Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 135 (przedawniony)
23-05-2014Marios8Chrześcijaństwo do góry nogami ?
Jak wyglądał porządek w starożytności - w Grecji, Rzymie?

Ludzie mieli wyobrażenia bogów: mądrej Ateny, niepokonanego Marsa, opiekuńczej Hestii, pięknej Afrodyty. Rzecz jasna były to mity - tylko wyobrażenia bogów ale ci bogowie reprezentowali sobą jakieś ideały, cechy charakterystyczne.

Ludzie, wierni chcieli być podobni do tych wyobrażeń, każdy znajdował jakiegoś boga dla siebie.
Np. wierni chcieli być jak mądra Atena, dzielni i niepokonani jak Mars, jak dobra i opiekuńcza Hestia, piękne jak Afrodyta...

Wierni mieli swoje wyobrażenia ideałów (w postaci bogów w tym przypadku) i do tych wyobrażeń dążyli, identyfikowali się z tymi wyobrażeniami bogów...

Czy ludzie - wierni w kościele chrześcijańskim, a zwłaszcza w katolickim chcą być jak Jezus?
(a powinni iść za swoim "nauczycielem i mistrzem")

-Nie.

( na końcu przykłady postaw chrześcijańskich wg biblii )

Pisałem na ten temat na innych forach pytając:
"Czy jesteś w stanie w ogóle sobie wyobrazić, że wierni, działacze kościelni, katoliccy mężowie stanu wg tych słów - wielkiego i dobrego Jezusa - postępują ?"

Dostałem odpowiedzi:
~ "jesteśmy niedoskonałymi ludźmi, jest w nas dobro i zło".
~ "Widzisz, w imię Chrystusa umarli śmiercią męczeńską wszyscy Apostołowie"
~ "Nie żyjemy w świecie idealnym, nawet Platon idee umieścił poza rzeczywistością
widzialną"


-Odpowiedziałem, że historia chrześcijaństwa liczy 2000 lat ten świat składał się z miliardów ludzi, a nie tylko 12 (mitologicznych..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
22-05-2014Karton.RAteologia
   Ostatnio zauważam na forum mnóstwo wątków, których głównym celem jest udowodnienie, że implikacje istnienia boga miałyby być sprzeczne z sobą/z ludzką moralnością. Autorzy tych wątków zapominają jednak, że stwierdzenia, które omawiają mogą znaczyć cokolwiek i wszelka próba krytyki może zostać odparta innym, nic nie znaczącym (za to ładnie brzmiącym) stwierdzeniem.
   Apeluje więc do użytkownika, który nagminnie tworzy takie wątki, aby zastanowił się, czy naprawdę warto. Bo "cud" czy "gniew boży" nie mówią nawet "o czymś", są li tylko pustosłowiem.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 68 (przedawniony)
20-05-2014Grzegorz KMniej dosłowny Testament Stary
Jeżeli treści zawarte w Biblii postaramy się "potraktować" w sposób mniej dosłowny, to okaże się że tropy pozostawione przez naszych przodków, ukazują nam w całej swojej okazałości wiedzę o naszej przeszłości.
Cały proces tworzenia Wszechświata, Życia na Ziemi, odpowiada szczegółowo i bez żadnych odstępstw od wiedzy współczesnej nauki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
20-05-2014avatarMoje wyznanie wiary
Wierzę w cudowność ludzkiego umysłu, którego dokonania nie mają granic
i który pozwala nam odróżnić dobro od zła,
odczuwam piękność i wspaniałość otaczającego świata,
wierzę także w prawa natury, które nami kierują
i na które - chcąc niechcąc jesteśmy skazani.
Zupełnie nie odczuwam potrzeby wiary w moce nadprzyrodzone
choć wiem i widzę, ze większość do tego się garnie,
uważam, że to wynik wychowania, tradycji
i może jeszcze paru innych nienadprzyrodzonych czynników.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
06-05-2014knx90Jezus został ukrzyżowany w 2010 roku
wiadomosci(*)on-bo-cierpie-za-miliony/ldthj

Wszyscy się myliliśmy co do chrześcijaństwa. Jezus pomimo tego, że zmarł jako żydowski król, ożył jako król świata, a teraz w naszej epoce czyli w 2010 znowu zmarł, jednocześnie nadal żyjąc. Polska zadała żydom okropny cios, a w nagrodę mamy kanonizację JP2. C'est la vie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
06-05-2014michalina37Myśl na dzisiaj, może nie oryginalna
Dobry wieczór .Oglądając dzisiaj transmisję z kanonizacji papieży - z ciekawości , interesuje się religią i zjawiskiem wiary, pomyślałam czy nie jest tak że nie chodzi o to żeby "wierzyć" w istnienie konkretnego , sprecyzowanego czyli opisanego Boga ale żeby wierzyć w idee, zbawienia wiecznego i boskiej opieki i miłości oraz sensu który Bóg nadał ludzkiemu istnieniu. Innymi słowy czy religia ( myślę tu o katolickiej religii gdyż tę znam najlepiej)nie jest rodzajem terapii lękowej, balsamem dla skołatanej głowy i serca , czymś co pozwala uczynić życie możliwym do przeżycia. Czy religia nie daje poczucia bezpieczeństwa tak ważnego- kluczowego bez którego niektórzy (nie wszyscy) ludzie nie mogą przetrwać lub w pewnym momencie wydało im się że nie będą mogli.Czyli w rezultacie jest wiara , religia czymś co chroni ludzi przed chorobą psychiczną, całkowitą desperacją i np. samobójstwem w obliczu niemożliwości poradzenia sobie z tym co niesie życie i samym sobą.Mam na myśli wszystkich tych dostojników kościoła a nawet Papieża (nie mówiąc już o zwykłych wiernych) czy oni przypadkiem nie są tylko wyrazicielami własnych pragnień świadomymi że to tylko wyobrażenia, marzenia i idee pozwalające im czerpać potrzebne uczucia emocje i zaspokajać potrzeby. Czy nie jest dla nich oczywiste że grają w sztuce pt"wiara religijna"która pozwala im przetrwać to życie w dodatku w niezłym samopoczuciu psychicznym.
Innymi słowy chodzi o to żeby sobie zaimplementować wyobrażenia religijne i odtąd jest się..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
05-05-2014makuśGrzechy mogą wywołać gniew boży
hej,
Pozwolę sobie na otwarcie nowego wątku w nawiązaniu do tematu : co to jest cud - ponieważ kolega brzostowski ( za co mu dzięki ) wyraża wprost i bezpośrednio to co jest samym jądrem i sednem wiary ... i w co miliardy rzeczywiście wierzą ...

Brzostowski pisze tak :

Bóg nie przejmuje siê mierci± cia³a, bo On wie, ¿e to nie mieræ.

A to oznacza , że dla boga nasze cierpienia nie mają żadnego znaczenia . Tak jak wcześniej pisałem : Dla wszechmocnego boga nasze cierpienia są nieistotne .
Kim jest ktoś dla kogo cierpienia są nieistotne ?
Konieczność cierpienia a wszechmoc boga !
Jeżeli bóg jest wszechmocny to cierpienia (wszelkie) są wyłącznie jego wyborem .
Oni będą cierpieć ponieważ ja Bóg nie przejmuje się ich cierpieniem !
I w to wierzą miliardy ludzi ?


>Bowiem ¿adne grzechy nie s± w stanie wywo³aæ trzêsienia ziemi - tylko stwórca decyduje kiedy i który wulkan wybuchnie i ile ludzi w nim zginie albowiem nic nie dzieje siê bez jego wiedzy i zgody.

Grzechy mog± wywo³aæ gniew bo¿y, a zatem trzesienia te¿, porednio.


Czy gniew może być emocją istoty , która stworzyła WSZYSTKO łącznie z sobą samą ... ? Nie ! Ale święty gniew już tak , jak najbardziej Tak !
Grzechy wywołują trzęsienia ziemii ... jak można coś takiego skomentować ?
Pomóżcie !
A jakie to grzechy wywołują święty gniew ?
A w tych trzęsieniach ziemii giną wyłącznie ci , którzy zgrzeszyli ?
Oni zgrzeszyli w tym samym miejscu i tym..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
05-05-2014knx90faceBÓG WALL?
Zawsze mnie zadziwiają i zarazem bawią wpisy na tablicy facebooka moich znajomych zawierające akty strzeliste do np. Marii. Według moich znajomych, zwracają się oni do konkretnej według nich realnie istniejącej osoby. Podam taki przykład. Kumpel wkleił piosenkę odwołującą się do tak zwanej Matki Boskiej, z jej zdjęciem w tle i podpisem "Maryjo Krolowo Polski, modl sie za nasz kraj". Zapytałem się go o dwie sprawy:

1) Czy możliwe jest, by ta Pani przestała z jakiegoś powodu się modlić?

2) Czy sądzi, że ona czyta facebookowego walla?

Oczywiście że ta dyskusja sprowadzi się do następującego pionu: mój kumpel zawstydzony i zażenowany będzie niedorzecznością tych pytań (o przekleństwa z tego powodu go nie posądzam akurat), i "pouczy mnie", że np. nie poznałem prawdziwej miłości. Cokolwiek będzie to oznaczać. A więc zamiast odpowiedzieć na postawione pytanie w ramach jego indywidualnych realiów, nastąpi atak na moją osobę, że śmiałem zadać dziwne pytania jakbym nie znał religii katolickiej.

Nie uważacie, że to ciekawe, kiedy dana osoba uważa np. Maryję za realnie istniejącą osobę (i która posiada rozliczne książki traktujące o cudach jako dowody na swoje tezę typu cuda w Medjugorie i setki medalików poświęconych rzekomo przez JP2), a zadanie dociekliwego pytania na temat jej egzystencji obnażającego całą konstrukcję myśli sprowadza swojego rodzaju wstyd?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
02-05-2014ApolloniuszParadoks
Czemu ateiści, który negują istnienie Boga, poświęcają dużo więcej czasu, emocji i wysiłku na zgłębianie wiedzy na ten temat. Przeciętny katolik po prostu wierzy, czyta czasem bibie i chodzi do kościoła.

Ateista który wyśmiewa się z katoli, marnuję więcej swojego jedynego życia ... właściwie na co ? Na czytanie wywodów i faktów, które chcą udowodnić coś czego w zasadzie nie da się udowodnić ?

Logicznie myślący człowiek, który uważa że nie ma Boga, a TO życie jest życiem jedynym olewa temat wiary i korzysta z czasu jaki ma ...

Nie chce oczywiście uogólniać, są katole, którzy prowadzą nieustającą inkwizycję ( np Adamek) zamiast zająć się modlitwą i są ateiści, który poświęcają się wierze w dużo większej mierze niż wielu katolików.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 133 (przedawniony)
02-05-2014makuśBóg wszechmogący ?
hej,
znalazłem taką wypowiedź :
Co do tzw. satanizmu - największą mizerią tej ideologii/religii jest fakt, że jest ona niesamodzielna - istnieje wyłącznie jako zaprzeczenie Chrześcijaństwa i wiary w Boga. Więc z konieczności ci diabelscy kretyni muszą w swoich teledyskach w kółko nawiązywać i profanować elementy wiary chrześcijańskiej. Ot bzdura dla niedorozwojów.


hej ,
Przykro mi o tym wspominać lecz wiara w boga bez obecności diabła staje się człowiekowi całkowicie zbędna , niepotrzebna a nawet bezsensowna ... to właśnie bóg potrzebuje diabła jak źródlanej wody , jak powietrza ... bogu potrzebny jest wróg .
To właściwie zupełnie niepojęte jak wierzący mogą tego nie dostrzegać .
Bez diabła bóg staje się wręcz śmieszny .
Bóg wszechmogący bez piekła , bez potępienia , bez zbawienia , bez wroga swojego staje się politeistycznym bożkiem , bóstwem , które pilnuje swych wąsko pojętych interesów ...

Wierzący do chwili obecnej nie byli w stanie wymyśić boga bez wrogów lub wroga których należy zniszczyć , zabić i unicestwić ...

pozdrawiam
makuś
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)