Racjonalista - Strona głównaDo treści
Początek edukacji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
10-07-2013 09:07Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Początek edukacji
Ocena 3 na 3
Jak w XXI wieku powinna wyglądać skuteczna edukacja małych dzieci? Do niedawna podstawowym nauczycielem i towarzyszem małych dzieci był telewizor. Rodzice lubili w ten sposób zyskiwać spokój i wolny czas. Naukowcy krytykowali za uczenie dzieci bierności zamiast interakcji i myślenia.
Są ludzie którzy od pierwszych lat albo i miesięcy dają dziecku do zabawy oprócz zwykłych zabawek także tablet lub komputer. Czy takie uczenie się świata poprzez mazanie palcem po ekranie nie upośledza w pewien sposób uczenia się świata? Przynosi więcej szkody czy korzyści? Obcowanie z komputerem od małego prowadzi do łatwego nabycia praktycznych i mogących przynieść pieniądze umiejętności w późniejszym wieku. Np. kilkuletnie dzieci dla zabawy piszą proste programy. W obecnym społeczeństwie umiejętność posługiwania się siecią i komputerem jest cenniejsza od umiejętności przeżycia w dżungli, uprawiania roli czy szycia ubrań.
Opustoszały place zabaw i upośledzone ruchowo oraz społecznie dzieciaki czują się źle w oderwaniu od komputera. W dodatku nie umieją czytać ze zrozumieniem. Nie potrafią się skoncentrować przez dłuższy czas na bardziej skomplikowanym zadaniu.
Podobno w szkołach drastycznie obniżył się poziom edukacji i mamy coraz głupszych absolwentów. Mimo to ci absolwenci okazują się być lepiej przystosowani do obecnego życia od wykształconych na starych zasadach dorosłych, którzy kompromitują swoje rzekomo rzetelne wykształcenie nie potrafiąc tak prostej czynności, jak napisanie SMS, czy zmiana tapety w telefonie.
Są jakieś badania na ten temat? Tylko klocki, czy komputer też?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Tohver (1287 punktów)
W mediach ostatnio widzę mnóstwo dowodów na to, że dziecku najlepiej jest dać do zabawy piłkę.

1. Marcin Gortat 24 850 000 zł
2. Agnieszka Radwańska 15 mln. złotych.
3. Jakub Błaszczykowski 12 mln. złotych.
4.miejsce Robert Lewandowski (piłka nożna) - 10 mln. zł.
5.miejsce Wojciech Szczęsny (piłka nożna) - 9,5 mln. zł.
6.miejsce Łukasz Piszczek (piłka nożna) - 8,5 mln. zł.
7.miejsce Tomasz Kuszczak (piłka nożna) - 7,5 mln. zł

A tak poważnie:
Cytat:
Most experts believe computers are not developmentally appropriate for children under the age of three (Elkind, 1998; Haugland, 1999; NAEYC, 1996). However, these same experts believe children three years old and older can begin to effectively explore and use computers.


(www.earlyc(*)rticle_view.aspx?ArticleID=302)

Badania z Princeton:
www.prince(*)details/index.xml?journalid=45

Argumenty 'przeciw':
www.allianceforchildhood.org/fools_gold
10-07-2013 15:45 
 Ocena 3 na 3
knx90 (664 punktów)
>W mediach ostatnio widzę mnóstwo dowodów na to, że dziecku najlepiej jest dać do zabawy piłkę.
>2. Agnieszka Radwańska 15 mln. złotych.



Najlepiej jakąś przykościelną piłkę.
farmer (22440 punktów)
>Jak w XXI wieku powinna wyglądać skuteczna edukacja małych dzieci?

Małe dziec( oceniam na 0-3 lat) i tak mają wszystko daleko trąbce. Ich edukacja to w dużej mierze obserwacja.
Mnie dzieci skłoniły do rzucenia palenia. Rozmowa była prosta. Skoro cały czas mówisz jakie to palenie jest złe to czemu sam palisz?
W początkowym okresie to rodzic swoim własnym zachowaniem kształtuje małego człowieczka.
Zalegający rodzic przed telewizorem z puszką piwa jest mało edukacyjny.
Telewizor może jednak ratować jak człowiek jest zmęczony po pracy. Wówczas można 2-3 godziny poleżeć przed telewizorem z dzieckiem.

Sposób rozmowy, to jakie odpowiedzi serwujemy dzieciom, jak się zachowujemy, co robimy
to wg mnie najlepsza edukacja.
Jeśli sami jesteśmy zadowoleni z życia i wiemy czego chcemy to bez znaczenia jest to czy klocki czy telewizor a może komputer.

