Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
07-06-2004Adam WojtkiewiczJak wychować dziecko?
Dyskutuję z narzeczoną nad wychowaniem dzieci. Ona jest nauczycielką i twierdzi, że dzieci najlepiej wychować w religii katolickiej, z następujących powodów:
1. Nie będzie spotykało się z ostracyzmem rówieśników z powodu odmienności a mogłoby cięzko przezywac odrzucenie przez rówieśników.
2. Małe dzieci wg niej potrzebują systemu kar i nagród i nie rozumieją pojęcia bezinteresowności, więc aby nakłonić je do dobrego postępowania trzeba operowac pojęciami np. takimi: że opłaca się być dobrym bo czeka nas nagroda (po smierci, bo w życiu doczesnym nie zawsze spotykają nas nagrody za dobre postepowanie).
Ja jestem dosyć skonfundowany, nie wiem jak wyjasnic dziecku potrzebę postępowania zgodnie z zasadami jakim staram się hołdować: prawdomównośc, szczerość, wspaniałomyslność, dobroć, miłość.
Dzieci jeszcze nie mamy ale planujemy
Pozdrawiam
A.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
05-06-2004old spiritOdparcie zarzutów z kilku tekstów racjonalisty.
Od pewnego czasu rozmawiam z pewnym katolikiem, którego sposób przeprowadzania tych rozmów jest, że tak powiem nieco odmienny od zasad, które to przynależne są rzetelnej dyskusji.
Zadałem mu takie oto pytanie: "Zakładamy, że istnieje Bóg - gdzie dowód na potrzebę istnienia wszystkich czynności, które to niby miałyby zbawiać Duszę??? Mówię o katolicyźmie (chrzty, komunie, itd.)"
Jego odpowiedź brzmiała:
"Bóg tak kazał, nalezy się Jemu chwała i cześć, a sam wskazał sakramenty za najlepszą formę oddawania Mu czci"
Powiedziałem więc:
"Miałeś udowodnić, a co wypisujesz?? Udowodnij, że Bóg tak kazał."
Mój oponent na to:
"Moim dowodem są Ewangelie i to co czuję."
Nie zostało więc innego jak powiedzieć:
"Ewangelie nie są ŻADNYM dowodem!! (twoje odczucia? Szanuje je... ale...)
Podałem mu kilka adresów i powiedziałem aby powalił argumenty zawarte w artykułach:
Sprzeczności w N.T:
www.racjonalista.pl/kk.php/s,282
Wiarygodność Bibli:
www.racjonalista.pl/kk.php/s,286
Egipskie źródła 'Objawienia':
www.racjonalista.pl/kk.php/s,181
Mity i oszustwa biblijne:
www.racjonalista.pl/kk.php/s,193
Bajka Mt - mędrcy i gwiazda
www.racjonalista.pl/kk.php/s,1018
Bajka o narodzinach Jezusa -Łk
www.racjonalista.pl/kk.php/s,1017
Zamieszczam poniżej "odparcie" zarzutów jakie ów katolik mi podał:
"Odpowiadam na zarzuty:
1. Rodowód Jezusa - nie nastąpiła żadna pomyłka. Użyto dwóch imion ale wchodzi tutaj w życie zasada tzw lewiratu. Czyli po polsku: Józef mógł korzystać..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
03-06-2004KrisWierzyć, że Bóg jest, czy że Go nie ma?
Jeżeli Bóg jest, a Ty w Niego wierzeysz - jesteś zbawiony.
Jeżeli Go nie ma - umierasz, a o swojej głupocie i tak się nie dowiesz.
Co możesz zyskać wierząc, że Boga nie ma?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
02-06-2004AlexBrak "Boga" dobrze czy źle????
"Bog". Czy myśleliście kiedyś co by było jakby GO nie było????
Co by się ze światem stało??? Jakby się ludzie zachowywali?????
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
26-05-2004Alicjamoje zdanie na temat katolicyzmu
Religia....hm..... moje zdanie na ten temat jest nastepujące: Bog istnieje, jest w każdym z nas, ale kościół..... to czysty wymysł księży biskupów, tak samo zresztą jak sakramenty! Wiele rzeczy w Pismie Świętym jest też dopisanych- ludzie nauczcie się w końcu dowiadywać prawdy, a nie ślepo wierzycie w kościół i to co twierdzą księża! (polecam poczytac książki, zwłaszcza te "zakazane" przez kościół)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
24-05-2004tigerankietowanie polskiego katolika
Kochani, pod tym adresem:
kiosk.onet.pl/art.asp?DB=162&ITEM=1164230&KAT=240
znajduje sie artykul z "Przewodnika Katolickiego" pana Lukasza Kazmierczaka na temat ankiety przeprowdzonej na zlecenie episkoptu polski, na temat kondycji kosciola katolickiego w Polsce. konkluzja jest mianowicie taka, ze kondycja jest bardzo dobra (kondycja kk), ale mam wrazenie po przeczytaniu tego artykulu, ze chyba autor i ja mamy na mysli rozne artykuly. a moze potzrebujemy na wstepie napisac co kk i autor rowniez, rozumie pod pojeciem katolik, kto to taki?
tiger, Detroit, Michigan
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
23-05-2004Pawel JanowskiPochodzenie człowieka
Witam Was !!
b.dobry portal o wiedzy, ktora jeszcze 20 lat temu nie moglaby ujrzec swiatla dziennego (brak technologii, cenzury roznego rodzaju itp) ...
jestem zainteresowany religiami i mitami starozytnymi .. w wiekszosci w nich mowa o 12 aniolach/bogach/przybyszach, ktorzy przybyli z... ( i tu sa rozne miejsca w zaleznosci od religi) ... jednym ze wspolnej rzeczy intryguje mnie b.dobrze znane bostwo w hinduizmie i judaizmie : shiva. Czy wiecie moze coś o pochodzeniu tych bostw/aniolow itp w roznych religiach?
Dziekuje i Pozdrawiam

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
13-05-2004A./ RosenbergPan Redaktor idzie na pielgrzymkę
A jednak. Dominikanie okazali zainteresowanie Neo jako tworem sektopodobnym. Dzięki mnie. Czuję się jak najgorszy kapo. Zadenuncjowałem swoich zawodowym inkwizytorom.
Ale poważnie. Neo może być niebiezpieczne. Neo jest bardzo ortodoksyjne i bardzo katolickie. Moze to jest przyczyną "sektowości" Neo? Zobaczymy, co z tego wyjdzie? Mam nadzieję, że nasi kochani zapracowani biskupi znajdą trochę czasu dla swoich owieczek, aby zainteresować się, jakie chwyty są stosowane w ich imieniu. Z naciąganiem i fałszowaniem rzeczywistości trzeba walczyć, nawet dominikanami.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
10-05-2004MarcinMaryja w muzyce
Szcześć Boże jestem klerykiem WSD w Radomiu.
Na wstepie pragne serdecznie Droga Redakcjo Was pozdrowic...
mam mały problem oststnio ks. profesor poprosił mnie o napisanie referatu Maryja w Muzyce... po przeszukaniu wielu materiałów natrafiłem na kilka z nich ale miał bym prosbe. Czy Droga redakcja nie ma jakis materiałów albo napiarów na litereatura z tym tematem zwiazaną... licze na pomoc... z góry dziekuje...
Pamietam w modlitwie...
Szcześć Boże
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
07-05-2004webmasterNiechciana preambuła
René Rémond: Dwieście lat temu, gdy powstawały pierwsze nowoczesne konstytucje, wszyscy byli co najmniej deistami i odwołanie do Boga nie wprowadzało podziałów. Dzisiaj znaczna część Europejczyków to ludzie niewierzący, więc nie należy budować wspólnoty, o którą nam chodzi, na twierdzeniach nieaprobowanych przez wszystkich. Nic bardziej sprzecznego z rozsądkiem. Formuła polska jest dla mnie zupełnym dziwactwem. Stwierdza się podział i na tej podstawie majsterkuje się rozwiązanie.
[..]

Osobiście, jako człowiek wierzący, uważam za niegodne Boga czynienie z Niego przedmiotu debaty parlamentarnej, po której zakończeniu media donoszą np., że Bóg wygrał nieznaczną większością głosów. Zamierzałem napisać artykuł przeciw czemuś takiemu, przypomnieć, że "nie będziesz wzywał imienia Pana Boga swego nadaremno". Moim zdaniem mieszanie Boga do tego rodzaju kontrowersji jest bluźnierstwem.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)