 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 31-01-2010 | Ignorancja | Religijna ekspansja |
Pozwalam sobie otworzyc nowy watek i zobacze, co z tego wyniknie ...
Jacek Tabisz w odpowiedzi do mnie na jednym z watkow: Brawo za cierpliwosc. Ale niektóre mózgi tak juz sa nasaczone opium wiary, ze nie spelniaja juz cech jakie zwykle kojarza sie ze slowem "mózg". Belkot "swietych" ksiag robi ogromna krzywde przedstawicielom naszego gatunku. A narkotyk jest tak silny, ze im wieksza krzywda, tym wieksza "milosc" i "dobro
To nie cierpliwosc, choc fatycznie trzeba ja posiadac, aby babrac sie w tym ... guano. Po prostu od jakiegos czasu zyskalam pewnosc, ze nie zajdziemy daleko milczac, badz przyjmujac postawe, jaka obserwuje u niektorych na tym forum, a ktora okresle krotko: oportunizm. Moglabym jeszcze uzyc terminu kunktatorstwo, choc uwazam, ze to w przypadku osob, na ktorych uwadze zalezaloby mi zbyt ciezki zarzut. Oczywiscie te slowa nie kieruje absolutnie pod Twoim adresem.
Raczej tych, ktorzy twierdza, ze zyje im sie spokojnie, gdyz moga robic co chca, a niektore opisywane sytuacje sa na wyrost. Doprecyzuje. Chodzi mi o tych, co paplaja beztrosko jak to nikt ich nie zmusza do chodzenia do kosciola, chrztu potomstwa, uczestnictwa w religijnym cyrku. Hm. Zalezy co zdefiniowac pod pojeciem "religijny cyrk". Jesli (na polskim podworku) stanowienie prawa w oparciu o poglady katolikow (aborcja, in vitro, etc.) to moze sie okazac, iz to tylko kwestia czasu, gdy nagle w pewnym momencie naszego zycia nagle zacznie nas uwierac ow religijny cyrk, definiowany poprzez jak.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) (Zamknięty) | | 29-01-2010 | Grimar | meczety w Szwajcarii |
Witam. Słyszałem ostatnio, że naród szwajcarski uchwalił zakaz budowy meczetów w swoim kraju.
Jak się do tego odnosicie? Czy to jest w porządku?
proszę o poważne odpowiedzi. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 26-01-2010 | Jacek Tabisz | Chrześcijaństwo - żródło godne swej kontynuacji. |
"Ale tych nieprzyjaciół moich, którzy nie chcieli, bym ja królował nad nimi, przyprowadźcie tutaj i wymordujcie ich na moich oczach" Łk 22, 36 - 38
Powyższe słowa, obok "Kto nie jest ze mną, ten jest przeciwko mnie", były i są realizowane przez kościoły chrześcijańskie w miarę możliwości. Z pewnością ten cytat już się tu pojawiał, ale wpisałem go dla wszystkich tych, którzy uważają iż Jezus był słodki, cudowny, wspaniały, zaś później źli ludzie zrobili coś nieładnego z jego słodyczą, wspaniałością i cudownością (czy ktoś sądzi, że boską, czy nieboską, nieważne).
Kto jest nieprzyjacielem? Odpowiedź jest prosta, klarowna jak ostrze miecza.
"Kto nie jest ze mną, ten jest przeciwko mnie".
Św. Paweł, Pius XII, Torquemada, Monarchowie Katoliccy nie odchodzili od chrześcijaństwa. Byli w jego centrum, rozwijali je zgodnie z ewangeliczną podstawą.
Przyczyną wielu konfliktów w historii chrześcijaństwa i jego relacji z pomiotami szatana (to znaczy sąsiadami) nie jest spaczone chrześcijaństwo w służbie złej polityki. Chrześcijaństwo, jak widać po cytatach słów Jezusa (lub przypisowanych wymyślonej postaci Jezusa) było źródłem wielu konfliktów, wojen, rzezi i masakr i niekiedy to polityczny pragmatyzm zapobiegał całkowitej eksterminacji takich bądź innych sąsiadów. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 55 (przedawniony) | | 25-01-2010 | darlove | Czy dobrze rozumuję? |
Pamiętam, że gdzieś w Nowym Testamencie jest taki urywek... "Dlaczego nazywacie mnie dobrym? Czyż nie wiecie, że dobrym jest tylko sam Bóg?" Może nie jest to dokładny cytat, ale też za daleko nie odbiega od oryginału (czymże jest oryginał, kiedy w użyciu są jedynie kopie kopii kopii kopii...). I teraz pytanie. Czy w ten sposób sam Jezus nie potwierdza, że nie jest Bogiem? Czy może mi, jako niewierzącemu bastardowi, się tylko tak wydaje, a prawda jest zgoła katolicka, papieska i watykańska? Proszę o odpowiedź tych, którzy się na tym trochę znają. Dzięki. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 142 (przedawniony) | | 25-01-2010 | Bartek Górecki | Spór (a)teologiczny z Teresą |
Wątek Byłem na mszy "się zamknął" i nie zdążyłem odpowiedzieć Teresie na jej posty: post nr 1 post nr 2Teresa, po raz kolejny przepraszam za późną odpowiedź. > Mówisz o jakimś innym "bogu". Bóg chrześcijański nie chce niewolników tylko przyjaciół.Ale skąd wiesz? Z wyrwanego z kontekstu cytatu z biblii, świadectwa innych ludzi czy Ci sam powiedział? > >Problem jest jednak nierozwiązany, bo skoro jest uosobionym dobrem, to albo nie jest wszechmocny, albo ślepy, albo ma nas gdzieś. Bo tego świata "uosobione dobro" nie stworzyło.> Dlaczego nie? Nie, wcale nie ma takiego logicznego wynikania. Mówisz tak, bo zakładasz, ze Bog musi nas stale ochraniać przed konsekwencjami naszego własnego zła i dokonywać stale cudów, aby ludzie nie ulegali wypadkom?Nie o tym mówię, tylko o rozwiązaniach "systemowych" czyli o tzw. "projekcie". Otóż, w ten świat - zło i cierpienie jest poprostu integralnie wpisane. Czego byśmy nie robili te negatywne zjawiska będą i tak istnieć! Co by daleko nie szukać przykład z osą i konikiem polym: "osa składa jajo w ciele konika polnego, uprzednio sparaliżowanego jadem. Ze złożonego jaja wykluwa się larwa osy, która wyżera tkanki konika polnego. Podczas całego wzrostu larwy osy konik polny jest żywy — tkankę nerwową konika polnego larwa osy wyżera na końcu. Życie konika polnego w trakcie rozwoju larwy osy jest niezbędne,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 28 (przedawniony) | | 25-01-2010 | albowiem_wierzę_Rozumem | Czy kalendarz narusza wolność sumienia niewierzących? |
Jak wszyscy wiedzą miarą czasu w UE jest kalendarz tzw.gregoriański. Został on skonstruowany pod katolickie dictum religijne,mianowicie wyznaczenia równonocy wiosennej na dzień 21 marca oraz przesilenia zimowego na 23 grudnia. Kalendarz został wprowadzony bulla papieską Grzegorza XIII:"Inter gravissimas pastoralis officii nostri curas(...)" 15 października 1582 roku. Kalendarzem tym posługujemy się do dzisiaj. Kalendarz został narzucony przez instytucję religijną bez oglądania się na osoby niewierzące. Czy sprawę warto zgłosić do Strasburga? Kalendarz narzuca chrześcijański punkt widzenia na miarę czasu (dictum świat religijnych),nazwy miesięcy nie są tzw. neutralne światopoglądowo i wyrażają kult dawnych bóstw. styczeń Ianuarius bóg Ianus luty Februarius februum oczyszczenie (5 II więto boga Fauna) marzec Martius bóg Mars kwiecień Aprilis bogini Aphrodita (przypuszczalnie) maj Maius bogini Maia czerwiec Iunius bogini Iunona
W języku polskim mamy nazwy neutralne,lecz już w języku angielskim przeciwnie.
Skoro osoby nie wierzące uważają że krzyże naruszają ich wolność sumienia,prawo do wychowania ich dzieci bez religii to taką samą miarą należy domagać się zniesienia kalendarza stworzonego w Watykanie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 273 (przedawniony) | | 25-01-2010 | oportunista | Nergalu, miej jaja! | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 23-01-2010 | osko | Zemsta słoni? | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 40 (przedawniony) | | 23-01-2010 | Jacek Tabisz | Chrześcijaństwo to bardziej zaświatyzm niż teizm. |
Tak uważam. W żadnej innej religii motyw życia po śmierci wyznawcy nie pełni aż tak centralnej funkcji. Msza święta nie jest teistycznym wychwalaniem boga, lecz odprawianiem misterium śmierci i zmartwychwstania. Dlatego, gdy zastanawiamy się nad definicją ateizmu, powinniśmy wziąć to pod uwagę. Wielu ludzi wyrosłych z tradycji chrześcijańskiej, będących chrześcijanami, lub nie, ma nieograniczone przywiązanie do idei zaświatów. Dlatego nie dziwne jest w tradycji Zachodniej żartowanie z Jezusa i biblijnych klechd. Czy też szokowanie kobietą przybitą do krzyża. Bo nie o to chodzi. NIe to jest najważniejsze. Najważniejsze są zaświaty.
Chrześcijaństwo jest największą światową religią. Ma 2 miliardy wyznawców. Największa konkurencja, islam, może się "pochwalić" połową tej liczby. Niektórzy się pocieszają, że z tych 2 miliardów ludzi część stanowią "ochrzczeni przypadkiem". Myślę, że przecenia się liczebność tej części, poza tym w każdej religii jest sporo osób słabo ortodoksyjnych. Na przykład wśród muzułmanów zamieszkałych w Szwajcarii praktykuje 12,5%.
W głównej światowej religii najważniejszy jest zatem eskapizm, zaświatyzm, nie zaś teizm. Warto o tym pamiętać gdy szukamy sojuszników w ludziach, którzy traktują postaci biblijne z przymróżeniem oka. To nic nie znaczy. Istotą chrześcijaństwa jest zmartwychwstanie. Nazwa "ateizm" jest tu myląca. Osoba wyrosła z tradycji zachodniej może być ateistą wierzącym w życie wieczne. Z uwagi na tą wiarę będzie ona mieć ortodoksyjne i niechętne.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 44 (przedawniony) | | 23-01-2010 | Dzikowski | Otwarta furtka |
Czy zostawiacie otwartą furtkę dla Boga? Przyznam, że moja religijność wahała się od bardzo silnej, przez żadną do agnostycyzmu w chwili obecnej. Po prostu uważam, że bez sensu jest jakiekolwiek dyskutowanie o Bogu, gdyż o ile w ogóle jest (choć prywatnie uważam, że prawie na pewno nie) to ludzie i tak nigdy go nie poznają. Będąc praktycznie przykutymi do planety jakich we wszechświecie może być pełno uzurpujemy sobie prawo do wygłaszania prawd absolutnych w kwestii rzeczy, które nas przerastają (bo Bóg o ile istnieje to jego zrozumienie jest takie jak wyobrażanie sobie jedenastowymiarowego Wszechświata - niemożliwe). | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |