Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 98 (przedawniony)
22-08-2008ingenueReinkarnacja
Piszę z zapytaniem jak ateista podchodzi do reinkarnacji.
Sama nie wierze w boga, niebo czy piekło, ale reinkarnacja brzmi dla mnie przekonująca. Cały hinduizm jest oparty na wierze w nią, to jakimi ludźmi jesteśmy w tym życiu wpływa na to kim sie urodzimy w następnym ( tam to jest odzwierciedlane w jakiej kaście sie ktoś urodzi). Ponadto filozofia życia - buddyzm- również ją uznaje - Karmapa (jeden z przywódców szkoły Buddyzmu Tybetańskiego) przed swoją śmiercią pisze list w którym zawiera dokładną informacje o swojej następnej inkarnacji. Dalajlama (kolejny przywódca, tyle, że innej szkoły) jest rozpoznawany na podstawie znaków odczytywanych z jeziora Lhaso Laco, a jego inkarnacja jako uwierzytelnienie musi rozpoznać przedmioty będące właśnościa poprzedniej inkarnacji. Postacie te odradzają sie od ponad tysiąca lat i jest utrzymywana ciągła linia tych przywódców.

Co o tym sądzicie ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
22-08-2008BrzostowskiZnaki osobiste
Proszę Was o komentarze w następującej sytuacji.
Był sobie człowiek wątpiący w Boga, wychowany w rodzinie katolickiej, w Polsce. W pewnym momencie życia zwrócił się do Boga:
"Jeśli istniejesz, daj mi jakiś znak, znak którego nie da się łatwo wytłumaczyć przypadkiem, pokaż że istniejesz!".

Prosiło o to Boga przed snem, leżąc w łóżku, oczy zamknięte.
"Reakcje" Boga:
Dzień 1. Jeszcze w trakcie formułowania prośby, zaczął nieświadomie powtarzać w myślach dekalog. Było to tak silne, że musiał dokończyć dekalog!
Dzień 2. Bóg nie dał znaku.
Dzień 3. W trakcie formułowania prośby zobaczył białą świetlistą kulę, która przeleciała na tle nieba.
Dzień 4. Chwilę po sformułowaniu prośby zobaczył krzyże różnej wielkości, czuł że ktoś oczekuje od niego wyboru jednego z nich.

Jest to autentyczna historia z poprzedniego tygodnia, jest to osoba mi bliska, więc przyjmuję, że ta opowieść jest prawdziwa.

Co o tym sądzicie? Czy to przypadki? Może tak, ale w takim razie po ilu "reakcjach" Boga przestaną być przypadkami wg Was? Po 5, 10, może 100? Stojąc z boku można powiedzieć, że to przypadek, człowiek myślał o Bogu, niebie, to zobaczył gwiazdę, dekalog i krzyż. Jednak z punktu widzenia tego człowieka nie jest to prosta sprawa. A jak dostanie jeszcze 10 takich znaków, to co, przypadek?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
21-08-2008LuketheSkywalkerGdzie kończy sie racjonalizm?
Zastanawia mnie pewna kwestia i chciałbym o niej podyskutować.Mianowicie: Czy racjonalną można nazwać postawę odrzucania czegoś niemożliwego do udowodnienia? Wydaje się, że bezpieczniej jest wybierać obiektywną prawdę. Nie trzeba tu przytaczać przykładów nietolerancji różnego rodzaju- faszyzmu, wojen religijnych itp. Tylko co w dzisiejszym świecie stanowi obiektywną prawdę? Moje przemyślenia są takie: Racje ma ten kto jest silniejszy a więc w świecie demokratycznym obiektywną prawdę stanowi to co twierdzi większość. Dalej: nie jest możliwe empiryczne sprawdzenie wszystkich obiektywnych twierdzeń to wiele z nich przyjmujemy "na wiarę". Prosty przykład: Powszechnie przyjętym poglądem jest, że ktoś kto spadnie z dużej wysokości może się zabić albo odnieść poważny uszczerbek na zdrowiu. Ja nie miałem okazji spaść z dużej wysokości ani być świadkiem takiego zdarzenia mimo tego wierze społeczeństwu, że to prawda. Wracając do tematu- intrygujący jest przykład zasady nieoznaczoności. Wg. Wikipedii: "Akt pomiaru jednej wielkości wpływa na układ tak, że część informacji o drugiej wielkości jest tracona. Zasada nieoznaczoności nie wynika z niedoskonałości metod ani instrumentów pomiaru, lecz z samej natury rzeczywistości." Nauka (instrument głęboko zakorzeniony w postawie racjonalnej) jest tak skonstruowana, że każdy kto prowadzi badania pod jej szyldem przyjmuje postawę sceptyczną. Więc zakładając, że coś wymaga wiary, aby dało się stwierdzić otrzymujemy wniosek, że jest niestwierdzalne..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
19-08-2008Wened Pat Condell po polsku!
Witam. Pat Condell jest jednym z najbardziej znanych ateistów na You Tube. Od roku tworzy on nagrania w których ośmiesza religie fundamentalistyczne i ogólnie pojętą ludzką głupote. Jeden z polskich użytkowników YT przetłumaczył niektóre z nich na polski i zamieścił na swoim kanale. Polecam, naprawde warto posłuchać.

Wszystkie przetłumaczone nagrania:

www.youtube.com/view_play_list?p=BA9CAF94794A6AF3

Oryginalny kanał Pata Condella:

www.youtube.com/user/patcondell
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 75 (przedawniony)
19-08-2008szamiCo Wy macie do religii
Witam,
Tak przeglądając forum, może troche pobieżnie, patrząc na tytuly niektórych ksiązek to myśle sobie, że trafiłem do 5% nie katoli w Polsce, nawet nie innowiercow, zakladając że ateizm nie jest wiara.
Sprostujcie jeśli sie myle.
Ja was pytam co wy macie do religii?
Dla mnie "razjonalnosc" i religii nie wykluczaja sie calkowicie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
19-08-2008cezarIstnienie religii i dwie strony medalu
Witam wszystkich. Jestem nowym członkiem forum. Na wstępie chciałbym podjąć wątek, który chodzi mi po głowie od pewnego czasu. Chodzi o religię. Chciałbym zapytać czy istnienie religi przyniosło więcej dobra czy więcej szkód?Jak religia wpływa na jednostkę a jak na społeczeństwo? Czy rzeczą uczciwą jest widzieć tylko jedną stronę medalu? Jak państwo sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
11-08-2008G.K.10 przykazań z punktu widzenia ateisty
Właśnie obejrzałem świetny filmik i tak mi się spodobał, że się z Wami nim podzielę.

patrz.pl/f(*)in-10-przykazan-polskie-napisy

Może zna ktoś coś podobnego?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
09-08-2008DudaNiech moc będzie z Wami
Właściwie to nie wiem czy śmiać się czy płakać. Po Harrisie kościół wciska następną ciemnotę!
wiadomosci(*),10213847,wiadomosc_prasa.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
04-08-2008MarekPytanie do katolików
Dlaczego wiara chrześcijańska zakłada, że Bóg i stworzenie (tz. Wszechświat) to nie to samo. Gdzieś to jest napisane?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 83 (przedawniony)
02-08-2008GołębiewskiLista wojen chrześcijan
Witam, otóż usilnie staram się przekonać pewną osobą, że chrześcijaństwo prowadziło bezpośrednio do wojen.

Mam nadzieje, forumowicze pomogą mi stworzyć listę wojen/masowych mordów, które zawdzięczamy chrześcijanom.

# I wojna z hugenotami
# II wojna z hugenotami
# III wojna z hugenotami
# Rekonkwista - wojny prowadzone od VIII do XV wieku na Półwyspie Iberyjskim przeciw istniejącym tam państwom arabskim.
# Wyprawy krzyżowe - prowadzone w XI, XII i XIII wieku w celu odzyskania Ziemi Świętej, a zwłaszcza Jerozolimy.
# Krucjaty połabskie - zbrojne próby chrystianizacji Słowian połabskich podejmowane w XII wieku.
# Krucjaty pruskie - zbrojne wyprawy chrystianizujące pogańskich Prusów i Jaćwingów
# Wojny husyckie - zbrojne działania prowadzone głównie przez Zygmunta Luksemburskiego przeciwko powstaniu czeskich husytów.
# Krucjaty antytureckie - ogłaszane przez papieży do walki z postępującym w Europie Imperium Osmańskim
# Krucjaty przeciwko Katarom - na początku XIII w. na terenie południowej Francji, skierowane przeciwko Katarom
# Krucjata przeciwko Waldensom - w drugiej połowie XV w. na pograniczu Francji i Sabaudii, skierowana przeciwko Waldensom.
# Konkwista Ameryki Południowej (Aztecy, Inkowie, Chile)
# wojna świętej ligi przeciwko krajom islamskim i protestanckim
# Irlandia wojna pomiędzy katolikami i protestantami
# holokaust Żydów przez religijnego Hitlera (Gott mit uns!)
# Liczne pogromy Żydów dokonane przez chrześcijan
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)