Racjonalista - Strona głównaDo treści
Iloraz ciekawości [QC]

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
12-03-2023 17:10romaro (25211 punktów)Iloraz ciekawości [QC]
Ocena 3 na 3
Tomas Chamorro-Premuzic, znany ze swojej pracy łączącej profilowanie osobowości i przywództwo, wydał w lutym 2017 r. książkę The Talent Delusion, argumentuje , że pewien iloraz ciekawości byłby znacznie lepszym atutem niż IQ w obliczu złożoności świata.
Twierdzi, że Iloraz ciekawości [QC] jest równoznaczny z pragnieniem wiedzy umysłu. Osoby, które mają dużą QC, są bardziej pytające i bardziej otwarte na nowe doświadczenia. Dla nich nowość jest ekscytująca, a rutyna nudą. Siłą rzeczy nie są konformistyczne i generują wiele oryginalnych pomysłów. QC nie zostało jeszcze zbadane tak dogłębnie, jak iloraz inteligencji [IQ] lub iloraz emocjonalny [EQ], ale już dziś mamy pewne dowody na jego znaczenie w zarządzaniu złożonością. Po pierwsze, pozwalając nam być bardziej tolerancyjnymi wobec dwuznaczności, dzięki bardziej wyrafinowanemu, subtelnemu i zniuansowanemu myśleniu. Po drugie, prowadząc do wyższego poziomu inwestycji intelektualnych i długoterminowego zdobywania wiedzy, zwłaszcza w dziedzinie sztuki i nauki. Wiedza i doświadczenie sprawiają, że złożone sytuacje są im znane. QC jest zatem głównym narzędziem zapewniającym proste rozwiązania skomplikowanych problemów. Jeśli IQ jest trudne do trenowania, można rozwinąć QC (jak EQ). Jak powiedział Einstein: "Nie mam żadnego specjalnego talentu, jestem po prostu namiętnie ciekawy".
Żyjemy w czasach, w których świat nigdy nie był bardziej skomplikowany. Wynika to z szybkości postępu technologicznego i ogromnego zasobu informacji. Zresztą filozofowie Leibniz w XVII wieku i Diderot w XVIII wieku narzekali już na zbyt wiele informacji. Tak więc to, co wiemy dzisiaj, prawdopodobnie wyda się nieistotne dla przyszłych pokoleń. Liczy się nie względna złożoność każdej epoki, ale to, jak ludzie żyją z nią w codziennym życiu. Prawdziwe pytanie brzmi: dlaczego niektórzy są bardziej zdolni do radzenia sobie ze złożonością niż inni? Chociaż jest to oczywiście zależne od kontekstu, złożoność zależy od dyspozycji mózgu.
Niemal naturalnie zakładamy, że wiedza i możliwości są znacznie większe. Jednak ciekawość jest kluczowa dla zdobycia tego doświadczenia. W dzisiejszym świecie to, co wiemy, jest mniej ważne niż to, co możemy wiedzieć; Potencjał to nowa wydajność benchmarku. Zawody przyszłości są trudne do przewidzenia, a osoby, które dobrze sobie radzą w pracy, są często mniej kompetentne, gdy zmienia się kontekst i awansują. Dlatego potencjał jest ważniejszy niż wydajność. Społeczeństwo, które uwielbia się uczyć, jest namiętnie ciekawe i wie, jak wykorzystać wyobraźnię i kreatywność. Każdy wielki wynalazek zaczynał się jako pomysł, ale każdy pomysł zaczynał się od ciekawości.( Steve Jobs - kto zna jego biografię zrozumie co mam na myśli)
Myślę, że żyjemy w świecie nasycenia informacjami. Paradoksalnie, nigdy nie było łatwiej być źle poinformowanym. Wszyscy jesteśmy w stanie zdobyć wiedzę, ale odwrócenie uwagi od trywialnych informacji i uzależnienie od mediów społecznościowych obraża nasze krytyczne myślenie i ciekawość. Daje to poczucie natychmiastowego zaspokojenia potrzeby, ale nie ma głębokiej wartości dla wiedzy i w ogóle nie stanowi wyzwania dla intelektu. Nikt nie czyta wp.pl z chęci nauki, ale dlatego, że jest znudzony i chce konsumować trochę wiadomości o celebrytach. Tak więc algorytmy, które decydują o naszych kanałach informacyjnych, są ostateczną formą cyfrowego populizmu.
Dzięki neuronauce branża reklamowa stara się jeszcze lepiej kierować oczekiwaniami, przewidując je. Czy nie byłoby mądrzej zagłębić się w nasze mózgi, aby uczynić ciekawość pierwszą dźwignią zaangażowania marketingowego. I tutaj krótkie wyjaśnienie - Neuronauka jest nauką o tym, jak rozwija się układ nerwowy, jego strukturą i tym, co robi. Neuronaukowcy koncentrują się na mózgu i jego wpływie na funkcje behawioralne i poznawcze (myślowe).
Ultra-ukierunkowany marketing może być również szkodliwy, ponieważ sprawia, że ludzie są ciekawi tylko w krótkim okresie. Nie pomaga im to w rozwijaniu wiedzy fachowej. Reklamy na portalach przyciągają uwagę. Tego chcą reklamodawcy. Dbają o naszą ciekawość dopóki produkt się sprzedaje.
Neuronauka oferuje głębsze zrozumienie naszych zachowań, ale wypełnienie luki między zachowaniem a rzeczywistymi konsekwencjami wymaga więcej danych i teorii, niż mózg może zaobserwować. Neuronauka nie dodała nic do dyskusji o ciekawości, po prostu mówi nam o częściach mózgu, które zapalają się, gdy się uczymy. To teorie psychologiczne i dane behawioralne informują nas o ciekawości, a nie skany mózgu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

Przynudzanie o ciekawości.

cr
12-03-2023 23:04 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>Przynudzanie o ciekawości.
Błyskotliwe wypowiedzi należy docenić.
W nawiązaniu do wątku, w którym autorowi również nudziarstwo zarzuciłem (nie mam złudzeń - zauważyłaś), odpowiem jego słowami:
>Każdy może wyprodukować co chce [...]
Jednak w odróżnieniu nie będę powtarzał tematów, które uznacie za nudne czy wręcz bezwartościowe.
Pozdrawiam i chylę czoło z wiadomego powodu.
12-03-2023 23:31 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Przynudzanie o ciekawości.
>Błyskotliwe wypowiedzi należy docenić.
Recenzja nie musi być przychylna, ale powinna być dobra.


cr
13-03-2023 00:10 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>>>Przynudzanie o ciekawości.
>>Błyskotliwe wypowiedzi należy docenić.
>Recenzja nie musi być przychylna, ale powinna być dobra.
Całkowicie się zgadzam. Łatwiej radzić sobie z wronami niż z pochlebcami; pierwsze pożerają umarłych, drudzy żywych.
okragly (21676 punktów)

> Osoby, które mają dużą QC, są bardziej pytające
to nasza CR
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>> Osoby, które mają dużą QC, są bardziej pytające
>to nasza CR
A niby gdzie ja o cokolwiek pytam?

cr
15-03-2023 11:47 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>> Osoby, które mają dużą QC, są bardziej pytające
>>to nasza CR
>A niby gdzie ja o cokolwiek pytam?
wiedz, że w Starożytnej Grecji, greczynki musialy chodzic nago
tak że, nie udawaj greczynki bo ...
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>> Osoby, które mają dużą QC, są bardziej pytające
>>>to nasza CR
>>A niby gdzie ja o cokolwiek pytam?
> wiedz, że w Starożytnej Grecji, greczynki musialy chodzic nago
>tak że, nie udawaj greczynki bo ...
To powiedzenie pono dlatego ma postać "nie udawaj Greka", że chodzi o Sokratesa i jego metodę. Więc nie Greczynki.

cr
15-03-2023 16:58 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>> Osoby, które mają dużą QC, są bardziej pytające
>>>>to nasza CR
>>>A niby gdzie ja o cokolwiek pytam?
>> wiedz, że w Starożytnej Grecji, greczynki musialy chodzic nago
>>tak że, nie udawaj greczynki bo ...
>To powiedzenie pono dlatego ma postać "nie udawaj Greka", że chodzi o Sokratesa i jego metodę. Więc nie Greczynki.
ale Ty jesteś kobieta, mam pisać nie udawaj Greka?
lepiej, nie udawaj Sokratesa.
nawet możliwe, że był babą (podobno mamy 18 płci)
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>ale Ty jesteś kobieta, mam pisać nie udawaj Greka?
Skoro tym, kogo (jakoby) udaję, jest Grek (Sokrates), to tak.

cr
16-03-2023 06:52 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>ale Ty jesteś kobieta, mam pisać nie udawaj Greka?
>Skoro tym, kogo (jakoby) udaję, jest Grek (Sokrates), to tak.
ok
ale do innych na forum będę pisał; nie udawaj CR
bo my są nie gęsi i swojego Greka mamy
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>ale do innych na forum będę pisał; nie udawaj CR
>bo my są nie gęsi i swojego Greka mamy
Na razie to (dzięki farmerowi ) jestem w czołówce wymienianych z nicka forumowiczów.

Celebrytką fR się stałam.

cr

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365