Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 116 (przedawniony)
16-05-2007fratrisCuda - ciała, które nie uległy rozkładowi
Nienaruszone ciało "Świętej od spraw niemożliwych i rozpaczliwych" spoczywa w szklanej gablocie w Bazylice Św. Rity z Casica we Włoszech. Zmarła w 1457r, jej ciało kilka razy zmieniało pozycję, a jej oczy same się otwierały i zamykały.

Św. Rita z Papieżem Janem Pawłem II





Pokój i Dobro
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
07-05-2007TofikDziwność boga
Znalazłam kilka ciekawych fragmentów z Biblii (+ moje przemyślenia), które mnie zdziwiły.

Księga Rodzaju: "Uczyńmy człowieka na nasz obraz, podobnego nam...", czyli co? Jest kilku bogów? A może bóg zwracał się do siebie w liczbie mnogiej?

Na religii mieliśmy fragment, że jakiś facet skłoniony przez Jezusa do wyciągnięcia narodu wybranego z niewoli miał przekonać ich cudem: Jezus pokazał mu węża, który zmienia się w patyk i odwrotnie, a przecież takie węże istnieją, które upodabniają się do patyków.

Skoro bóg jest wszechwiedzący (a tak głosi wiara) to po co zesłał potop skoro wiedział, że ludzi to nie zmieni, po co nakłaniał Abrahama(?)/Mojżesza(?) do zabicia swojego syna?

Skoro dzieło Boga jest idealne, to dlaczego mężczyźni mają sutki?

Ciekawa jestem, czy ktoś jeszcze zna jakieś sprzeczne fragmenty itp? Z chęcią bym się z nimi zapoznała.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
03-05-2007martakaZostałam okreslona jako zły człowiek....
witam

jestem tu pierwszy raz i łaknę porady ,odpowiedzi....

opowiem wam historię....

poproszono mnie abym została chrzestną matką,nie ukrywam bardzo sie z tego faktu ucieszyłam-miałam tylko załatwić papier pod tytułem wierząca i praktykująca.
udałam sie w te pędy do biura parafialnego gdzie jestem zameldowana...pani prowadząca biuro oświadczyła mi że ja w tej parafii nie mieszkam (a mieszkam)??? spróbowałam dowiedziec się kto poinformował parafię o tym??? odpowiedź- no wie pani,na kolędzie może,sasiedzi...
pytam -co w takim razie mam zrobić-pani odpowiada-muszę iść do księdza...
dzień po u księdza:
-słucham
-dzień dobry,chciałabym otrzymać zaswiadczenie potrzebne aby zostac matką chrzestną..
- ale ja pani nie znam,?
-moze mnie ksiądz nie widuje,bo pracuje w warszawie,na weekend przyjeżdzam do domu ...
-nie widuje pani w kościele...
- lubie chodzić do fary ...
-to niech pani idzie do fary....
(zamurowało mnie,zaniemówiłam)
-pani tego nie czuje ,pani nie będzie dobrą chrzestną!!!!!!!
-ale ja tak nie uważam,nie zgadzam się z panem!!!
-dziękuje( wstał co oznaczało koniec rozmowy.)......

nie ukrywam że jestem w szoku,nie wierzę do dzisiaj,jak człowiek -kapłan po 45 sekundach określił mnie jako złego człowieka.gdybym była złym człowiekem nie przejęła bym się ...
ale niestety boli mnie to....
czy jest instytucja która doradziła by mi co mam zrobić???
wszyscy znajomi w pracy byli w szoku,nie wierzyli......
(zaznaczam że był to tydzień przed wielkanocą-czyli odpuszczania,grzechów i..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
03-05-2007KobusŚwięty Ogień
Witam szanownych państwa Racjonalistów
Chce rozpocząc ciekawy wątek, otóż ostatnio odbywały sie (jak co roku) świeta Zmartwychstania. W sobote w Bazylice Zmartwychstania Pańskiego w Jerozolimie Prawosławni (tylko i wyłącznie) sa swiadkami zejscia Ognia Swiętego. Ogień podobno nie parzy i cudownie "obmywa' ciało i dusze.
Zastanaiwałem sie nad i uwazam to za dziwne przedstawienie, ale.....
Chetnie poczytam co sądzą o tym inni ..
Zapraszam>
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
02-05-2007Zbysław ŚmigielskiNarodziny zwierzęcia.
Chrześcijaństwo, piętnując tak zaciekle i uporczywie instynktowy, naturalny stosunek człowieka do własnego ciała oraz problemów związanych z ciałem, stworzyło zło niewyrażalne słowami. Poczynając od wstydu i niestosowności, po zboczenia i zbrodnie na tym tle popełniane, niemal wszystko jest owocem chrześcijańskiego potępienia zmysłowości. Znamy doskonale winnego - jest nim święty Paweł z Tarsu, wzór chorego antyfeminizmu i braku tolerancji w każdym ze swych poglądów. Dokonane przez świętego Pawła i jego prozelitów spustoszenia w ludzkiej świadomości są nie do odrobienia. Mówiąc przewrotnie, chrześcijaństwo odkryło jakoby zwierzę w człowieku, zaś po odkryciu - to zwierzę naprawdę się narodziło.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 50 (przedawniony)
30-04-2007MirosławMyślenie i religie Wschodu
Witam, na wstępie zacznę od trywialnej konstatacji: wschodnie, orientalne nurty ideologiczne coraz silniej rozwijają się na Zachodzie. Skoro jest tak silna ofensywa to i zapotrzebowanie też musi być ze strony ludzi Zachodu znaczące. Nie chce wdawać się w analizę, dlaczego tak jest, dlaczego 'ciągnie' ludzi orient. Chcę skupić się na tytułowym MYŚLENIU, zatem pewnym wycinku tego co można roztrząsać w niewątpliwie bogatej tradycji np. buddyzmu czy hinduizmu.
Każdy kto choć otarł się, o te systemy, nie mógł nie zauważyć jeśli podszedł do sprawy choć trochę sceptycznie, że to co jest tak ważne dla "NAS" (wiem, że to aporetyczne wobec tego co powiedziane na początku ale chce wyrazić tym 'ducha' Zachodu, sensu myśli zachodniej a nie ludzi w znaczeniu jednostki) czyli RATIO, rozum, LOGOS, myśl ma niepokojąco zdeprecjonowaną pozycję wśród owych systemów. Co przez to rozumiem? Otóż, wystarczy zerknąć, jakie są zalecenia praktyk medytacyjnych itp. samego stylu życia by zauważyć, że dominuje tu podejście spontaniczne, do życia, ten czy inny mistrz, krzyczy: "nie myśl", "pozbądź się myślącego umysłu", "zobacz rzeczy takimi jakie są" (sądzę ze należy rozumieć to: jakimi się jawią, tak trochę fenomenologicznie) itp. Dlaczego tak mówią: ma to być recepta dla osiągnięcia 'szczęścia', zanik niepokoju, wygaśnięcie itp, ma być celem człowieczego żywotu. Obcy jest ideom Wschodu sokratejskie rozważanie każdego kroku, każdej decyzji itp. postulowane jest jakieś dziwne mniemanie, że jak siądę w medytacji..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
26-04-2007Maciej DudekZrozumiałem... choć trochę to trwało
Pewnie dla większości z Was słowo "straciłem" wyda się nieadekwatne, ale cóż ... Otóż po 20 latach zrozumiałem...

I z jednej strony niemrawo się cieszę, a z drugiej strony jakiś tak głupio. W sumie piszę to chyba tylko po to, żeby to z siebie wyrzucić. Albo może usłyszeć coś pocieszającego od osób w podobnej sytuacji jak ja.

Jakby nie było - chyba najważniejsza zmiana w moim życiu. Bo czymże jest wybór piekła zamiast nieba (mimo, iż już nie wierzę w ich istnienie... właśnie, że nie wierzę... zupełnie...).

Zmiana nie nastąpiła z dnia na dzień - proces trwa mniej więcej od roku, ale w ostatnim miesiącu nastąpiło przyspieszenie - przełamałem się i powiedziałem sobie szczerze: "nie wierzę".

Ale, ale - to nie takie proste. Z tego co można tu czy ówdzie wyczytać - znani ateiści przestawali wierzyć ok 10-13 roku życia i twierdzili, że tak naprawdę to nigdy do końca nie wierzyli. Natomiast ja jeszcze 2 lata temu gorliwie przystępowałem do spowiedzi i komunii - przecież byłem już dorosły i myślący (teraz mam 21), mimo, że trapiły mnie wątpliwości. Sądzę, że można mieć predyspozycje zarówno do wierzenia, jak i do nie wierzenia. Ale to takie puste dywagacje poparte jedynie obserwacjami.

Zastanawiam się ile czasu musi upłynąć, żeby tego "wirusa wiary" (termin zapożyczony od R.Dawkinsa chyba) wytępić. Bo mimo, iż WIEM, że wiara to banialuki to nadal boję się piekła. Co z tym zrobić? Podobno w USA są jakieś grupy wsparcia - to prawda? [Myślę, że gdyby nie strach przed piekłem to 95% ludzi..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 138 (przedawniony)
21-04-2007AnonimŻydzi
Witam,
Na tej stronie znajduje się wiele artykułów o Żydach (z którymi niekoniecznie się zgadzam, lub autor chciał coś powiedzieć, ale mu nie wyszło...).
Piszcie tutaj swoje przekoniania i poglądy o Żydach oraz możecie zamieszczać tu cytaty (niekoniecznie ze strony).
Ja osobiście uważam Żydów i cały Izrael za naród wybany przez Boga i ich z całego serca szanuje. Poza tym uważam, że Żydzi jako Rabini i nauczyciele Mesjańscy są naprawdę bardzo, bardzo wartościowymi ludźmi i zawsze staram się chodzić na takie wykłady, ponieważ bardzo mądrze mówią i pokazują jak powinniśmy czynić.
Uważam, że Izrael jest bardzo pracowitym i pokornym w stosunku do Boga państwem.
pozdrawiam i proszę o pisanie postów
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
09-04-2007WoynarowskiBóg na lekcjach dobrego wychowania ???
Wiem, że być może to pytanie niektórym z Was wyda się niegodne uwagi ale prosiłbym o wyjeśnienie pewnej sprawy.

Czemu Bog znany ze Starego Testamentu jako okrutny mściciel w Nowym przemienia się w potulnego baranka???

Pragnąłbym dowiedzieć się, czy kościół posiada jakąś przekonującą argumentację tej zdumiewającej metamorfozy. Nagle przychodzi na świat Jezus daje przykazania miłości, które rozszerzają w pewien sposób wcześniejsze boże nauki. Czy ktoś tu wie czemu ten Bog tak się nagle zmienia??? Przeciez powinien być niezmienny. Z założenia od zawsze był idealny, perfekcyjny, a z tego co mniemam perfekcja nie potrzebuje zmian, ulepszeń....Także czytając Biblie uderza mnie ta niesamowita i nagła poprawa charakterku ...Ciekawe. Zawsze był doskonały ale w Nowym Testamencie jakby bardziej. I o cu tu chodzi...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
08-04-2007TofikBierzmowanie
W jakiś sposób rozumiem sens i znaczenie wszystkich sakramentów chrześcijaństwa.
Chrzest- jako przystąpienie do wspólnoty
Komunia- chrakterystyczne pożywiania (jadzenie własnego boga )
Ślub, i co tam jeszcze jest też rozumiem
Ale na jakiego czarta jest bierzmowanie (do którego musze za rok przystąpic, bo nie powiem rodzicom o moich poglądach, przynajmiej na razie)?
Po co ta cała uroczystość, modlenie się do mikrofonu, całowania biskupa w rękę i wybieranie sobie drugiego, bądź trzeciego imienia?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)