Racjonalista - Strona głównaDo treści
Między historią, faktem, a metaforą

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
12-11-2011 14:36Koraszewski (82900 punktów)Między historią, faktem, a metaforą
Ocena 11 na 11
"Z największą trwogą zespół redagujący The Sneer Review ma zaszczyt poinformować o największym postępie w prezentacji wiedzy religijnej od czasów wynalezienie prasy drukarskiej - Metaphorical Illuminator."
(Ze Wstępu: sneerrevie(*)/metaphorical-illuminator.html)
Niezastąpiony Sigmund opublikował tekst pozwalający na odróżnienie w najważniejszych tekstach religijnych faktów historycznych od poetyckich metafor. Dotarłem do tego niezwykłego narzędzia dzięki jego opublikowaniu na blogu Jerry Coyne'a i postanowiłem zobaczyć, jak też można go spolszczyć. Wynik mojej pracy jest daleko niezadawalający i zapewne zostanie jeszcze udoskonalony przez innych.

Wierzę w Metaforę wszechmogącą, Metaforycznego Twórcę nieba i ziemi.
I w Jezusa Chrystusa, Syna Metafory Jedynej, Metafory naszej;
który się począł z Metaforycznego Ducha Świętego;
narodził się z Metaforycznej Maryi Panny;
umęczon pod pontskim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion;
metaforycznie zstąpił do piekłów, metaforycznie trzeciego dnia zmartwychwstał;
metaforycznie wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Metafory wszechmogącej;
stamtąd metaforycznie przyjdzie sądzić żywych i umarłych.
Wierzę w Metaforę ;
metaforyczny Kościół powszechny, Świętych metaforyczne obcowanie;
metaforyczne grzechów odpuszczenie;
metaforyczne ciała zmartwychwstanie;
metaforyczny żywot wieczny.

Obecnie powinno się rozpocząć ogólnonarodową debatę nad tym jak ten instrument włączyć do programów szkolnych, iżby młodzież ubogacić tym instrumentem analizy tekstów staro- i nowo-testamentowych.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

ramichael (36666 punktów)
O Matko,Córko i Duszko Metaforyczna!
O Metaforysie Świebodziński!

12-11-2011 16:06 
 Ocena 6 na 6
myprecious (7170 punktów)
Matko Bosko Metaforyczno

Jesus shaves!
13-11-2011 12:42 
 Ocena 1 na 1
Domestos z Bidetu (6257 punktów)
>O Matko,Córko i Duszko Metaforyczna!
>O Metaforysie Świebodziński!
>
>

no ale: Swiebodzińskie Dziwadło jest raczej FAKTEM...

Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
Riv3n (30 punktów)
Pewnie zostanie to ulepszone bo na razie "Syna Metafory Jedynej" nie przekonuje
diogenes (42753 punktów)
>Wierzę w Metaforę...

Nie ma metafory bez jak.
Nie mam pojęcia, jak można wierzyć w te trzy litery.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
12-11-2011 20:21
 Ocena 10 na 10
anhella (110 punktów)

>Wierzę w Metaforę wszechmogącą, Metaforycznego Twórcę nieba i ziemi.

Tak jak w angielskim tekście, trzeba zauważyć, że w słowie "nieba", też kryje się Metafora!
Nieważne, że brzmi głupio, ma działać jak sympatyczny spinacz z Worda, a więc myślę że trzeba wstawić hasło "Metafora" wszędzie, gdzie powinno wystąpić.

Więc:
"Wierzę w Metaforę metaforyczną
Metaforę metafory i ziemi
i w Jezusa Chrystusa,
syna Metafory jedynego,
Metaforę naszą ------>bo wydaje mi się, że chodzi tu o J., nie o b.

który się zmetaforzył z Metafory
narodził się z Maryi Metafory
ukrzyżowan, umarł i, pogrzebion,
metafornął do Metafory
trzeciego dnia zmetaforzył
wstąpił na Metaforę
siedzi po prawicy Metafory
z Metafory przyjdzie metaforzyć

Wierzę w Metaforę
metaforyczny kościół metaforyczny
metafor obcowanie
metafor odpuszczenie
ciała metaforę
żywot metaforyczny

Strasznie dziwne, te czasowniki są dopiero kłopotliwe!

CDN?
13-11-2011 09:47 
 Ocena 1 na 1
neurosurgery (2484 punktów)
> metaforyczny kościół metaforyczny

Lepiej bym tego nie ujął!

Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ.
13-11-2011 11:34 
 Ocena 2 na 2
anhella (110 punktów)
>> Lepiej bym tego nie ujął!

Bo, parafrazując znane słowa,
Metaforze trzeba oddać to, co metaforyczne
neurosurgery (2484 punktów)
>siedzi po prawicy Metafory wszechmogącej

Ileż ta religia może człowiekowi dostarczyć rozrywki!

Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ.
myprecious (7170 punktów)
>>siedzi po prawicy Metafory wszechmogącej
>Ileż ta religia może człowiekowi dostarczyć rozrywki!
>
Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ.


A ile metafory

Jesus shaves!
Artur@R (7115 punktów)
>Obecnie powinno się rozpocząć ogólnonarodową debatę nad tym jak ten instrument włączyć do programów
>szkolnych, iżby młodzież ubogacić tym instrumentem analizy tekstów staro- i nowo-testamentowych.<

Można dołączyć metafory obrazkowe np:





"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."
rysiek (4593 punktów)
Fajna zabawa. Zastanawiam się tylko, czy nie jest to deprecjonowanie pojęcia metafora i dowartościowywanie bzdur?
Metafora, jak rozumiem (może za wąsko), to sposób bardziej obrazowego opisu jakiegoś zjawiska, ma niejako wzbogacić jego opis. To określenie typu: ocean piasku, słup dymu, morze gwiazd, dziura w pamięci itp.
Ale czy zmartwychwstanie z Nowego Testamentu to metafora? Czy Jezus się ukrywał, a później ujawnił swoim towarzyszom? Gdyby takie zdarzenie określili zmartwychwstaniem to tak. Ale nie, wg NT po prostu zmarł a potem ożył. Nie widzę tam metafor, tylko czyste fantazje przedstawiane jako fakty.

PS
Oczywiście rozumiem że temat dyskusji i powyższe wypowiedzi w niej to kpiny, ale chciałem zwrócić uwagę że "święta księga" nie sprawdza się, nie tylko jako źródło faktów, ale też jako metafora.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365