Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
01-07-2003MarekCud słońca
Ostatnio przeczytałem bardzo interesującą książkę pt. "Tajne oredzie fatimskie" autorstwa Johannesa Fiebaga. Ciekawi mnie, jakie jest stanowisko racjonalistów w sprawie objawień maryjnych, a zwłaszcza w sprawie zjawiska "cudu słońca", które miało miejsce 13 października 1917r. na oczach kilkudziesięciu tysięcy ludzi.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
29-06-2003OecolampadiusJudasz Iskariota
Nie zajmuję się w tym wątku innymi wątpliwościami po lekturze Nowego Testamentu. Mam jedno pytanie:
Na czym miałaby polegać zdrada Judasza?

Przecież wszyscy wiedzieli, jak wygląda Jeszua.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
25-06-2003Włosińskiantysemityzm
Witam
Widzę, że duża część tego serwisu jest poświęcona problemowi antysemityzmu (i słusznie). Uważam jednak , że fanatycy są w każdym Narodzie i również powinno się opisać i potępić Żydów, którzy uważają innych ludzi za gorszych (są gorsi niż antysemici bo antysemici są wrogo nastawieni do jednego Narodu a oni do wszystkich innych Narodów. Jeżeli opisujemy głupie teorie różnych religii to dziwi mnie, że pomijamy najgłupszą z najgłupszych a mianowicie "teorię narodu wybranego". Mam nadzieję, że jesteście obiektywni i będziecie pisać o wszystkich niezależnie od pochodzenia. Z reguły jest tak, że Kościół walczy z Żydami a Żydzi z Kościołem, mam nadzieję, że jesteście ponad nimi.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
18-06-2003Vampire"Taki jak My"
Mam pytanie, może naiwne, ale kto pyta nie błądzi (podobno). Co ma znaczyć "Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stal się taki jak My" (Gen 3:22). "My" tzn. kto? Zastępy aniołów? Chyba nie bardzo, bo bóg jest najwyższy, najważniejszy i nie ma sobie równych, a więc rozumując logicznie nie może powiedzieć "taki jak My" do anioła, który jest jego sługą. Można ewentualnie uznać, że słowa te kierowane są do Jezusa, ale czy na pewno? Jest jeszcze możliwość istnienia innych bogów, wtedy sensowniejsze staje się przykazanie "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną", ale przecież bóg jest jeden (zakładając, że w ogóle jest). A może ja po prostu nic nie rozumiem.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
08-06-2003Paweł B.POMOCY
Witam serdecznie wszystkich którzy czytają tego posta .

Sprawa wygląda następująco . Mam 17 lat ijestem uczniem stołecznego liceum. Nieuczestniczę w zajęciach religii a może inaczej , uczestniczę ale nie jestem oficjalnie zapisany ponieważ poprosiłem o wypisanie mnie z listy uczniów biorących udział w tych zajęciach . Jednak chodzę czasem na lekcje religi i tak naprawdę jedyny biorę w nich udział .
Schemat wygląda w ten sposób ksiądz mówi jakąś prawdę wiary czy coś zachaczjące o te klimaty a cała klasa udaje że słuch - nic nie mówią i odrabiają lekcje . Wtedy włączam się ja i zaczynam zadawać batmanowi jakieś pytania a kiedy on nie potrafi mi udzielić odpowiedzi na któreś z nich podejmuje mnie podssstępem - jednym z trików Shopenhauera (jakieś podejścia osobiste, przekręcanie mojej wypowiedzi, odwołanie do ogólnych prawd itp) odchodząc od głównego tematu. W pewnym momencie dochodzi do tego że opuszczmy kwestię logiczną poruszanych treści a zaczynamy nawzjem wpuszczć się w maliny - różne retoryczne potyczki słowne). Nie wnoszące niczego treściwego a powodujące jedynie, iż raz to ja go ośmieszę innym razem on mnie. Ponieważ jakiby on nie był to 5 lat teologii ma na grzbiecie i po prostu momentami wysiadam bo nie wiem czy mówi coś co rzeczywiście gdzieś jest czy ściemnia(kilka razy mu się zdarzyło).
Tak na marginesie dodam że nie mam do niego osobistego urazu ale uważam że lekcje religii nie powinny mieć miejsca w szkołach . Większość moich kolegów chodzi bo a) w trakcie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
03-06-2003SvarozycJezusowy pergamin
1 czerwca o 12: 15 kanał Discovery Civilization wyemitował program pt "Na szlakach Nowego Testamentu", którego tematem był ów "Jezusowy pergamin", czyli trzy skrawki papirusu z fragmentem ewangelii Mateusza, które zostały zakupione przez niejakiego Charles'a Huleatt'a, zdaje się, że na przełomie wieku XIX i XX w Egipcie. Czemu poruszam ten temat? Ano w programie tym pewien wybitny ponoć specjalista od papirusów wysnuł teorię, że skrawki te pochodzą ze zwoju ewangelii, które trzeba datować na rok 60, a może i 50 (!) naszej ery. Jak sam twierdził, po porównaniu skrawków z innymi dostępnymi dokumentami greckimi, datowanymi na okres od 30 do 70 roku naszej ery zauważył uderzające podobieństwo liter, co miałoby świadczyć właśnie o tak wczesnej dacie powstania tekstu ewangelii. Ów specjalista dowodził, że później, to jest po roku 100, styl pisania uległ zmianie. Nie jestem co prawda znawcą w tej dziedzinie, ale wydaje mi się to cokolwiek naciągane - zwłaszcza że papirusów nie poddano innym badaniom (np C14), które mogłyby coś więcej powiedzieć o dacie powstania.

Pominę już inne, mniej istotne argumenty. To, co mnie interesuje, to właśnie kwestia stylu pisma - czy prawdą jest, że faktycznie ulegał on tak istotnym zmianom, że można na jego podstawie datować papirusy z ewangeliami? Czy może ów specjalista to po prostu kolejny pseudo-ekspert, za cel stawiający sobie udowodnienie historyczności NT, a tym samym wsparcie zachwianych latami badań krytycznych chrześcijańskich racji ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
31-05-2003moolekkolbe
podajcie jakiś artykuł z "rycerza niepokalanej" w którym są antysemickie texty

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
30-05-2003GosiaSprawa Zmartwychwstania
Mam pytanko! Zetkneliscie się może z pozycją Josha McDowella "Sprawa Zmartwychwstania"? Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
15-05-2003GrzegrzółaCo ma religia z wiarą?!
Odpowiedź prosta- nic. Częstokroć religia wypiera i niszczy wiarę. Tak było i ze mną. Kościół straszył, groził- i udało mu się. Już mnie nie trzyma w swoich ryzach. A sama wiara przecież wyklucza strach, obojętnie czy w Boga, Krysznę czy żółty ser. To tyle.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
12-05-2003Leszek JurekCzy ktoś zna tę książkę?
Witam!
Postanowiłem zasięgnąć Waszej pomocy. Byc może ktoś zna temat, który intryguje mnie od dawna. Kilkanaście lat temu, kolga pożyczyl mi ksiażkę. W wielkim skrócie, oopisywała ona przygodę awanturnika, który udał się na jakąś zapadłą misję katolicką. Po dotarciu do niej okazało sie, że pacujący tam ksiądz umiera i nasz bohater, męczony żadaniem umierającego postanawia się wcielić w rolę księdza. Przypomina sobie cały obrządek mszy, sakramentów, męcza go potężne wyrzytu sumienia ale nawróceni przez misjonarza wierni czekają z nadzieją...
Nasz bohater podejmuje dzieło poprzednika i prowadzi misję...najwieksze męczarnie dopadają go podczas spowiedzi. Tak trwa, do momentu przyjazdu na misję zwierzchnika kościoła, biskupa.
Mam prośbę...szukam tej książk, chcę raz jeszcze ją przeczytać ale...nie pamiętam ani tytułu ani autora. czy ktoś kojarzy sobie mój chaotyczny być może opis?
Proszę o pomoc i ewentualną odpowiedź na adres: lp.pw@31tojle
Pozdrawiam serdecznie.
Leszek Jurek
Rybnik
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)