Racjonalista - Strona głównaDo treści
Cytat na Wielkanoc

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
06-04-2012 20:21Hodża (11172 punktów)Cytat na Wielkanoc
Ocena 14 na 14
Cytat:
Jeśli coś złego usłyszysz o księdzu, to nie ciesz się, to nie przekazuj dalej.
   bp Piotr Libera


Jest to ciekawa z punktu widzenia logiki sytuacja, bo doprawdy - nie wiem, czy właśnie nie postępuję wbrew temu zaleceniu, donosząc o tym kwiatku twórczości homilijnej. A przecież - nie da się ukryć - odczuwam przy tym pewną podejrzaną radość, jakąś paskudną satysfakcję. Ale potem jest jeszcze lepiej, jeśli tak można powiedzieć.

Cytat:
Nie wiesz na pewno, czy tak akurat było, jak mówią, a jeśli nawet naprawdę było tak, jak ludzie mówią, to klęknij przed pierwszym Kapłanem, Jezusem Chrystusem, i proś pokornie w ciszy, by ten atakowany, może rzeczywiście winny, kapłan stał się kapłanem na wzór Chrystusa


Wow! Wow. Dawno nie mieliśmy w przestrzeni medialnej równie smakowitych tekstów, nasączonych humorystycznymi kontekstami jak mop zanurzony w wiadrze. Z kolei metropolita lubelski zwraca się pośrednio również do czytelników Racjonalisty:

Cytat:
Adresatami posługi kapłańskiej są także ci, którzy na tę misję patrzą z obojętnością, drwiną, a nawet otwartą wrogością (Stanisław Budzik)


Raczej drwina stosuje się do obecnych na portalu, bo o otwartej wrogości (jak rozumiem, chodzić by tu miało np. o podpalenia kościołów itp) w Polsce na szczęście nie ma mowy. Biskup chyba raczył był pomylić Polskę z Egiptem i, by lepiej zrozumieć znaczenie pochopnie używanych słów zalecałbym mu peregrynację po koptyjskich dzielnicach Kairu. Kolejny rycerz wiary - bp Andrzej Suski - również nie przebiera w słowach i wydaje się, że jego edukacja w zakresie znaczenia idiomów i przysłów języka polskiego jest niewystarczająca gdyż trudno podejrzewać hierarchę o to, by rzucał pod adresem środowisk antyklerykalnych jawne groźby mówiąc

Cytat:
Niech ci, którzy walczą z Bogiem i Jego Kościołem, pamiętają, że ten, kto sieje wiatr, zbiera burzę.


Księże, wiem, że jest takie łacińskie powiedzenie: si vis pacem, para bellum, ale proszę ważyć słowa, bo te, które zostały wypowiedziane, pozostały i będą przypomniane, jeśli by ktoś kiedyś zechciał "uzdrowić" nasz kraj z tej plagi, która jest tak Kościołowi obrzydliwa - wolności myśli ludzkiej.

Cały artykuł na "Wyborczej":
wiadomosci(*)dia_antykoscielnej_fobii_.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

marcin1902 (3438 punktów)
>Cytat:
Nie wiesz na pewno, czy tak akurat było, jak mówią, a jeśli nawet naprawdę było tak, jak
>ludzie mówią, to klęknij przed pierwszym Kapłanem, Jezusem Chrystusem, i proś pokornie w ciszy, by
>ten atakowany, może rzeczywiście winny, kapłan stał się kapłanem na wzór Chrystusa


Módl się za grzesznika zamiast go karać. Rozumiem, że ta zasada dotyczy tylko księży.


"Przepraszam za spóźnienie [...] ale nie mogłem znaleźć koszernego parkingu."
07-04-2012 01:38 
 Ocena 2 na 2
astrotaurus (12445 punktów)
>>Cytat:
Nie wiesz na pewno, czy tak akurat było, jak mówią, a jeśli nawet naprawdę było tak, jak
>>ludzie mówią, to klęknij przed pierwszym Kapłanem, Jezusem Chrystusem, i proś pokornie w ciszy, by
>>ten atakowany, może rzeczywiście winny, kapłan stał się kapłanem na wzór Chrystusa

>Módl się za grzesznika zamiast go karać. Rozumiem, że ta zasada dotyczy tylko księży.
Nie, to znaczy: olej księdza, rozmawiaj bezpośrednio z jego Bossem.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Marius Apostata (292 punktów)
Ubaw po pachy, przynajmniej na początku. A tak poważnie, czy niepoinformowanie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie jest karane?
Klękać przed kapłanem oskarżonym o "coś złego" nie mam zamiaru.
Xion (501 punktów)
(zablokowany)
>Ubaw po pachy, przynajmniej na początku. A tak poważnie, czy niepoinformowanie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie jest karane?
Jeśli to prawda, to - idąc tym tropem - pan biskup Libera nawołuje do popełnienia przestępstwa, co też trudno uznać za działalność dozwoloną prawnie...
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
>[cytat]Jeśli coś złego usłyszysz o księdzu, to nie ciesz się, to nie przekazuj dalej.

- Tego typu zachowania zalecają też uczestnicy akcji "Nie wstydzę się Jezusa". Nie opowiadać religijnych dowcipów, nie śmiać się z nich, nie wstydzić się publicznego okazywania swojej wiary...itp. Wśród nich wielu znanych i lubianych, Radwańska, Błaszczykowski, Babiarz, Kabaret "Mumio", Jerzy Skoczylas, ten z kabaretu "Elita" (zawód na całej linii, wyglądał na inteligentnego). Wszystko to stwarza atmosferę jakby to katolicy byli prześladowani w tym kraju i że niby strach się przyznać do wiary rzymsko-katolickiej. Osobiście mam zupełnie odmienne odczucia i doświadczenia. Jednak potrzeba męczeństwa jest znacznie silniejsza od zdrowego rozsądku.

Jakości rozumu nie należy mierzyć ilością wiedzy, lecz stosunkiem do prawdy.
07-04-2012 02:10 
 Ocena 3 na 3
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
> Jerzy Skoczylas, ten z kabaretu "Elita" (zawód na całej linii, wyglądał na inteligentnego)

Jeszcze ze 4 lata temu może i wyglądał, ale od tej sprawy - już niestety nie.

> strach się przyznać do wiary rzymsko-katolickiej

Jest to strach przed towarzyskim obciachem. Naturalny i zrozumiały.
slik (20011 punktów)
>Cytat:
Jeśli coś złego usłyszysz o księdzu, to nie ciesz się, to nie przekazuj dalej.
>   bp Piotr Libera

We włoskiej mafii też obowiązuje surowo przestrzegana zasada zmowy milczenia - "Omerta"
Grzegorz (5685 punktów)
Cytat:
Jeśli coś złego usłyszysz o księdzu, to nie ciesz się, to nie przekazuj dalej.
>   bp Piotr Libera


Cytat:
Nie wiesz na pewno, czy tak akurat było, jak mówią, a jeśli nawet naprawdę było tak, jak ludzie mówią, to klęknij przed pierwszym Kapłanem, Jezusem Chrystusem, i proś pokornie w ciszy, by ten atakowany, może rzeczywiście winny, kapłan stał się kapłanem na wzór Chrystusa


Idealni wierni wg biskupa Libery :


Jak dla mnie wynurzenia biskupa (które można ująć skrótowo "nie widzę, nie słyszę, nie mówię") to taki lajtowe wprowadzenie do cięższych klimatów typu "Crimen Sollicitationis". Przy okazji, skandale które już od dobrych paru lat wstrząsają Kościołem powinny pokazać biskupowi że rozwiązania zastępcze typu "klękanie przed pierwszym Kapłanem" przestają się sprawdzać w XXI wieku.
Alicja Duda (25557 punktów)
Aż prosi się by przypomnieć piosenkę Pietrzaka.

Do dzisiaj pamiętam osłupienie moje,
że ten tuman się nazywa ustrojem!

W pierwszej klasie to było na przerwie,
nauczyciel szedł łapiąc się ściany,
ja jak dziecko naiwne spostrzegłem:
- pan plofesol jest pseciez pijany!
Wielka z tego zrobiła się sprawa,
był dywanik, dyrektor, przemowa...
Ty smarkaczu na przyszłość uważaj!
Tobie chyba się ustrój nie podoba!

Wszyscy w pracy prezesa się bali,
bo choć cham był, partyjny i przygłup,
ulubieńcem był szefa Centrali,
o czym z kumplem gadałem raz w kiblu.
Ktoś nas kapnął i wkrótce już w kadrach
wymówienia leżały gotowe.
Zabierajcie się panowie do diabła!
Wam panowie się ustrój nie podobie!

Na zebraniu koterii szanownej
zapytałem niechcący, przypadkiem,
czy sekretarz i skarbnik by mogli
wytłumaczyć gdzie nasze są składki?
Na komendę mnie wzięto nazajutrz.
Bardzo groźne padały tam słowa:
Wam się chyba nie podoba socjalizm!
Wam ob-telu się ustrój nie podoba!

Do dzisiaj pamiętam osłupienie moje,
że złodziei nazywają ustrojem!

Raz przed mięsnym w kolejce dreptałem,
nagle widzę jak gdzieś z tylnej strony
ekspedientki z zaplecza dźwigają
podejrzanie ciężarne toboły!
Mięsem ciskać zacząłem potwornym,.
nie golonką, niestety, lecz w słowach...!
A tu jeden mi mówi przystojniak:
- panu, kurde, się ustrój nie podoba!

Do dzisiaj nie mija osłupienie moje,
że to, kurde, się nazywa ustrojem!

Wygląda na to, że zmieniła się jedynie siła przewodnia a wszystko inne pozostało bez zmian.

Zmień politykę, głosuj na kobiety.
kika (1657 punktów)

>Wygląda na to, że zmieniła się jedynie siła przewodnia a wszystko inne pozostało bez zmian.>

Zastanawia mnie tylko to, że teraz Pietrzak nie pisze takich utworów. Ciekawe dlaczego.
Jedno jest pewne. Wtedy zawsze była jakaś praca, gdyby się komuś naraził. Dziś jest bezrobocie i nędza.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365