Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
24-07-2007TavenZ cyklu HOW TO: Stygmaty
Oglądałem ostatnio odcinek 'Is it real?', czyli takie mystery-busters, z NGC poświęcony stygmatom. Co jak co, ale akurat to zjawisko posiada rangę nieporównywalnie wyższą od klasycznych wiejskich przypadków typu "mój kozioł pierdzi manną z niebios", a w zamian przykuwa uwagę naukowców i najróżniejszych geeków (anty)religijnych, którzy, zarzucając taki zupełnie zbędny przecież balast, jak logika obwieszczają rewelacje typu 'Bóg!' lub 'psychosomatyczne zdolności nowej ery!', czego, niestety, nie ustrzegł się także artykuł o Padre Pio na Racjonaliście (Jak zwyczajny dziad, który raz w życiu się pociął/sfingował pocięcie i przez resztę życia nosił jazzy bezpalczatki, by po śmierci lud jego wyznawców obwieścił 'tajemnicze' zniknięcie ran, mógł zasiać tyle niepewności? Nawet Watykan kanonizował go za co innego, a stygmaty bezczelnie zignorował.).

Jeden fragment postanowiłem wyciąć, gdyby kogoś interesowało, jak nabyć punkty rispektu w miejscowej parafii/oczach sąsiadek/w nowej serii Strefy 11. Innymi słowy, zrób to sam. Go on.

www.youtube.com/watch?v=kjAB6SyiiAA
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 38 (przedawniony)
23-07-2007ArieenRacjonalizm czy religijność- co kształtuje nasze postawy życiowe?
W dużym uproszczeniu można podzielić ludzi na tych dociekliwych, sceptycznych, racjonalnych, pokładających wiarę przede wszystkim w to, co jest w stanie udowodnić nauka oraz na tych bardziej religijnych (stawiających dogmaty religijne przed odkryciami naukowymi). Czy to, który "typ" jest nam bliższy zależy tylko od naszego wychowania, czy może także od jakiś psychologicznych (lub innych) predyspozycji? Jakie jest wasze zdanie na ten temat? A może dysponujecie jakimś materiałem (wynikami badań naukowych etc.), który mógłby być odpowiedzią na moje pytanie?

(Jeśli ten temat już był, to przepraszam. Nie jestem w stanie przejrzeć 80 stron na tym forum)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
22-07-2007maliniakCzy istnieje piekło?
Jak widac nawet Biblia nie naucza o tym rzekomym przybytku cierpien:

www.angelfire.com/planet/apokalipsa/pieklo.htm

pzdr.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 69 (przedawniony)
22-07-2007Zbysław Śmigielski Więcej kaftanów.
   Zacytuję samego siebie: "Nie dajmy się zwariować, tylu kaftanów nie ma".

   Niemniej, robimy bardzo dużo nie tyle w celu zwiększenia produkcji kaftanów, ile w tym celu, by wzrosło zapotrzebowanie na kaftany. Może chodzi o to, by gwałtownie zdrożały.

   Ciekawe, czyj kumpel produkuje te kaftany?

   Gdy osoba wierząca nosi na szyi krzyżyk, stanowi to łagodną i nikomu nie narzucającą się afirmację wiary. Samo takie noszenie nikomu nie szkodzi, właściwie jest nawet sympatyczne. Po prostu uprzedza: jestem chrześcijaninem z wszystkimi tego skutkami.

   Na użytek teoretyków racjonalizmu dodam, że tak, nie zawsze i nie w każdej sytuacji. Moglibyście nie wyjeżdżać z gdybaniem i teoretyzowaniem. Ze swymi oczywistościami, które dla czort wie czyjej satysfakcji musicie mieć potwierdzone.

   Kiedy natomiast ateista głośno protestuje przeciw noszeniu takiego krzyżyka, pomijając już fakt, iż jest idiotą - czyni właśnie to samo, afirmuje swój światopogląd, ale w sposób szkodliwy i ograniczający czyjąś swobodę. Nie ma to nic wspólnego z racjonalnym myśleniem, nic wspólnego z kulturą.

   Kaftany są wprawdzie dla bezpieczeństwa, lecz nie wiadomo dobrze, czyjego.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
22-07-2007maliniakSwiadkowie Jehowy i wyksztalcenie-ukryte motywy.
Biblia dobra na wszystko,pozamykajmy uniwerki. Kurcze,czy w tej Biblii sa az
tak skomplikowane przepisy na szczesliwe zycie malzenskie,ze trzeba je
studiowac kosztem nauki na studiach? Przeciez ta cala nauka miesci sie w kilku
zdaniach;'szanuj zone jak wlasne cialo','nie draznij dzieci,wychowuj je w
duchu milosci i sprawiedliwego karcenia'. Innymi slowy;'czyn ludziom co bys
chcial ,zeby ci ludzie czynili'. A moze wladzom SJ idzie o to,zeby zamiast tracic czas
na dlugoletnie studia i zdobywanie kwalifikacji zawodowych,zadowolic sie
miernym wyksztalceniem i raczej dzialac w celu ratowania malejacej frekwencji
w ich sekcie?

www.watchtower.org/p/20051015/article_01.htm

"CZY nie czułeś się kiedyś tak przytłoczony problemami, że miałeś wrażenie, iż
wciąga cię jakiś wir? Ileż szkód mógłby w takiej sytuacji spowodować jeden
nierozważny krok! Nikt nie rodzi się z umiejętnością podejmowania wyłącznie
dobrych decyzji i rozwiązywania każdego problemu. Właśnie dlatego musimy się
kształcić. Ale gdzie można się nauczyć pokonywania trudności, jakie niesie ze
sobą życie?

Wielu ludzi, zarówno młodych, jak i starszych, podkreśla znaczenie
wykształcenia akademickiego. Niektórzy są nawet przekonani, że bez dyplomu
szkoły wyższej nie znajdzie się przyzwoitej pracy. Ale człowiek ma też wiele
potrzeb niezwiązanych ze sprawami materialnymi. Na przykład czy wyższe
wykształcenie pomoże ci być dobrym ojcem lub matką, współmałżonkiem albo
przyjacielem? Zdarza się, że ludzie podziwiani za osiągnięcia intelektual..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
22-07-2007KornholioAteizm vs katolicyzm - Zapraszam do dyskusji na potyczki.pl
potyczki.pl/debates/view/157

Nic dodać nic ująć zapraszam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
22-07-2007ChardinCuda w religiach świata
Bardzo często stosowanym przez katolików argumentem w dyskusjach słownych są spektakularne cuda: w Fatimie, Eucharystyczne, itd.

Mniejsza o ich rzeczywiste pochodzenie, bardziej mnie interesuje, czy analogicznymi (równie "mocnymi", podobnie udokumentowanymi, itd.) zjawiskami mogą pochwalić się inne wyznania/religie. W sumie zależałoby mi na pewnej liście tego typu cudów/"cudów". O kilku słyszałem, ale naprawdę o bardzo niewielu. Ciekaw też jestem postawy teologii katolickiej wobec ich występowania.

Ma ktoś jakieś pozycje/linki/itd?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
16-07-2007estetkaŚwieckość w życiu powszednim
Moj ulubiony filozof, M.Onfray twierdzi, ze chrzescijanie mowia po chrzescijansku, jedza po chrzescijansku, kochaja po chrzescijansku itd itd... zgadzam sie z jego spostrzezeniem... czy w ogole jest miejsce na swieckosc w zyciu powszednim, tak dla chrzescijan jak dla ex-chrzescijan czy dla ateistow ...
pytanie nie ukrywam zrodzilo sie z doswiadczenia zycia powszedniego, gdyz jako ex-chrzescijanka ze zdziwieniem zauwazam nostalgiczny brak barwnych rytualow czy boskiej sprawiedliwosci...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
15-07-2007ŻyczliwyPytanie do racjonalistów
Zastanawia mnie co racjonaliści myślą o głośnej sprawie z biochipami. Od razu zaznaczam, że kody kreskowe zaczynają się na trzy szóstki, komputerowy system, który tym zarządza to w skrócie BEAST, a jedyne miejsca gdzie można je wszczepiać, aby działały bez baterii to czoło i dłonie. Odsyłam do Apokalipsy Świętego Jana, gdzie wszystko jest dokładnie opisane lub do artykułów, takich jak ten: www.alberto.pl/bruksela.php

A propos wybijania ateistów. Biblia wyraźnie pozwala im żyć, mówi jednak o Sądzie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
14-07-2007Tofik"Bóg na ławie oskarżonych"
"Sąd w Rumunii odrzucił pozew 40-letniego więźnia przeciwko... Bogu za niedotrzymanie umowy - podała prasa rumuńska.

Mircea Pavel, odsiadujący w więzieniu karę 20 lat pozbawienia wolności za morderstwo, oskarżył Boga o "zdradę, złamanie zaufania i korupcję". Twierdzi, że podczas chrztu zawarł z Bogiem umowę, na podstawie której "oskarżony" miał chronić go przed złem.

Sąd odrzucił oskarżenie Pavla przeciw "Bogu, zamieszkałemu w Niebie i reprezentowanemu w Rumunii przez Kościół Prawosławny". W uzasadnieniu stwierdził, że Bóg nie jest "osobą prawną" i "nie ma adresu zameldowania"."

wiadomosci(*)=9017383&rfbawp=1184249292.553

I jak tu wierzyć w boga, jak ten nie dotrzymuje obietnic
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)