Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 100 (przedawniony)
21-01-2009RobciaSkąd wiadomo, że Bóg i Szatan to nie jest jedna istota?
W ST wielokrotnie możemy spotkać sięz przejawem złych emocji Boga wobec ludzi, z jego rządami autorytarnymi. Na temat Szatana wiemy mało. Ba, nawet sam Wszechwiedzący nie wiedział kim on jest i skąd przychodzi wg Księgi Hioba.
W Ks. Apokalipsy jest mowa o tym, że przy końcu świata przyjdzie i mesjasz i bestia, czyli kto w końcu? Hm... A co w związku z Nierządnicą? Wychodzi na to, że dalsze losy Niewiasty są opisane w dziale losów Nierządnicy. Kto rozwikła tę zagadkę? Powiecie Bóg jest dobry, bo stworzył świat i wszystko co na nim, ale przecież ten świat ma wielokrotnie niszczył. Powiecie grzechy... Hm... A co z wolną wolą? Czy jakaś zzwyrodniała istota bawi się nami wg własnego widzimisię?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
21-01-2009WojtekCo wiemy o Bogu - książka
Zachęcony tym, że na naszym portalu pojawiają się ogłoszenia o publikacjach użytkowników, postanowiłem zamieścić napisaną przeze mnie książkę.
Książka ma tytuł "Wiedza o Bogu". Prezentuje ona między innymi takie zagadnienia jak:
- czym jest Bóg?
- co o nim wiemy?
- w jaki sposób wpływa on na nasze życie?
Jest to, chwilowo jeszcze niedopracowane, kompendium wiedzy na temat Boga.
Mam nadzieję, że lektura nie będzie nudna. Czekam na opinie.
Książkę można ściągnąć TUTAJ.

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
18-01-2009OfmikaTłumaczymy Biblię...
Witam.
Chcę przetłumaczyć na polski następujące słowa z Biblii: "WOE UNTO YOU IF THE WORLD LOVES YOU". Czy ktoś zna może oficjalny biblijny przekład tego zdania albo wie, w którym miejscu w Biblii można go znaleźć?
Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
17-01-2009paluchLatający Potwór Spaghetti cd.
Zakładam nowy wątek gdyż poprzedni o podobnej tematyce się już wyczerpał. Chciałem zaprosić wszystkich do lektury. Mamy już statut, do ściągnięcia tu: odsiebie.com/pokaz/1342956---24f0.html . Jeżeli macie jakieś propozycje proszę o kontakt: moc.liamg@dnalopmsf

Pozdrawiam
Grzegorz Paluch
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
15-01-2009dokowskiKoścół Wyznawców Mamony?
Wydawało mi się, że mnie - ateistę - żaden wyczyn religijnych funkcjonariuszy w Polsce nie może zbulwersować. A jednak się myliłem. To co wyprawia zakon elżbietanek przechodzi wszelkie wyobrażenie. Ziemię, która została zakonowi przyznana jako rekompensata za grunty dawniej utracone, zakon sprzedał na pniu za bezcen (wzięły 31 mln za 47 hektarów w warszawskiej Białołęce, wartych 240 mln), milionerowi z mafijnymi powiązaniami.

Od dawna wiadomo, że np. Jankowski jest powiązany z najstarszą w Polsce mafią - bursztynową. To już nikogo nie bulwersuje, swoją reputację on już dawno zszargał. Ale żeby elżbietanki?! A może to Episkopat im kazał tak sprzedać, a one są niewinne? Czy są jakieś granice przyzwoitości dla Krk, jakieś poczucie wstydu? A może rodzi się w Polsce, na łonie Krk, jakaś nowa sekta - jakiś tajny Kościół Wyznawców Mamony?

Jako ateista nie wierzę, że elżbietanki mógł opętać diabeł. Po prostu nie rozumiem, co im się stało, a raczej w głowie mi się to nie mieści.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
12-01-2009VytautasSens w bezsensie?
Pragnę zwrócić Waszą uwagę na artykuł Michaela Shermera w styczniowym '09 numerze "Świata Nauki" pod takim właśnie tytułem -- "Sens w bezsensie?".
Autor zwraca uwagę na pewną cechę umysłu ludzkiego i innych zwierząt, która to cecha legła u podstaw także genezy wierzeń religijnych, a także przyczyny, dlaczego ewolucja nie wykształciła w nas funkcji odsiewania bzdur.
Oto kilka fragmentów tego kapitalnego artykułu:
...przekonanie, że szelest trawy oznacza czającego się w pobliżu drapieżnika, kiedy to tylko wiatr nią porusza, niczym specjalnie nie grozi, podczas gdy pomylenie odgłosów skradającego się napastnika z niewinnym szumem wiatru niechybnie może zwierzę kosztować życie.
Tak więc warto podejrzewać istnienie rozmaitych zagrożeń, np. zagrożeń ze strony diabłów.
...ewolucyjne przesłanki myślenia zabobonnego nie ulegają wątpliwości -- proces doboru naturalnego sprzyjał rozpoznawaniu jak największej liczby związków przyczynowo-skutkowych, aby przypadkiem nie pominąć żadnego, którego nieuświadomienie sobie mogłoby okazać się fatalne dla przetrwania zarówno jednostki, jak i gatunku.
Czyż to nie tłumaczy skąd wzięła się magia, ta najstarsza forma religii?
Wierzymy, w co tylko się aby przypadkiem nie odrzucić czego istotnego.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
07-01-2009WolskiWzór pisma na temat rezygnacji z lekcji religii w szkole .
Witam mam prośbę czy ktoś ma wzór pisma o zorganizowanie zajęc etyki w szkole i rezygnacji z lekcji religii . Widziałem kiedyś coś takiego na stronie racjonalista.pl więc prosze o link pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 141 (przedawniony)
06-01-2009jad11Jak zostałeś(aś)/nie zostałeś(aś) ateistą(tką)/agnostykiem(czką)
Ateistą zostałem jakoś tak między ósmym a dziesiątym rokiem życia. Moja zmiana poglądów (tzn. odejście od chrześcijaństwa) miała ,źródło w lenistwie i niemożności sprostania nakazom i zakazom religijnym. Już jako mały chłopiec starałem się być konsekwentny w rozumowaniu i działaniu i co się z tym wiąże chciałem być tzw. dobrym katolikiem. Usiłowałem przestrzegać wszystkiego ,czego nauczyłem się na religii i w kościele. Dość szybko spostrzegłem ,że w moim najbliższym otoczeniu do tych wszystkich kościelnych wytycznych stosuję się tylko ja. Inni też się niby stosowali ale tylko do tego co im z grubsza pasowało. Nawiasem mówiąc do dnia dzisiejszego jestem ciekaw jak rózni wierni tłumaczą sami przed sobą swoje "występki przeciw Bogu". Co więcej odkryłem, że każdy postrzega boga na swój sposób ale zawsze według tej samej zasady, że jest wyrozumiały względem tych grzechów ,które akurat ja popełniam. Przyszło mi do głowy, że może jestem strasznym frajerem ,starając się nie robić czy nie myśleć czegoś co nie podoba się bogu a podoba się mi. Skoro inni to robią to mi pewnie też nie zaszkodzi. A jeśli chciałem rozumować konsekwentnie i uczciwie względem siebie samego musiałem znaleźć mocne argumenty przeciw naukom kościoła. Argumenty znalazły się niejako same i to dużo mocniejsze niż spodziewałem się znaleźć. Nie pamiętam już jak i kiedy dowiedziałem się ,że istnieją w ogóle jakieś inne religie i ich wyznawcy ,którzy również mają swoje święte księgi, obrzędy i monopol na zbawienie. Wtedy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
06-01-2009stilgarGdyby nie było Bożego Narodzenia...
Na onecie ( a gdzież by indziej ) ukazał się artykuł na temat Bożego Narodzenia i początków chrześcijaństwa.
wiadomosci(*)ozego_narodzenia,kioskart.html

O ile większa część artykułu jest proreligijna, to jest też masa informacji, które zwykle ateiści usiłują wytłumaczyć wierzącym - dlaczego 25 grudnia, o innych bóstwach tego okresu, które są do Jezusa bardzo podobne i tak dalej.

Jak dla mnie, artykuł ten może stanowić niezłą podstawę do tłumaczenia wierzącym ateistycznych racji
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
06-01-2009RobciaKremacja a powtórne narodziny
Jeśli w momencie śmierci moja psyche uwolni się od ciała, które zostanie poddane kremacji, to jest możliwe ponowne zmartwychwstanie. Biorąc pod uwagę obieg genów, czy ponowne narodziny naszego Wszechświata (wg naukowców rozciągnie się do pewnego stopnia, a potem zacznie się kurczyć, aż skończy się wszystko i cykl znowu zostanie powtórzony jako Big Bang)jeśli ktoś raz jest na liśie w planie stworzenia to z każdym cyklem nrodzi się na nowo?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)