 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 39 (przedawniony) | | 22-07-2012 | ewoja | zagadka trudna do rozwązania. |
Wyznawcy różnych religii twierdzą, iż ich bóg jest wszechmogący, lecz żaden z nich nie jest w stanie odpowiedzieć mi na jedno pytanie: Skoro bóg jest wszechmogący to dlaczego nie zniszczy szatana? Cóż za zabawny paradoks  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 45 (przedawniony) | | 22-07-2012 | adinus | Fronda Gandalf Niewolnictwo |
Witam
Niedawno zawitałem na Frondzie, portalu intelektualistów pokroju Gandalfa-"zaciętej płyty" oraz kilku innych obrońców wiary umiejących swe wywody ubrać w kilka mądrzejszych słów.
Otóż pod jednym z artykułów wdałem się w dyskusję o moralności w Biblii. Napisałem że jest tam instrukcja obsługi niewolnika (skrót myślowy z którego musiałem się tłumaczyć cytatami, bo jakże by inaczej, zamiast merytorycznie mnie zmiażdżyć lepiej udawać że nie widzi się skrótu myślowego i zepsuć komuś humor durnymi tłumaczeniami).
Zostałem zjedzony poprzez jeden, powtarzany argument: Dlaczego czytam ST bez wstępu historycznego?
Na nic moje wysiłki w tłumaczeniu iż ST został napisany przez pasterzy kóz z Izraela, że zauważanie w zbrodniach Boga metafor jest naciągane bo jeden uzna zakład na Hiobie za metaforę, a drugi dosłownie i jeden drugiemu nie udowodni że ma racje, że pierwszy będzie opierał się na aksjomacie istnienia Boga, a drugi na zwykłym rozsądku tj. Bóg jest okrutny, nielogiczny, niegodny wyznawania więc można wątpić w jego istnienie. I tutaj moje pytanie. Co zrobić gdy przedstawię takie argumenty (artykuł)http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8156 a odpowiedzią będzie wstęp/kontekst historyczny? Jakich rzeczowych argumentów użyć. Przyznam że nie mam ochoty czytać żadnych katolickich opisów ST bo krew mnie zaleje gdy będę czytał te bzdury jednak jeśli muszę się najpierw zapoznać z tą teologiczną papką to pewnie to zrobię.
Dalej gdy dyskutanci zaczęli używać argumentów iż w średniowieczu.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 37 (przedawniony) | | 08-07-2012 | niewiarygodny | Boskie atrybuty |
Jakie według was są bazowe atrybuty pasujące do wszystkich bogów? czyli tych, z których wyznawcami mamy do czynienia dnia dzisiejszego.
Dwa razy w innych wątkach, dochodziłem do momentu sprecyzowania domyślnej koncepcji boga i okazuje się, że jest ona bardzo szeroka, przez co trudno go obalać, jednak jaka jest część wspólna wszystkich boskich tworów? co jest nieodzowne aby o bogu można było rozmawiać? Niezbędne minimum. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 03-07-2012 | Koraszewski | Wahabizm w Dagestanie |
Jak podaje agencja RIA Novosti, wczoraj (30 czerwca) w południowym Dagestanie, czterech zamaskowanych mężczyzn zastrzeliło imama i podpaliło meczet. Sprawcy zbiegli z miejsca zbrodni. Imam, Magomedkamil Gamzatov głosił, że islam powinien się wyrzec wszelkiej przemocy i potępiał zbrojne działania ekstremistów. Ria Novosti informowała w marcu o zamachu na innego umiarkowanego imama Gitinomagomeda Abdulgapurova, z miasta Buinaksk w Dagestanie, który zginął w zamachu bombowym wraz z towarzysząca mu osobą 23 marca 2012 roku. W czerwcu ubiegłego roku imam Kurbanow został znaleziony w pobliżu meczetu zastrzelony z broni palnej. Według rosyjskiego badacza islamu, Romana Silanteva, w 2010 roku w Dagestanie zamordowano ponad 50 muftich, którzy przeciwstawiali się wahabizmowi. Źródło:http://en.ria.ru/crime/20120629/174296994.html
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 01-07-2012 | Venominus | To wszystko przez nas |
Poniedziałek - dzień jak co dzień. Jednak to właśnie w tym dniu planowo jest religia. Dzisiaj nasłuchałem się przepowiedni maryjnych (czy coś w ten deseń), że niby niektóre się sprawdziły (wojny światowe), że bóg pokaże wszystkich, bo nastaną bezbożne czasy, a bóg naśle trąd i różne choroby. Wszystko przez ludzi oddających się materializmowi, czerpiących z życia, ateistów. Aż poczułem się bardzo winny za ten stan rzeczy, że nie wierzę - no nie, żartuję  , pomyślałem sobie czemu ona może mnie obrażać, a ja nie mogę jej powiedzieć, że to wszystko przez to, że nie wierzy w to, że Prometeusz przyniósł ogień ludziom, a do trumn ludzie kasy nie wkładają, dlatego zrobił się korek na przeprawie dla umarłych na drugą stronę i Zeus się wkurzył, albo, że tsunami to efekt praw fizyki. Oczywiście tego nie powiedziałem, mam jakieś poczucie kultury (jakim cudem, jak żyję bez dekalogu?  ) Jednak sobie myślę, że jeszcze rok i będę pełnoletni, tym samym zaoszczędzę dwie godziny tygodniowo. Trochę to smutne, że zamiast mieć na rozszerzonym profilu biol-chem 4 chemie (mam 2, tyle samo co religii) muszę słuchać o tym jacy to my jesteśmy wszystkiemu winni. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 40 (przedawniony) | | 30-06-2012 | diogenes | Pod sztandarem napletka |
