Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 54 (przedawniony)
02-06-2007marcelBóg nie jest urojeniem
dla wszystkich,którzy szukają prawdy uczciwie i bez założeń ideologicznych a czytali "Boga urojonego" Dawkinsa i zachwycają się tym panem polecam by poznali też odpowiedż na jego książkę innego uczonego z Oksfordu:
Alister McGrath, "Bóg nie jest urojeniem.Złudzenie Dawkinsa",wyd.WAM.

m.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
01-06-2007StuzinskiNatura człowieka źródłem "bożego majaczenia"
Zawsze zastanawiałem sie jak można wyjaśnić pochodzenia boga. przecież tyle sie o nim mówi jest tyle religii, więc może go czujemy tylko nie potrafimy sprecyzować. Tak mgłaby prezentować sie odpowiedź na to włąśnie zagadnienie ( czyli dlaczego większosc kultur miało boga).

Ale pozwólcie że przedstawię własny tok myślenia a raczej teorię. Pomijając to że bóg jest całkiem poręcznym narzędziem do tłumaczenia zjawisk niewyjaśnionych ( w czasach prymitywnego człowieka - patrz pioruny i ogień w dzisiejszych czasach patrz - pochodzenie ludzkości), to może po prostu fenomen boga jest zapisany w ludzkiej naturze.

Moim zdaniem gdy społeczności, grupy ludzi etc. zaczęły rosnąć na tyle że techniki komunikacji (czyt przekazy słowne) przestały pozwalać na utrzymywanie tych grup w jedności i nie można już było wybrać jednego wodza (jak wiemy człowiek to zwierze stadne i zazwyczaj dla lepszej organizacji wybierano przywódcę). Skoro już jeden wódz nie wystarczał a ludzie zaczęli sie zastanawiać skąd są i wymyślili boga. To całkiem wygodne rozwiązanie podpisać grupę pod jednym wodzem prócz króla, a w dodatku posiadać wymyślonego przyjaciela, wytłumaczenie do zjawisk nadprzyrodzonych, i pretekst do wykończenia sąsiada bo wystąpił przeciwko bogu. Może teoria powstania jest zła albo za mało precyzyjna, ale myślę że z jakiegoś powodu bóg jest zapisany w naturze człowieka. Może nabyliśmy go jako zabezpieczenie wraz z świadomością, np żebyśmy nie marnowali czasu na myślenie o wszystkim i odpowiadali..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
01-06-2007Michał StanislawkiewiczZrehabilitować Pana Prokuratora Szatana!
Z Księgi Hioba:

"Pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stawić się przed Panem, poszedł i szatan z nimi, by stanąć przed Panem. 2 I rzekł Pan do szatana: "Skąd przychodzisz?" Szatan odpowiedział Panu: "Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej". 3 Rzekł Pan szatanowi: "Zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by był tak prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający zła jak on. Jeszcze trwa w swej prawości, choć mnie nakłoniłeś do zrujnowania go, na próżno". 4 Na to szatan odpowiedział Panu: "Skóra za skórę. Wszystko, co człowiek posiada, odda za swoje życie. 5 Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego kości i ciała. Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył". 6 I rzekł Pan do szatana: "Oto jest w twej mocy. Życie mu tylko zachowaj!" 7 Odszedł szatan sprzed oblicza Pańskiego"

Ciekawie Szatan kolaboruje z Bogiem, prawda?
Starsze fragmenty Biblli przedstawiają szatana nie jako wroga Boga, lecz jako boskiego sługę, wręcz zausznika. Samo słowo "szatan" w oryginale (czyli po hebrajsku) oznacza nie jakieś "zło wcielone" tylko "oskarżyciel".
Po prostu Szatan to wielce szanowny pan prokurator działający na polecenie Boga, przebywający w najbliższym otoczeniu Boga, jako wierny boski sługa.

Najlepiej to widać w Księdze Zachariasza:
"Potem ukazał mi Jozuego, arcykapłana, stojącego przed aniołem Pana i szatana stojącego po jego prawicy, aby go oskarżać".

------------------

Lecz dalsza część Biblii, powstała po powrocie Żydów z niewoli w Babilonii przedstawia..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 68 (przedawniony)
01-06-2007FreemanDlaczego bóg stał się niemową?
Dlaczego bóg nie może sie nam objawić w NORMALNY sposób?
Normalny to znaczy na świecie zaczynają się dziać takie cuda że nikt nie może im zaprzeczyć! Rozstąpienie morza, chleb i cukierki z nieba w Afryce itp. W ten sposób rozwiał by wątpliwości.
Kiedyś ktoś napisał taki wierszyk że człowiek prosi by bóg przemówił a on zsyła skowronka :/ dziwny wiersz...
Dlaczego nie pokazuje nam swej obecności w sposób taki by wszyscy w niego uwierzyli a jeśli nie wszyscy to większość. Dlaczego milczy tysiące lat (nie liczę tu "cudownych" objawień dla wybrańców), skoro niegdyś był tak skory do rozmów?
Pewnie dostane odpowiedź że bóg takowe zsyła albo nie ześle bo jestem niedowiarkiem, ale czy nie mam prawa wymagać więcej niż płaczące figurki matek boskich i tosty z rzekomym wizerunkiem Jezusa (tak widziałem coś takiego autentycznie)?

Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
31-05-2007LosecSens wiary
Walter Burkert w książce "Stwarzanie świętości - ślady biologii we wczesnych wierzeniach religijnych", napisał m.in.: " Jest truizmem stwierdzenie, że nieuchronnie jesteśmy uzależnieni od rozmaitych, znanych i nieznanych okoliczności osobistych, politycznych, ekonomicznych lub środowiskowych. Zarazki, promieniowanie i komórki rakowe, które mogą rozwijać się naszych ciałach, są zaledwie kilkoma przykładami niezliczonych czynników wywołujących niepokój, a niemal niemożliwych do kontrolowania. Religia, zwracając ludzką uwagę w stronę jedynego istotnego autorytetu, sprawia, że stają się one drugorzędne, a w konsekwencji osiąga najbardziej skuteczną "redukcję złożoności" i stwarza sens pośród chaosu..." Przekonany jestem, że wiara - immanentna część ludzkiej natury - ma swój sens, pomaga ludziom, ułatwia im życie, i ułatwia życie innym ludziom, żyjącym w otoczeniu człowieka wierzącego (o ile wierzy on w coś takiego jak na przykład Bóg chrześcijan, a nie, powiedzmy w New Age, czy w Tarota...) Człowiek, to istota podatna na "wiarę", istota szukająca sensu, głębi, potrzebująca jakiegoś podmiotu wiary. Wszyscy ci, którzy walczą z wiarą podcinają gałąź, na której siedzi ludzkość, wpychają człowieka w objęcia takich "systemów" jak właśnie, New Age, Tarot, okultyzm, przesądy i wiele, wiele innych... Ironia polega na tym, że robią to w imię "racjonalizmu"...


Walter Burkert (ur. 1931) - filolog klasyczny, badacz starożytnych kultur, profesor emeritus Uniwersytetu w Zurichu..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
30-05-2007FreemanInteligencja zwierząt według kościoła czyli antropocentryzm
Zaszokował mnie ostatnio pewien artykuł kiedy szukałem informacji na temat inteligencji zwierząt:
nowezycie.(*).wroc.pl/numery/782001/11.html

Tekst jest prymitywny i arogancki, choćby:

"Jeżeli delfiny, uważane za najbardziej inteligentne spośród zwierząt naprawdę są zdolne do logicznego myślenia, dlaczego nie korzystają ze swojej mądrości w chwili, gdy rybacy chwytają je w zastawione sieci? Sieć pływa po powierzchni wody i jej górna płaszczyzna nie jest zamknięta. Delfin może w każdej chwili przeskoczyć ponad jej krawędzią, ale nie robi tego i ginie wraz z rybami, nie mogąc zaczerpnąć powietrza. Gdzie tu zatem logiczne myślenie?"

Powalająca wiedza na temat tego w jaki sposób widzą delfiny...

"Takie cmentarze [dla zwierząt] istnieją w kilku krajach Europy i świadczą o naiwności, i niestety, trzeba to powiedzieć, głupocie niektórych mieszkańców Starego Kontynentu. Bo jeżeli mamy wśród siebie ludzi bezdomnych, głodnych, źle leczonych z powodu braku pieniędzy na leki i zabiegi w szpitalu, nie wolno nam, chrześcijanom i katolikom, wydawać pieniędzy na zwierzęce cmentarze."

Oczywiście przejawianie cierpienia po stracie bliskiej istoty to przejaw głupoty. Może te pomniki pomagają ukoić nieco tę stratę? Ja też płakałem gdy byłem dzieckiem (i wciąż się sumce) z powodu śmierci mojego kota. Czy to głupie że się z nim zżyłem ?
Jeśli chodzi o marnowanie pieniędzy to proszę bardzo: sprzedać kościoły ważniejsi są ludzie niż budynki! Benedykt sprzedaj okulary a na wakacje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 123 (przedawniony)
28-05-2007frater1Biada mi, jeślibym Ewangelii nie opowiadał. 1 Kor 9;16
Biada mi, jeślibym Ewangelii nie opowiadał.
1 Kor 9;16

Powinniśmy być gotowi opowiadać innym ową
najlepszą nowinę, jaką posiadamy. Współczucie, jakie
mamy dla "wzdychającego stworzenia" w przeróżnych
doświadczeniach życia, powinno kierować nas w stronę
Pańskich obietnic dotyczących zbliżającego się
Królestwa i Błogosławieństw, jakie następnie mają
spłynąć na wszystkie rodzaje ziemi. Ktokolwiek nie
głosi tego codziennie, przy każdej nadarzającej się
okazji, daje dowód braku wiedzy lub Wiary w
objawienie, albo dowód samolubstwa, czego Pan nie
może pochwalić i co, jeśli nadal trwał będzie w tym
stanie, pozbawi go ostatecznie udziału w Królestwie.

Pokój i Dobro
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
24-05-2007KarolinaCzym jest satanizm?
O jakiegoś czasu zastanawiam się, czym tak naprawdę jest satanizm. Spotkałam się z różnymi definicjami i są one niekiedy bardzo różne. Co można nim nazwać? Czy satanizmem można nazwać odprawianie czarnych mszy, rytualne mordy, dewastowanie cmentarzy, etc? I przede wszystkim - czy satanista wierzy w szatana który byłby "upostaciowaniem zła i przeciwnikiem Boga" (biblijny szatan), czy może ich szatan to tylko symbol, a tak naprawdę wierzą w moc swojego "ja"? Ci drudzy kategorycznie odcinają się od pierwszych, nazywając ich "pseudosatanistami". Spotkałam się z reakcjami, gdzie na hasło "satanizm" mówiono o sektach i świrach obdzierających koty ze skóry. Zastanawiam się, czy można tak reagować, skoro sataniści racjonalni (satanizm racjonalny - ateistyczny, Szatana traktujący wyłącznie jako symbol, ze spłyconą warstwą filozoficzną, nastawiony hedonistycznie. LaVey i Kościół Szatana reprezentują tą odmianę - satan.pl) wierzą w zupełnie co innego? Chciałabym, aby ktoś spróbował mi to wyjaśnić, abym mogła unikać w przyszłości nieporozumień wynikających z używania terminu "satanizm".
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 109 (przedawniony)
22-05-2007Michał Aleksy MentrakGdzie to jest???
Wątek ten kieruję właściwie do bardzo wąskiej grupy dyskutantów z predyspozycjami misjonarskimi.
Chciałbym się bowiem dowiedzieć gdzie w czasie i przestrzeni znajdują się następujące obiekty: Niebo, Piekło, Czyściec.
Chodzi mi o podanie konkretnych współrzędnych na mapie Wszechświata.
Jeśli bowiem uznamy, że tenże Wszechświat jest czasoprzestrzenią lub zbiorem takowych (i tu błagam o litość wszystkich fizyków, ale dla mnie teoria kwantów jest czymś zdecydowanie przekraczającym moje granice percepcji), to takie miejsca powinny być ściśle określone - tak w czasie jak i w przestrzeni. Zatem powinny istnieć jakieś ich współrzędne. Jeśli te miejsca są poza naszym Wszechświatem, to też, na zdrowy rozum, powinny być umiejscowione gdzieś czyli w jakimś kierunku.
Zatem: gdzie to jest?

I pytanie dodatkowe. Jeśli jest to gdzieś w przestrzeni międzygwiezdnej (tu chodzi mi konkretnie o Niebo), to jak jest możliwe przeniesienie w to miejsce żywego człowieka, o czym czytamy w Biblii? Tylko, błagam, nie mówcie o cudzie!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
20-05-2007Piotrek KLekcja religii -rezygnacja
W mojej szkole wymagane jest napisanie podania oraz złożenie go na biurku dyrektora. Co ciekawe należy również dołączyć pismo, w którym rodzice zaświadczają, że wiedzą o podjętej przeze mnie decyzji (oczywiście jestem pełnoletni). Rodzice wiedzą o mojej decyzji, znają światopogląd, nie muszę się modlić, chodzić do kościoła, pościć w piątek itd. Jednak gdyby (z pewnością błędnie) sądzili, że lekcja religii i "wpływ" księdza jest ostatnią deską ratunku otwierającą drogę do nawrócenia to mogli by się pokusić o zrobienie mi "psikusa". Mianowicie "nie przyznaliby się", że wiedzą o mojej decyzji nie podpisując pisma. I tu chciałbym zadać pytanie. Czy możliwe jest by rodzicie zablokowali moją rezygnację? Bo skoro ustawowo mam do niej prawo to nie powinno się brać pod uwagę zdania rodziców. Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)