Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
01-12-2015KraxesZasłużeni Polsce ateiści i agnostycy
Witam, nie wiem czy piszę we właściwym dziale, ale mam nadzieję, że tak
Potrzebuję nazwisk znanych polskich ateistów/agnostyków, ale nie chodzi mi tu o dzisiejszych celebrytów, tylko o ludzi, którzy zrobili coś dla Polski.
Ja niestety znam jedynie profesora Religę i Marię Skłodowską-Curie. Tzn. nie tylko ich, ale tylko oni w tej chwili przychodzą mi na myśl.
Głównie potrzebuję nazwisk jakichś żołnierzy polskich, którzy byli zdeklarowanymi ateistami/agnostykami i walczyli za Ojczyznę.
Dziękuję z góry
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
29-11-2015Maria-MagdalenaNieśmiertelność człowieka.
Bóg uczynił człowieka nieśmiertelnym.
Życie nie kończy się śmiercią. Śmierć jest tylko przejściem do życia w wieczności. Obietnica zmartwychwstania jest nadzieją daną nam przez Boga, która nadaje człowiekowi sens istnienia.
Zanurzenie się w Bożej obecności daje poczucie bezpieczeństwa.
A odkrywanie Bożej mądrości upewnia w dobrym wyborze drogi; wiary, nadziei i miłości.
"Któż jak Bóg" - słowa które pokonały bunt w Królestwie Bożym i zło zostało pokonane.
Tym hasłem możemy pokonać zło na ziemi. Trzeba tylko wiary, że jest to możliwe i otwartośći do walki z mocami zła.
Najskuteczniejszą bronią jest miłość i nasza wewnętrzna czystość.
Ale też nasza gotowość do przeciwstawienia się wszelkim przejawom zła.
Zło wkrada się w nasze życie pod różnymi postaciami. "Towarzyszy" nam niemalże w każdej chwili życia.
Trudne jest do zidentyfikowania, gdy objawia się w naszych (pozornie naszych) codziennych zachowaniach, reakcjach, rozmowach. Wróg miłości wykorzystuje każdą chwilę, aby się jej przeciwstawić.
Wykorzystuje nasze słabości, uzależnienia, naszą wyniosłość itp. "negatywne przeszkody" byśmy nie stali się wzorem wolności - w całej pełni tego słowa.
Każdy człowiek od zarania wieków zmagał się z przeciwnościami losu, nieraz złorzecząc Bogu.
Nie zauważał, że sam jest "kowalem własnego losu".
Boga szanował lub nie, składał mu ofiary, lub nie itp. ale najlepiej żeby Bóg nie interesował się jego życiem.
I tak jest do teraz. Najlepiej, żeby zostawił nas samych siebie - wszak mamy własną wolę...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
29-11-2015Maria-MagdalenaDom na skale.
Buduj swój dom "na skale".
Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi - czy tego chcemy, czy nie chcemy.
Na tych, którzy nie chcą, Bóg czeka z szeroko otwartymi ramionami i z wielką tęsknotą w sercu.Czeka cierpliwie mając nadzieję, że pewnego dnia wrócą do Niego, jak ewangeliczny syn marnotrawny. Łk 15,11-32
Tęsknota Boga wynika z Jego miłości bezwarunkowej.
Nic nie jest w stanie pozbawić człowieka Jego miłości.
Odrzucenie Boga, jest odrzuceniem miłości i pozbawieniem zaplecza tego, co daje człowiekowi najlepszą ochronę przed "szkodnikami", które jak korniki drążą korytarze i ścieżki prowadzące do nikąd - czasem do zatracenia.
Stopniowo zmieniają człowieka w bezduszną istotę tracącą swoją tożsamość.
Pozbawiają go uczuć "wyższego rzędu" i dokonują spustoszeniaw jego życiu.
Pojawiają się trudne relacje, bezsilność w utrzymaniu "steru życia", załamania, stany depresji i inne druzgocące, to co wydawało się, że jest "jak skała".
Skałą, na której najbezpieczniej jest budować swoje życie, jest Bóg Stwórca Wszechrzeczy.
Trudno człowiekowi przyjąć prawdę, której nie uznaje.
Często jednak jest to nieuniknione. Fałszywe wyobrażenia są konsekwencją jego określonego życia. Dopiero bolesne zderzenie się z rzeczywistością "otwiera mu oczy" i widzi jak "ślepo" wierzył w iluzję.
Prawda broni się sama - nie potrzebuje mistyfikacji.
Bóg jest Prawdą niepodważalną.

Maria-Magdalena
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 187 (przedawniony)
28-11-2015RainardSiła religii, a 'poczucie sensu'
Witam. Ostatnio zaczęło zastanawiać mnie, skąd na religię, mówiąc brzydko, tak wielki popyt. Dlaczego, pomimo częstej głupoty samych doktryn, głoszenia fałszywych wyobrażeń na świat, jawnych nadużyć ze strony religijnych instytucji, zła przez nie czynionego, ogólnodostępnej wiedzy historycznej, która pokazuje jak często było to po prostu narzędzie władzy, manipulacji i wyciskania kasy ze społeczeństwa, wszystko to ma się tak dobrze? Jak to jest, że religia ciągle zajmuje uprzywilejowane miejsce, a naukę czy filozofię traktuje się często jako chłodne i nieludzkie? Jakbyśmy niczego nie nauczyli się z historii. Nie chcę oczywiście 'jechać' w tym momencie po religii (no dobra, nie oszukujmy się... ), ale przyjrzeć bliżej przyczynom wiary oraz wyżej wspomnianego dystansu do nauki czy filozofii. Tyle tytułem wstępu.

A teraz małe wyjaśnienie. Często spotykam się ze stwierdzeniami, głównie ze strony 'zdystansowanych' wierzących (tj. wierzących, ale 'wątpiących', ci fanatyczni od razu podczas rozmowy odsyłają cię do Piekła na wieczne potępienie ) typu: "Jak to jest, że w ogóle występuje na świecie coś takiego jak 'cud życia'? Jak to jest, że ludzie się rodzą? Tak, tak, wiem, że to wszystko jest opisane i zbadane, nauka to wyjaśnia, ale jak to w ogóle jest, że żyjemy? Jak to jest, że w ogóle Wrzechświat istnieje? To wszystko nie może być takie bezcelowe, musi być jakiś sens, jak niby możemy się rodzić tylko po to, żeby umrzeć? Musi być jakiś cel. Musi być Bóg".

Ten przykład pokazuje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
22-11-2015racjaninFilmowanie egzorcyzmów
Dlaczego Kościół ukrywa przebieg egzorcyzmów (a tym samym realność szatana) przed światem zakazując ich filmowania i odprawiając najczęściej za zamkniętymi drzwiami w gronie kilku osób?
Przecież filmowanie ich i ewentualnych zjawisk paranormalnych zachodzących w trakcie ich odprawiania oraz publikacja takich materiałów przekonała by o ich realności sceptyków i pozwoliła by na dyskusję naukową a tym samym utratę mocy przez złego, który zeruje tylko na strachu pojedynczych ludzi przed ośmieszeniem i chorobą psychiczną co jest spowodowane brakiem powszechnej wiedzy w tym temacie.
Relacje świadków i opisy przebiegu egzorcyzmów nie wystarczą, potrzebne są wysokiej jakości filmy.
Bez tego są one przez naukowców traktowane jak porwania przez UFO (są relacje świadków, opisy, ale żadnych materiałów filmowych).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 40 (przedawniony)
19-11-2015Maria-MagdalenaI Bóg stworzył człowieka.
I Bóg stworzył człowieka.
"Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam".
Księga rodzaju 1,26
Bóg przemawia do każdego człowieka nieskończoną ilość razy. Nieustannie przemawia przez tzw. "pierwszą myśl ",która podpowiada nam najlepszy sposób rozwiązania problemu, ostrzega nas przed podjęciem złej decyzji, zachęca do zmiany świadomości.
Najczęściej wybieramy tę drugą myśl lub trzecią -tę najbardziej przemyślaną.
Potem często żałujemy, bo okazuje się, że ta pierwsza była najlepsza.
Bóg przemawia przez innych ludzi, nieraz przez obcych, czasem przez tych pogardzanych.
Warto zatrzymać się przy słowach, które nas poruszają, oburzają, prowokują do odwetu. Warto pomyśleć czy to nie Bóg zwraca nam uwagę -przez tę osobę- na to, co jest zakryte przed naszymi oczami. Albo czy też nie rozświetla tego, co było niezrozumiałe? Czy nie próbuje otworzyć drzwi naszego serca? Czy nie stawia na drodze naszego życia "Anioła -zwiastuna dobrej nadziei?
Bóg przemawia też przez dzieci. Nieraz bardzo mocno.
Rodzice zachwycają się mądrością swoich dzieci, ale ilu z nich rozważa usłyszane słowa?
Ilu odnosi je do siebie? Ilu skorzysta z tego daru Bożego? Gdyby tak było wielu unikneło by błędów wychowawczych i wypaczeń w osobowości dziecka. Także (co będzie trudne do przyjęcia ) mogliby wyprostować swoje "ścieżki myślowe ". Ilu potrafi przyznać dziecku rację? Przeprosić je? A przecież wewnętrzna czystość dziecka wykrywa każdy fałsz, każdą niesprawiedliwość. Protestujące w prawdzie dziecko nieraz zostaje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
12-11-2015Maria-MagdalenaZBAWIAJMY ŚWIAT c.d.
"Hosanna na wysokości. Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie".
Kim są ci błogosławieni?
-Błogosławieni ubodzy w duchu...,
-Błogosławieni,którzy się smucą...,
-Błogosławieni cisi...,
-Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości...,
-Błogosławieni miłosierni...,
-Błogosławieni czystego serca...,
-Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój...,
-Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości...,
-Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was..." Mt5,3-11
Dla takich "wielkia jest nagroda w niebie".
Tak jak dekalog wyznacza człowiekowi główne przykazania Boże, tak "Osiem błogosławieństw"
odnosi się do moralności człowieka - uściśla Słowo Boże i wzbogaca świętymi obietnicami.
Błogosławieństwa te nadają kierunek naszemu - najszybszemu wzrastaniu duchowemu, bo jest to najkrótsza droga do świętości.
Czy my chcemy być świętymi? Na takie pytanie; uśmiechamy się z ironią, albo protestujemy traktując jako niedorzeczne.
Wielcy święci Pańscy przytłaczają swoim heroizmem, czy też "małością" przekraczającą wszelkie granice. Ale tu nie chodzi o świętość heroiczną, ani o taką dla splendoru - bycia ponad innymi. Tą świętością dla nas - w naszym ziemskim życiu - jest wolność.
Wolność od nawyków, stereotypów, pogoni (często szaleńczej ) za dobrami materialnymi, tytułami, oryginalnością itp. U schyłku życia często stwierdzamy, że była to pogoń za iluzją, że tak naprawdę przegraliśmy życie. Że na naszym koncie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
12-11-2015Zielony TygrysProblemy z godnością i tożsamością a nie racjonalność
Są przyczynami mniejszej ilości mężczyzn w kościele.

"Mężczyznom trzeba pomóc w rozpoznaniu ich godności, tożsamości jako mężczyzn- ocenia Jerzy Grzybowski. Skomentował on w ten sposób opublikowane dziś badania, wedle których Kościół katolicki w Polsce ma zdecydowanie charakter kobiecy."
"Wyniki ankiety wpisują się w zjawisko ogólnoświatowe. Chciałbym w kontekście wyników tej ankiety zwrócić uwagę na to, że istnieje wiele dokumentów Kościoła dotyczących godności kobiety, chociażby Mulieris dignitatem, podkreślana jest - bardzo słusznie - rola kobiety w historii Zbawienia. Brakuje jednak analogicznego dokumentu Kościoła dotyczącego godności mężczyzn. A w wielu krajach mężczyźni przeżywają frustracje, niedowartościowanie, czują się poniżeni przez warunki społeczne, szczególnie bezrobocie. Objawia się to m.in. alkoholizmem i innymi uzależnieniami, rozpadem więzi małżeńskiej, różnymi formami przemocy. Przekłada się to na osłabioną więź z Panem Bogiem i Kościołem."
www.niedzi(*)ybowski-potrzebujemy-dokumentu
Biedaczyska
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 140 (przedawniony)
06-11-2015valbyJezus historyczny czy bóg?
Ostatnio czytałam bardzo ciekawą książkę historyczki i teologa Barbary Thiering, która twierdzi, że Nowy Testament można czytać metodą peszerową, doszukując się w tekstach drugiego ukrytego znaczenia. Tym sposobem doszła do wniosku, że Jezus został ukrzyżowany w Qumran, a nie tam gdzie się powszechnie głosi. Twierdzi również, że przeżył ukrzyżowanie i żył spokojnie w swojej wspólnocie esseńskiej. Jeżeli tak by naprawdę było, to zmienia to całkowicie obraz chrześcijaństwa?
W 1990 roku w Australii opublikowano film dokumentalny o dokładnych badaniach naukowych Barbary Thiering, lecz niestety nigdzie nie mogę tego filmu dostać?

Valby
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
04-11-2015klaioCzy mężczyźni są bardziej "racjonalni"?
Kościół opublikował dane statystyczne na temat religijności kobiet i mężczyzn. Przeklejam obszerne fragmenty za portalem WPolityce.pl (wpolityce.(*)ilna-pozycje-kobiet-w-kosciele). Ciekawym, jak go skomentują racjonaliści, a jak racjonalistki.



Pierwszy w dziejach raport o roli kobiet w Kościele w Polsce został opracowany w oparciu o badania przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, pod kierunkiem ks. dr Wojciecha Sadłonia SAC, dyrektora ISKK, mgr Roberta Stępisiewicza przy współpracy z dr. Marią Rogaczewską z UW.

Siła wiary i akceptowanie nauczania Kościoła

Religijność kobiet w Polsce wyraźnie różni się od religijności mężczyzn zarówno w natężeniu przeżywania jak i w akceptacji prawd wiary - piszą autorzy Raportu. Kobiety niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni deklarują się jako osoby „głęboko wierzące” - 26 proc. - częściej też deklarują wiarę w Boga 90-93 proc.,a rzadziej ateizm (1,1 proc, kobiet, 5 proc. mężczyzn). Co więcej, wiara Polek jest bardziej integralna, gdyż w pełniejszym wymiarze wyznają prawdy wiary. Na przykład w nagrodę po śmierci wierzy 75 proc. kobiet a tylko 61 proc. mężczyzn, w bóstwo Chrystusa blisko 90 proc. kobiet i 81 proc. mężczyzn, 79 proc. kobiet prawidłowo wskazuje liczbę sakramentów (wobec 65 proc. mężczyzn). Kobiety maja też bardziej pogłębioną wiedzę religijną: 53 proc. kobiet czyta publikacje religijne wobec..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)