Cytat:Sąd w Kolonii uznał obrzezanie dzieci z motywów religijnych za podlegające karze uszkodzenie ciała i zakazał takich praktyk - informuje niemiecki dziennik "Suedeutsche Zeitung". Żydzi i Muzułmanie zaprotestowali przeciwko tej decyzji, nazywając ją naruszeniem wolności religijnej. wiadomosci(*)-uszk,1,5172607,wiadomosc.htmlŚwiatopogląd powinien być kwestią wyboru, a nie zewnętrznej decyzji rodziców, czy urzędu. Chrzest czy obrzezanie, lub - ogólniej - inicjacja religijna nieświadomych dzieci - nie ma przecież nic wspólnego z ich wolnością. Orzeczenie sądu w Kolonii to dobra nowina. A przy okazji przypomniano, że Żydzi i Muzułmanie mają jednak podobne interesy. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 28-06-2012 | kamill2001 | Transerfing rzeczywistości - Vadim Zeland |
To książka... ezoteryczna, więc nie wiem czy dobry dział wybrałem. Szukam jakiegoś tekstu krytycznego na jej temat. Jakkolwiek przedstawienie rzeczywistości w tej książce jest absurdalne, to autor podaje się za fizyka kwantowego i na poparcie swych "poglądów" wykorzystuje fizykę. Nie jestem fizykiem, więc nie mogę tego zweryfikować. A chciałbym to zrobić, gdyż znam osobę która głęboko wierzy w zawarte w książce hipotezy, a co za tym idzie trochę się o nią obawiam. Co ciekawe książka ta jest podobno bestsellerem w wielu krajach, głównie w Rosji skąd autor pochodzi, a wydał już 7 tomów. Czy ktoś słyszał o tej książce, albo znalazł jakiś link do rzetelnej recenzji (o ile komuś chce się w ogóle poważnie traktować takie książki). Z góry dziękuję. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 26-06-2012 | Marek Matejewski | Napruci winem w wersji irańskiej. |
Sąd w Iranie skazał na śmierć dwóch "naprutych" mężczyzn, który po raz trzeci ośmielili się spożyć alkohol. Według statystyk zamieszczonych pod koniec drugiego artykułu, około 200.000 mieszkańców Iranu cierpi na alkoholizm. Jest pole do popisu dla irańskich organów ścigania. Co by nikt więcej się winem nie napruł, ani nikogo naprutym nie nazwał.  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 128 (przedawniony) | | 19-06-2012 | Marek Matejewski | Amnesty International w obronie nikabu |
Amnesty International właśnie zmarnowała okazję żeby milczeć i opublikowała raport będący przejawem skrajnej hipokryzji. Ta sama organizacja, która potrafi walczyć z religijnymi absurdami i która stanęła w obronie życia Nigeryjki Safiyi Husaini (groziło jej ukamienowanie za urodzenie nieślubnego dziecka), z drugiej strony nie widzi nic złego w tym, by kobiety były odziane jak mumie (wystarczy, że nie jest to sprawa życia i śmierci i AI zaczyna się kompromitować). Zamiast stanąć w obronie godności człowieka i potępić noszenie nikabów, potępia rządy europejskich krajów za dyskryminowanie muzułmanek zasłaniających twarz. 1) materiał na stronie Amnesty International2) materiał na interia.pl Mam nadzieję, że do krajów takich jak Belgia, Francja, Włochy, Holandia, Hiszpania, Szwajcaria dołączą następne, które zabronią noszenia tych upadlających szmat. Trzeba odróżniać dyskryminację od obskurantyzmu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 49 (przedawniony) | | 18-06-2012 | TylkoPytam | Religia hamulcem? |
Witam
Jak wiemy religia zniekształca rzeczywistość, wyplenia w ludziach krytycyzm itd. Nie jest jednak tak, że zatrzymuje ona ludzi chorych psychicznie (mam na myśli bardzo poważne stany chorobowe) przed dokonywaniem czynów niemoralnych? Strach może kontrolować ich działania i myśli. Oczywiście gdy religia jest chora wtedy i człowiek choruje, lecz gdybyśmy mieli do czynienia np. z religią "absolutnego pokoju"? Nie rób nikomu krzywdy, szanuj wszystkich bo inaczej... wiadomo co. Kolejne pytanie - czy religia wg Was naprawdę ,,zatruwa wszystko"? Możecie podać przykłady? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |