Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
04-07-2004anka92@interia.plANNA
witam wszytkich! Generalnie stronę tę odwiedzam dopiero od kilku dni jednakże niezmiernie mnie zafascynowala... obudziła sie we mnie chęć poszerzenia swoich choryzontów na temat różnych religi. Chciałabym sie zapytać Was ile macie lat, gdyż ja 16 Może znajdzie się ktoś kto zechce wprowadzić mnie w tajemnice histori religii...
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-07-2004adrian kołodziejczykSprostowanie do komentarza W.Muły - Budda prorok nirwany
Sprostowanie
Szanowny Panie Wojtku muszę dopowiedzieć tutaj jeszcze jedno słowo sprostowania odnośnie Pana komentarza, o wprowadzeniu czytelników w błąd poprzez moje porównanie paramit do przykazań(wskazań). Otóż cały zaistniały problem wynika z trudności w zrozumieniu motywacji i przesłania jakim mógł się kierować pan Motyl pisząc powyższy tekst. Pan Motyl podjął się w swojej, krótkiej rozprawie z charakteryzować istotę całości buddyzmu (co już jest karkołomnym zadaniem) ze względu na ogromna różnorodność nauk buddyjskich i ich form interpretacji. O ile część pierwszą tegoż tekstu można uznać za zwyczajny historyczny opis samego buddyzmu, tak już druga część budzi duże wątpliwości ze względu - chociażby - jak pan sam to ujął "pewien niesmak budzi stronnicza konfrontacja nauk Buddy z chrześcijaństwem." To jednak nie wszystko i intencja autora w kilku innych kwestiach wydaje się również mało czytelna czy stronnicza (a więc także odbiegająca teoretycznie od racjonalnego obiektywizmu - o ile można stwierdzić, że coś takiego jak racjonalizm istnieje ). Pominę fundamentalna sprawę owego nihilizmu Buddy, co wydaje mi się wystarczającym powodem by zdecydowanie uznać autora za nie znającego się na istocie tego o czym pisze. Być może dla Pana panie Wojtku przyrównywanie Buddy do nihilisty jest "tylko" "nie do końca prawdziwe" - to jednak dla mnie większość nieporozumień i problemów, co do buddyzmu pojawia się właśnie poprzez takie interpretowanie nauk Buddy - czyli, że są one nihilistyczne...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
30-06-2004jeziorm@poczta.onet.plCo was denerwuje
(jezeli wogole) z nauce głoszonej przez KK??
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
26-06-2004marekPytanie o światełko w tunelu i inne takie
odnośnie
www.racjonalista.pl/kk.php/s,2153
1.Dlaczego w krytycznej analizie doświadczenia NDE, Autor nie pokusił się o próbę wyjaśnienia widzenia swego ciała i jego otoczenia przez osoby znajdujące się w stanie śmierci klinicznej? Fakt taki znajduje się obok opisów "świateł", "tuneli", "spokoju" itp., są to te same źródła - jaka jest geneza "tych" doznań?
2.Pytanie, na które odpowiedź interesuje mnie bardziej-skoro "światła", "tunele" są reakcją obronną, mającą uspokoić organizm w chwili skrajnego kryzysu, wywoływaną przez morfinopodobne substancje (Autor przyrównuje tutaj "pozytywne" doświadczenia miłości, ekstazy, których żródłem są właśnie te substancje), to dlaczego obok euforycznych doświadczeń stanu NDE występuje niemalże równie wielka liczba doświadczeń skrajnie przeciwnych, o których ludzie rozmawiają z największą trudnością, i nie chcą do nich wracać. Autor nie wspomniał o tym problemie, i nie ustosunkował się do niego.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
23-06-2004upadly_aniol_rzMoze mam racje??
Tak sobie myslalem,ze od zarania dziejow ,kazda religia byla wykorzystywanan do kierownia ludem.Nie wazne ,jak ona sie nazywala i w co wierzono.Musiala byc i koniec .Ludzie w cos muiseli wierzyc.Nasuwa sie pytanie czy to aby nie bylo tak ,ze to czlowiek stworzyl boga a nie bog czlowieka??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
23-06-2004BaltazarSposób na Swiadkow Jehowy

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
21-06-2004A. RosenbergCo KK sądzi o .....?
Czy może wiecie, jaki jest stosunek oficjalnego KK do prac pani Świderkówny?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
20-06-2004Elwira OrdykJesus Revolution
Chciałabym się dowiedziec czy organizacja "Jesus revolution"jest sektą religijną?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
13-06-2004jalilaGuru
Spotkałam Go 3 tygodnie temu. Przewrócił mój świat. Zobaczyłam inaczej. To JANGLIDAS, Guru z Indii.
Krótka informacja o Janglidasie:
"OmGurudev urodził się w Bombaju, w stanie Maharasztra. Od dzieciństwa był niezwykłym chłopcem. Fascynowali go święci i ich nauki duchowe. Próbował też medytować. Rodzice martwili się, że może od nich uciec, toteż pod swoją nieobecność zamykali go w pokoju. Kiedy miał dziewięć lat, Najwyższa Moc "wyciągnęła" Go przez niewielki otwór w drzwiach (brahmarandhra). Chłopiec doświadczył Viśwatmak darśanu - wizji Najwyższego, Wiśwatmak Jangli Maharaja. Od owego czasu chłopiec przybrał imię Janglidas - "sługa Jangliego". Mając szesnaście lat Janglidas pojechał do Bhamburde (nieopodal Pune). Mieszkał tam święty imieniem Tekwadekar Maharaj, dawniej uczeń Jangli Maharaja. Jeszcze za swego życia Jangli Maharaj powiedział Tekwadekarowi, że będzie mógł Go rozpoznać po pewnym szczególnym geście (swastika-mudra). Gdy Janglidas pojawił się przed Tekwadekarem, uczynił ów gest - i Tekwadekar rozpoznał w Janglidasie swego dawnego guru.Janglidas otrzymał Guru mantrę wraz z poleceniem udania się do miasta Yeola - tego samego miasta w okręgu Nasik, gdzie swego czasu medytował Swami Muktananda, zanim osiedlił się w Ganeshpuri. Tu 250 lat wcześniej święty Som Nath Giri Maharaj wszedł w mahasamadhi. Janglidas rozpoczął tam umartwienia, przez jedenaście miesięcy mieszkając w zamurowanym pokoju bez pożywienia i wody.
Po tym okresie wyruszył na pieszą pielgrzymkę dookoła..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)