 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 45 (przedawniony) | | 10-08-2007 | Pokornowski | "Bóg Urojony" Dawkins, podrozdział "psychologiczna skło |
"Bóg Urojony" Dawkins, podrozdział "psychologiczna skłonność do religii"
W swojej doskonałej książce Richard Dawkins faworyzuje teorię religii jako produktu ubocznego, który powstał w wyniku (przypadkowego lub nie) rozwoju pewnej cechy adaptacyjnej ludzi. Autor szuka podobieństw między zakochaniem się a silną wiarą, etc. To słuszny kierunek, ośmielę się jendak zakwestionować jego pogląd na temat przypadkowości powstania religii. Otóż dla mnie oczywistym wręcz wydaje się fakt, iż religia jest naturalnym produktem doboru naturalnego. Zauważmy, że religia daje jej wyznawcom wiele korzyści psychologicznych. Oparcie w trudnych chwilach, pocieszenie, a co najważniejsze redukuje ona znacznie obawę przed śmiercią. Właśnie ten ostatni fakt jest dla mnie decydującym argumentem potwierdzającym prawdziwość mojej tezy. Ponieważ wyewoluowaliśmy do stadium, w którym nasza świadomość i zrozumienie świata były na tyle duże, że pojawiły się problemy egzystencjalne, które należałoby wiązać z pewnym "psychicznym cierpieniem". Wtedy właśnie mogła pojawić się religia działająca jako lek - swego rodzaju narkotyk, "naturalna morfina" (albowiem schorzenie jakim są "przemyślenia natury egzystencjalnej" jest u człowieka zdrowego psychicznie raczej chroniczne). To religia serwuje irracjonalne wyjaśnienia, które działają kojąco, a wręcz motywują do dalszego działania. Dlatego właśnie uważam, że religię należałoby traktować jako "naturalny", zamierzony produkt ewolucji, taki sam jak na przykład umiejętność.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 08-08-2007 | Mateusz | On pierwszy zwątpił |
Obejrzałem ostatnio film Ingmara Bergmana, " Goście Wieczerzy Pańskie" , który zwrócił mi uwagę min. na niefizyczny aspekt męki Jezusa. Co ciekawe w katolicyzmie całkowicie pominięty. Film ogólnie traktuje o wątpliwościach wobec istnienia boga.Dlatego też jak sądzę wspomniany reżyser spojrzał na cierpienia Jezusa właśnie ze strony emocjonalnej. Tzn.jak strasznie musiał się czuć konając na krzyżu być może z przeświatczeniem,że wszystko co robił było błędem,że to nie on jest zbawicielem ,a może nawet całkowicie tracąc wiarę . Dał temu wyraz krzycząc:,,boże ,czemuś mnie opuścił" Należy jeszcze pamiętać , iż przed ukrzyżowaniem Jezus stracił całkowicie oparcie w swych uczniach, którzy się go wyparli.
Co sądzicie na ten temat ?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 44 (przedawniony) | | 08-08-2007 | Ada Wielogórska | Ksiądz=homofob? |
Tak już jakoś sie utarło w Kościele Katolickim, ze homoseksualizm jest po prostu zły. Oczywiście to co ogłasza sie z ambony rzutuje i to bardzo na to co sądzi duża część społeczeństwa, czego uczy się nas w szkołach a co za tym idzie powstaje do niemałych konfliktów które toczone są na zasadzie: prawo do aborcji-zakazanie jej; kaczyński-tusk pławica-lewizna, heteroseksualizm-homoseksualizm,; czyli innymi słowy są to konflikty (żeby nikogo nie urazić) moherowe berety-młodzi racjonalnie i samodzielnie myślący ludzie. czyli kościół-reszta społeczeństwa, reszta społeczeństwa, ta z marginesu, te wyrzutki, żule, pijaki, ludzie z rozbitych rodzin, i w ogóle wszyscy Ci którzy nie chodzą do kościoła.A no i najważniejsze ci, którzy nie słuchają Radia Maryja Moherowa armia atakuje. podejmuje walkę z normalnymi ludźmi! Bo ta część społeczeństwa nie myśli-tzn. myśli to co powiedział ksiądz, nieważne czy był pijany, nawalony, pół nagi, ani to skąd ma na 10000 samochód ale to ksiądz i na pewno ma rację! KK podejmuje walkę z homoseksualizmem. W Radiu Maryja słyszymy iż jest to choroba którą należy leczyć, no powiedzcie sami Czy to jest normalne??? Niedługo w szkołach będą 4 godziny religii. Dziennie. A co na nich będzie. że homoseksualiści to wyrzutki.że są chorzy,że tylko ci którzy są żarliwymi moherowymi babciami są dobrzy. Albo z nimi, albo przeciwko nim. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 07-08-2007 | Mateusz | Diabeł sprawcą dobra |
Witam. Zwykło się uważać , że to bóg jest bezpośrednim twórcą idei dobra. Nic bardziej mylnego. To głęboko zakorzenione w człowieku wierzącym przeświadczenie jakoby to stworzyciel świata mógł czynić tylko dobro , gdyż sam jest dobry a priori jest może nie tyle wyjątkowo błędne, co wymaga wyjaśnienia. Spróbuję to udowodnić. Otóż, sam bóg teoretycznie nie powołał do pracy szatana jako swe antagonistyczne odbicie. Ów niepokorny anioł sam zdecydował o swym losie i funkcji w świecie.Buntując się przeciw ,,obojętnemu " bogu. Tak,, obojętnemu", ponieważ przed rozłamem w niebie -powstaniem zła ,był tylko obojętny. Nie był dobry dlatego, że nie istniało jeszcze pojęcie zła .Przed samookreśleniem jakiego dokonał diabeł działanie boga było poprostu obojętne .Dlatego to przezeń właśnie dziś można mówić że bóg jest dobry. Hasło- bóg jest miłością byłoby puste bez szatańskiej nienawiści ,-takich przykładów możnaby mnożyć w nieskończoność.To szatan spowodował bezpośrednio wyłonienie się przeciwieństw -dobra , zła;-bólu, przyjemności itd.Czy cenilibyśmy przyjemność nie zaznawszy nigdy bólu - nie,więc to za sprawą nie pokornego,czy też niepokornych aniołów potrafimy cieszyć się z życia . Życia -no właśnie ,przecież bez tak dzisiaj potępinej ,,wizyty "węża w raju nie poznalibyśmy co to śmierć ,a bez śmierci nie ma życia.Dlatego można sie pokusić o stwierdzenie , że to wręcz szatan obdarzył nas życiem! Oczywiście można powiedzieć , że nie kto inny tylko bóg powołał szatana do istnienia , ale to.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 61 (przedawniony) | | 06-08-2007 | Ada Wielogórska | Dusza po śmierci |
Dziś wcześnie rano byłam na spacerze z moimi dwiema koleżankami i ponieważ podobno od rana najlepiej się myśli to zeszłyśmy na temat tego co dzieje się z duszą po śmierci i czy takowa w ogóle istnieje.Nasze zdania jak to zwykle bywa były podzielone: Ja stwierdziłam, że być może dusza istnieje, ale jestem ateistką i sądzę iż dusza umiera razem z ciałem. koleżanka 1 stwierdziła zaś że też jest ateistka, ale dla niej najbardziej prawdopodobną formą "życia po śmierci" jest reinkarnacja. koleżanka 2 powiedziała że dusza na pewno istnieje lecz nie ma pojęcia co dzieje się z nią gdy człowiek umiera
Chciałabym wiedzieć co Wy sądzicie na ten temat? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 05-08-2007 | Jan Surma | Alkohol a chrześcijaństwo |
Witam Chciałbym zapytać jaki stosunek do napojów alkoholowych ma religia chrześcijańska, czy w biblii jest zachęta do spożywania takowych napojów czy odwrotnie. Pozdrawiam Początkujący Racjonalista Jan Surma | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 43 (przedawniony) | | 03-08-2007 | XYZŹ | Agnostyka watpliwosci kilka |
Kilka moich watpliwosci, bardzo prosze o komentarz zarowno racjonalistow jak i teistow.
1. DUSZA To na jej istnieniu opiera sie praktycznie kazda religia. Istnienie "duszy", zycia po smierci - wszystko to daje czlowiekowi nadzieje. Nadzieje na to, ze kiedys bedzie lepiej, ze istnieje jakas wielka sila sprawcza, ktora nie pozwoli na krzywde dobrych i sprawiedliwych. I czlowiek potrzebuje tej nadziei patrzac na otaczajacy go swiat, musi wierzyc, ze po tym cierpieniu spotka go nagroda. Tylko jednostki wystarczajaco silne potrafia wyzbyc sie tej potrzeby i ustanowic samych siebie panami swojego zycia. Ale nasuwa sie pytanie - czy dusza tak wlasciwie istnieje? Wiekszosc chrzescijan (zreszta nie tylko, ale do chrzescijan bede sie odwolywal jako ze zostalem wychowany w ich wierze i ja znam najlepiej) zapewne nigdy nie zada sobie nawet tego pytania, nie rozwazy mozliwosci nieistnienia duszy. Jej istnienie jest tak dla nich tak samo naturalne i niepodwazalne jak istnienie ich ciala. Dlaczego? Czy byloby tak, gdyby od mlodosci nie byl nam wpajany (zeby nie powiedziec, ze narzucany) pewien model myslenia? Ja jestem jednak jedna z tych osob, ktore zadaly sobie to pytanie. Wniosek nasuwa sie jeden - duszy nie ma. Dusza jest wytworem ludzkiej wyobrazni, ktora od zawsze miala potrzebe wiary w lepsze zycie. Uswiadomilem sobie to na jednym, bardzo prostym przykladzie. Odpowiedzmy sobie jednak najpierw na pytanie - czym tak wlasciwie jest dusza? Dusza jest okresleniem calego naszego "ja". Jest.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 02-08-2007 | Ada Wielogórska | Wiara, a Radio Maryja |
Z czym wam się kojarzą słowa "Radio Maryja"? Mnie z ojcem Rydzykiem. A ojciec Rydzyk?-z kasą.Ale na pewno nie z wiarą, Bogiem, czy chrześcijaństwem. Brakuje mi słów na opisanie tego co on robi z tymi wszystkimi "wiernymi" Najlepszym przykładem jest moja babcia. Ciągle chodzi do kościoła, modli się (jeśli o to chodzi to do niej nic nie mam, to jej wiara)no i.... tak właśnie bez przerwy słucha Radia Maryja, propagandy jakiej tam się prowadzi. Czysta komercha (wiem,że to nie polskie słowo) Co kilka godzin podają numer konta, dobrze,że moja babcia nie wpłaca im na konto żadnej jałmużny.To byłoby już dno.Albo szczyt. Jak kto woli. Jeśli chodzi o kościółek, to na ofiarę zdarza jej się dawać nawet 5-7 złotych.Bo przecież na biedne dzieci! To straszne, ale moja babcia jest tylko jedna z tysięcy takich osób.Można tylko płakać. I tak nie napisałam wszystkiego co chciałam wyrazić. Ale na to brakuje słów...
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 02-08-2007 | adamzwawy | Obronić od wiary. |
córka...ma jeszcze czysty umysł nieskalany, wiarą... ma niecałe dwa lata. jak ją zachować, tę jej niewiarę do wieku gdy będzie mogła samodzielnie podjąć decyzję wierzę - nie wierzę? gdy czytam o naszym szkolnictwie ...o pomysłach, giertychopodobnych "mądrych" ludzi.... mam nadzieję że to się zmieni , gdy córa będzie się uczyć w szkole...
gdy musiałem ( prośba żony ) powiesić krzyżyk...zgodziłem się. gdy musiałem ochrzcić córkę ...zgodziłem się.
dla świętego spokoju.
a może żle zrobiłem? coroczne wizyty "po kolędzie" - ostatnio nawet p i j a n e g o księdza...( żebym wiedział ... )
może trzeba z Polski uciekać? marzy mi się świat myślących ludzi coś na podobieństwo Star Treku ....schęciąkupiębilet na najbliższy start do gwiazd... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 29-07-2007 | Ada Wielogórska | Sposób na kasę-śmierć Papieża |
Kolejna rzecz, która mnie wkurza. maksymalnie wkurza. No bo spójrzcie, ile piosenek, książek, itp. gadżetów wyprodukowano po smierci wielkiego człowieka - Jana Pawła II? na pewno więcej niż przez całe jego zycie. Do kazdej gazety był dodatek związany z Papieżem. Czy was to nie oburza???Przecież to straszne-robić karierę lub biznes na takim wydarzeniu!Podczas żałoby większość ludzi oddawała mu (przynajmniej w sercu) hołd.Ale nie oni.Oni musieli zrobić na TAKIM wydarzeniu kasę.I to jest dowód że pieniądze to jedyna rzecz która ich obchodzi. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |