 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 242 (przedawniony) | | 24-04-2009 | Miłujący prawdę | Co się dzieje z człowiekiem po śmierci |
Co się dzieje z człowiekiem po śmierci? Czy żyje dalej w jakiejś innej postaci, na przykład jako anioł w dziedzinie duchowej? Biblia odpowiada prosto i wyraźnie: „Żyjący są świadomi tego, że umrą, lecz umarli nie są świadomi niczego” (Kaznodziei 9:5). A zatem w chwili śmierci człowiek przestaje istnieć. Umarli nic nie wiedzą ani nic nie czują. Czy więc jest dla nich jakaś nadzieja? Tak! Jak informuje Biblia, zmarli czekają na zmartwychwstanie. Większość wskrzeszonych ludzi będzie żyć na rajskiej ziemi. Niektórzy twierdzą, że po śmierci ludzie staja sie aniołami. Zwróćmy uwagę na pewne zasadnicze różnice pomiędzy zmarłymi ludźmi a aniołami. Zmarli „nie są świadomi niczego”, natomiast aniołowie korzystają ze zdolności myślenia, odczuwania i podejmowania decyzji. Są obdarzeni wolną wolą. O zmarłych powiedziano, że są „bezsilni”, o aniołach zaś, że są „potężni w mocy”. Co więcej, ludzie, jako potomkowie Adama, umierają wskutek grzechu i niedoskonałości, a bogobojni aniołowie są doskonali i cieszą się pełnym uznaniem Jehowy.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 24-04-2009 | Nazwisko | Biblijne zapożyczenia |
Nie od dziś wiadomo że Biblia nie została wymyślona od zera. Jej twórcy sugerowali się różnymi rzeczami. Chce zebyście dopisywali tu swoje spostrzeżenia. Wszystkie motywy, postaci, wydarzenia itd. Mile widziane źródla wiadomosci, jak najwięcej informacji  Zacznijmy od Gilgamesza... Epos o Gilgameszu – epos pochodzenia sumeryjskiego opisujący poszukiwanie przez legendarnego Gilgamesza (władcę Uruk) tajemnicy nieśmiertelności. W poemacie tym znajduje się między innymi opis potopu. Poemat powstał około 2000 roku p.n.e. Najpełniejsza jego wersja zachowała się w Niniwie w bibliotece asyryjskiego króla Aszurbanipala żyjącego w VII wieku p.n.e., odkrytej w 1853 roku w wersji akadyjskiej. Wraz z żoną byli jedynymi ludźmi, którzy ocaleli z potopu sprowadzonego na świat przez boga Enlila. Ostrzeżony przez boga Ea (odpowiednika sumeryjskiego boga Enki) o zbliżającym się potopie, Utnapisztim zbudował statek, na którym pomieścił swoją rodzinę i dobytek oraz rośliny i zwierzęta wszystkich gatunków. W ten sposób znaleźli schronienie w czasie potopu, który nastąpił. Przyczyny potopu są nieznane ("do uczynienia potopu zachęciło bogów ich serce"). Można natomiast wnioskować z gniewnej przemowy Ea do Enlila po ustaniu klęski, że stało się tak wskutek nadmiernego rozmnożenia się ludzi, którzy zagrażali spokojowi bogów. Ponownie mamy przemowę do ścian chaty, podanie rodakom fałszywych przyczyn budowy arki i siedmiodniowy potop. Ta wersja jest znacznie dramatyczniejsza i bardziej szczegółowa.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 50 (przedawniony) | | 23-04-2009 | Maciej Twardowski | Biblia z klocków lego |
Nie mogłem się powstrzymać żeby o tym nie napisać - www.thebricktestament.com/ Warto sobie przejrzeć, ludzka kreatywność nie zna granic. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 41 (przedawniony) | | 20-04-2009 | darlove | A jak jest w rzeczywistosci? |
Niby to o religiach ma byc na tym subforum, ale ja troche o ich braku. To bedzie trudne. I bedzie pesymistyczne. Bo takie to jest, niestety.
Dobra. Oczywiscie, mozna sie zachwycac swiatem, jego zlozonoscia... pieknem tej, czy tamtej rzeczy... mozna uzywac zycia "ile wlezie"... mozna sobie mowic, ze "to jest piekne, temu chcialbym sie poswiecic"... ale... No wlasnie: ALE.
Powiem, jak jest. Nie ma celu. Nie istnieje cos takiego jak dlugofalowy cel zycia. To, co w religii nazywa sie "wieczna szczesliwoscia", "ogladaniem Boga", nie istnieje w swiecie ateizmu. Wiekszosc z ludzi, z ateistow, pewnie nieczesto mysli o tym, ze cokolwiek tutaj na ziemi zrobi, to pozostaje to NICZYM, a w zasadzie nic nie pozostaje.
Wiem, ze mozna sie zachwycac na przyklad sztuka w szerokim tego slowa znaczeniu, uprawiac ja, ale w ostatecznym rozrachunku, jedyne co pozostaje to NICOSC. Wszechswiat tez umrze. Ziemia jeszcze wczesniej. Nie pozostanie z tej cywilizacji nic. Po co sie wysilamy? Po co robimy cokolwiek? Ja wiem. Po to, aby nie zwariowac. Mysle, ze "nicnierobienie" jest gorsze od klepania formulek do dowolnego boga.
Ktos tutaj na forum pisal (niedawno czytalem), ze jego geny przetrwaja... cieszyl sie, ze jego geny przetrwaja... Nie wiem, jak sie wobec tego stwierdzenia zachowac. Zadne slowa nie oddadza tego, co odczuwam. Nie moge sie smiac, nie moge plakac. Pozostaje mi trwanie w ciszy. Nie wiem nawet, czy to infantylne, czy moze glebokie. Czy to ma jakikolwiek sens?
Jesli czyta to.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 17-04-2009 | Warka | Cud Świętego Ogienia |
Witam, co myslicie o cudzie Swietego Ognia w Jerozolimie, ktory odbywa się w Wielka Sobote u Prawoslwanych ? Znalazlem tez intersujace zdania: "Od wieków obecność przedstawicieli władzy jest nieodłączną częścią ceremonii. Mają oni określoną funkcję: reprezentują Rzymian w czasach Jezusa. Ewangelia mówi o Rzymianach, którzy przybyli do Grobu Jezusa i opieczętowali go tak, aby uczniowie Jezusa nie mogli wykraść Jego Ciała i rozgłaszać, że zmartwychwstał. W ten sam sposób władze izraelskie przychodzą i pieczętują Grób woskiem. Jednak zanim to zrobią, zgodnie ze zwyczajem wchodzą do środka i sprawdzają, czy nie ma tam jakichkolwiek ukrytych źródeł ognia, które mogłyby wywołać cud, a tym samym skłonić niedowiarków do podejrzeń o oszustwo. Tak jak niegdyś Rzymianie mieli zaświadczyć, że nie było żadnej manipulacji po śmierci Jezusa, podobnie i w 1998 roku lokalne władze izraelskie miały zaświadczyć, że nie będzie żadnego oszustwa. " oraz "Często nasuwa mi się pytanie: Dlaczego Cud Świętego Ognia jest tak mało znany w Zachodniej Europie? Na obszarach wiary protestanckiej można to w pewien sposób tłumaczyć tym, że w protestantyzmie nie ma tradycji cudów. Ludzie tak naprawdę nie wiedzą, gdzie zaszufladkować cuda i nie poświęcają im zbyt wiele miejsca w gazetach. Ale w tradycji chrześcijańskiej istnieje szerokie zainteresowanie cudami. Dlaczego więc nie jest bardziej znany? Musi wystarczyć jedno wyjaśnienie: polityka Kościoła. Tylko przedstawiciele kościołów prawosławnych uczestniczą.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 111 (przedawniony) | | 16-04-2009 | a.szubert | Czy bóg jest miłosierny? |
Czy bóg jest miłosierny?
Pomijam w tym wątku wypowiedzi ze starego testamentu. Zniszczenie wieży Babel. Zniczczenie Sodomy i Gomory Potop. Zdobycie i rzeź Jerycha. Wymordowanie paru tysięcy Żydów za pokłon złożony złotemu cielcowi...
(podczas – gdy Mojżeszowi bóg wręczał „tablice” . Do dzisiaj nie wiadomo – w jakim języku były „pisane” – Mojżesz wychowany był na dworze faraona. Jeśli potrafił czytać – to tylko hieroglify. Ale już jego krajanie – jako niewolnicy egipscy czytać NIE POTRAFILI. Po co więc tablice – których I TAK nikt nie potrafi czytać? A o szkółkach NIEDZIELNYCH PODCZAS CZTERDZIESTOLETNIEJ wędrówki po pustyni biblia nie mówi...
Zostańmy przy „miłosiernym” bogu.
Dogmat „odkupienia” win zakłada, że grzech pierwszych rodziców przeszedł na wszystkich ludzi.
