 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 02-04-2024 | aziel51 | Znalazłem moją nową religię |
Może to już być religia/wiara, nie wiem. Publikuję to głównie po to, żeby sprawdzić, czy inni też w to wierzą, a także aby usłyszeć, co myślą inni.
Wierzę, że po każdej śmierci odradzamy się na nowo. Wszyscy jesteśmy (być może) tą samą świadomością w różnych momentach. W końcu wszyscy staną się wszystkim, co kiedykolwiek istniało, a my byliśmy już wszystkim, co kiedykolwiek istniało nieskończoną ilość razy. Staniemy się wszystkimi ludźmi, roślinami, zwierzętami, robakami, kosmitami, każdą żywą istotą, jaka może istnieć.
Jakieś uwagi, pytania, pomysły? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 01-04-2024 | thiago34 | Wierz w Boga, ale nie w to, że Jezus jest bogiem. |
Zawsze byłem duchowy i w grudniu ubiegłego roku przyjąłem chrzest anglikański w Wielkiej Brytanii, aby pokazać moją nową ścieżkę z Bogiem. A kiedy dorosłam, zaczęłam wierzyć w Boga. Ale nigdy nie wierzyłem, że Jezus jest bogiem. Nie sądzę, że to ta sama osoba. Jak Bóg może być jeden, a jednocześnie być Jezusem. Nawet jako dziecko nigdy w to nie wierzyłem. I nawet teraz, kiedy się modlę. Modlę się do samego Boga, nie do Jezusa. Sam Jezus był Żydem i nie jest to tajemnicą. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 01-04-2024 | vermat51 | Przystosowania religijne posunęły się za daleko |
Jestem jak najbardziej za racjonalnymi usprawnieniami, ale fakt, że organizacje religijne nie płacą podatków, korzystają z programów publicznych opłacanych z moich podatków, na które nie wnoszą wkładu, pozwolenie na łamanie niezliczonych praw, do których przestrzegania zobowiązana jest reszta z nas, wolność dyskryminacji , używanie religii jako pałki przeciwko wszelkim skargom itp. itp.
Nic nie zradykalizowało mnie bardziej w ciągu ostatnich 15 lat niż przekraczanie granic religijnych „akomodacji”. Z katolika stałem się zagorzałym ateistą i całkiem socjalistą. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 01-04-2024 | classintr | Dlaczego zło istnieje? |
W zasadzie tytuł. Aby Bóg(-y) stworzył wszystko i wszystkich na swój obraz, dlaczego ludzie są zdolni do zła? Dlaczego jest możliwe, że niewinni ludzie mogą zostać zranieni z niewielkimi, jeśli w ogóle, konsekwencjami? Jeśli Bóg(-y) jest istotą doskonałą, wszechpotężną siłą dobra, dlaczego pozwala się, aby zło istniało i utrzymywało się w sercach ludzi? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 31-03-2024 | brydona2 | Czuję, że Bóg mnie wzywa |
Nie wiem jak to wytłumaczyć.. Wychowałam się jako katoliczka, ale społeczeństwo przesunęło moje poglądy w stronę ateizmu. Teraz czuję w głębi serca, że się myliłem. Czuję Boga. Po prostu nie wiem, gdzie się udać, żeby go znaleźć i jaki to bóg. Ma ktoś jakieś wskazówki lub podobne doświadczenia. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 30-03-2024 | atkisonb1 | Szczerze rozważam konwersję |
Poważnie rozważam przejście na chrześcijaństwo, ale najbardziej martwię się o to, że będę musiał porzucić niektóre z moich obecnych przekonań, takich jak prawa LGBTQ+ i no wiesz, ewolucja i co. Czy jest jakiś chrześcijanin (sekta?, nie jestem pewien, czy to właściwe słowo), który A: pozwoliłby mi nadal wierzyć w prawa LGBT B: pozwolił ateiście w C: pozwoliłby mi nadal wierzyć w ewolucję lub naukę itp. ( Byłbym skłonny porzucić te przekonania) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 32 (przedawniony) | | 30-03-2024 | R.Jabłoński | Rady od racjonalisty |
Z całym szacunkiem radziłbym pójść do psychologa. Wiara to stan emocjonalny, a nie realność bytu. Psychika ludzka podlega różnym stanom emocjonalnym, a w wypadku religii jest raczej przejawem uśmierzania leków, które człowiek o psychice irracjonalnej próbuje zagłuszyć szukaniem oparcia w sile wyższej, posiadającej nadnaturalne moce. Trochę jak supermen u dziecka. Freud nazywa to przeniesieniem tęsknoty za silnym, opiekuńczym ojcem wyidealizowanym nadmiernie w okresie dzieciństwa na taką życzeniowo silną postać w okresie dorosłym kiedy nie potrafi się jeszcze odciąć emocjonalnej pępowiny zależność od rodziców.
Polecam też odwiedzanie biblioteki zamiast kościoła. Radzę zacząć od książek psychologicznych, aby lepiej poznać swoje emocje, a później szukać wyjaśnienia procesu powstawania religii od animizmu przez totemizm, politeizm, henoteizm, aż do monoteizmu, którym zresztą chrześcijaństwo nie jest. Warto też poznać wiarygodność Starego i Nowego Testamentu, zobaczyć skalę zapożyczeń, w wypadku bibli żydowskiej z mazdaizmu i religii mezopotamskich, a w przypadku chrześcijaństwa z mitraizmu, religii egipskiej ( chyba w 80%, „Ojcze nasz” to egipska „Modlitwa ślepca” z 500 r p.n.e) i wszystkich religii solarnych (krzyż, aureola, zmartwychwstanie po trzech dniach jak słońce itd, można wymieniać długo) czy z filozofii platońskiej, epikurejskiej itp. W zasadzie w chrześcijaństwie nie ma nic oryginalnego.
Radzę też zobaczyć czym było chrześcijaństwo pierwotne.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 29-03-2024 | hamesb2 | Proszę wszystkich wierzących w nordyckich bogów o pomoc |
Czy powiedziałbyś, że nazywanie mnie vanadis (co jest starym imieniem Freyi, a dokładniej starym pseudonimem) jest obraźliwe? Nie wierzę w religię nordycką i kiedy ostatni raz czytałem o niej książkę, nie spodobała mi się ona zbytnio (choć nie pamiętam jej zbyt dobrze, ale jednak. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 29-03-2024 | cam1eron | Proszę wszystkich wierzących w nordyckich bogów o pomoc |
więc... Czy powiedziałbyś, że nazywanie mnie vanadis (co jest starym imieniem Freyi, a dokładniej starym pseudonimem) jest obraźliwe? Nie wierzę w religię nordycką i kiedy ostatni raz czytałem o niej książkę, nie spodobała mi się ona zbytnio (choć nie pamiętam jej zbyt dobrze, ale jednak. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 27-03-2024 | ashkya5 | W jakim wieku w pełni uznałeś swoje przekonania za prawdziwe |
Czy był taki wiek, kiedy w pełni przyjąłeś swoje przekonania jako prawdę, niezależnie od tego, czy się nawróciłeś, pozostałeś wierny, czy też straciłeś wiarę?
Co doprowadziło Cię do tego ostatniego kroku i dlaczego?
Czy na Twojej drodze były jakieś większe trudności? Powiedz mi, jak uwierzyłeś w to, co robisz | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |