południe" Koestlera.

   Tylko kiedy Ty to wszystko przeczytasz, skoro nie czytasz zbyt wiele. A swoją drogą, czy mógłbyś, w zamian za te porady, napisać dlaczego tak jest? Czyżbyś uważał czytanie za stratę czasu?

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Ghost (8 punktów)
>   Dodałbym do puli "Ciemność w południe" Koestlera.
>   Tylko kiedy Ty to wszystko przeczytasz, skoro nie czytasz zbyt wiele. A swoją drogą, czy mógłbyś, w zamian za te porady, napisać dlaczego tak jest? Czyżbyś uważał czytanie za stratę czasu?
>   Pozdrawiam
>
Niech strój słów podkreśla urodę myśli


nie uwazam tego za strate czasu wrecz przeciwnie ale tak mysle teraz do niedawna nie czytalem niczego poza tym co musialem przeczytac na polski dlatego ze ksiazki ktore czytalem byly dla mnie nudne nie interesowaly mnie moze poza paroma wyjatkami zniechecaly mnei do czytania w mojej glowie powstal taki obraz literatury jako czegos co trzeba przemeczyc omowic napisac sprawdzian a potem mozna zapomniec. poza tym moim zdaniem do literatury trzeba dorosnac bo inaczej przegapiamy wile rzeczy dostrzegamy tylko to co jest najbardziej uwydatnione nie widzimy jakis glebszych mysli nie wyciagamy wnioskow ktore przydadza sie nam w zyciu czytamy bo musimy i tyle. w gimnazjum czytajac Pana Tadeusza ziewalem niemilosernie nie doczytlaem do konca nie ciekawil mnie a w technikum juz tak czytalem z przyjemnoscia dostrzegajac rzeczy ktorych wczesniej nie widzialem. na tym tez polega problem nie siegam za czesto do ksiazki dobrowolnie zaczynam czytac bo musze a w miare kolejnych stron jezeli cos mi sie spodoba to traktuje to juz jako rozrywke a nie obowiazek a poza tym nie szukam za bardzo czegos co mi sie spodoba samemu wiec borac pod uwage ze w szkole nie czytuje sie znowu tak wiele i ze niewiele osob cztuje ksiazk i nie ma mi kto polecic jakiego ciekawego utowru. poza tym przeczytalem sage o wiedzminie podbalo mi sie to poszedlem wypozyczyc cos o tej tematyce i totalne dno ciagle wypozyczlaem nie czytalem nawet do konca takie cos zniecheca. ostanio zaczalem czytac ksiazki ptricka o'briana o tematyce marynistycznej i podobaja mi sie moze przeczytam cos innych autorow ale teraz nie mam na to czasu ucze sie do matury. moze jakbym mial jakies wysoce rozwiniete zainteresowania w jakims kierunku latwiej odjadywalbym to co mnei ciekawi a tak to moze to byc fantasy historyczna jakas czy jakikolwiek inny gatunek z tym ze ksiazka musi w sobie miec to "cos" żebym ja przeczytal. mam nadzieje ze wystarczajaco wysjanilem czemu nie czytam zbyt wiele a za tytuly dziekuje i zapoznam sie z nimi jak najszybciej

Wróć do listy wątków działu Bazgroły

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365