Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
09-03-2005Andrzdrzej KoraszewskiEwolucyjne źródła religii
Tyle czytałem o religiach i bogach, że postanowiłem wszystko zapomnieć i pomyśleć "na własną rękę". No więc, trzydzieści czy czterdzieści tysięcy lat temu (dziesięć tysięcy lat w tą czy w tamtą, co za różnica, nie można wykluczyć, że było to czterdzieści pięć tysięcy lat temu) coś nam odbiło. Uczeni twierdzą, że nasz mózg był wielkości naszego dzisiejszego mózgu ponad dwa razy dłużej. Faktem jest jednak, że to co możemy zobaczyć, to malowidła naskalne i najstarsze dzieła sztuki i że to była jakaś eksplozja. Co było wcześniej? Coś było. Tak czy inaczej w ewolucyjnym rozwoju dotarliśmy do punktu, w którym pytań bez odpowiedzi nie dawało się natychmiast zapomnieć.
Jeśli Biblia powiada, że na początku było słowo, to chyba rzeczywiście coś w tym jest. Czy można wyobrazić sobie pierwsze formy jakiejś religijności przed pojawieniem się języka, komunikacji werbalnej? Podejrzewam, że nie, ale tu wyłania się pytanie, co znaczy język? Ile potrzeba znaczących dźwięków, żebyśmy mogli powiedzieć, że jest to już komunikacja werbalna? Nie wiem, a zapewne sam próg trwał tysiące lat. Kto wie, może na początku było trzy tysiące słów, czyli coś, co pozwala na prymitywną, ale jednak werbalną komunikację. Lęki i radości przekazywane były już nie tylko mową ciała, ale opisywane słowami. Jest to ważne, bowiem na tym etapie może się zacząć jakaś mistyka, czyli dzielenie się strachem i radością w innym wymiarze niż sygnały ostrzegawcze.
Podejrzewam, że idea boga jest wyrazem naszej skłonności do hazardu...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
08-03-2005mariuszKsięga HIoba, czyżby natchniona?
Czytając księgę Hioba natknąłem się na bardzo ciekawy fragment, przeczytać go można w 26 rozdziale, a 7 wersecie i brzmi następująco :" Rozpościera północ nad pustką, a ZIEMIEĘ ZAWIESZA NAD NICOŚCIĄ." (biblia warszawska)
Zastanawia mnie co miał na myśli autor mówiąc: ziemię zawiesza nad nicością.
Skoro pisał tą księgę ponad dwa, może trzy tysiące lat temu, nie mógł wiedzieć, że ziemia znajduje się w próżni i nie jest niczym podparta.
Jednak te słowa napisał!!!
Czy możliwe jest, że korzystał z jakiegoś nieznanego źródła wiedzy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 68 (przedawniony)
04-03-2005Tatanka YotankaBóg istnieje
Genialny - jak dla mnie - dowód przeprowadził Arystoteles. Chodzi oczywiście o jego metafizykę i koncepcję Nieruchomego Poruszyciela.
Nie wynika z niej JAKI jest ów Najwyższy Byt - choć można z Arystotelesa parę dodatkowych wniosków wyciągnąć - ale dowodzi jednego: taki byt ISTNIEJE. Kropka.
Ktokolwiek chce się racjonalnie z ideą Boga zmierzyć, powinien najpierw obalić Nieruchomego Poruszyciela.
Jacyś chętni?
))
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
03-03-2005AnakinCzy ateizm jest niepodważalny?
Czy ateizm ma niepodważalne podstawy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
02-03-2005MarcinPsychoanaliza i religia
Witam wszystkich.
Zawsze się zastanawiałem jakie są źródła wiary w Boga, religii? Jeśli rzeczywiście wiara jest nieracjonalna to dlaczego tyle ludzi wierzy w jakiegoś boga, siłę wyższą? Moim zdaniem najlepszym narzędziem pozwalającym to zrozumieć jest psychoanaliza. Zobaczmy więc co na ten temat pisał sam Freud.
Dlaczego treści religijne mają taki wpływ na ludzi? Wyjaśnić to tylko można przez odwołanie się do autorytetu przeszłości. Mamy do czynienia z zaspokojeniem najbardziej pierwotnych, najsilniejszych pragnień. Jak pisał Freud tajemnica ich siły leży w potędze tych pragnień. Religijność konkretnego człowieka korzeniami tkwi w przeszłości jednostki, w okresie wczesnego dzieciństwa. Dziecko jest bezbronne, jest przy nim matka - pierwsza miłość dziecka, potem opiekuńczy ojciec (oczywiście to tylko schemat, bo bywa różnie, ważna jest też relacja między rodzicami (opiekunami), sposób tej relacji między rodzicami i dzieckiem).
Potem odkrywamy, ze ta bezbronność nie kończy się w dzieciństwie, ale trwa dalej wywołując stan zagrożenia. Pojawia się tęsknota za troską ze strony rodziców, opiekunów. Rodzi się idea Opatrzności, wszystkowiedzącej i wszechmogącej istoty, nagradzającej dobro, karzącej zło, obiecującej wspaniałe życie po śmierci.
Wierzenia religijne przez to mają charakter czegoś niepodważalnego.
Tyle tak ogółem, co sądzicie na ten temat?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
01-03-2005Lejmanczy Jezus miał braci??
Mam 14 lat i interesuję się religią i filozofią. Od pewnego czasu zastanawiam się czy Jezus miał braci. Czy ktoś mi pomoże?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 99 (przedawniony)
27-02-2005JoannaBÓG JEST PRAWDZIWY I NAMACALNY ALE NIGDY GO NIE POJMIESZ ROZUME!!!
Jak można uważać, że Boga nie ma!!!!
Cierpienia istnieja poniewaz, człowiek zgrzeszył i odciął się od kochajacego go Boga!!!On posłał na swiat swego jedynego syna aby zbawic świat i tak sie stało.Najważniejsez jest to czy uwierzym w Zbawiciela.Nie Bóg zsyła na nas cierpienia , ale one mają swój własny poczatek;głuptota ludzka,diabeł, nienawiść,przekleństwo,grzech itd.
Przeciez człowiek ma wolna wolę i to tylko od niego zależy jak mu się będzie żyć!!!!
KOCHAM BOGA NIE ZA JAKIEŚ DZIWNE PARANORMALNE PRZEŻYCIA ALE ZA TO, ZE JEST PRAWDZIWY I NAMACALNY>JEST CAŁYM MOIM ŻYCIi>BEZ NIEGO NIE BYŁO BY NAS TERAZ >JEST MOIM NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM.NIGY NIE ZAWODZI!!!!
Jeśli ktos ma jakieś pytania i chciałby poznać Boga, jako
REALNEGO KOCHAJĄCEGO PRZYJACIELA
Niech pisze zawsze postaram sie odpowiedziec,poradzic!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
25-02-2005PrzebiśniegPytając o Boga
Mam skromne i niewinne pytania na ważny temat. Nie oczekuję jakiejś pewności ale przynajmniej gdyby intuicyjnie rozważyć:
1. Czy Bóg jest wpisany we wszystko jako element składowy czy jest poza obrębem wszystkiego?
2. Czy wszechświat postrzegany ("zmysłowy") jest wszystkim?
3. Czy człowiek jako istota wynika ze wszystkiego czym jest wszechświat ("zmysłowy")?
Doświadczenie:
Stoję na łące, na planecie Ziemia, w układzie słonecznym, w galaktyce galaktyk.
Pytam siebie czymże jestem dla tego w czym stoję?
A czymże jest to (ta wielość materii) wobec mnie, który to opisuję?
Skoro nie istniałbym dla materii to ona nie potrzebowała by mnie by istnieć.
Skoro nie istnieje materia według mojej obserwacji, znaczy to nie jest mi potrzebna bym ja istniał.
Ale to fałsz bo przecież ona istnieje, a ja z niej nie wynikam.
Nie tyle jako organizm ile jako interpretator.
Nie jestem jednak Bogiem, bo nie wiem co było zanim ujrzałem wszechświat.
Więc kim jestem?
Zapraszam...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
22-02-2005AnakinCzy Maria pozostała zawsze dziewicą?
KK wyznaje dogmat, że Maria matka Jezysa, na zawsze pozostała dziewicą. Czy są po temu niepodważalne dowody?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
22-02-2005ArturowskiBrak wiary??
Jeżeli wszyscy tutaj jesteście racjonalistami to pomyslcie wreszcie racjonalnie! Zawsze trzeba wierzyć! Bo jeżeli Bóg naprawde istnieje, a wy nie wierzycie?? A jeżeli nie ma boga to zawsze można wierzyć Bez względu na to trzeba chronić sie przed cholernym prawdopodobieństwem istnienia Boga. Dlatego ludzie wierzcie
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)