 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 199 (przedawniony) | | 14-06-2020 | Arminius | Czy boga nie ma - bo są.... ateiści??? |
Interesujący się trochę teologią wiedzą o pięciu dowodach na istnienie boga - sformułowanych przez Akwinatę. Nie będę ich tutaj opisywał, bo w sieci najpewniej jest multum na ich temat z tej (teistycznej) i tamtej (ateistycznej) strony. Są też oczywiście dowody na nieistnienie boga, typu "z istnienia zła". W dowody na pro i contra jak wyżej wpisuje się - w mym odczuciu wcale oryginalny - dowód na nieistnienie boga - sformułowany przez Johna Schellenberga - współczesnego filozofa. W wielkim skrócie brzmi on tak: skoro są na świecie ateiści, to boga nie ma, bo gdyby był, to zważywszy na jego atrybuty, ateistów nie byłoby. Definicja dowodu jak wyżej, jest w najwyższym stopniu generalna. Chcących dowiedzieć się więcej na temat koncepcji Schellenberga - odsyłam do podlinkowanego materiału. Oczywiście, dowód z ukrycia (tak on się oficjalnie zwie) ma swoje braki. Ale przecież nawet - proteistyczne - dowody wielkiego Akwinaty - też nie są od nich wolne.
"Czy zatem istnieje mocny argument przeciw istnieniu Boga? Prawie każdy zna argumenty ze zła – argumenty, których przesłanki dotyczą bólu, cierpienia, złych czynów i innych złych rzeczy występujących w świecie. Być może jeden z tych argumentów wydaje ci się szczególnie mocny. Obecnie istnieje jednak również inny sposób argumentowania przeciw istnieniu Boga, który należy rozważyć. Argument ten, który przykuł uwagę filozofów na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, jest nazywany argumentem z.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 22-05-2020 | sable | Co Jezus nosił? |
TŁumaczenie oryginalnego artykułu - link poniżej.
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci pytanie o to, jak wyglądał Jezus, pojawiało się wielokrotnie. Wiele zrobiono z cyfrowej rekonstrukcji judaistycznego mężczyzny stworzonego na potrzeby filmu dokumentalnego BBC, Son of God, w 2001 roku. Opierał się on na starożytnej czaszce i, używając najnowszych technologii (jak to było), pokazuje głowę krępego faceta z nieco zmartwionym wyrazem twarzy.
Słusznie odcień skóry jest oliwkowy, a włosy i broda czarne i krótkie, ale nos, usta, szyja, oczy, powieki, brwi, tłuszczowa warstwa i wyraz twarzy są całkowicie przypuszczalne. Nakładanie ciała na starożytne czaszki nie jest nauką ścisłą, ponieważ tkanka miękka i chrząstka nie są znane.
Niemniej jednak, dla mnie jako historyka, próba dokładnej wizualizacji Jezusa jest sposobem na dokładniejsze zrozumienie Jezusa.
Jezus, którego odziedziczyliśmy po wiekach sztuki chrześcijańskiej, nie jest dokładny, ale jest potężną marką. Mężczyzna z długimi włosami rozdzielonymi na środku i długą brodą - często o jasnej skórze, jasnobrązowych włosach i niebieskich oczach - stał się powszechnie akceptowanym podobieństwem. Wyobrażamy sobie Jezusa w długich szatach z workowatymi rękawami, który jest najczęściej przedstawiany w dziełach sztuki na przestrzeni wieków. We współczesnych filmach, począwszy od Jezusa Zefirelliego z Nazaretu (1977), ta stylizacja jest dominująca, nawet jeśli ubrania Jezusa są uważane za źle wykonane.
Było wiele powodów, dla których.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 09-05-2020 | okragly | w raju nie było ateistów |
w raju mieliśmy bezpośredni kontakt z absolutem, wystarczy 5 gr suszonych grzybów z gatunku Psilocybe cubensis - i udajemy sie w podróż psychodeliczna, doświadczenie mistyczne, opisane przez psychologów i religioznawców.
Po mistycznych doświadczeniach jesteśmy uduchowieni, czujemy związek z absolutem. Stajemy się otwarci, altruistyczni, współczujący i wrażliwi. Cechą raju jest poczucie, że wszyscy, osoby i zjawiska, stanowią jedność, granice pomiędzy ludźmi zaczynają się rozpuszczać, zanika JA, a to prowadzi do większej empatii, wzajemną pomocą. Psychodeliki oferują wgląd, transcendencję. Te doświadczenia w raju zdarzały się też bez grzybków, np głodując, albo rytmicznie tańcząc wiele godzin i inne np szałas potu w raju każdy był mistykiem, a więc rozmawiał bezpośrednio z bogiem, a więc w biblii prawdę piszą | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 86 (przedawniony) | | 03-05-2020 | Ewing | Mit katolickiej wieży Babel |
Jeszcze nie tak dawno ( teraz już głośno nie słychać o tym "argumencie" wiary ) katoliccy szamani z powagą nauczali dzieci na lekcjach religii, że mnogość języków na Ziemi to kolejna boża kara dla ludzi za grzech pierworodny Adama i Ewy. Bóg miał pomieszać ludziom języki na wsze czasy jako swoja klątwę, by utrudnić ludziom komunikowanie się. A co teraz widzimy na świecie ? Liczba ludzi się zwiększa a liczba języków jakimi się posługują zmniejsza się w coraz szybszym tempie. Naukowcy nie mają wątpliwości, że jednojęzyczność stanie się rzeczywistością w ciągu kilku najbliższych pokoleń ludzi. Za 100 lat z około 6.000 - 7.000 używanych obecnie języków pozostanie w użyciu około 10 % tj. 600 - 700. Mało tego. Ludzie dostają do swojej dyspozycji coraz sprawniejsze translatory mowy umożliwiające konwersację w obcych językach w czasie rzeczywistym. Kwestią już tylko kilku najbliższych lat są translatory mowy w postaci choćby wtyczki do uszu, tłumaczące natychmiast i bezbłędnie wszystkie główne języki świata oraz miniaturowe, przenośne głośniki przekształcające wypowiadane już nie pojedyncze słowa ale całe złożone zdania na inny język. Zaniknie zawód tłumacza a w dalszej perspektywie także zawód nauczyciela obcych języków. Na naszych oczach obalany jest kolejny, religijny mit mający uwiarygodnić wiarę w Boga. Po raz kolejny ludzie udowadniają, że są w stanie odrzucić ograniczenia, jakie rzekomo nałożył na nich Bóg. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 24-04-2020 | Darkovsky73 | Dlaczego w katolicyzmie seks nie dla prokreacji to grzech? |
Dlaczego w katolicyzmie jakakolwiek pozamałżeńska aktywność seksualna, w tym akty homoseksualne, masturbacja oraz antykoncepcja, są uważane za grzechy i to zapewne ciężkie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 22-04-2020 | Kolas1111 | Proroctwa / znamię skąd |
W takim razie jak wytłumaczyć np proroctwa ytypu znamię bestii które teraz wchodzi jako chipowanie ludzi na czole i prawej ręce ? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 22-04-2020 | Ewing | Katolickie piekło |
Według katolików piekło to przerażające miejsce. Miejsce, w którym diabły z ogonami bez końca podpiekają na rusztach i gotują w kotłach ludzi, którzy odrzucili boga i ( lub ) kościelne przykazania. I na tym praktycznie ich wizja piekła się kończy. Pomyślmy logicznie ( a logika to bardzo słaba strona katolików ).
Najpierw co to są diabły wg katolickiej wiary. Diabły to upadłe anioły, które podniosły bunt przeciwko bogu. Anioły podobno mają wolną wolę, ale ponieważ nie istniał jeszcze grzech pierworodny ( nie było jeszcze człowieka ) i anioły nie były nim obarczone, wobec tego taki bunt byłby niemożliwy. I w sumie nie wiadomo, po co się zbuntowały, z jakiego powodu ? Przecież rzekomo bóg jest taki dobry ? I jeśli jest wszechmogący to ten bunt z góry skazany był na porażkę. Kto jak kto, ale anioły powinny to wiedzieć. No, ale jak powiedziano wcześniej logika a wiara to dwie różne rzeczy. W każdym razie nie tylko na ziemi, ale w niebie też można się, jak widać zbuntować. Idźmy jednak dalej. Według katolików diabły jako zbuntowane anioły stworzyły konkurencyjny wobec nieba obóz, w którym tylko one rządzą po wsze czasy ( znowuż logika a wszechpotęga i wszechmoc boga ? ). I tam te diabły mają ( same czy na rozkaz boga ? ) męczyć wiecznie ludzi, którzy odrzucili wiarę katolicką. I znowu gdzie katolicka logika : po co diabły miałyby pomagać bogu karać tych ludzi ? I czy to leżałoby w interesie tych diabłów ? Przecież ci ludzie woleliby w takim razie pójść do nieba, gdzie mieliby raj.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 03-04-2020 | Ewing | Katolicki raj |
Katolicki raj to jak komunizm. Żyjący tam nie będą mieć żadnych potrzeb i żadnych trosk, żadnych żądzy. Nie będą musieli pracować, nie będą posiadać żadnego majątku, nie będą mieć żadnych rodzin. Nie będą musieli jeść, pić, załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych, nie będą mieć stosunków seksualnych ( nie będą tam rodzić dzieci a inny seks, dla przyjemności jest dla katolików zakazany ). Pozostaną im tylko zapewne modły na okrągło. Nie będzie tam obowiązywać pojęcie czasu : nie będzie przecież przeszłości i przyszłości, wschodów i zachodów słońca, nocy i dni, starzenia się itp. Wątpię, aby byli oni tam w stanie odróżniać takie pojęcia jak dobro i zło, piękno i brzydota. Nie będą tam odczuwać żadnych ludzkich odruchów : takich jak strach, lęk, niepokój, niepewność. Pozostanie im tylko jedno uczucie : błogości ( tak jak to odczuwają narkomani po zażyciu narkotyków ). Nie będzie tam żadnych zwierząt, roślin, ptaków i owadów ( nie mówiąc o gadach i płazach ). Nie będą tam ze sobą rozmawiać, bo i o czym ? Przecież nie będą pamiętać swojego ziemskiego życia ( bo to mogłoby spowodować niepokoje w niebie ). A z bogiem też nie mieliby o czym rozmawiać. Ciekawi mnie czy w niebie wszyscy będą fizycznie wyglądać tak samo jak w chwili swojej śmierci czy też wszyscy będą dajmy na to pięknymi 20-latkami, bez żadnych fizycznych ułomności ( a więc niewidomi odzyskają wzrok, kalecy swoje utracone ręce i nogi, garbaci się wyprostują a bezzębni odzyskają swoje zęby itd. ) ? Stawiam na to pierwsze.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 03-04-2020 | Arminius | Krowi mocz na koronawirusa |
Koronawirus ma także wpływ na religię. Podlinkowany tekst, do którego lektury zachęcam, traktuje o wielu aspektach jego oddziaływania w tym zakresie, w tym także o jego postrzeganiu jako odwetu bożego, na niewiernych. Mnie najbardziej zafrapował wątek traktujący o wyznawcach hinduizmu, którzy uważają, iż koronawirus to wcielenia awatara, pałającego żądzą zemsty na mięsożercach - szczególnie najpewniej tych konsumujących wołowinę. Jako antidotum na zagrożenie rekomendują...konsumpcję moczu i łajna krowiego. "Rituals are a typical way to act in crisis situations. Priests and shamans can ward off or protect against external dangers, and, on behalf of the people, they can negotiate with the gods or interpret prophecies. As a human being, you can pray, sacrifice, pay for your sins or change your way of life. In India, Hindus have gathered to worship the virus avatar and dispel the infection by collectively paying for the sin of some people eating meat. The guru encouraged the drinking of cow urine and the eating of cow pats.In India, Hindus drink cow urine. The logic is based on the prevalent magical notion that by ritually ingesting part (the urine) of the whole (the holy cow), one absorbs the sacred power of the latter. (Video: South China Morning Post)The logic is based on the prevalent magical notion that by ritually ingesting part (the urine) of the whole (the holy cow), one absorbs the sacred power of the latter. sciencenor(*)pidemic/coronavirus-puts-wor.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 31-03-2020 | Arminius | Męczeństwo Sw. Szymona - wizja Giovanniego Gasparo |
Najwybitniejszy, współczesny włoski malarz religijny Giovanni Gasparo w zeszłym tygodniu ukończył swe ostatnie dzieło dedykowane Św. Szymonowi z Trydentu, który miał paść ofiarą mordu rytualnego w 1475 roku. Zainteresowanych problemem, w szczególności wizją współczesnego artysty, prezentującego męczeństwo świętego - odsyłam do podlinkowanego materiału. Równocześnie wyjaśniam wszystkim zainteresowanym, iż za wysokim prawdopodobieństwem mordów rytualnych dokonywanych przez określone, wąskie środowiska żydowskie - opowiedział się profesor Toaff, Żyd, wybitny znawca Żydów włoskich, który swe poglądy wyłożył w książce "Krwawa pascha" - o której traktował watek o takim samym tytule: www.racjonalista.pl/forum.php/s,660991.Ciekawym - nota bene - czy na twórczą kreację Gasparo miał jakiś wpływ, apokaliptyczny klimat jaki obecnie panuje we Włoszech, w związku z epidemią koronawirusa. "Ariel Toaff jest Żydem, obywatelem Wloch i Izraela. Jest synem Elio Toaffa - byłego rabina Rzymu, znanego z mowy wygłoszonej na pogrzebie Piusa XII oraz z podejmowania Jana Pawła II w rzymskiej synagodze w 1994r. Jest on profesorem historii na Uniwersytecie Bar Ilan w Tel - Awiwie, uznanym powszechnie za najwybitniejszego znawcę historii, tradycji (także kulinarnej) i kultury Żydów we Włoszech. W 2007 r. we Włoszech opublikowano jego naukową rozprawę pt. "Pasque di sangue. Ebrei d'Europa e omicidi rituali" ("Krwawa Pascha: Żydzi Europy i morderstwa rytualne), która wstrząsnęła światem. Toaff podpierając.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |