Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
27-03-2006billiepoczątek religii/ magia sporyszu
Człowiek pierwotny, samotny i zagubiony w niebezpiecznym świecie narażony był na kontakt z rozmaitymi trującymi i halucynogennymi substancjami np. sporyszem.Czy mogły one mieć związek z wczesnymi formami religijności,na wizje i duchowe przeżycie,czy mogły być powodem stworzenia Boga w świadomości?Wiem,że działanie soryszu czyli posożytniczego grzyba atakujaceko zboże, jest zbliżone do LSD.Wyobrażnio działaj!! Jestem człowiekiem zamieszkującym tereny
jakiekolwiek, bo wszędzie uprawiano zboże.Jest rok 3000 pne.Nic nie wiem o świecie,burza z piorunami to dla mnie traumatyczne przeżycie.Susze, powodzie, nie mowiąc o zaćnieniach to siły niepojęte.Boję się wszystkiego,zwierzęta atakują znienacka,umieraja moi krewni a ja nie wiem dlaczego.Jem placki ze zboza rozgniatywane pieczołowicie.Czasami po nich boli mnie brzuch ale czasami to co widze,te kolory, te kształty nierzeczywiste,te odczucia które mam,których nie pojmuje ewidentnie świadczą o magii,o mocy niepojętej.A stąd tylko jeden krok do przekonania, ze każda rzecz ma swoją moc i dusze. Nie jestem pewna jak nazywa się ta wczesna wiara w duchA potem to już z górki.Politeizm i monoteizm .Po dziesiątkach tysięcy lat prob i błędów w doborze odpowiednich bogów mamy w końcu tego, który spełnia nasze potrzeby najlepiej.A to wszystko przez naszych przodków, krórzy nie wiedzieli,że narkotyki są ZŁE i za często z nimi eksperymentowali?
Co o tym sądzicie? Czy tak mogło być??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
27-03-2006KowalskiTest z antyku na Onecie
Jestem już dość dawno po maturze, ale pomyślałem sobie, że co mi szkodzi, przetestuję się. I oglądam te pytania:
matura.onet.pl/1317124,2962,3,potrenuj.html
Czy naprawdę (pytanie 17), Jezus w przypowieści o siewcy, mówi wyłącznie o "katolikach"?
Albo w odpowiedzi na pytanie 11 -- czy można datować powstanie Pięcioksięgu na lata 1600-2000 przed Chrystusem?
Czy ktoś aby nie sprzedaje ideologii, i to w postaci obcej nawet posoborowemu Kościołowi, jako wiedzy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
25-03-2006PieprzowskiPytanie bo pamięć zawodzi...
Pytanie brzmi... <fa<b >nfary
>xD
Kto wypowiedział te słowa:
"Nie wierząc w Boga nic nie tracisz. Wierząc możesz wiele zyskać"
Czekam na odpowiedź ;]
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
25-03-2006KaliklesDlaczego Kartezjusz włączył dowód na istnienie Boga do swojego systemu
Kartezjusz szukając wiedzy pewnej włączył do swojego systemu dowód na istnienie Boga, który przypomina ontologiczny dowód św. Anzelma, a który spotkał się przecież z taką krytyką ? Znawców, badaczy filozofii Kartezjusza proszę o wyjaśnienie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
24-03-2006archineokatechumenat
czy wie coś ktoś więcej? z moich własnych doświadczeń, choć nie bezpośrednich oraz krytyki internetowej wynika, że to niebiezpieczna sekta, z której ciężko się wydostać i wrócić do normalnego życia w społeczeństwie.
osobiście na drodze nie byłem, miałem tylko kontakt z jej adeptami oraz uczestniczyłem w grupie wzorującej się na technikach tam stosowanych, choć w łagodniejszym chyba wydaniu. krytyka internetowa jest dosyć przekonująca i argumenty są w większości trafne, choć niestety tematyka jest dosyć mocno zawężona, gdyż płynie ze źródeł wewnątrz-kościelnych, tj. tradycjonalistów oraz katolików "patriotów" dlatego szukam krytyki z innego punktu widzenia niż teologiczno-liturgiczny i parafialny.
swoją drogą to zabawne, że przyznałem rację tym "krzyżowcom", bo nigdy nie myślałem, że jest im coś takiego dostępne jak jakakolwiek racja
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
23-03-2006henkCzy są granice religijnego obrażania się?