Do dzisiaj nie jestem w stanie pojąć – jak za grzech kogokolwiek w przeszłości - winę ponoszą potomne generacje? Gdzie jest tutaj „miłosierdzie” boże”?
Nawet - jeśli Ewa zarwała ten nieszczęsny owoc – czy to powód, aby ją i WSZYSTKICH jej potomków wygnać z raju? A NIE MOGŁA EWA DOSTAć wyroku z „zawieszeniem”?. Albo po roku, czy po dziesięciu latach wygnania z raju prawo powrotu?. Albo przynajmniej prawo powrotu do raju jej dzieci? Gdzie był wtedy „miłosierny” bóg.???
„Bóg tak ukochał człowieka, że syna swojego dla niego ofiarował”.
Jest to najbardziej.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 16-04-2009 | Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon | Motywacja wiary religijnej |
Witam serdecznie! Czy komuś z Was znane są jakieś godne polecenia, rzetelne publikacje z dziedziny psychologii religii, które omawiają motywację wiary religijnej? Innymi słowy, chciałbym zapoznać się z badaniami, które odpowiadałyby na pytanie, jakiego rodzaju przesłanki najczęściej skłaniają ludzi do uznania danej doktryny religijnej za prawdziwą i do świadomego wyboru takiego lub innego wyznania.
Z góry dziękuję. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 24 (przedawniony) | | 15-04-2009 | wieczorek | Hans Kung - Bóg a cierpienie |
hej, W tym wątku będę systematycznie i stopniowo wklejał cytaty z tej ( dla mnie przerażającej broszurki ) książeczki , napisanej przez jednego z bardziej modernistycznych teologów chrześcijańskich .
... świat i człowiek są dobrym dziełem w pełni dobrego Boga , którego w żadnym wypadku nie można uważać za sprawcę zła ...
... nie jest tak , że Bóg chce zła . Jest nieskończenie dobry , sprawiedliwy i święty ! Nie jest też tak , że Bóg nie chce zła . Gdyby bowiem tak było , nie byłoby nikczemności . Lecz Bóg dopuszcza zło : nec vult , nec non vult , sed permittit . Dlaczego ? Dopuszcza je jako środek wychowawczy i służący do wymierzania kary ...
na razie nie będę komentował , poczekam na wasze wypowiedzi !
pozdrawiam makuś | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 13-04-2009 | Adam Gilniewski | Wesołych Świat!!! |
Jako, że takowy wątek jeszcze się na forum nie pojawił...  Chciałbym życzyć wszystkim zgromadzonym Wesołych Obchodów Święta Zmartwychwstania Pańskiego i radości w Chrystusie przez nadchodzący rok!  Alleluja! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 08-04-2009 | wieczorek | Nowa nauka , nowy obiektywizm wg Nabuko |
wyjaśnieniem jest to, że opowiedział mu o tych zdarzeniach sam "Bóg"
hej, I tu kończy się wszelkie wyjaśnianie ! Nabuko popełnia rytualne samobójstwo ! Zanim zaczął cokolwiek wyjaśniać już skończył ! Tak to jest z ludźmi wierzącymi w duchy !
Ludzie jak można poważnie traktować coś takiego ??? Poza tym użytkownik nabuko sam świadczy o swojej kulturze swymi anty kulturalnymi wypowiedziami , co jeszcze bardziej utrudnia intelektualny z nim kontakt . Ja mam dość ! Dodatkowo zamieszczam tutaj dwa tematy na które nabuko nie odpowie ponieważ nie ma nic do powiedzenia prócz tego : wyjaśnieniem jest to, że opowiedział mu o tych zdarzeniach sam "Bóg"
Bóg osobowy jest literacką fikcją ! Jest mitem i legendą ! W mitach i legendach nie ma nic złego dopóki nie są traktowane literalnie i dosłownie i nie zostają uznane za prawdy objawione ! Błędem jest również odwoływanie się do takich archaicznych i prymitywnych wyobrażeń kiedy dyskutujemy o naszych dzisiejszych , złożonych i skomplikowanych społeczeństwach . Nie powinno się również z takich alegorycznych , pełnych metafor , języka magii i tabu tekstów , wyprowadzać żadnych wniosków co do wartości lub sensu życia , czy też etyki lub moralności .
Biblia ukazuje "Boga" jako pragmatyka, wychowawcę i nauczyciela z jednej strony, ale i troskliwego ojca i władcę z drugiej. Sposób jej pisania wskazuje, że postanowił dać ludzkości wskazówki i podpowiedzi do zrozumienia świata, ale nigdy nie podaje niczego na tacy
Księga rodzaju.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |