Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
02-04-2024aziel51Znalazłem moją nową religię
Może to już być religia/wiara, nie wiem. Publikuję to głównie po to, żeby sprawdzić, czy inni też w to wierzą, a także aby usłyszeć, co myślą inni.

Wierzę, że po każdej śmierci odradzamy się na nowo. Wszyscy jesteśmy (być może) tą samą świadomością w różnych momentach. W końcu wszyscy staną się wszystkim, co kiedykolwiek istniało, a my byliśmy już wszystkim, co kiedykolwiek istniało nieskończoną ilość razy. Staniemy się wszystkimi ludźmi, roślinami, zwierzętami, robakami, kosmitami, każdą żywą istotą, jaka może istnieć.

Jakieś uwagi, pytania, pomysły?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-04-2024thiago34Wierz w Boga, ale nie w to, że Jezus jest bogiem.
Zawsze byłem duchowy i w grudniu ubiegłego roku przyjąłem chrzest anglikański w Wielkiej Brytanii, aby pokazać moją nową ścieżkę z Bogiem. A kiedy dorosłam, zaczęłam wierzyć w Boga. Ale nigdy nie wierzyłem, że Jezus jest bogiem. Nie sądzę, że to ta sama osoba. Jak Bóg może być jeden, a jednocześnie być Jezusem. Nawet jako dziecko nigdy w to nie wierzyłem. I nawet teraz, kiedy się modlę. Modlę się do samego Boga, nie do Jezusa. Sam Jezus był Żydem i nie jest to tajemnicą.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-04-2024vermat51Przystosowania religijne posunęły się za daleko
Jestem jak najbardziej za racjonalnymi usprawnieniami, ale fakt, że organizacje religijne nie płacą podatków, korzystają z programów publicznych opłacanych z moich podatków, na które nie wnoszą wkładu, pozwolenie na łamanie niezliczonych praw, do których przestrzegania zobowiązana jest reszta z nas, wolność dyskryminacji , używanie religii jako pałki przeciwko wszelkim skargom itp. itp.

Nic nie zradykalizowało mnie bardziej w ciągu ostatnich 15 lat niż przekraczanie granic religijnych „akomodacji”. Z katolika stałem się zagorzałym ateistą i całkiem socjalistą.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-04-2024classintrDlaczego zło istnieje?
W zasadzie tytuł. Aby Bóg(-y) stworzył wszystko i wszystkich na swój obraz, dlaczego ludzie są zdolni do zła? Dlaczego jest możliwe, że niewinni ludzie mogą zostać zranieni z niewielkimi, jeśli w ogóle, konsekwencjami? Jeśli Bóg(-y) jest istotą doskonałą, wszechpotężną siłą dobra, dlaczego pozwala się, aby zło istniało i utrzymywało się w sercach ludzi?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
31-03-2024brydona2Czuję, że Bóg mnie wzywa
Nie wiem jak to wytłumaczyć.. Wychowałam się jako katoliczka, ale społeczeństwo przesunęło moje poglądy w stronę ateizmu. Teraz czuję w głębi serca, że ​​się myliłem. Czuję Boga. Po prostu nie wiem, gdzie się udać, żeby go znaleźć i jaki to bóg. Ma ktoś jakieś wskazówki lub podobne doświadczenia.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
30-03-2024atkisonb1Szczerze rozważam konwersję
Poważnie rozważam przejście na chrześcijaństwo, ale najbardziej martwię się o to, że będę musiał porzucić niektóre z moich obecnych przekonań, takich jak prawa LGBTQ+ i no wiesz, ewolucja i co. Czy jest jakiś chrześcijanin (sekta?, nie jestem pewien, czy to właściwe słowo), który A: pozwoliłby mi nadal wierzyć w prawa LGBT B: pozwolił ateiście w C: pozwoliłby mi nadal wierzyć w ewolucję lub naukę itp. ( Byłbym skłonny porzucić te przekonania)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 32 (przedawniony)
30-03-2024R.JabłońskiRady od racjonalisty
Z całym szacunkiem radziłbym pójść do psychologa. Wiara to stan emocjonalny, a nie realność bytu. Psychika ludzka podlega różnym stanom emocjonalnym, a w wypadku religii jest raczej przejawem uśmierzania leków, które człowiek o psychice irracjonalnej próbuje zagłuszyć szukaniem oparcia w sile wyższej, posiadającej nadnaturalne moce. Trochę jak supermen u dziecka. Freud nazywa to przeniesieniem tęsknoty za silnym, opiekuńczym ojcem wyidealizowanym nadmiernie w okresie dzieciństwa na taką życzeniowo silną postać w okresie dorosłym kiedy nie potrafi się jeszcze odciąć emocjonalnej pępowiny zależność od rodziców.

Polecam też odwiedzanie biblioteki zamiast kościoła. Radzę zacząć od książek psychologicznych, aby lepiej poznać swoje emocje, a później szukać wyjaśnienia procesu powstawania religii od animizmu przez totemizm, politeizm, henoteizm, aż do monoteizmu, którym zresztą chrześcijaństwo nie jest. Warto też poznać wiarygodność Starego i Nowego Testamentu, zobaczyć skalę zapożyczeń, w wypadku bibli żydowskiej z mazdaizmu i religii mezopotamskich, a w przypadku chrześcijaństwa z mitraizmu, religii egipskiej ( chyba w 80%, „Ojcze nasz” to egipska „Modlitwa ślepca” z 500 r p.n.e) i wszystkich religii solarnych (krzyż, aureola, zmartwychwstanie po trzech dniach jak słońce itd, można wymieniać długo) czy z filozofii platońskiej, epikurejskiej itp. W zasadzie w chrześcijaństwie nie ma nic oryginalnego.

Radzę też zobaczyć czym było chrześcijaństwo pierwotne..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
29-03-2024hamesb2Proszę wszystkich wierzących w nordyckich bogów o pomoc
Czy powiedziałbyś, że nazywanie mnie vanadis (co jest starym imieniem Freyi, a dokładniej starym pseudonimem) jest obraźliwe? Nie wierzę w religię nordycką i kiedy ostatni raz czytałem o niej książkę, nie spodobała mi się ona zbytnio (choć nie pamiętam jej zbyt dobrze, ale jednak.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
29-03-2024cam1eronProszę wszystkich wierzących w nordyckich bogów o pomoc
więc... Czy powiedziałbyś, że nazywanie mnie vanadis (co jest starym imieniem Freyi, a dokładniej starym pseudonimem) jest obraźliwe? Nie wierzę w religię nordycką i kiedy ostatni raz czytałem o niej książkę, nie spodobała mi się ona zbytnio (choć nie pamiętam jej zbyt dobrze, ale jednak.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
27-03-2024ashkya5W jakim wieku w pełni uznałeś swoje przekonania za prawdziwe
Czy był taki wiek, kiedy w pełni przyjąłeś swoje przekonania jako prawdę, niezależnie od tego, czy się nawróciłeś, pozostałeś wierny, czy też straciłeś wiarę?

Co doprowadziło Cię do tego ostatniego kroku i dlaczego?

Czy na Twojej drodze były jakieś większe trudności? Powiedz mi, jak uwierzyłeś w to, co robisz
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)