Znowu ktoś oferuje miliony dolarow za zabicie autora rysunków uznanych, po prawie pół roku, za obraźliwe dla wyznawców islamu. Przedtem była fatwa rzucona na Salmona Rashdiego.
Z tym obrażaniem się pielęgnowanym przez wyznawców różnych religii zaczyna się dziać coś przerażającego. Z powodu jakichś obrazków opublikowanych przez prowincjonalne pisemko, w pół roku po ich ukazaniu się, ktoś decyduje o uznaniu ich za obraźliwe i nawołuje do podpalania ambasad m.in. duńskiej i włoskiej ( za koszulkę ministra). Minister stanu Uttar Pradesz w Indiach wyznacza nagrodę za zabicie autora rysunków, podobnie robi jakiś mułła z Pakistamu.
Czy prawo międzynarodowe nie reguluje tych spraw? Przecież to nawoływanie do nienawiści religijnej, a może i rasowej. Jeśli nie będzie teraz reakcji opinii światowej, ONZtu i państw muzułmańskich to niedługo będzie już za późno. Gdzie elity intelektualne Europy, Azji, Ameryk i Afryki? Czy one jeszcze istnieją?
Czy prawo międzynarodowe uznaje równoważność wszystkich religii? Nie wiem czy to jest gdzieś zapisane (np. statut ONZ) , ale to chyba jest oczywiste! A wolność przekonań? Nie muszę wiedzieć, czy mój obrazek lub inny sposób wyrażenia opinii nie zostanie przypadkowo przez kogoś uznany za obraźliwy. Czy obrażanie się to jakiś dominujący sposób wyrażania wiary? Jeśli wyznawca religii zechce, to może każdego ateistę uznać za obrażającego uczucia religijne, bo neguje istnienie boga w ogóle.
Wydaje mi się, że to jest tak poważny problem, że organizacje międzynarodo..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
22-03-2006abadonLeonardo Da Vinci "Dziewice"
Czy ktoś widział obraz Leonarda pt.:"Dziewice"(Virgins)?? Strasznie mnie on zaciekawił i z chęcią usłysze opinie innych na jego temat. Słyszalem ich już wiele. Jest on o tyle ciekawy ,że występuje tam tzw. "Gest Jana" znany bardziej z książek Brown'a. Z chęcia wysłucham różnych interpretacji.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
20-03-2006Ernesto GuevaraSprzeczności w Biblii
Z zaciekawieniem wraz z kolegą przeczytaliśmy artykuł "Niektóre anioły mają zeza..." Eugeniusza Obarskiego i tak natchnieni zaczeliśmy drążyć biblię by wyszukać podobne wątki ...i znależliśmy. Otóż według świętej księgi każdego katolika, kobieta jest niegodna głosić słowo boże. I tu nasuwa się pytanie jeśli tak to dlaczego to najczęściej kobiety nauczają nas religi w szkołach?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
20-03-2006NIKTEssenczycy...
Mam kontakt z "chrzescijanka o tradycji essenskiej"
Znacie jakies kompromitujace fakty dla essenczykow(ich absurdalne poglady ,wierzenia itp.)?
Bardzo prosze o pomoc!!!!!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
17-03-2006Ciekawyreligie
Słyszałem wielokrotnie, że istnieje w religii afrykańskiej odłam chrześcijaństwa, którego obrządki polegają między innymi na paleniu marichuany. Czy te informacje sa prawdziwe?? A jeżeli tak to co to za religia?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)