Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 59 (przedawniony)
19-09-2008Beata (Nowak)Rejestracja ciąż??!!
Właśnie trafiłam na taką oto wzmiankę: wiadomosci.onet.pl/1823380,11,item.html - zszokowała mnie ta informacja. Tworzyć specjalny departament, który ma się zajmować rejestracją ciąż??!! To po prostu kpina. A co w przypadku gdy ciąża zostanie zarejestrowana a kobieta i tak podda się aborcji tam gdzie będzie mogła (np. w innym kraju) lub poroni i nie powiadomi lekarza, albo gdy przestanie chodzić na badania - zostanie doprowadzona na siłę???? A może czeka ją zamknięcie w jakimś zakładzie, gdzie zmuszą ją do urodzenia, ewentualnie kara więzienia, bo nie chce ciąży donosić??? Zupełnie jak bezwolna istota, która tylko rolę inkubatora ma pełnić!! Absurdalny pomysł.
Ponadto czy pomoże zmuszanie lekarzy, aby wpisywali każdą ciążę do specjalnego rejestru po to, żeby ograniczyć podziemie aborcyjne?? Przecież i tak każda ciąża, jej przebieg jest dokumentowana przez ginekologa. Dla mnie taki departament to zupełna bzdura i kolejny urząd do kontroli obywateli. Może idąc dalej takim tokiem rozumowania powstanie komórka zajmująca się przymuszaniem obywateli do prokreacji - wszak dzieci rodzi się zbyt mało.
Politycy zamiast zająć się na poważnie sprawą aborcji i odpowiednimi regulacjami usilnie z nią walczą i zwalczają. Powstają kolejne przepisy mające na celu ochronę ciąż, byleby tylko naród się rozrastał i "płodził". Nikogo nie interesuje późniejszy los niechcianych dzieci czy ich matek skrzywdzonych psychicznie i fizycznie przez ciążę, której nie akceptowały. Nie wydaje mi się, żeby..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
18-09-2008RóżaApostazja chrzestnej
Zastanawiam się od dłuższego czasu co dzieje się z dzieckiem ochrzczonym, kiedy chrzestna matka rezygnuje z kościoła z bycia katolikiem. Czy tym samym chrzest musi zostać powielony tylko już w obecności innej matki chrzestnej, czy może takie dziecko nie może w przyszłości dostąpić komunii czy bierzmowania? Zna ktoś odpowiedź?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
14-09-2008lukiBóg Chrzestny
„Nie rozumiem, doprawdy, jak mogło przyjść Chrystusowi do głowy, dać się przez takie jak wy kanalie ukrzyżować” – pisze Voltaire. Bynajmniej ciekawe pytanie. Wszak większość ludzi, wierzy w historyjki o starszym panu, który gdzieś tam nad nami siedzi i ogląda nasze poczynania niczym najlepszą telenowelę. „Był sobie człowiek – taki mały i taki głupi”. Patrzy uważnie i wybiera sobie faworytów po tym jak żyją – selekcjonuje dokładnie tych złych i tych dobrych, ci drudzy będą mogli zawitać u niego w domu, a on ich powita z uśmiechem najlepiej wypieczonym chlebem, najznakomitszym winem (w złotym kielichu), pościele im i da się dobrze wyspać. Tych złych odda swojemu ziomkowi o czarcim charakterze, aby się nimi zaopiekował – niestety już bardziej skąpemu, który tak gościnny nie będzie.

W sumie można by tego starszego pana porównać do Vita Corleone – „A gdybyś przyszedł do mnie, moja kieska była by twoją. (… Gdyby przez jakieś nieszczęście taki porządny człowiek jak ty narobił sobie wrogów, staliby się oni moimi wrogami…” – gdyby naprawdę żył ktoś taki jak Don Vito Corleone szczerze zasługiwałby na miano posłańca bożego, anioła stróża ludzkości, ale tylko tych, którzy mu oddadzą szacunek, okażą przyjaźń – będą jego wyznawcami. Ciekawe, może za kilkaset lat książka Mario Puzo okaże się księgą świętą, w której opisane jest życie proroka, która pokazuje prawdy moralne i właściwe życie? Niestety..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
13-09-2008lukiReligia
Poniższy tekst napisałem do szkoły - sądzę, że dobrze będzie, gdy go skomentują inni ludzie. Bardzo proszę o korekty.



Wiara, religia i nauka
w oczach racjonalisty

Autot: "Flavoxx"



1. Wstęp

2. Wiara krwią opływająca

3. Chrześcijaństwo w Polsce

4. Konformizm i wiara

5. Cztery ewangelie

6. Religia, po co?

7. Religia według Freuda

8. Religia, wiara, nauka

9. Kościół

10. Źródła

















Wstęp

Na początek chciałbym wyjaśnić, że nie jestem ateistą przeczącym o istnieniu Boga. Bliżej mi do agnostyka, który traktuje biblię jak zwykłą bajkę, legendę, która zawiera nauki moralne (niektóre postrzegam jako trafne). Nie uważam by była natchniona przez Boga, a ponieważ została napisana w czasach bardzo ograniczonej wiedzy o wszechświecie nie uważam, by teoria w niej zawarta (na temat stworzenia świata) mogła być prawdziwa, jednak nie zaprzeczam istnieniu boga.

Chcę również dodać, że wszystko co tu zostało napisane nie jest tylko głupim chwilowym „natchnieniem”, czy buntem, lecz poglądem, który kształtowałem na podstawie różnych źródeł przez około dwa lata i dalej szukam informacji związanych z tematem co pozwoliło mi na racjonalne myślenie.

Celem tego tekstu nie jest pokazanie Boga w złym świetle, lecz głębszego zainteresowania tematem religii i wiary.

Wiara krwią opływająca

Chrześcijaństwo jest teraz bodaj najbardziej rozpowszechnioną religią na świecie. Czy to świadczy o potędze Boga? Raczej nie – moim zdaniem jej rozpostarcie się na cały świat..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
13-09-2008plonkaO religii
Czy na pewno cywilizacje powstały wokół religii,a moze odwrotnie . Mogły podążać równolegle to sie zbliżając , to oddalając w zaleznosci co w danej chwili bylo na reke tworcom .
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
11-09-2008szperaczPrawne wątpliwości
Przeczytałem artykuł "Świadkowie Jehowy (Jehowici)" i zastanowiła mnie jedna kwestia. W końcowej części artykułu autor stwierdza, że rejestracja związku wyznaniowego nie jest tożsama z prawną regulacją jego sytuacji. Nie jestem prawnikiem, ale wydawało mi się, że aby zarejestrować związek wyznaniowy trzeba spełnić wszystkie wymagania prawne. Proszę w związku z tym o wyjaśnienie na czym polega różnica między rejestracją związku wyznaniowego a prawną regulacją jego sytuacji.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
11-09-2008dark magusPo co nam znajomość religii?
W wielu miejscach tego forum spotykalem sie ostatnio ze stwierdzeniami, ze wiedza na temat religii jest bardzo wazna... Tak jak znajomosc sztuki, filozofii, czy wrecz... nauki... (przepraszam, to nie sa moje opinie)...

Zapraszam do dyskusji, do czego moze nam sie przydac wiedza o religiach? Czy jest jakkolwiek wartosciowa i czy warto tracic na nia czas, zamiast zajac sie powiedzmy poznawaniem wszechswiata, czy ostatnich odkryc np. biologicznych? Czy nie lepiej zapoznac sie z historia wspolczesnej nauki?

Po co nam znajomosc religii?????
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
10-09-2008plonkana temat religi
Wiedza na temat Religi moze jest i bardzo ważna ,tylko waga tej wiedzy rozmywa sie ze względu na mnogość Religi.Czekam na kom entaz.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
10-09-2008aasaaKsiążka dla dzieci o religiach
Czy znacie jakąś książkę dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym/późnoprzedszkolnym, która by w przystepny sposób opowiadała dziecku o religiach świata, nie faworyzując zadneij z nich?
Moje dziecko w tej chwili ma 2,5 roku, wiem, że niedługo dowie sie, że jest cos takiego jak religia, że większość ludzi bierze w tym udział, a ono nie i zacznie pytać. Taka książka, z ładnymi ilustracjami, byłaby fajną pomocą. Jesli dziecko wiedziałoby, że sa różne religie, a historie ich są barwne jak bajki, (bo sa to swego rodzaju bajki dla dorosłych) mogłoby nabrać odpowiedniego dystansu, do otaczającej go katolickiej rzeczywistości w Polsce, do rytuałów, w których nie bierze udziału.

A może, jesli takiej pozycji nie ma, to wartoby taką ksiażeczkę napisać, może znajdzie sie ktoś, kto podjąłby sie tego?

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
10-09-2008RzepińskaCzy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
Według Łukasza 2:8-11 w noc narodzin Jezusa pasterze przebywali na polach. Warto ustalić, jaka pogoda panowała o tej porze roku w Betlejem, czyli w miejscu narodzin Jezusa. Żydowski miesiąc Kislew(obejmujący część naszego listopada i grudnia) był zimny i deszczowy. Kolejny Tebet (grudzień/styczen)- przynosiłl najniższe temperatury w roku.
Pisarz biblijny Ezdrasz potwierdza, że w miesiącu Kislew było zimno i mokro (Ezdrasza 10:9, 13)
Więc jak wczesniej wspomniało, że tej nocy, której Jezus przyszedł na świat, pasterze pozostawiali z owcami na dworze. Nie chodzi o to, ze WYPROWADZALi owce w dzien na pastwisko, ale wraz z nimi OBOZOWALI po GOŁYM niebem i to równiez NOCĄ. Opis ten nie pasuje do warunków pogodowych panujących w Betlejem w grudniu. Jak widac, wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa dowodzą, ze nie mogło się to stac w grudniu.

Data narodzin Chrystusa jest nieznana. W Ewangeliach nie podano, ani daty, ani miesiąca. Według niektórych hipotez uznawanych obecnie przez większość uczonych, narodziny Chrystusa przesunięto na dzień zimowego przesilenia dnia z nocą (25 grudnia według kalendarza juliańskiego, 6 stycznia według egipskiego), poniewaz w dniu, w którym słońce rozpoczyna swój poowrót na północ, pogańscy czciciele Mitry obchodzili narodziny Słońca Niezwyciężonego. Boże Narodzenie pojawiło się w czasie, gdy kult słońa był w Rzymie szczególnie rozpowszechniony.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)