Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sens w bezsensie?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
10-01-2009 22:16Vytautas (4394 punktów)Sens w bezsensie?
Ocena 8 na 8
Pragnę zwrócić Waszą uwagę na artykuł Michaela Shermera w styczniowym '09 numerze "Świata Nauki" pod takim właśnie tytułem -- "Sens w bezsensie?".
Autor zwraca uwagę na pewną cechę umysłu ludzkiego i innych zwierząt, która to cecha legła u podstaw także genezy wierzeń religijnych, a także przyczyny, dlaczego ewolucja nie wykształciła w nas funkcji odsiewania bzdur.
Oto kilka fragmentów tego kapitalnego artykułu:
...przekonanie, że szelest trawy oznacza czającego się w pobliżu drapieżnika, kiedy to tylko wiatr nią porusza, niczym specjalnie nie grozi, podczas gdy pomylenie odgłosów skradającego się napastnika z niewinnym szumem wiatru niechybnie może zwierzę kosztować życie.
Tak więc warto podejrzewać istnienie rozmaitych zagrożeń, np. zagrożeń ze strony diabłów.
...ewolucyjne przesłanki myślenia zabobonnego nie ulegają wątpliwości -- proces doboru naturalnego sprzyjał rozpoznawaniu jak największej liczby związków przyczynowo-skutkowych, aby przypadkiem nie pominąć żadnego, którego nieuświadomienie sobie mogłoby okazać się fatalne dla przetrwania zarówno jednostki, jak i gatunku.
Czyż to nie tłumaczy skąd wzięła się magia, ta najstarsza forma religii?
Wierzymy, w co tylko się aby przypadkiem nie odrzucić czego istotnego.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Sylwek (15472 punktów)
A ściślej podejrzewamy intencjonalne działania w działaniach otoczenia zupełnie pozbawionych zamysłu i celu.
Dodajmy do tego właściwość dziecięcych umysłów, które w łatwy sposób mogą powielić konfabulację nawet niewielkiego odsetka dorosłych...
jad11 (18783 punktów)
Z całym szacunkiem dla autora- nie wydaje mi się to specjalnie odkrywcze.
Kozak (140 punktów)
>Pragnę zwrócić Waszą uwagę na artykuł Michaela Shermera w styczniowym '09 numerze "Świata Nauki"
>pod takim właśnie tytułem -- "Sens w bezsensie?".
>Autor zwraca uwagę na pewną cechę umysłu ludzkiego i innych zwierząt, która to cecha legła u
>podstaw także genezy wierzeń religijnych, a także przyczyny, dlaczego ewolucja nie wykształciła w
>nas funkcji odsiewania bzdur.
>Oto kilka fragmentów tego kapitalnego artykułu:
>...przekonanie, że szelest trawy oznacza czającego się w pobliżu drapieżnika, kiedy to tylko
>wiatr nią porusza, niczym specjalnie nie grozi, podczas gdy pomylenie odgłosów skradającego się
>napastnika z niewinnym szumem wiatru niechybnie może zwierzę kosztować życie.
Tak więc warto podejrzewać istnienie rozmaitych zagrożeń, np. zagrożeń ze strony diabłów.
>...ewolucyjne przesłanki myślenia zabobonnego nie ulegają wątpliwości -- proces doboru
>naturalnego sprzyjał rozpoznawaniu jak największej liczby związków przyczynowo-skutkowych, aby
>przypadkiem nie pominąć żadnego, którego nieuświadomienie sobie mogłoby okazać się fatalne dla
>przetrwania zarówno jednostki, jak i gatunku.
Czyż to nie tłumaczy skąd wzięła się magia, ta najstarsza forma religii?
>Wierzymy, w co tylko się aby przypadkiem nie odrzucić czego istotnego.

Autor zwraca uwagę na pewną cechę umysłu ludzkiego i innych zwierząt, która to cecha legła u podstaw tejże genezy.
Fantastyczna teoria!!
To że zwierzęta myślą na swoje możliwości to się zgadzam.
Ale żeby ona była porównywalna z logiką człowieka, to nadinterpretacja.
Amen.
11-01-2009 02:56 
 Ocena 2 na 2
Wojtek (3465 punktów)
Proszę wycinać cytaty, jeśli niczego nie wnoszą do Pańskiej wypowiedzi.

Pozdrawiam



ejze kesem lehakic kol boker lecidcha, Jona
11-01-2009 03:01 
 Ocena 5 na 5
Sylwek (15472 punktów)
>Fantastyczna teoria!!
>To że zwierzęta myślą na swoje możliwości to się zgadzam.
>Ale żeby ona była porównywalna z logiką człowieka, to nadinterpretacja.
>Amen.

Jaką logiką?
Czy tą, która w przypadkowym ułożeniu płomieni ogniska dostrzega wizerunek papieża, w pleśni na ścianie Najświętszą Panienkę, plamie na szybie Jezusa, a w piorunie gniew Zeusa?
11-01-2009 08:43 
 Ocena 6 na 6
Vytautas (4394 punktów)
>Ale żeby ona była porównywalna z logiką człowieka, to nadinterpretacja.
>Amen.
>
Przeceniasz nasz gatunek. Gdybyś miał rację, nie istniała by religia, ani inne zabobony.
Vytautas (4394 punktów)
>Wierzymy, w co tylko się aby przypadkiem nie odrzucić czego istotnego.
>
Przepraszam, popełniłem błąd przy przepisywaniu, powinno być: 'Wierzymy, w co tylko się da, aby...".
11-01-2009 22:18 
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)
>Przepraszam, popełniłem błąd przy przepisywaniu...

Żaden błąd. Popełniłeś trywialne równanie z jedną niewiadomą.
Kozak (140 punktów)
>>Przepraszam, popełniłem błąd przy przepisywaniu...
>Żaden błąd. Popełniłeś trywialne równanie z jedną niewiadomą.
Ja też przyznaję się do popełnienia błędu semantycznego.
"Autor zwraca uwagę na pewną cechę umysłu ludzkiego i innych zwierząt, która to cecha legła u podstaw także genezy wierzeń religijnych"
No właśnie.
Czyżby wierzenia religijne pochodziły od wspólnych cech zwierząt i ich klonów kapłanów.
A gdzie normalni i zwykli ludzie.
Amen.
12-01-2009 12:05 
 Ocena 3 na 3
Vytautas (4394 punktów)
>"Autor zwraca uwagę na pewną cechę umysłu ludzkiego i innych zwierząt, która to cecha legła u podstaw także genezy wierzeń religijnych"
>No właśnie.
>Czyżby wierzenia religijne pochodziły od wspólnych cech zwierząt i ich klonów kapłanów.
>A gdzie normalni i zwykli ludzie.
>Amen.

Daję Ci na to osobiste słowo honoru, że nie tylko kapłani, ale wszyscy ludzie są, jak to niezbyt trafnie, ale zrozumiale nazwałeś, 'klonami zwierząt'.
Ewolucja ukształtowała umysł zwierzęcia zwanego homo sapiens tak, że był on gotów na przyjęcie najpierw magii, a potem religii i innych zabobonów.
Jeśli chcesz dokładniej wiedzieć, jak to się stało -- odsyłam do artykułu M. Shermera.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365