Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
06-05-2019ArminiusCytatów czar - XCVII. Czyli Majmonides o statusie Murzynów
Status i renoma Majmonidesa w judaizmie nie podlegają jakiejkolwiek dyskusji. To najważniejszy żydowski filozof oraz komentator Talmudu - którego wpływ na religię tradycję i kulturę judejską trudno przecenić. Zainteresowanych jego sylwetką i spuścizną odsyłam do biogramu w Wikipedii - a tymczasem pozwolę sobie skoncentrować uwagę na następującym wątku: Otóż w dziele zatytułowanym " Przewodnik błądzących" - podstawowym dziele filozoficznym myśliciela - znajdują się następujące opinie:

1."The Negroes found in the remote South, and those who resemble themfrom among them that are with us in these climes. The status of those is like thatof irrational animals. To my mind they do not have the rank of men, but haveamong the beings a rank lower than the rank of man but higher than the rank of apes. For they have the external shape and lineaments of a man and a faculty of discernment thatis superior to that of the apes." ("Murzyni których można znaleźć na głębokim Południu i ci, którzy są wśród nas w naszej strefie - ich status jest podobny do pozycji bezrozumnych zwierząt. Według mnie nie zaliczają się oni do ludzi ale mają wśród organizmów żywych rangę niższą niż ranga człowieka, jednakże wyższą, niż ranga małpy. Jako że mają oni wygląd zewnętrzny i rysy twarzy człowieka oraz cechę roztropności która jest wyższa niż u małp" - tłumaczenie Arminius)

2."Those who are incapable of attaining to supreme religious values include the black colouredpeople and those who resemble them..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
04-05-2019Kdx Fnc,,Cudowny" Brat Elia
Cześć wszystkim moja siostra dzisiaj truła mi bratem Elią i jaki on nie jest cudowny i wogóle. Gość miał stygmaty i zrobił podobnoć zdjęcie Jezusa na ścianie. I oczywiście katolickie piśmidła krzyczą jaki on nie jest skromny widział aniołki. Jeździ na spotkania , gdzie nawrócił ,,tysiące ateistów" Po prostu słodzą jego osobowość i dmuchają jego ego,do granic gdzie zdrowy rozsądek tego już nie przyjmuje. Podobnie jest z tym gościem Bashaboorą też dmuchają jego ego a kaska leci ze spotkań do kieszeni Watykanu. I oczywiście promuje się też w Polsce wspólnotę Miłość i Miłosierdzie Jezusa co niby spoczynki w duchu świętym są i ludzie padają na posadzkę żal. Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
04-05-2019ArminiusZ paschalnymi życzeniami Pani ambasadorowej!
19 kwietnia bieżącego roku Pani Georgette Mosbacher złożyła na twitterze życzenia o następującej treści: "Z okazji rozpoczynającego się dziś wieczorem święta Pesach, obchodzonego na pamiątkę wyjścia Izraelitów z niewoli egipskiej, życzę pokoju i radosnego święta! Chag Pesach Sameach, Happy Passover!"


Jeżeli ktoś jeszcze tego nie wie - informuję, iż Pani jak wyżej jest ambasadorem USA w Polsce, nie w Izraelu. Informuję także, iż w okresie I wojny światowej pojawiła się w kręgach żydowskich koncepcja Judeopolonii (pisałem o tym w wątku: www.racjonalista.pl/forum.php/s,658497) - jednakże o ile mi wiadomo, spaliła na panewce??? W Polsce dominują katolicy którzy obchodzą święto Wielkanocy, o czym Pani ambasador (lub przynajmniej jakiś jej asystent) winien dobrze wiedzieć.
Pytanie brzmi, czy życzenia Pani ambasador - jak zacytowane - są przejawem bezbrzeżnej ignorancji Pani ambasador i jej otoczenia, jej złośliwości czy też celowej prowokacji???

wpolityce.(*)kazji-paschy-pawlowicz-reaguje
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 81 (przedawniony)
20-04-2019WenancjuszUwaga do Miłującego Prawdę.
Szanowny (nie szanowany!) religiancie. O ile masz ochotę snuć paranoje religijne na tym forum, to rób co uważasz. Nie mogę natomiast pozostawić sprawy łączenia Twojej religii obarczonej dogmatami religijnymi i, z dokonaniami jakie ludzkość poczyniła ostatnimi czasy. Nie mogę milczeć, jak szkalujesz dokonania ludzkości w dziedzinach Tobie zupełnie obcych. Nie mogę milczeć gdy z poważnych spraw, potwierdzonych nauką i praktyką, szydzisz sobie, nie mając pojęcia nawet co wypisujesz. Nie zgadzam się z Twoimi teoriami o powstaniu ludzkośći , bo są tak absurdalne, iż przynosisz wstyd współczesnym pokoleniom. Twoje tłumaczenia są tak paranoiczne, że nawet człek nieoczytany będzie zawsze zdumiony, widząc co Ty wypisujesz na tym forum. Wychodzi Tobie to tak pajacowato i nieudolnie, jak zegarmistrzowi składanie zegarka, mającego obie ręce drewniane i w dodatku lewe. Będę się posiłkował Twoimi cytatami, by nie być gołosłownym. Podobnym, choć z innej branży jest K-H-K z jego prywatną fizyką oczywiście bez matematyki. Okazuje się, iż na tym świecie są osobnicy, których nie można nazwać dziwakami ani nawet oryginałami. To jednostki którym na pewno pewnych komórek mózgowych brakuje, co spycha je na margines protez intelektualnych. Oczywiście całym swoim jestestwem jestem zwolennikiem ewolucji, bo jest zrozumiała i logiczna w całej swej rozciągłości. W wersji pierwszej miała pewne niedokładności, ale też powstała kiedy? Jaki wtedy stan wiedzy biologicznej ? Ogólnie świat zszokowany, jednak ją..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
14-04-2019KoreańczykPodejście do ogólnego pojęcia religii
Dzień dobry,
może zacznę od tego iż mam 18 lat, pochodzę z dosyć ubogiej rodziny, która jest średnio wierząca tzn. nie mają bzika na punkcie religii. Przez dłuższy okres czasu byłem zmuszany do chodzenia do kościoła pod groźbami, że np. mama zabierze mi komputer itp. czyli typowe zachowanie. Po części rozumiałem ją, ale też wkurzało mnie to. Od podstawówki mam zawahania czy w ogóle bóg istnieje, dokładnie prawdopodobnie od drugiej klasy podstawowej. Zadałem wtedy mamie pytanie: " po co chodzę do kościoła i dla kogo? ". Byłem i jestem osobą, która mało kiedy doznawała szczęścia, może dlatego zapytałem. Raczej zaskoczyło ją to pytanie, ponieważ mi nie odpowiedziała. Minęło parę lat, przystąpiłem do komunii, bierzmowania. Mój stosunek do religii bynajmniej katolicyzmu jest dosyć specyficzny. Traktuje wszystkie osoby na równi, bez względu na to czy ktoś wierzy lub nie, ale zachowanie katolików strasznie mnie irytuje, wpadam w złość jak ktoś "pieprzy" o różnych głupotach , które w ogóle nie miały i nie mają miejsca. 2 lata temu powiedziałem mamie, że nie wierze w bogów. Wtedy pierwszy raz usłyszałem, że staczam się na dno, staje sie coraz gorszym człowiekiem oraz nie zaznam szczęścia w życiu właśnie dlatego. To że nie wierze w bogów nie oznacza, że jestem gorszy. Odnosząc się do tego, co napisałem wcześniej: nie doznawałem szczęścia , ponieważ pochodzę z niepełnej rodziny, moi rodzice nie wydają sie być mną zainteresowani, może dlatego, iż miałem spore problemy ze zdrowiem tuż po urodzeniu,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
11-04-2019empirycznyCuda za pośrednictwem św. Charbela - pytanie
Ze św. Charbelem (św. Szarbelem Makhlouf) związanych jest ponad 24 tys. Cudów. Ja chciałbym się skupić na dwóch i na bazie jednego z nich zadać pytanie.

1.Nikt za życia o. Charbela nie sfotografował go ani nie namalował jego portretu. Nikt poza braćmi zakonnymi nie widział jego twarzy. 8 maja 1950 (ponad 50 lat po śmierci) roku stała się rzecz niezwykła. Kilku misjonarzy maronitów zrobiło sobie grupowe zdjęcie przed pustelnią o. Charbela. Po wywołaniu fotografii okazało się, że znalazła się na niej dodatkowa, tajemnicza postać, mnich z białą brodą w kapturze.
Dopiero starsi zakonnicy rozpoznali w niej o. Charbela. Fotografia ta stała się wzorem dla wszystkich portretów, również tych wywieszonych na Placu Św. Piotra podczas beatyfikacji i kanonizacji.

[center]



2. Współcześnie wyjątkowo osobliwy cud dokonany za wstawiennictwem św. Charbela wydarzył się w Libanie i dotyczył Libanki p. Nouhad Al Chami, matki dwanaściorga dzieci. 9 stycznia 1993r., gdy Nouhad miała 59 lat, dostała udaru mózgu z powodu niedrożności tętnic szyjnych, co spowodowało paraliż lewej połowy ciała. Miała ogromne trudności z mową, odżywiana była tylko za pomocą sondy. Szanse powodzenia operacji tętnic były według chirurgów minimalne. 18 stycznia została ze szpitala wypisana w stanie ciężkim, który ciągle się pogarszał.
Jej najstarszy syn udał się do klasztoru Annaya i tam prosił Św. Charbela o uzdrowienie matki. Nouhad..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
08-04-2019ArminiusWąż i synogarlica
Wąż w ujęciu biblijnym wywołuje konotacje jednoznacznie negatywne. Wąż polujący na gołębie, w szczelinach jerozolimskiej ściany płaczu - to najpewniej oczywisty znak zesłany przez Jehowę narodowi wybranemu.
Zainteresowanych tym, jak Żydzi odczytują pojawienie się węża jak wyżej - odsyłam do podlinkowanego materiału.


“How symbolic that this snake should appear at the place that is the heart of the Jewish people, where so many Jews were killed, at a time when Jews are still being killed. We have received a symbolic warning from these holy stones.”
Pointing to the pigeon that fled the snake in the video, Sod1820, a Hebrew language kabbalah site, cited Midrash (homiletic teachings), Israel is compared to a pigeon or dove, noted for the faithfulness in having a single partner in its lifetime. Such is Israel, faithful to Hashem (God, literally, ‘the name) even in times of danger.
“We are truly in the dangerous times that directly precede Mashiach (Messiah),” the article in Sod 1820 read. “Just as the pigeon is safe so long as it seeks shelter among the stones of the Temple Mount, the Jews are protected by the Torah commandments. When the pigeon comes out from the stones or the the Jews move away from the Torah, they are in danger.”


www.breakingisraelnews.com/116242/snake-temple/
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
03-04-2019ArminiusStarotestamentowe duby smalone!!!
"Posągi ich bogów spalisz, nie będziesz pożądał srebra ani złota, jakie jest na nich, i nie weźmiesz go dla siebie, aby cię to nie uwikłało, gdyż Pan, Bóg twój, się tym brzydzi" - cytują jeden z fragmentów Biblii, który ich zdaniem upoważnia ich do palenia książek w XXI wieku."


Głośno zrobiło się wokół rytualnego spalenia książek i innych przedmiotów przez księży i wiernych katolickich w Gdańsku. Sprawa jest wieloaspektowa. Tutaj zwrócę uwagę na jeden jej, szczególnie intrygujący, wątek. Otóż praktyki jak wyżej zasygnalizowane dowodzą, iż nurt magiczny w kościele polskim ma się dobrze i - najpewniej - umacnia swe wpływy wśród wiernych, którzy pozostają.... wierni kościołowi.
Fenomen ów jest de facto neopoganizmem, sprzecznym nie tylko ze zdrowym rozsądkiem - ale także z istotą chrześcijaństwa. Innymi słowy coś co jest de facto "anty" zostaje przekute na coś co jest "ultra".
Cytat jak z początku wątku, uzasadniający palenie książek, pochodzi - co bardzo istotne - z księgi Powtórzonego Prawa - a więc ze...Starego Testamentu!!! Wielokrotnie na tym forum zwracałem uwagę na skandalicznie antychrześcijański i antyracjonalny wydźwięk tez zawartych w Starym Testamencie i konieczności wyrzucenia ich z hukiem z kanonu biblijnego. Czas najwyższy na...neomarcjonizm!!!

trojmiasto(*)-komentuja-inni-ksieza/0592mq8
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
30-03-2019SeeleJezus i bóstwa religii pogańskich
Chciałabym usłyszeć Wasze zdanie na temat kwestii podobieństwa Jezusa do bóstw innych religii, przede wszystkim bóstw solarnych.

Zdaję sobie sprawę z tego, że religie zawsze się przenikały, w chrześcijaństwie można odnaleźć pewne elementy pogańskie (wydaje mi się, że przykładem mogłyby być święta przypadające w dniu 25 grudnia - pogańskie święto Sol Invictus, nasze Boże Narodzenie)

Czy to może świadczyć o tym, że postać Jezusa została zwyczajnie wymyślona, i to w niezbyt kreatywny sposób?

Do mnie bardziej przemawia hipoteza, jakoby Ewangelie nie odzwierciedlały wiernie życia Chrystusa, a zawierały też bajki i legendy, ponieważ zostały napisane długo po Jego śmierci. A ci, którzy je pisali, niekoniecznie byli Jego uczniami, także korzystali z pewnych źródeł. Ale o tym kiedy indziej, najpierw chciałabym poruszyć powyższy temat.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 169 (przedawniony)
26-03-2019KaZiniFenomen potrzeby wiary
Nigdy nie nadawałam sie na chrześcijankę, od dziecka obserwując otaczający mnie świat, związki przyczynowo-skutkowe bardzo szybko dostrzegłam brak sensu i logiki w religi dominującej w naszym kraju. Od początku dziwne było dla mnie utożsamianie sie z historia i bogiem ludu Izraela, akceptacja ich mitologii i ślepa wiara. O ile u starszych osób, pozbawionych dostępu do wiedzy,indoktrynowanych od urodzenia i zastraszanych strasznymi karami za nieposłuszeństwo, wiara może być zrozumiała, o tyle u młodych ludzi w dobie XXI wieku jest dla mnie niezrozumiała. Skąd ten fenomen? Dlaczego dają sobie wmówić religie i bezmyślnie uczestniczą w tym cyrku? Edukują sie, zdobywają wiedzę a mimo to nadal są barankami bożymi, ślepo przyjmującymi kościelna papkę. Co sprawia ze ludzie tak bardzo potrzebują religii, że akceptują bycie barankami i nie szukają wiedzy i odpowiedzi? Czyżby wygoda, lenistwo i głupota była aż tak przeważająca? Dziwne to bardzo...
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)