Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
13-12-2004KorbenDTradycja
Zawsze zastanawiało mnie słowo "tradycja" Co oznacza tradycja. Jeśli chodzi o aspekt religijny to według tradycji powinniśmy dalej wierzyć w Święte Dęby albo Światowida. A tu słyszę że zgodnie z tradycją (od 1952 r.) w Kościele Kat. miało miejsce n"niepokalanego poczęcia" Niedługo w Naszym kraju dowiem się że według "tradycji" Prezydentem Naszego kraju jest Papież! Dodam tylko, że od 2 - 3 lat czuje, że Nasz kraj to jest Państwo wyznaniowe. A gdzie wolność sumienia własnego bytu??? Gdzie samostanowienie własnej filozofii, etyki, religii? Nie ma miejsca na to bo w Naszym kraju jest jedynie "słuszna droga". Więcej tolerancji i akceptacji. I mniej haseł tradycja!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
05-12-2004KorbenDMuzyka
Nortuje mnie jedno pytanie??? Czy ten Kto słucha mrocznej muzyki ten grzeszy czy nie???? Pamiętam kilka lat temu właśnie taką interpretacje muzyka przybliża to Ciemnej Strony. Ciekaw jestem czy to popieracie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
03-12-2004PodróżnikPytanie o Chrystusa
Jak wytłumaczyć iż Chrystus stał się osobą świętą pare wieków po swojej śmierci?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
02-12-2004PTRqwertyBonifacy VIII
Pytał się ktoś tu o bullę Bonifacego VIII i jej relację do dzisiejszego ekumenizmu.
Zadałem to pytanie na wierze.pl i dziś czy wczoraj napisana została odpowiedź.
Proszę: www.wiara.pl/zapytaniatresc.php?iden1=1100686770
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
01-12-2004TeresaPrzeprosiny
Zostałam przeproszona.
Ja też chciałabym przeprosić, bo początkowo źle myślałam o Racjonaliście (powiązanie filozofii Nietzsche-go z faszyzmem), ale teraz już tak nie myślę. Macie jak najbardziej prawo do racjonalnego poznawania prawdy jak i do poddawania pod wątpliwość różnych "prawd" celem ich rozumowej weryfikacji (postawa antydogmatyczna).
W dodatku ja jeszcze się wywyższałam.
Przyznaję, też jestem grzesznicą.
W dodatku dałam też wyraz swojej irytacji nt. poziomu krytyki chrześcijaństwa.
Niemniej jednak, jeśli ktoś uznaje chrześcijaństwo za błąd, to chyba normalne, że zostanie zapytany, dlaczego właściwie tak nienawidzi wartości czczonych przez chrześcijaństwo, którymi są: łączność z absolutem oraz odkrywanie zła we własnym sumieniu.
Bo gdyby ktoś istotnie nienawidził tych właśnie wartości to wg mnie celem "ateizmu" byłoby zabicie w człowieku ostatnich wyrzutów sumienia, jeśli jeszcze jakieś w nim pozostały i degradacja (oderwanie od absolutu).
Skoro już jestem katechetką i siostrą, to wybaczcie, ale nie mogłam o tym nie powiedzieć.
Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 41 (przedawniony)
29-11-2004Mariusz AgnosiewiczMsza interaktywna
Jakiś czas temu dostałem od ojców dominikanów obszerne informacje na temat tego czym jest grupa psychomanipulacyjna i sekta. Jakie znamionują ją cechy. Te informacje są ciekawe ogólnie oraz pod pewnym szczególnym kątem. Dominikanie muszą mieć wstępne założenie, że kryteriów tych nie należy przykładać do organizacji kościelnych i do kościoła samego. My jednak możemy sobie na to pozwolić i wówczas lektura dominikańskich porad staje się przewrotnie pocieszna Poczytajcie sobie pod kątem takiej właśnie analizy, to bardzo budujące, kiedy dominikanie piszą, iż jednym ze znamion grupy psychomanipulacyjnej jest lider przypisujący sobie nieomylność Dalej jest już tylko weselej...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
26-11-2004Zagubiony JeździecNietolerancyjny Ateista
Chciałbym poruszyć temat ateizmu. Zasmucają mnie bowiem przyczyny, które są powodem przerzucania się nia ateizm, bądź jego wyboru. Niepokoi mnie też problem, jaki w ostatnich czasach jest już bardzo widoczny. Mianowicie chodzi o dostrzegalne napięcie między ludźmi wierzącymi, w szczególności katolikami, a niewierzącymi. Coraz częściej potwierdza się równienie "ateista = nienawidzący katolików" - spotykane najczęsciej, (ale nie tylko) u młodych, zbuntowanych ludzi, których argumenty odnośnie odejścia od koscioła są zasmucające, dziecinne. Dochodzi też do sytuacji, że osoba wierząca wstydzi się przyznawać do swoich poglądów, bojąc się niezrozumienia, wyśmiania. Teoretycznie katolik nie powinien mieć z tym problemu, jednak przyglądając się temu z innej strony- pod kątem człowieka - jest już coś nie tak. Zastanawia mnie czym taka awersja ateistów do kościoła katolickiego i jego wspólnoty jest spowodowana. Przecież mamy tolerancję
religijną, ogólną tolerancję, wolność poglądów. Chciałbym, żeby osoby o poglądach ateistycznych jakoś się ustosunkowały do wyżej przedstawionych spraw, a wierzących o przedstawienie doświadczeń z życia z nimi związanych (czy dostrzegacie,odczuwacie tą awersję itp.). Poza tym zapraszam oczywiście do ogólnej dyskusji.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
23-11-2004PTRqwertydwa linki
Dotarłem znowu, po prawnie roku przerwy, do chrzescijanin.pl
W ramach ciekawostki zamieszczę tu dwa linki:
www.racjonalista.pl/kk.php/s,7
forum.chrzescijanin.pl/viewtopic.php?t=686
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
21-11-2004Aloszachanelling
Odrzucając obrzędowość i zasady dotyczące życia codziennego zastanawia mnie pewna spójność wszelakich religii w pewnych obszarach związanych z życiem wewnętrznym. Chodzi mi np. o postać Anioła Stróża, duchowego opiekuna występującego również pod nazwą Nauczyciela czy Sprzymierzeńca. Czy możliwe jest aby wszyscy bajdurzyli w identyczny sposób?
Natknąłem się ostatnio na coś dziwnego. Channelling. Postać chanellingowego Przewodnika jest tożsama z tego typu postaciami występującymi w religiach. Podszedłem do tego sceptycznie ale otwarcie. Nie wiem do cholery jak to jest możliwe, ale to działa i wykluczam, aby był to wymysł mojej chorej wyobraźni. Jestem poważnym człowiekiem, prowadzę własną firmę i staram się myśleć racjonalnie. Przeczytałem sporo literatury na ten temat. W moim przypadku chanelling działa a informacje otrzymywane tą drogą zaskakują mnie samego. Nie twierdzę że to magia. Po prostu jest coś czego nie przebadaliśmy a co istnieje i co może mieć znaczenie nie do przecenienia.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 50 (przedawniony)
18-11-2004Zagubiony JeździecPytanie
Skoro Bóg jest wszechmogący, to czy może stworzyć kamień którego nie zdoła podnieść?
Z zaciekawiem czekam na odpowiedzi.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)