 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 03-01-2009 | Robcia | Jezus nie istniał? |
Zastanawia mnie czy Jezus, o którym mowa w ewangeliach istniał naprawdę? Jakie są hhistoryczne dowody na istnienie Jezusa? Zostało gdzieś odnotowane niewinne ukrzyżowanie? Może nie istniał w ogóle a kapłani zawiedzeni opóźnianiem się Mesjasza sami wymyślili sobie takąż bajeczkę, lub też esseńczycy? Głosili swoje nowimy poza Izraelem i tak sie to wszystko pokulało? Czy może istniał Jezus historyczny inny niż w ewaneliach, który jako Rabin, zazdrosny o władzę kapłanów i przysługujące im prawo do wytyczania nowych kierunków w nauczaniu prawa, po cichu i na boku, bez rozgłosu tworzył swoje i nauczał poza granicami Izraela?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 03-01-2009 | Robcia | Dziewictwo Marii |
Z punktu widzenia religii Maria pozostała dziewicą na wieki, nawet po urodzeniu dziecka. Dlaczego? Przecież ciało rządzi się swoimi prawami... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 31-12-2008 | Lipnicki | Konstytucja IV RP - Odwołania do Chrześcijaństwa... |
Odpowiedzcie mi proszę tylko - dlaczego nasza wspaniała konstytucja tak mocno odwołuje się do Boga:
"my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,
zarówno wierzący w Boga"
Czyli jeśli nie wierzę - nie jestem obywatelem Rzeczypospolitej ?
"...będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,
jak i nie podzielający tej wiary,..." No na pewno, po tych wszystkich rzeziach opisywanych w Starym Testamencie i zamordowaniu własnego syna ?
"...a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,
równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski," Więc mogę jednak nazywać się obywatelem IV RP ?
"...wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach,
nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej,"... ...nie - chyba jednak nie mogę, bo przecież polskie tradycje są chrześcijańskie, a ja w to nie wierzę. Jak więc to jest ? Czy jestem "pełnoprawnym" obywatelem tego Państwa, czy kwalifikuję się do gorszej kategorii ? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 30-12-2008 | Domin | Giordano Bruno-kwestia żydowska |
Spotkałem ciekawe opracowanie na temat Giordana Bruno www.eioba.(*)uno_wierny_nauce_mistrz_prawdya w nim następujący tekst jemu przypisany "Żydzi są rasą działającą na podobieństwo dżumy i cholery, rasa dla ogółu tak niebezpieczna, że zasłużyła na wytępienie, zanim się jeszcze zrodziła. Żydzi są wyrzutkiem ludzkości, najbardziej zepsutym i niegodziwym narodem na świecie, o mentalności i skłonnościach najpodlejszych i najbrudniejszych." czy ktoś wie coś na ten temat więcej ? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 44 (przedawniony) | | 28-12-2008 | darlove | Nauka obłudy... |
Święta, Święta... Czy nie uważacie, że w gruncie rzeczy całe te Święta uczą ludzi także tolerancji dla obłudy? Bo przecież w te Święta właśnie tak wiele mówi się o tych, którzy nie mają z kim spędzić Wigilii... talerz i miejsce puste czeka u każdego w domu... Pytanie tylko, czy nie jest to aby tylko i wyłącznie tradycja nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością? Nawet jeśli niektórzy pomagają w ten czas innym, to przecież, gdy Święta miną, wrócą do szarej rzeczywistości. A tam już jakby mniej miejsca na okazanie dobrego serca drugiemu człowiekowi, nie uważacie? Z jednej strony nie ma się co dziwić, że człowiek boi się innemu pomagać, bo nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem nie pomagasz komuś, kto cię potem ukatrupi... A z drugiej strony, przecież gdyby wszyscy, niechby i sami katolicy (podobno ponad 95% społeczeństwa), byli dla siebie milsi i bardziej skorzy do pomocy, gdyby mieli więcej empatii i odpowiedzialności w sobie na co dzień... Rozumiecie, o co mi chodzi? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 85 (przedawniony) | | 26-12-2008 | darlove | Cud Słońca - Portugalia 1917 |
Przeczytałem o tych cudach tutaj i najbardziej zastanawia mnie ten ostatni: wirujące słońce w Portugalii w 1917 roku. Czy, gdybyście tam byli, to byście byli skłonni uwierzyć? Przeczytajcie ten krótki artykulik i powiedzcie, co o tym myślicie. Tylko poważnie. Drwiny zostawmy za drzwiami, proszę. niewiarygo(*)eriazdjecie.html?T[page]=1 | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-12-2008 | mikurda | Nauka o Biblii w literaturze |
Witam serdecznie, zabieram się do lektury ST będę wdzięczny za polecenie jakichś lektur, które pozwolą mi lepiej zrozumieć kontekst społeczno-kulturowy przedstawionych w nim wydarzeń. Teksty historyczne, archeologiczne etc., byłoby cudownie, gdyby jeszcze były jako tako dostępne w księgarniach i sieci.
|
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 25-12-2008 | Salamon | Samoistne poronienia i boża opatrzność |
"Uważa się, że jedna na pięć potwierdzonych ciąż kończy się poronieniem. Oznacza to kilkaset poronień dziennie. Skala ta znacznie się zwiększa, gdy weźmie się pod uwagę ciąże nie potwierdzone, czyli przypadki, w których kobieta poroniła, zanim się zorientowała, że jest w ciąży. Prawdopodobnie stracie ulega trzy czwarte embrionów."
Jak mają się teraz przytoczone dane statystyczne do katolickiej wykładni opatrzności bożej. Jeśli przyjmiemy za kościołem rzymsko-katolickim niepoparte żadnymi dowodami założenie, że początek człowieka czy obdarzonej rzekomo nieśmiertelną duszą istoty ludzkiej wyznacza moment zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik i że bóg ma dla każdego ze swych "dzieci" (także tych "poczętych") doskonały plan na życie, to nasuwa się tylko jeden wniosek: ten doskonały plan dla większości "ludzi" oznacza śmierć w fazie embrionalnej, tj. już w łonie potencjalnej matki. Z ateistycznego punktu widzenia ten boży plan jest nawet w pewnym sensie doskonały. Nienarodzonym oszczędza się w iście humanitarnym geście brutalnej indoktrynacji religijnej w okresie wczesnego dzieciństwa i młodości, "ludzie" ci nie muszą żyć na celowniku wszechwiedzącego i karzącego za tzw. grzechy bóstwa. Nie odbiera im się godności przysługującej każdej istocie rozumnej, nie muszą doświadczać haniebnego procederu kastrowania intelektu na drodze implantacji jakichś religijnych urojeń czy mrzonek.
Jednak nie o taką "doskonałość" chyba katolikom chodzi. Przecież człowiek, według ludzi ogarniętych.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 42 (przedawniony) | | 23-12-2008 | Haribu | Czego chcą wojujący ateiści? |
Czy chcą świata, w którym wszyscy ludzie są racjonalnie myslącymi ateistami? Chyba nie mają złudzeń, że to możliwe. Większość ludzi zawsze będzie bezmyślnym tłumem wierzącym w takie lub inne zabobony.
Czy chcą świata, w którym 10-20% to racjonalnie myślący ateiści, a reszta to niuejdżowsko-ufologiczno-horoskopowa masa? Czy w takim razie są zwolennikami demokracji, w której taka masa rządzi?
Dlaczego nie satysfakcjonuje ich obecna sytuacja, w której jest już sporo myślacych racjonalistów, a ludzie podatni na wiarę są wyznawcami wielich religii, których przewodników można uznać za odpowiedzialnych i przewidywalnych. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 69 (przedawniony) | | 23-12-2008 | aswrekawie | Religia w centrum zainteresowań ateistów? |
Czemu tak wiele czasu poświęca się na tym forum analizowaniu różnorodnych aspektów wiary? Drobiazgowo omawiacie wszystkie fakty z bieżącego życia kościoła, jego historię, pismo święte. Czy to jest cel sam w sobie, czy też celem jest laicka Polska? To, co tu czytam, nasuwa jednoznaczny wniosek, jeśli się mylę - wyprowadźcie mnie z błędu, proszę.
| Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |