 |
Przegląd wątków w dziale Religie
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 24-11-2010 | Grzegorz Staniak | Bo Bóg obiecał Noemu |
My tu sobie gadu gadu, a tymczasem na naszych oczach najważniejsze kwestie naukowe, gospodarcze i polityczne naszych czasów są rozstrzygane prosto i radykalnie przez ludzi biorących za wzór podejście Aleksandra do węzła gordyjskiego: od 10 listopada możemy sobie darować kłótnie w dziale "Nauka" -- już wiadomo, że żadne globalne ocieplenie Ziemi nie zaszkodzi, ponieważ Bóg złożył Noemu po potopie obietnicę powstrzymania się w przyszłości od podobnych aktów destrukcji: www.dailym(*)-planet-God-promised-Noah.htmlTo mówi, szanowni Państwo, człowiek który może już za chwilę szefować Komisji Energii Izby Reprezentantów USA. To mój pierwszy zakładany wątek. Być może znalazłby się dla niego lepszy dział forum, ale moim zdaniem raczej nie "Nauka": nie chodzi o to jaki jest stan faktyczny i kto ma rację w sporze naukowym. Chodzi o to, do jakiego poziomu sprowadza debatę na najwyższych szczeblach władzy wiara religijna. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 14-11-2010 | xegos | 10 Prawdziwych Przykazań Bożych |
Dekalog czyli oficjalnie przyjęta lista 10-ciu przykazań. Pragnąłbym się tu jednak skupić na 10-cio punktowej liście powszechnie używanej przez KK i powszechnie znanych Dziesięć przykazań Bożych: 1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. 2. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie. 3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. 4. Czcij ojca swego i matkę swoją. 5. Nie zabijaj. 6. Nie cudzołóż. 7. Nie kradnij. 8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. 9. Nie pożądaj żony bliźniego swego. 10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Przez stulecia były a obecnie są fundamentem wiary. Zazwyczaj 10 tka pojawia się na dwóch kamiennych tablicach, osobiście podyktowanych przez Boga, którymi Mojżesz potraktował złotego cielca. Jednakże po tym incydencie nie nadawały się one do dalszego użytku i musiał Mojżesz jeszcze raz wyciosać je z kamienia. Wj 34:1 Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia podobne do pierwszych, a na tych tablicach wypisz znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś. i oto dalej w tym samym rozdziale Jahwe dyktuje listę 10-ciu Przykazań: 1.Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym. Wj 34:14 Tak oczywiście. 2.Nie uczynisz sobie bogów ulanych z metalu. Wj 34:17 Tak oczywiście [color=blue]3. Zachowaj Święto Przaśników; przez siedem.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 13-11-2010 | Almentyna | A co ze ścinkami paznokci J-P II? |
Oto świetna nowina : IPN przekazał włosy księdza Jerzego Popiełuszki Kościołowi. Teraz się martwię, czy arcybiskup Stanisław Dziwisz zadbał w swoim czasie o odpowiedni materiał na relikwie z tego co obcinał J-P II? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 12-11-2010 | yarec | Rytuały, wierzenia i fenomeny dotyczące śmierci i pochówków. |
Witam, jestem studentem psychologii i w ramach fiksacji jednego z moich profesorów na temat psychotantologii, otrzymałem 'zadanie domowe'  Owe zadanie polega na opisaniu ciekawych wierzeń, rytuałów, bądź mniej lub bardziej interesujących fenomenów związanych ze śmiercią (ostatnie chwile, ceremonia pogrzebowa, zaduszki). Niestety moi bliscy nie mieli mi zbyt wiele do powiedzenia, więc pomyślałem, że może uzyskam pomoc na tym portalu. Bardzo proszę o napisanie czegokolwiek na temat tradycji rodzinnych zwiazanych ze śmiercią, każdy detal będzie dla mnie dużą pomocą. Mam nadzieję, że ktoś się skusi na poświecenie chwili swojego czasu i mi pomoże. Poniżej zamieszczam 'kilka' pytań pomocniczych, prosiłbym Was o odpowiedź na chociaż kilka z nich.. Jak wyglądają często ostatnie chwile członka rodziny przed śmiercią? Gdzie umierał, w jakich warunkach? Kto mu towarzyszył? Kto go pielęgnował – jeśli umierał w domu, jaka była rola rodziny, jeśli umierał w jakiejś instytucji? Co było ważne dla umierającego i członków rodziny? Czy lub w jaki sposób zmarły wyrażał ostatnią wolę? Testament? Kto był odpowiedzialny za organizację czynności pogrzebowych? Co działo się ze zwłokami – gdzie przechowywane, jak długo, kto miał dostęp? Kto zajmował się przygotowaniem zwłok i w jaki sposób? Jakie były/są lokalne wierzenia, przesądy związane ze śmiercią, przechowywaniem zwłok, dotykaniem zwłok, pochówkiem? Jak przebiegała ceremonia pochówku (kiedy, gdzie, kto ją wykonuje, jak żegnano.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 69 (przedawniony) | | 10-11-2010 | sable | Kalendarz z imionami dla racjonalistów. |
Może jest Wam wiadomym, że na Soborze Trydenckim ustalono też, że nadawanie imion dzieciom będzie domeną proboszczów, którzy z kalendarzem imion świętych w ręku chrzcili je pod imieniem, przypadającym w dniu urodzenia dziecka. W ten sposób ochrzczono wielkie ilości Janów, Jakubów, Pawłów, Piotrów....itd. W wiekach późniejszych sytuacja nieco się poprawiła w doborze imion, ale w Polsce zawsze dominowały imiona związane z chrześcijaństwem. Wydaje mi się, że nastała już najwyższa pora do wydania Kalendarza Imion dla Racjonalistów, zawierającego np. nazwy kwiatów, pierwiastków, stanów psychicznych (wesoły, cichy,płaczek itp), kolorów itd. z zaznaczeniem, że nie można nadawać imion powszechnie znanych jako obraźliwe. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 09-11-2010 | Elka I Ponura | Czytaliście ostatnie Forum? |
Przedruki z Die Zeit i Alternetu - obydwa fascynujące - na temat religii i medycyny.
Między innymi - podjęty temat samouleczeń z parkinsona i dopingu bez dopingu. I kilkanaście cytatów tak pięknych, że się można wzruszyć.
Przykład: "Gdyby jacyś uzdrawiacze-parapsycholodzy albo przepowiadacze przyszłości stwierdzili, że dwukrotnie zwiększyli wskaźnik udanych kuracji bezpłodności stosując karty tarota albo stoliki spirytystyczne, ich artykuł zostałby natychmiast odrzucony przez każde poważne czasopismo medyczne. A tymczasem rzekomo nadnaturalne rezultaty, otrzymane przez Cha, Wirtha i Lobo, zostały przyjęte i opublikowane w - zdawałoby się - rzeczowym, recenzowanym czasopiśmie medyczny. Dlaczego?" (s. 71, "Zdrowy z urojenia")
Chodziło o przypadek koreańskich pacjentek przechodzących in vitro - wg "studium" wymienionej trójki te, za które modlono się w USA, częściej zachodziły w ciąże mnogie.
I opis fascynującego eksperymentu profesora Leonarda Leibovici'ego.
Polecam. I ciekawa jestem, co sądzicie o 73% amerykańskich pielęgniarek modlących się za swoich pacjentów. Ja zawsze krzywo przyjmowałam takie intencje w sprawie mojej osoby - jak sobie radzicie z takimi "dobrymi życzeniami"? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 65 (przedawniony) | | 09-11-2010 | Kuba Śruba | Mikro-ankieta religijna |
Przyjaciółka w ramach praktyk z socjologii badała religijność mieszkańców kilku ulic warszawskiej Pragi. Dostała bardzo niewdzięczny rewir - ludzie byli nieufni i rzadko wpuszczali ją do mieszkań. Postanowiła więc wypełnić kilka ostatnich ankiet po prostu przepytując znajomych, w tym mnie.
Gdy bezbłędnie wymieniłem ewangelistów wykrzyknęła: "Brawo! Wierzący mieli z tym duże problemy, a ty, ateista, wyrecytowałeś bez wahania!" (mnie tymczasem było trochę wstyd, że nie uznaną przez KK ewangelię przypomniałem sobie zaledwie jedną). Nie byłem specjalnie zaskoczony jej uwagą, gdyż czytałem niedawno na "racjonaliście" o dużym amerykańskim badaniu religijności, które właśnie taką prawidłowość wykazało.
Postanowiłem przepytać o ewangelistów znajomych w pracy i oto mogę zaprezentować wyniki mojej mikro-ankiety.
Liczba poprawnie wymienionych ewangelistów: Niewierzący: 4 4 4 2 2 Wierzący: 4 4 2 2 2 1 0 0 0 Średnia nie pozostawia złudzeń - 3.2 do 1.7 wygrali niewierzący!
Domniemanymi ewangelistami byli Piotr i Paweł (wymieniani najczęściej przez niepewnych) oraz Szymon (czyżby Słupnik?), Jerzy i Grzegorz...
Mam taką propozycję: może Szanowni Forumowicze dali by się namówić na przeprowadzenie podobnej mikro-ankiety wśród swoich znajomych, by podzielić się wrażeniami? Zgaduję, że czytelnicy racjonalisty potrafią bez problemu wymienić Tych Czterech i pewnie kilku nieoficjalnych. PS W wynikach mojej ankiety do niewierzących doliczyłem siebie, gdyż pytanie było mi zadane wcześniej i z.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 08-11-2010 | prof. Grabowska | Świecki święty |
Osobiście bardzo cenię Janusza Korczaka. Wychowałam się na Jego książkach. W moim przekonaniu zasługuje na to, aby zostać świeckim świętym! Dzisiaj dużo rozmawia się o świętości! Jan Paweł II ma zostać świętym subito. Kościół robi świętymi różne osoby. Od pewnego czasu nie mogą one być pochodzenia Izraelskiego, chociaż św. Piotr i Paweł takie pochodzenie mieli. Że już nie wspomnę P.Jezusa i NJŚ. Maryi Panny. W przypadku Janusza Korczaka na przeszkodzie, aby został świętym, stoi jedynie jego pochodzenie narodowe. Jest jeszcze św. Jan Bosko. Włoch z kolei. Który został świętym. Założyciel salezjanów. Ale miał dobre pochodzenie. Obaj Panowie poświęcali się dzieciom i młodzieży. Korczak nie założył rodziny. Poświęcał się dzieciom. Bosko jako ksiądz też nie miał żony. Miał swojego wychowanka, Michała Rua. 22 lata młodszego od siebie. Wydaje się, że byli pedofilami. Tak Korczak jak i Bosko. Ale jeden został świętym, a drugi nie został. Więc uważam to za niesprawiedliwe. Albo , albo! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 07-11-2010 | Marcinlet | Jak odróżnić prawdziwego księdza od fałszywego? |
Wczoraj czy przedwczoraj przeczytałem, że ktoś tam przez 20 lat podawał się za księdza. Ale na czym tak dokładnie jego "oszustwo" polegało, skoro zarówno "prawdziwy" jak i "fałszywy" ksiądz tak samo wmawiają ludziom, że są agentami Boga i mają z nim szczególne połączenie? Jeden od drugiego niczym się nie różni. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |