 |
Czyżby Maria jednak pozostała dziewicą? :) Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-12-2010 01:52 | nobodylikeyou (972 punktów) | Czyżby Maria jednak pozostała dziewicą? :) | Słyszałem teorię że bracia i siostry Jezusa nie mogły być potomstwem Marii, ponieważ jak głosi ew. Jana, Jezus na krzyżu polecił opiekę nad matką apostołowi Janowi (J 19,25-27), ponieważ ówczesny obyczaj wymagał tego od potomstwa. Słowa "Oto matka twoja", którymi Jezus przekazał opiekę nad swoją matką Janowi świadczą, że Jezus był jej pierworodnym, a zarazem jedynym dzieckiem.
Przyznasz że dziale poświęconym Biblii nie znalazłem polemiki z taką argumentacją. Czy ktoś ma/zna jakieś kontr argumenty w tej materii, lub miał do czynienia z takim poglądem? Przyznam że oprócz negacji autorstwa czwartej ewangelii, nie przychodzi mi nic sensowniejszego...
Z góry dziękuje za odpowiedz.
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
9 na 9 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | >Słyszałem teorię że bracia i siostry Jezusa nie mogły być potomstwem Marii, ponieważ jak głosi ew. >Jana, Jezus na krzyżu polecił opiekę nad matką apostołowi Janowi (J 19,25-27), ponieważ ówczesny >obyczaj wymagał tego od potomstwa. Słowa "Oto matka twoja", którymi Jezus przekazał opiekę nad
Niech będzie pochwalony Święty Mikołaj!
Ewangelie były spisywane w najlepszym razie kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa. Pamięć ludzka potrafi ładnie ubarwić wydarzenia.
Według pozostałych Ewangelistów kobiety i znajomi przypatrywali się z daleka, a Jezus na krzyżu wypowiadał inne słowa. Porównaj opis ukrzyżowania u wszystkich i będziesz wiedział, co warte jest budowanie teologii na takich "dokładnych cytatach zanotowanych przez bezpośrednich świadków". Natchnionych Duchem Świętym, oczywiście.
Opinia o dziewictwie Maryi oparta jest zresztą na tradycji. Jeden z apokryfów cytuje wypowiedź akuszerki odbierającej poród Jezusa, zadziwionej faktem, że po porodzie błona dziewicza Maryi pozostała na swoim miejscu! Mamy więc istotne zeznanie świadka, z wykształceniem medycznym, który osobiście sprawdził to palcem... Nie sposób wątpić...
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
|
|
 | | sirBuk_PanBuk (6257 punktów) | > Mamy więc istotne zeznanie świadka, z wykształceniem medycznym, który osobiście sprawdził to palcem... Nie sposób wątpić...
Ale co z Palcem!? taki Palec, teraz jak się np odnajdują zaginione dzieła Wielkiego Malarza Podarowane Elektrykom! - może i Palec komuś podarowano... Taki Palec nie może sobie tak gdzieś leżeć we wszechświecie! Tyle Maryj na niego czeka... Trzeba rozpisać przetarg na ekipę poszukiwawczą! To bardzo poważne wyzwanie!
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
|
|
|  | 5 na 5 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | >Ale co z Palcem!?
No, to by dopiero była cudowna relikwia! A zakon Sióstr Akuszerek pozdrawiałby się gestem wyprostowanego środkowego palca...
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
|
|
| |  | | sirBuk_PanBuk (6257 punktów) | >>Ale co z Palcem!? >No, to by dopiero była cudowna relikwia! A zakon Sióstr Akuszerek pozdrawiałby się gestem wyprostowanego środkowego palca...
to pozdrowienie zarezerwowane już dla SzybkoMknącychDawcówSprawców - mkną w Blaszanych Zbrojach i tylko czasem jakiegoś Wolniejszego pozdrowią... Od serca.
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
|
|
 | 3 na 3 | Vytautas (4394 punktów) | >Ewangelie były spisywane w najlepszym razie kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa. Pamięć ludzka potrafi ładnie ubarwić wydarzenia. Wydaje mi się, że dopisek do ewangelii Jana, który ma świadczyć o tym, iż Maria miała tylko jedno dziecko -- Jezusa, pochodzi dopiero z piątego wieku, z czasu panowania w Bizancjum cesarza Teodozjusza II. Ów Teodozjusz był od wczesnego dzieciństwa zdominowany przez starszą siostrę Aelię Pulcherię i nawet wtedy gdy został koronowany służył swojej siostrzyczce wiernie i posłusznie. Ówczesna głowa prawosławnego i katolickiego Kościoła, metropolita Konstantynopola Nestor był zdania, że Maria była tylko matką Jezusa, a więc człowieka, choć pomazańca (Christotokos), nie była zaś matką jednej z osób Boga (Theotokos), która to osoba była odwieczna, jak inne osoby boskie. Wydawało mu się bluźnierstwem sądzić, że matką Boga mogłaby być istota tak marna i grzeszna, jak kobieta. Nie przyszłoby mu też do głowy czcić dziewictwo, kobieta przecież służy do rodzenia dzieci, a zachowywanie dziewictwa to bunt przeciwko woli bożej. Pulcheria, kobieta ambitna i dumna, myśl o tym, że mogłaby służyć jakiemuś mężczyźnie jako obiekt zaspokajania jego pożądliwości, uważała za uwłaczającą jej, kobiecie, która rządziła samym cesarzem. Postanowiła zostać na zawsze dziewicą i odpowiednie śluby złożyła publicznie przed ołtarzem. Należało jeszcze tylko podnieść rangę dziewictwa jako stanu miłego Bogu. Użyła niejakiego Cyryla, arcybiskupa Aleksandrii do zniszczenia Nestora i uznania Marii za Bogurodzicę i zawsze dziewicę. Dokonał tego z pomocą Pulcherii na soborze w Efezie w roku 431. Przeciwnicy Cyryla od tej pory zwani heretykami nestorianami przegnani zostali z Bizancjum do Persji a nawet do Chin. Podejrzewam, że to właśnie wtedy, po soborze efeskim dopisano co należy do ewangelii Jana, a być może także napisano cytowany wyżej apokryf mający zaświadczać, że Maria była dziewicą także po porodzie.
|
|
|  | | sirBuk_PanBuk (6257 punktów) | > >Ewangelie były spisywane w najlepszym razie kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa. Pamięć ludzka potrafi ładnie ubarwić wydarzenia.a coś takiego, może nieco wyrywam z kontekstu: "...Żydzi tłumaczyli ów tekst Izajasza na grekę, wprowadzili na oznaczenie młodej matki słowo parthenos - dziewica. ..." i jeszcze wcześniej: " alma" słowo, określenie które zastanawia... całość tutaj: Kilka razy, starano się zwrócić uwagę na różne tłumaczenia poszczególnych słów, które nad interpretowane były, lub po prostu różnie rozumiane...
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
|
|
| |  | 3 na 3 | Vytautas (4394 punktów) | >Kilka razy, starano się zwrócić uwagę na różne tłumaczenia poszczególnych słów, które nad interpretowane były, lub po prostu różnie rozumiane... Nie do takiej łożnice, moja dziewko droga, miała cię mać uboga doprowadzić.... Nie potrzeba tłumaczenia z obcych języków. Kochanowski nazywa ukochaną zmarłą córeczkę dziewką drogą. Dzisiejsza wiejska gospodyni nazwie dziewką po sąsiedzku mieszkającą dziewczynę zaniedbaną, czy leniwą. Dziewczynę lekkich obyczajów za ciężkie pieniądze nazywa się dziwką. Owa dziwka to niegdysiejsza dziéwka. E z kreską czyli przegłosem wymawia się jak i także dzisiaj w niektórych dialektach, na przykład w Wielkopolsce. Dziewica, dziewka, dziwka, dziewczyna, dziewczynka, dziewa, dziewoja, toż to tylko różne odmiany tego samego słowa, a co innego znaczą i znaczyły jeszcze coś innego w różnych czasach.
|
|
|  | | nobodylikeyou (972 punktów) | > Wydaje mi się, że dopisek do ewangelii Jana, który ma świadczyć o tym, iż Maria miała tylko jedno dziecko -- Jezusa, pochodzi dopiero z piątego wieku, z czasu panowania w Bizancjum cesarza Teodozjusza II.Eeee? Te wersety pochodzą dopiero z V w.n.e. ? Czy "wydaje się że pochodzą z V w.n.e."? Powtarzać ślepo bez upewnienia przecie mi nie wypada.
|
|
 | | nobodylikeyou (972 punktów) | >Niech będzie pochwalony Święty Mikołaj! Pan Jezus to taki Mikołaj dla dorosłych. Chwalić w tym wieku Mikołaja to obciach.
>Ewangelie były spisywane w najlepszym razie kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa. Pamięć ludzka potrafi ładnie ubarwić wydarzenia. >Według pozostałych Ewangelistów kobiety i znajomi przypatrywali się z daleka, a Jezus na krzyżu wypowiadał inne słowa. Porównaj opis ukrzyżowania u wszystkich i będziesz wiedział, co warte jest budowanie teologii na takich "dokładnych cytatach zanotowanych przez bezpośrednich świadków". Natchnionych Duchem Świętym, oczywiście.
Wiem. Porównywałem wszystkie cztery. Byłem jednak przekonany, że mimo, iż wieczne dziewictwo (Jezu jak nad przyrodzenie to brzmi...) to wymysł późniejszy, tak wersety wspominające o pogawędkach pod krzyżem znane już były w II w.
|
|
|  | 1 na 1 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | >Wiem. Porównywałem wszystkie cztery. Byłem jednak przekonany, że mimo, iż wieczne dziewictwo (Jezu jak nad przyrodzenie to brzmi...) to wymysł późniejszy, tak wersety wspominające o pogawędkach pod krzyżem znane już były w II w.
Moim zdaniem, o wiecznym dziewictwie Maryi można wypowiedzieć się po wezwaniu na świadków owej akuszerki oraz, koniecznie, Świętego Józefa.
Mam wrażenie, że Ojczym Jezusa ma powody być mocno wkurzonym.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
|
|
| |  | | nobodylikeyou (972 punktów) | >Moim zdaniem, o wiecznym dziewictwie Maryi można wypowiedzieć się po wezwaniu na świadków owej akuszerki oraz, koniecznie, Świętego Józefa. >Mam wrażenie, że Ojczym Jezusa ma powody być mocno wkurzonym.
Jasne szczególnie że w wersji katolickiej i on musiałby dzielić wieczny celibat jego małżonki, Wiecznej Dziewicy Marii. No właśnie, czy na pewno tylko on?
|
|
| | |  | 3 na 3 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | >Jasne szczególnie że w wersji katolickiej i on musiałby dzielić wieczny celibat jego małżonki, Wiecznej Dziewicy Marii. No właśnie, czy na pewno tylko on? >
W dzisiejszych czasach miałby podstawy do uzyskania tzw. kościelnego rozwodu (orzeczenia o nieważności małżeństwa).
Może to jest zresztą powód, dla którego Józef występuje tylko w początkowych odcinkach Ewangelii?
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
|
|
 | 3 na 3 | Alicja Duda (25557 punktów) | >Opinia o dziewictwie Maryi oparta jest zresztą na tradycji. Jeden z apokryfów cytuje wypowiedź akuszerki odbierającej poród Jezusa, zadziwionej faktem, że po porodzie błona dziewicza Maryi pozostała na swoim miejscu! Mamy więc istotne zeznanie świadka, z wykształceniem medycznym, który osobiście sprawdził to palcem... Nie sposób wątpić... Fakt, że zachowała błonę dziewiczą po urodzeniu Jezusa, świadczy jedynie , że miała błonę wyjątkowo elastyczną. A taka błona wcale nie stanowi dowodu na to , że nie miała stosunków ani porodów ani przed ani po urodzeniu Jezusa.
Zmień politykę, głosuj na kobiety.
|
|
1 na 1 | Almentyna (417 punktów) | > Słowa "Oto matka twoja", którymi Jezus przekazał opiekę nad swoją> matką Janowi świadczą, że Jezus był jej pierworodnym, a zarazem jedynym dzieckiem.Po pierwsze, dlaczego niby świadczą? Po drugie, dlaczego w dzisiejszych czasach to kogokolwiek obchodzi, przecież dziewictwo nikogo już nie interesuje, oprócz dziwaków i zboczeńców 
Jest na wiecie wiele cudownych rzeczy, ale cudów nie ma.
|
|
 | | nobodylikeyou (972 punktów) | > Po drugie, dlaczego w dzisiejszych czasach to kogokolwiek obchodzi, przecież dziewictwo nikogo już nie interesuje, oprócz dziwaków i zboczeńców  No wiesz, dziewictwo to jednak fascynujące zjawisko. Wielu o nim mówi, a nikt go jeszcze nie widział.
|
|
3 na 3 KORIUS (14106 punktów) (zablokowany) | Wszystko jedno czy była dziewicą czy dziwką. Cała ta legenda o Jezusie i tak pozostaje bez sensu. A tak naprawdę to w ogóle jej nie było.
|
|
 | 5 na 5 | Banita (115 punktów) | > Wszystko jedno czy była dziewicą czy dziwką. Cała ta legenda o Jezusie i tak pozostaje bez sensu. A tak naprawdę to w ogóle jej nie było.I tej wersji się trzymajmy !!  Zamiast deliberować tu o czyjejś ci... ,świętej czy nie  Dawno się tak nie uśmiałem jak w tym temacie
|
|
| Koraszewski (82900 punktów) | Istnieją następujące możliwości: Maria była dziewicą, Jezus nie był jej synem, Maria nie była dziewicą Jezus był jej jedynym synem, Maria nie był dziewicą, Jezus był jednym z jej dzieci, Maria była dziewicą, nie była żadnego Jezusa, Nie było Marii, nie było Jezusa. Jest podejrzenie, że wzór Jezusa, "nauczyciel", żył 140 lat wcześniej, (wspomionają o nim rękopisy qumrańskie), Wszystkie możliwości są otwarte, żadnej nie da się udowodnić. Wykluczyć da się tylko jedną: Maria była dziewicą, Jezus był jej biologicznym synem.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|