Edukacja jest ważna. Ważne jest to co chcemy osiągnąć. Często jest to tworzenie fundamentów pod drapacz chmur gdzie realne możliwości to piętrowy domek.
W przyszłości wygląda to jak wiecznie nie skończona inwestycja. Z dorosłymi którzy ciągle nie wiedzą czego chcą ale mający mniemanie jak by mogli wszystko. Czas ucieka a chmur nie widać.
diogenes (42753 punktów)
>Rodzice lubili w ten sposób zyskiwać spokój i wolny czas.

Ten wolny czas jest fundamentem edukacji i rozwoju. To wtedy dzieci stawiają hipotezy niezależne od znanych (zastanych) rozwiązań. Ten wolny czas stanowi cezurę między pokoleniami. Tak więc początkiem edukacji powinna być wolność dzieci.

>Opustoszały place zabaw i upośledzone ruchowo oraz społecznie dzieciaki czują się źle...

Najwyższy czas, aby komputer połączyć ze sprawnością ruchową: szachy też można zbudować tak, że obok myślenia kształcą bicepsy. Place zabaw powinny łaczyć tradycyjne formy zabawy z nowoczesnymi technologiami. Nie wiem, na czym miałaby polegać komputerowa piaskownica, huśtawka czy gra w klasy, ale warto nad czyms takim się zastanowić. Myślenie trzeba łaczyć z ruchem. Wciąż jest ono rozumiane w kartezjański sposób - jako nie mające nic wspólnego z przestrzenią.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
11-07-2013 15:42 
 Ocena 2 na 2
knx90 (664 punktów)
>Najwyższy czas, aby komputer połączyć ze sprawnością ruchową

Są już ku temu poczynione kroki: Playstation Move lub Kinect z Xbox'a
15-07-2013 20:55 
 Ocena 1 na 1
Arystyp z Cyreny (6368 punktów)
Bardzo mi się podoba, że przemysł gier poszedł w stronę osób grających sporadycznie.

Jednakowoż współczesne gry pozostawiają wiele do życzenia. Ekrany ładowania i ciągłe pobieranie łatek z internetu jest frustrujące. Do tego ciągła integracja z portalami społecznościowymi (czyli domyślnie z Facebookiem). W zasadzie korzystanie z nowej wersji kinecta będzie się ograniczać do robienia sobie zdjęć z padem

Jakby nie było Playstation Move to fajna zabawa, ale ścianki wspinaczkowej (przynajmniej na razie) to nie zastąpi.

Z drugiej strony dzięki takim projektom jak kinect, move, czy oculus rift może kiedyś ścianki wspinaczkowe będziemy mieli rozwinięte o dodatkowe wrażenia audiowizualne.

Na razie niestety te gry nie zastąpią archaicznych podwórkowych zabaw, ale jak wiem z doświadczenia wzbudzą zainteresowanie większej części rodziny, a taka integracja to zawsze fajna rzecz. Szkoda, że u nas jeszcze panuje dość powszechne przekonanie, że gry są dla dzieci (tak jak np. komiksy).

Wracając jednak do głównego wątku, tak jak są ludzie, którzy uważają, że czytanie książek rozwija niezależnie od tego co się czyta, tak będą ludzie, którzy będą uważać, że używanie komputerów będzie rozwijać niezależnie od tego co się na nich robi.

Dla mnie we współczesnym świecie największą wagę powinno się przykładać do nauczenia młodego człowieka do sceptycznego pochodzenia do treści, zwracania uwagi na ich źródło. Przy wszechobecnym dostępie do internetu to wydaje mi się największym zagrożeniem dla dzieci - internet jest pełen bzdur i to jest największe zagrożenie dla poznawania świata, bo zabija sceptyczne myślenie.

"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
15-07-2013 23:16 
 Ocena 1 na 1
Paul Figura. (1368 punktów)

>Jednakowoż współczesne gry pozostawiają wiele do życzenia. Ekrany ładowania i ciągłe pobieranie łatek z internetu jest frustrujące.

Jako posiadacz Playstation 3 doskonale rozumiem twoje rozgoryczenie.



(P.S.) szukam chętnych do gry w Gran Turismo 5.(online)
DyktaFon (9281 punktów)

>Są jakieś badania na ten temat? Tylko klocki, czy komputer też?
>
Może kompromis? Klocki na ekranie.
Paul Figura. (1368 punktów)

>Może kompromis? Klocki na ekranie.

Nie te czasy nie te czasy panie "DyktaFon".

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365