Racjonalista - Strona głównaDo treści
Niechciana preambuła

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
01-05-2004 21:07webmasterNiechciana preambuła
René Rémond: Dwieście lat temu, gdy powstawały pierwsze nowoczesne konstytucje, wszyscy byli co najmniej deistami i odwołanie do Boga nie wprowadzało podziałów. Dzisiaj znaczna część Europejczyków to ludzie niewierzący, więc nie należy budować wspólnoty, o którą nam chodzi, na twierdzeniach nieaprobowanych przez wszystkich. Nic bardziej sprzecznego z rozsądkiem. Formuła polska jest dla mnie zupełnym dziwactwem. Stwierdza się podział i na tej podstawie majsterkuje się rozwiązanie.
[..]

Osobiście, jako człowiek wierzący, uważam za niegodne Boga czynienie z Niego przedmiotu debaty parlamentarnej, po której zakończeniu media donoszą np., że Bóg wygrał nieznaczną większością głosów. Zamierzałem napisać artykuł przeciw czemuś takiemu, przypomnieć, że "nie będziesz wzywał imienia Pana Boga swego nadaremno". Moim zdaniem mieszanie Boga do tego rodzaju kontrowersji jest bluźnierstwem.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

axter
>przeciw czemuś takiemu, przypomnieć, że "nie będziesz
>wzywał imienia Pana Boga swego nadaremno". Moim zdaniem
>mieszanie Boga do tego rodzaju kontrowersji jest
>bluźnierstwem.

Chciałbym w takim razie zapytać. Jak myślisz ilu z setek milionów mordowanych,torturowanych,prześladowanych na tysiące wymyślnych sposobów ludzi wzywało na przestrzeni wieków boga? Ile mógłbyś przytoczyć przykładów skuteczności tych wezwań? Ja niestety obserwuję "nadaremność"wszelkich wezwań,próśb, błagań,rozpaczliwych modłów- zarówno w historii jak też każdego dnia do dziś.
Supertolerancja na zło i hiperobojętność boga jest dla mnie ewidentna .A gdzie to ostatnio modne miłosierdzie tego ,który ponoć jest miłością?A może umarł on jak manitu,zeus ,jowisz...itp? A może nigdy nigdzie poza ludzkim pokrętnym umysłem go nie było? Ja dałem sobie odpowiedzi na te pytania. Na szczęście.8)
webmaster (moderator)
Ja? Ja tylko cytuję..
góral
>
>
> Chciałbym w takim razie zapytać. Jak myślisz ilu z setek milionów mordowanych,torturowanych,prześladowanych na tysiące wymyślnych sposobów ludzi wzywało na przestrzeni wieków boga? Ile mógłbyś przytoczyć przykładów skuteczności tych wezwań? Ja niestety obserwuję "nadaremność"wszelkich wezwań,próśb, błagań,rozpaczliwych modłów- zarówno w historii jak też każdego dnia do dziś.
>Supertolerancja na zło i hiperobojętność boga jest dla mnie ewidentna .A gdzie to ostatnio modne miłosierdzie tego ,który ponoć jest miłością?A może umarł on jak manitu,zeus ,jowisz...itp? A może nigdy nigdzie poza ludzkim pokrętnym umysłem go nie było? Ja dałem sobie odpowiedzi na te pytania. Na szczęście.8)
Piszesz bzdury i głupoty na temat na który masz mierne pojęcie i poza tym
mieszasz wszystko i robisz groch z kapustą a najśmieszniejsze jest to ze ze posądzasz Przecha o wiarę w Boga o co się słusznie obraźił w swojej szczytnej misji zwalczania Boga Paaaaaaaa
webmaster (moderator)
No nie wytrzymasz bez złośliwości...
axter
>Piszesz bzdury i głupoty na temat na który masz mierne pojęcie i poza tym
>mieszasz wszystko i robisz groch z kapustą a najśmieszniejsze jest to ze ze posądzasz Przecha o wiarę w Boga o co się słusznie obraźił w swojej szczytnej misji zwalczania Boga Paaaaaaaa

Drogi góralu.fajnie,że zainteresowałeś się przynajmniej moim głosem.
przyjmuję twoją krytykę i druzgocącą ocenę.szkoda tylko ,że nie zauważyłeś w mojej wypowiedzi kilku pytań.webmaster tylko cytuje.ja tylko pytam.
mam już za sobą kilka lat doświadczeń.dość długo należałem do ludzi "wzywających imienia boga".w moim przypadku zawsze bezskutecznie(nadaremno). to właśnie dzięki bogu dojrzałem do ateizmu.dla mnie przykazanie (zakaz)wzywania imienia boga-mogłoby dziś brzmieć-' nie wysilaj się'.pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających tę stronę

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365