Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
26-06-2009rudymentA causa de plui
Uprzejmie zapodaję, że w moim mieście bożecielna procesja została odwołana. Niezbyt wielki deszcz zmył z wiernych całą pobożność. Nie wykorzystali szansy na męczeństwo w postaci kataru....
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
25-06-2009wieczorekCzym jest wiara w Boga ?
hej,
Wydaje mi się , że wartościowe jest zagłębianie się w temat do samych podstaw i fundamentów jego istoty !
Oczywiście po to aby zrozumieć na czym tak właściwie się opiera , na czym bazuje .
Po kilku latach intensywnych zmagań tak z tekstami źródłowymi jak i z dyskusjami z ludźmi wierzącymi przeróżnych denominacji , z całą tą pluralistyczną różnorodnością wierzących zaryzykuje stwierdzenie , że jest coś fundamentalnego co łączy wszystkich absolutnie wierzących , we wszystkich czasach i kulturach .
Aby niepotrzebnie nie przedłużać wstępu powiem wprost :
Fundamentem wszystkich wiar i religii , we wszystkich czasach i kulturach jest przeświadczenie , że wierzący jest czymś szczególnym , wybranym przez samego Boga .
Wierzący wierzy w to , że absolutnie wszystko dzieje się dla niego i tylko po to aby on mógł się wykazać , dojrzeć , zrozumieć , uwierzyć .
Cały świat istnieje wyłącznie po to aby mogła realizować się owego wierzącego wizja , intuicja , przeświadczenie .
Która jest równoznaczna z wizją Boga samego !
Uprzywilejowanie i szczególne wybraństwo jest fundamentem wszystkich wiar i religii !
Słońce wschodzi i zachodzi wyłącznie po to aby wierzący miał możliwość doświadczania dnia i nocy !
Z powodu owego uprzywilejowania i wybraństwa miliony ludzi wierzą w Boga !
Chcą poczuć się uprzywilejowani i wybrani !
W wierze w Boga nie chodzi o NIC innego !
Sam Bóg ( idea Boga ) ... jest tylko narzędziem poprzez które człowiek przydaje sobie szczególne uprzywilejowania i wyłączności !..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 68 (przedawniony)
25-06-2009wieczorekBóg czyli istota doskonała
hej,

Jeżeli założymy i przyjmiemy , że bóg jest istotą doskonałą to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy taka istota może tworzyć rzeczy niedoskonałe .
Odpowiedź twierdząca pozwala na postawienie wniosku , że ów stwórca jest co prawda doskonały ale doskonały w inicjowaniu zła , cierpienia , bólu , przerażenia , beznadziei i bezsensu . Jest bogiem tworzącym degeneracje , deformacje i dysfunkcje pozbawione wartości , szlachetności , piękna . Wypada zapytać , po co mu taki bezmiar zła i cierpienia ! Kim może być ktoś komu to jest potrzebne ? Taki ktoś przypomina architekta , który tak buduje dom aby ten się zawalił .
Skoro odpowiemy przecząco będziemy zmuszeni przyznać , że wszystko co obserwujemy i czego doświadczamy jest doskonałe a tym samym lepsze być nie może .
Będziemy zmuszeni uznać , że wszystkie kataklizmy , wojny , epidemie , wszystkie cierpienia są niczym innym tylko doskonałym planem i zamierzeniem owego doskonałego boga . W tym planie gwałcona dziewczynka , gwałcona przez wiele lat przez jej ojca i jego kolegów musi być uznane za wartościowe , szlachetne i właśnie … doskonałe ! Służy to bowiem przecież realizacji doskonałego planu .
Taka konstatacja jednak gwałci nasze poczucie etycznego porządku tak samo jak poczucie smaku i zwykłej przyzwoitości .
Wydaje mi się , że obydwie odpowiedzi powinny więcej niż zachęcić do myślenia , refleksji , zastanawiania się nad tym w co rzeczywiście wierzą , ludzi wierzących w boga osobowego , interwencyjnego , wszechmogącego..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
24-06-2009toso92A gdyby świat bez religii ???
Wyobraźmy sobie świat bez religii ??? potraficie ?? ja już próbowałem ,
Świat bez doktryn,bez pism świętych itp itd ,
albo inaczej ,wyobraźmy sobie ze znaleźliśmy się na bezludnej wyspie i mamy zanik pamięci !!! (wiem to bez sensu ,ale przecież można sobie pogdybać)
I tak budzę się na tej wyspie i wiem ze jestem -mam świadomość ze istnieje- nie wiem kim jestem ale wiem ze jestem . pierwsze co by nam przyszło do głowy to to ze mamy potrzeby, (chce nam się jeść, pic ,siku czy coś innego )tzn potrzeby naszego ciała ,
po pewnym czasie na pewno pojawiłyby się inne takie jak seks ?? ale do kogo przecież nie ma nikogo innego ??na pewno jakieś pragnienia ,np jakieś wygodne miejsce do spania,żeby nie padało na głowę ,i żeby nas komary nie gryzły !!! co dalej ??
no właśnie co dalej ? czy stalibyśmy się zwierzętami ?? czy jednak inteligencja, myślenie poprowadziłyby nas do szukania "co ja tutaj robię"? kim jestem ??
co dalej ??? zapraszam do "gdybania"
ps nie chciałem się przedstawiać na początku postu wiec zrobię to teraz
witam wszystkich "wolno-myślących"
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
23-06-2009MrówekSzkoła katolicka
Witam,

Jak w temacie, może wydawać się to dość kontrowersyjne na tym forum.

Skończyłam katolickie LO, nie wciskano nam wiedzy i przekonań a każdy miał prawo do własnego zdania. Głównym plusem było bezpieczeństwo, bliskość domu i poziom nauczania a nie przekonania religijne. Trochę to było wbrew mnie ale jednak plusy przeważyły nad minusami.

Czy ktoś z was jest/ był w podobnej sytuacji?



Natalia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
23-06-2009maliniakNergal znokautował Nowaka-temat ważny,a tutaj pominięty.
Piękny przykład, jak to tradycja usiłuje niszczyć kulturę narodową,poważny i ceniony dorobek na świecie, tylko dlatego,że przekaz tej kultury nie jest powszechnie akceptowany przez ogół społeczeństwa (polityczna poprawność). Jak wspaniale muszą się czuć członkowie blackmetalowych zespołów z Norwegii,gdzie w przewodnikach turystycznych są wymieniane obok fiordów,jako główny materiał eksportowy i atrakcja kraju Wikingów. Jakże wspaniale musieli się czuć członkowie jednej z death metalowych grup ze Szwecji, kiedy to jedna z powszechnych gazet szwedzkich z dumą ,na całą tytułową stronę, obwieściła,że ta kapela wyrusza ,jako suport, wraz z polskimi królami death metalu VADER w światową trasę koncertową! Tylko, jak poczuł się wówczas nasz rodak i lider olsztyńskiej formacji VADER Peter?

Oceńcie proszę sami

Jako dodatek podaję linki do youtube,gdzie są zamieszczone telewizyjne wywiady z Nergalem i p. Nowakiem.

www.youtube.com/watch?v=rzzvR8UqazU
www.youtub(*)?v=M9ElePh3hxw&feature=related
Wyrok sądu w sprawie lidera najbardziej sukcesywnej kapeli black-death metalowej na świecie. Należy przyznać,że sąd w tym przypadku stanął na wysokości zadania!

www.youtube.com/watch?v=KzR4IQs4AJU

www.youtub(*)?v=u6aOflnvqB4&feature=related

Proponuje zwrócić uwagę na uszczypliwości wobec Nergala mające na celu zaprezentowanie go nie jako strasznego "sługusa szatana",ale jako przystojnego,wykształconego chłopca,któremu mimo jego wielkiego "przestępstwa"..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 88 (przedawniony)
20-06-2009KosmalskiBiblia i nauka

Witajcie drodzy forumowicze. W związku z tym, że jesteście tak niesamowicie aktywni, to zaistniała potrzeba założenia nowego wątku, który ma posłużyć na dogłębne omawianie zagadnień związanych z Biblią. Zachęcam do pytań i dyskusji o rzekomych nieścisłościach Biblii i zarzutach jakie są kierowane pod jej adresem.

Pozdrawiam serdecznie

Daniel K.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1120 (przedawniony)
19-06-2009KosmalskiRzekome nieścisłości Biblii
Witam was.Jestem Chrystianinem.Zapraszam was na naszą stronę. Jeśli kiedykolwiek mieliście wątpliwości co do Biblii i widzieliście w niej sprzecznosci to mamy dla was ciekawe informacje.Zawsze możecie wypowiedzieć swoje opinie lub podać nowe fragmenty,których jeszcze nie poruszyliśmy.Jesteśmy również pogotowiem ratunkowym dla tych co się źle mają.

Serdecznie pozdrawiam w imieniu naszej wspólnoty.Stronka z czasem zamieni się w strone www.Jest dużo pracy więc wymagających prosimy o cierpliwość

chrzescija(*)749223,DA2009-04-23,index.html

Na dole stronki jest rozwijany spis treści

Daniel Kosmalski
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
19-06-2009lau_qfantEGZORCYZMY
Polecam 2 artykuły na ten temat, dla zainteresowanych tematem.

wiadomosci(*)w_imie_chrystusa,kioskart.html

wiadomosci.onet.pl/1532901,240,1,kioskart.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 341 (przedawniony)
16-06-2009diseaseDrugie przyjście Chrystusa nie na rękę Watykanowi
Jeśli mit o Chrystusie okazałby się prawdą, jeśli prawdą okazałoby się to co pisze w Nowym Testamencie to największe cięgi po drugim przyjściu Chrystusa dostanie kościół katolicki. A dlaczego?

Bo Watykan zapomniał chyba po co Jezus Chrystus w ogóle przyszedł i zapomniał o co tak naprawdę chodzi w tym całym zamieszaniu związanym z jego zmartwychstaniem. Z Nowego Testamentu wyraźnie wynika że Jezus przyszedł by obalić złe prawo. Uznał bowiem że ludzie podpierający się prawem bożym nie są wcale lepsi niż byli zanim je ustanowiono. Dobrym przykładem na to jest scena z kamienowaną cudzołożnicą. Jezus ją rozgrzesza chociaż zginęłaby pod kamieniami żądnych krwi strażników prawa mojżeszowego. Dzisiaj kościół katolicki nie dość że próbuje również na swój sposób kamienować (w naszym kraju wpływa na świeckie prawo wywołując presję na władzy za pomocą komisji wspólnej rządu i episkopatu, a to wiadomo że tworzy zakazy pod rygorem karnym vide kompromis aborcyjny), to jeszcze na dodatek Benedykt XVI bardziej przykłada wagę do ornatów i nieludzkich dogmatów (przywrócenie mszy trydenckiej) niż do istoty samej wiary.

Dlatego jeśli Jezus Chrystus przyjdzie ponownie oni go nie poznają. Tak jest napisane w Nowym Testamencie. Niektórzy go nie poznają. Benedykt nie ruszy się nawet z Watykanu na spotkanie z nim, gdyż musiałby podać rękę bezdomnemu obdartusowi leżącemu gdzieś na bruku. Musiałby uścisnąć rękę narkomana. Musiałby sprzedać swoje ornaty i przeznaczyć pieniądze na dom dziecka. Nie zrobi..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)