 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 17-05-2009 | Ocykan | Wszechmoc Boga "w świetle" paradoksów |
Forumowicz darlove, "udowadniając" w swoim wątku, że Bóg nie może być wszechmocny, posłużył się starym paradoksem omnipotencji (Czy Bóg może stworzyć kamień tak ciężki, że nie będzie mógł go podnieść?). Jeżeli nie może stworzyć takiego kamienia - to nie jest wszechmocny. Jeżeli stworzy i nie będzie mógł podnieść - też nie jest wszechmocny. Ale co, jeżeli Bóg będzie chciał nie móc go podnieść? Jeżeli będzie chciał ograniczyć własną wszechmoc? Przecież mu wolno...
Wszechmoc zresztą można rozumieć różnie. Można w ten sposób, że Bóg może absolutnie wszystko. Tylko co to znaczy "absolutnie wszystko"? Wie ktoś? Można też wszechmoc Boga rozumieć w ten sposób, że może wszystko co zechce. Możliwych jest jeszcze wiele innych sposobów rozumienia pojęcia "wszechmoc". Ja optuję za tym drugim wymienionym przeze mnie. Ja w każdym razie, gdybym mógł wszystko cokolwiek zechcę, z pewnością uważałbym się za wszechmocnego. Sądzę, że Wy również...
To, że Bóg nie jest wszechmocny można również "udowodnić" przy pomocy tzw. sofizmatu Ocykana: Czy Bóg może stworzyć pieniądze? Może, ale tylko fałszywe. Prawdziwe pieniądze może (z definicji) wyprodukować tylko drukarnia emisyjna (w Polsce - PWPW). Tylko cóż to za dowód? Przecież pytamy, czy Bóg może zrobić coś, co z samej definicji może być zrobione tylko przez kogoś innego. Czyli w istocie pytamy, czy Bóg może zrobić to, czego zrobić nie może. Odpowiedź brzmi oczywiście "nie". Bóg nie może również napisać wątku napisanego przez darlove.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 137 (przedawniony) | | 16-05-2009 | Jacek | Bóg istnieje!!!!!! |
Gdyby Bóg nie istniał, to tak wielu mądrych ludzi nie spierałoby się o to czy On istnieje czy nie, po prostu nie marnowaliby na to czasu, tak jak nie marnują na bzdury.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 49 (przedawniony) | | 15-05-2009 | Jankowski agnostyk | Jezus Chrystus |
Zastanawia mnie ta postać historyczna. Chciałbym poruszyć w tym wątku motyw wszechwiedzącego boga. Jeżeli założymy że Jezus był bóstwem jakim go opisują w Biblii, to chciałbym się dowiedzieć: - w ilu językach potrafił się porozumieć? Nie we wszystkich?. - dlaczego nie używał nowo powstałych słów XXI wieku. - dlaczego nic nie wspomniał o nowej technologi, II wojnie światowej czy o krucjatach, żeby przestrzec przed tym ludzi. - czy miał pojęcie o Ziemi. Czy powiedział coś o Ameryce przecież jak wiem dopiero Kolumb ją odkrył - czy miał pojęcie o zarazkach które przecież sam stworzył - czy nauczał kiedyś o kosmosie o planetach i czy wspomniał po co je stworzył np. Po co istnieje Mars,Saturn,Neptun,Pluton? - czy wspomniał o Indianach,Inkach,Polakach,Francuzach?
Myślę że NIE ponieważ nie miał takiej wiedzy.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 153 (przedawniony) | | 15-05-2009 | Baltar | Sąd ostateczny |
Zastanowiła mnie ostatnio czysto praktyczna sprawa związana z organizacją sadu ostatecznego. Zakładając, że Jezus przychodzi dziś sądzić żywych i umarłych powstaje kilka pytań: 1. Czy sądzić będzie tylko chrześcijan czy wszystkich ludzi? 2. Czy najpierw wszystkich wskrzesi czy na bieżąco będzie to robił? Kwestia techniczna, zakładając że dla uproszczenia będzie sądził tylko chrześcijan i tylko żywych to będzie ich na dzień dzisiejszy około miliard 100 000 000. Jak długo może trwać taki sąd czy to będzie jedynie wyrok czy można będzie się zapoznać z dowodami? Zakładając różne opcje i że sądzi osobiście, to przy tym miliardzie mamy: 1 os/dzień to całość zajmie 2.739.726 lat 1 os/h to roboty jest na 114.155 lat 1 os/min to już krócej jedynie 1902 lata
Czy będą sądzić wg alfabetu czy wg daty urodzenia, niektórzy poczekają sobie "parę dobrych latek". Sytuacja dosyć złożona a jeszcze sporo ludzi do wskrzeszenia i osądzenia. Co będą robić ci oczekujący ...
Pozdrawiam
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 36 (przedawniony) | | 14-05-2009 | darlove | Dlaczego katolicki Bog nie moze istniec... |
Ja to widze tak. Czy rzecz (byt), ktora zawiera w sobie sprzecznosc organiczna (p i ~p), moze istniec? Odpowiedz brzmi: NIE. Taka rzecz/byt jest dla czlowieka nie do pomyslenia (sprobujcie). Czy ktos bedzie z tym dyskutowal (chetnie sie dyskusji przyjrze)? Jesli Bog posiada taka ceche (daje sie wykazac na podstawie wyobrazen katolickich, ze tak), to znaczy, ze istniec nie moze. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 12-05-2009 | szperacz | Czy kościoły opustoszeją? |
Moim zdaniem warto przeczytać ten artykuł: wiadomosci(*)ej,wid,11106743,wiadomosc.htmlProf. Z. Mikołejko analizuje stan dzisiejszej religii w Polsce na tle przemian społecznych z 1989 roku. Czy możliwe jest by w Polsce zaistniała sytuacja podobna do innych państw europejskich? W wielu z nich kościoły stoją puste. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Tak, jak nikt nie przewidział "moherowej religii", tak nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy nasz kraj stanie się "skansenem" religijnym. W tym artykule jest jeszcze wiele innych, ciekawych myśli. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 37 (przedawniony) | | 10-05-2009 | Meretseger | Kobiety przeciwko kobietom. |
Przeczytałam poruszający tekst Phyllis Chesler (w tłumaczeniu Małgorzaty Koraszewskiej - dziękuję  ) zatytułowany "Nieludzkość kobiety wobec kobiety: styl dżihadu". Wstrząsający obraz upodlenia przez religijny fanatyzm. I mocno zdziwił mnie przy okazji komentarz Finerbijka: > Nie wiem co w tym dziwnego, że kobiety też biorą udział w walce z okupantami. > Czyż u nas podczas 2WŚ nie było podobnie?A nie zauważyłeś, drogi przyjacielu, że artykuł nie jest o walce z okupantem, tylko zupełnie o czym innym i w związku z tym zarówno komentarz, jak i porównanie jest cokolwiek chybione? Wracając do zasadniczego tematu - jednym z powodów takiego, a nie innego zachowania ludzi (nie tylko kobiet) jest wpływ indoktrynacji na słabe umysły. Ludzie niewykształceni, nie znający świata poza swoją wioską, umiejący czytać, ale tylko Koran, lękający się obcych, w dodatku (niestety!) widzący tych obcych rządzących na ich ziemi stają się plasteliną w rękach bystrego, fanatycznego przekonywacza. Po starannym urobieniu są w stanie wmówić młodemu człowiekowi wszystko. Mężczyźnie - że zgwałcenie chorej psychicznie dziewczyny otworzy mu drogę do raju, a kobiecie - że to samo zapewni jej wysłanie owej dziewczyny na śmierć przeciwko swoim siostrom. Tam, gdzie nie ma walk zbrojnych, są inne formy przemocy. I to niekoniecznie zaraz zabójstwa czy obrzezanie. Surowa, religijna matka bije pięścią córkę, której jest gorąco w upale kairskiej ulicy i na chwilę odsuwa z twarzy i włosów zasłonę. Teściowa upokarza.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 56 (przedawniony) | | 10-05-2009 | wieczorek | Istnienie Boga ? |
hej, Może istnienie Boga byłoby bardziej prawdopodobne gdyby nie było związane z naszym zbawieniem lub potępieniem ???
Ostatecznym dowodem wszechmocy Boga jest to , że nie musi on istnieć , aby nas zbawić ! Peter de Vries
pozdrawiam makuś | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 10-05-2009 | wieczorek | Bóg czuwa nad wszystkim ! |
hej, Bóg czuwa nad wszystkim ! Czy można być bardziej amoralnym niż wówczas gdy wypowiadamy tego typu uwagi ? Zadajmy sobie trud refleksji , namysłu i skupienia ! Co to oznacza , że Bóg czuwa nad wszystkim ? Jakie są ewentualne tego konsekwencje , efekty ? Skoro Bóg czuwa nad wszystkim to czuwa również przy kilkuletniej dziewczynce gwałconej przez jej ojca ! Czuwa pewnie po to aby nie stało jej się nic złego , prawda ? Czuwa również podczas trzęsienia ziemi , kiedy betonowe stropy spadając roztrzaskują główki dzieci ! Bóg czuwa nad wszystkim , prawda !!! Szczególnie czuwa nad mordującymi się armiami ( w jego imieniu ) , potopami , pożarami i potwornie cierpiącymi , chorymi ludźmi , epidemie i katastrofy to jego oczko w głowie – Bóg czuwa po to aby nic złego nikomu się nie przytrafiło ! Czuwa – ale nad tym aby każdy miał powód do tego aby błagać go o zmiłowanie ! Gdyby rzeczywiście czuwał nie byłoby cierpienia na świecie , nie byłoby zła – a więc nie byłoby konieczności , bezalternatywnej konieczności zbawienia – czyli osobowy bóg byłby niejako … niepotrzebny ! Cierpimy więc i doświadczamy zła po to aby jemu zapewnić podstawę i sens istnienia , jesteśmy dobrym pretekstem dla jego istnienia .
Chciałbym dowiedzieć się czy moje tezy wydają się wam głupie , nieuzasadnione , tendencyjne , czy też może inne ? makuś
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 10-05-2009 | wieczorek | Pseudoofiara ! |
hej, Pseudoofiara !!! To co za chwilę napisze będzie zapewne obrazoburcze a nawet obrzydliwe i ohydne dla wielu ludzi , a jednak napiszę to ponieważ wydaje mi się to ważne dla uczciwego , szczerego dialogu pomiędzy ludźmi . Jak sądzicie , czy można nazwać rzeczywistą ofiarą to , że ktoś obcina sobie rękę czy nogę a nawet głowę podczas gdy wie , że jemu ta ręka , noga czy głowa … odrośnie ??? Czy nie sądzicie , że ofiara to coś co jest … nieodwracalne ? Chyba właśnie owa nieodwracalność jest istotą ofiary , prawda ? Jezus , który umiera na krzyżu a potem zmartwychwstaje jest czymś w rodzaju postaci komputerowej , która posiada kilka żyć , nie sądzicie ? Mnie ta myśl od długiego już czasu nie daje spokoju … A co wy o tym myślicie ? pozdrawiam makuś
| Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |