Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
24-12-2025Marekch2Cud spotkania po latach
Dzień dobry wszystkim
Mam takie proste temat, aczkolwiek szukam również prostego wyjaśnienia racjonalnego.
Koleżanka ubiera się że dzięki Bogu spotkała dawno nie widzianą koleżankę którą kiedyś obraziła.
Męczyło ją to przez długi czas i w czasie kiedy postanowiła ją przeprosić, przypadkowo w teatrze, gdzie nastąpiło spotkanie rozmowa i przeproszenie.
Uważa że siła wyższa lub bóg sprawiła, że jeśli Bóg postawił tą koleżankę na jej drodze aby pomóc jej sprostać procesowi przeproszenia i zadośćuczynienia.
Dla niej , jest to wielki cud spełnienie modlitwy. Proces został zakończony.
Cud , bo to nie możliwe aby to stało się przypadkowo, bo nigdy się tak spotkały

Mieszkają w jednym średnim mieście, pracują w jednej branży ale prowadzą różne niezależne firmy. Proces przpraszania trwa 7 miesięcy. Tyle wiem.

Nie chcę sugerować mojego wyjaśnienia.
Ciekawy jestem na Wasze spostrzeżenia.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
23-12-2025Lolek_SalambekCzarnoskóry Papież. Dywagacja.
Gdy w maju 2025 roku wybierano nowego Papieża w internecie można było przeczytać wiele materiałów/dywagacji na temat tego co będzie jeśli wybrany zostanie czarnoskóry Papież. Przy tym scenariusz taki uznawano za całkiem prawdopodobny.

Dywagacje te wskazywały miedzy innymi na takie oto uwarunkowania:
1. Silny sygnał uniwersalności Kościoła
Kościół katolicki jest globalny (najwięcej wiernych żyje dziś w Afryce i Ameryce Łacińskiej). Papież z Afryki:
• podkreśliłby, że Kościół nie jest „europejski”, lecz powszechny,
• wzmocniłby poczucie reprezentacji wiernych z Globalnego Południa.
2. Nowa perspektywa duszpasterska
Taki papież mógłby:
• mocniej akcentować tematy ubóstwa, niesprawiedliwości, migracji, pokoju,
• zwrócić większą uwagę na Kościoły lokalne w krajach rozwijających się,
• wnosić doświadczenie wspólnot, gdzie wiara jest bardzo żywa, ale często prześladowana.
3. Reakcje wiernych
• Większość Katolików prawdopodobnie przyjęłaby to pozytywnie lub neutralnie.
• Niewielka część mogłaby reagować niechęcią — raczej z powodów kulturowych niż religijnych — ale Kościół nie uznaje rasy za kryterium wiary czy urzędu.

Co mogłoby się stać w polskim Kościele Katolickim gdyby wybrano czarnoskórego Papieża?
1. Reakcje wiernych w Polsce

• Większość praktykujących katolików przyjęłaby wybór spokojnie, uznając go za decyzję Ducha Świętego i konklawe.
• Część wiernych mogłaby odczuwać..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
22-12-2025filhalbateSkąd Twoim zdaniem wzięły się religie, których NIE wyznajesz
Czy twoja religia naucza o alternatywnych pismach świętych/wierzeniach?

Jak myślisz, skąd pochodzą inne teksty/artefakty/wierzenia religijne? I kto je napisał/wymyślił?

Jestem ateistą i po prostu wierzę, że wszystkie zostały wymyślone przez ludzi, celowo lub przez przypadek, ale czy ci z was, którzy wierzą w jedną religię, mają takie samo zdanie o wszystkich innych? 9apps.ooo/

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
21-12-2025kjenanetaNawracać
Czy można dyskutować bez powoływania się na prozelityzm?

Przeczytałem opis i nie widziałem nikogo, kto próbowałby nawracać innych na określone przekonania. Być może kwestionowałby jakąś ideę, ale nie próbowałby na siłę przekonywać.
omegle xender
Nie jestem pewien, gdzie postawić granicę i chciałbym to zrozumieć. Osobiście nie chcę widzieć ani być winnym prozelityzmu.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
21-12-2025jekaribneCo ludzie religijni sądzą o agnostycyzmie i duchowości?
Pochodzę z kraju (Holandii), w którym połowa populacji jest niereligijna i często dochodzi do krytyki religii. Zwłaszcza chrześcijaństwa i islamu, ponieważ są one najliczniej reprezentowane. Często jednak obwinia się je za zachowania ekstremistów i nie mogę sobie wyobrazić, jak to musi się czuć z prawdziwymi chrześcijanami i muzułmanami. Mam wrażenie, że polaryzacja religijna narasta wśród społeczeństwa, zwłaszcza że wiele osób tkwi w tunelowym widzeniu świata, spowodowanym przez algorytmy mediów społecznościowych, które promują jednostronne lub fałszywe informacje. Wierzę, że świat jest lepszy, niż przedstawiają to media społecznościowe, i chciałbym usłyszeć, jak osoby religijne naprawdę postrzegają życie z osobami niereligijnymi.
10.0.0.0.1 192.168.1.254

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
21-12-2025kerligampWierzyć czy nie wierzyć w ewolucję
Szczerze mnie ciekawi: jak można patrzeć na osobę rasy białej, osobę o ciemnej karnacji i czarnych włosach (spośród niezliczonych, bardzo różnych przykładów z całego świata) i Azjatę obok siebie omegle xender i NIE wierzyć w ewolucję?

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
19-12-2025EwingKościół katolicki a płody ludzkie. Na marginesie aborcji.
W przeszłości kościół katolicki odmawiał pogrzebu katolickiego płodów ludzkich. Chowano je ukradkiem, wstydliwie na uboczach cmentarzy, poza jego poświęconą częścią. Nie było mszy, procesji, dzwonów tak jak przy "zwykłych" katolickich pogrzebach.

Nie wolno było modlić się w kościołach o ich zbawienie. Obowiązywało milczenie w tych sprawach, "kultura" wstydu i tabu, poczucia winy i ukrywania tego przed ludźmi.

Jaki to był wyraz szacunku dla zmarłych ? Jaka to była pomoc w żałobie rodziców ?

Wynikało to z tego, że sam Kościół przez wieki nie był jednomyślny, czy i od kiedy płód ma pełny status osoby ludzkiej w sensie sakramentalnym.
Uważano, że dzieci zmarłe bez chrztu nie idą do piekła, ale też nie do nieba. Ich status był nieokreślony.

Dla kościoła katolickiego był to tylko "problem teologiczny" a nie problem ludzkiej tragedii Teologia okazała się ważniejsza niż ludzie.

Kościół katolicki jako organizacja nigdy publicznie nie przeprosił za tą krzywdę moralną. Nigdy ze strony katolickich oficjeli nie padły słowa " Przepraszamy za to ".
Praktyki religijne w tym zakresie zmieniono po cichu, bez publicznego rozliczenia kościoła z tej przeszłości.

Brak tych przeprosin jest dziś problemem moralnym kościoła, nie tylko historycznym.

Moralność dotyczy relacji, a relacje wymagają uznania krzywdy, nie tylko zmiany procedur.

Kościół naucza, że:
skrucha, wyznanie win i zadośćuczynienie są warunkiem pojednania,
dotyczy to każdego grzesznika.
Brak przeprosin tworzy napięcie..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
19-12-2025lekanhajiCzy zabijanie jest słuszne, jeśli ma ku temu powód?
Będę szczery, ale niewiele wiem o mojej religii chrześcijańskiej, ale jedno z Dziesięciu Przykazań mówi: nie zabijaj... ale są przypadki, gdy ludzie zabijają z rozkazu Pana, w tym samym czasie, powiedzmy, nie masz odpowiedzi/rozkazu zabijania, ale jednocześnie jest to największe zagrożenie w historii, zabijając miliony lub biliony ludzi. Czy możesz ich zabić? Biblia mówi o przestrzeganiu praw na ziemi, ale co się stanie, jeśli będą skorumpowani i z tego powodu zabójca zostanie wypuszczony na wolność? Więc w tej sytuacji więzienie nie jest wyborem, a zabijanie jest złe, ale jeśli jest dokonywane z prawego serca/duszy, czy jest to wymówka? Jakby Pan wiedział wszystko o tobie, twoim umyśle, rozumie i więcej, czy nadal jest to złe? A może powinno się odebrać imMoc, czy to psychiczna, czy fizyczna - czy masz prawo to zrobić? Z jednej strony tak, to dla dobra ogółu, ale z drugiej strony - osoba cierpi, nie mogąc dopuścić się tego haniebnego czynu? Ale powiedzmy, że to pytanie typu "albo-albo" - zabić mordercę czy nie? Czy dlatego Pan daje nam rozeznanie, wiedzę i mądrość, abyśmy przyjrzeli się osobie i zrozumieli, czy jest w stanie zmienić los na lepsze? Ale podsumowując, router login 192.168.l.l.link/ musisz albo zabić tę osobę, aby uratować miliony, ale jednocześnie splamić się grzechem, czy nie, z powodów moralnych czy czegoś w tym stylu? Przepraszam za literówkę i..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
17-12-2025frizoeingPróba zgłębienia duchowości
Jako studentka, która czuje się trochę zagubiona, chcę bardziej zaangażować się w duchowość, ale nie jestem pewna, co dokładnie pasuje do moich przekonań. Wierzę, że monoteizm lub politeizm są prawdopodobne (albo żaden, ale mam nadzieję, że istnieje jakaś wyższa siła). Wierzę, że jeśli taka istnieje, to obserwowałaby nas z daleka, ale nie wtrącała się w ludzkie sprawy.

Byłabym jednak otwarta na zgłębianie innych przekonań, ponieważ czasami rzeczy zmieniają się, gdy poznaje się nowe perspektywy.

Potrzebuję pomocy w ich zgłębianiu i nie wiem, od czego zacząć. Na moim kampusie działa kilka organizacji, ale dziwnie się czuję, idąc do nich, skoro technicznie rzecz biorąc nie jestem jeszcze wyznawcą żadnej religii.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
16-12-2025rogantanoDeizm? Czy...?
Jestem deistą - wierzę, że Bóg stworzył wszechświat, ale nie ingeruje w niego cudami ani objawieniami. Nie liczę na Boga w kwestii sensu czy moralności; myślę, że świadome życie i zdolność do cierpienia nadają życiu wartość. Dlatego swoją etykę opieram na rozumie i realnych konsekwencjach, a nie tylko na zasadach religijnych. 10.0.0.0.1 192.168.1.254

I got it,...

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)