Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 80 (przedawniony)
11-07-2009R. GrochalaDusza chrześcijańska
(Wątek kieruję głównie do teistów, a w szczególności chrześcijan i katolików)

Ciekaw jestem - gdzie znajduje miejsce Wasza wiara w duszę?

Jak rozumiem, dusza wedle katolików oznacza coś niematerialnego co stanowi ludzką świadomość.

Stworzyłem pewien argument. Oto on:

Lobotomia to zabieg odcięcia kory czołowej od reszty mózgu. Powoduje on znaczne pogorszenie możliwości działań logicznych i moralnych człowieka. Zmienia także nastawienie człowieka do życia, niektórzy pacjenci popełniali samobójstwo, inni stali się skrajnymi nihilistami. Lobotomia zmienia więc tok myśli. I teraz pytanie-gwóźdź. Na co wpływała lobotomia? "Lekarze" (nie wiem czy można nazwać lekarzami ludzi, którzy wykonywali ten okrutny zabieg) przecinali mózg czy duszę? Bo jeśli mózg to gdzie jest obecne miejsce duszy? Skoro dusza nie odpowiada już nawet za myślenie, pamięć czy charakter?

Zwracam się z tymi powyższymi pytaniami do Was. Czy ten argument jest w stanie przekonać człowieka wierzącego w duszę do wyzbycia się owej wiary? Czy może istnieje sposób na łatwe obalenie go?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
10-07-2009SkymenKtoś chciał tu jakiś przykład źródłowego tekstu ewangelii...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
07-07-2009MociumPanjak 'nawrocil' sie ateista
www.youtub(*)?v=Jpx8h9eL2I8&feature=channel

Przyznam szczerze że też musze jeszcze raz dokładnie przeanalizować wszystkie moje poglądy i porzucić ten ateistyczny plugawy tok rozumowania...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
07-07-2009Ex Nihilo NihilDyskordianizm - więcej w tematyce :)
Niektórzy Racjonaliści zapewne spotkali się już z pojęciem dyskordianizmu. W maju (a dokładnie 23.05) miał miejsce prawdziwy wysyp witryn o chaotycznie nam panującej Eris. Coterie Joker opublikowało swój portal pod adresem dyskordia.pl - jest to kontynuacja starej witryny z którą mogliście się już kiedyś spotkać. Do tego nasz ulubiony erystyczny protestant z Dragon Coterie uruchomił konkurencyjny blog pod adresem dyskordia.org (kwestia "protestantyzmu" wynika z naszej wspólnej historii). Na obie strony serdecznie zapraszam!

PS: Czytam Racjonalistę dość często, lecz dopiero teraz miałem pretekst aby założyć konto
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
07-07-2009Magda KowalczykFałszywe podstawy wiary
Tezą tego postu jest założenie, że wiara jest zła, ponieważ ma fałszywe podstawy. Będzie to wywód dotyczący podstaw wiary, postaram się nie pisać o skutkach wiary.

Komunizm nie mógł wyjść ponieważ zakładał fałszywie, że człowiek będzie przekładał dobro ogółu nad dobro własne. Musiał skończyć się dyktatem lub wręcz tyranią ponieważ inaczej nie byłby w stanie realizować swoich celów. I wyszło z tego coś strasznego a skutki odczuwamy jako ludzkość do dziś. Konotacje z wiarą są duże. Wiara również ma fałszywe podstawy. Wiara zakłada fałszywie, że istnieje coś lub ktoś, czego nie trzeba udowadniać ani uzasadniać racjonalnie, ponieważ sama wiara uzasadnia byt tego czegoś lub kogoś. Czysty absurd. Sam fakt, że od małego wciska nam się wiarę w jakiś byt powoduje, że w niego wierzymy. Zgodnie z zasadą (faszystowską), że każde kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

Dla wielu ograniczoność własnego umysłu jest wystarczającym dowodem na istnienie boga. Oni po prostu NIE MOGĄ SOBIE WYOBRAZIĆ, ŻE BOGA NIE MA. Kolejny absurd.

Jednym z argumentów teistów, który ma nas wbijać w fotel i pozostawić z otwartymi buziami i oczywistą nagłą potrzebą wiary jest fakt, że nie można udowodnić NIEISTNIENIA boga. Przyznam się, że miałabym z tym kłopot, podobnie jak z udowodnieniem że nie istnieje Święty Mikołaj. Właściwie z tym ostatnim nie mam kłopotu – ponieważ on istnieje – daje o sobie znać w każde Bożenarodzenie. Podejrzewam, że wśród dzieci istnieje niepisana głęboka wiara..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
06-07-2009siarkofrutTV gameshow offers atheists 'salvation'
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
06-07-2009MaziarkaTajemnica spowiedzi
Witam wszystkich.
Chciałbym się zapytać, czy ktoś z was wie, kiedy do 'regulaminu' spowiedzi doszedł punkt o zachowaniu tajemnicy spowiedzi przez księdza spowiednika. Niestety po wyświetleniu wyniku z google wszystkie strony są stronami katolickimi więc nie ma co oczekiwać na jakiekolwiek wyjaśnienie z tej strony.
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
03-07-2009Jarek AugustynowiczJak zostać nauczycielem etyki?
Pytanie jak w temacie, tak mnie naszło na okoliczność chęci dołożenia cegiełki dla przeciwwagi dla wszędobylskich lekcji religii i braku tych alternatywnych.

pzdr
ja
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
03-07-2009wieczorekWszechmocny zegarek
Hej,
Ludzie wierzący w osobowego boga , doskonałą istotę , wszechmocną i wszechmogącą , interwencyjną i intencjonalną zachowują się tak jak zachowywałby się na przykład zegarek , który miałby świadomość swojego istnienia .
Taki zegarek wierzyłby w jakiś zegarek doskonały , wszechmocny i wszechwiedzący , w zegarek stworzyciel wszystkich innych zegarków , w jedyność i wyłączność nadzegarkowatości .
A przecież zegarek jest efektem działalności całej ludzkiej cywilizacji .
Ale skąd taki zegarek miałby to wiedzieć ?
Zegarek wie jak sam funkcjonuje , odmierza godziny i sekundy , a nawet dni i miesiące i lata , ma wskazówki odmierzające sekundy , minuty , godziny . Ma cyfry i cyferblaty … różne a nawet przeróżne .
Takiemu zegarkowi może się wydawać , że ludzie istnieją po to aby swe zachowania dostosowywać do ruchu wskazówek .
Wydaje mi się , że ludzie wierzący redukują swoje postrzeganie siebie i świata do takich właśnie , redukcyjnych egocentrycznych wyobrażeń .
Wierzący twierdzą , że słońce świeci po to aby oni mogli się grzać w jego promieniach tak jak zegar tyka po to aby oni mogli umawiać się na konkretną godzinę .

Inny wątek .
Jeżeli bóg jest wszechmocny i nie podlega żadnym bezalternatywnym determinacjom to raczej nie możemy mówić o żadnych definitywnych i ostatecznych wyrokach , planach .
W takim znaczeniu nie możemy mówić ani o zbawieniu ani o potępieniu w sensie absolutnej konieczności .
Absolutna konieczność bowiem determinowałaby boską wszechmoc .
A więc wszechmocny..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 78 (przedawniony)
03-07-2009wieczorekWyobraźmy sobie ...
hej,
Wyobraźmy sobie jakąś katastrofę , tysiące trupów , zniszczenia , zgliszcza , ból , cierpienie , strach , przerażenie ...
A pośród tej apokaliptycznej scenerii klęczącą postać , która modli się tymi słowami :
Dziękuje ci Boże za to , że ocaliłeś mnie , że mnie ochroniłeś , że oddaliłeś ode mnie twe sprawiedliwe i karzące ostrze . Dziękuje ci z całego serca i wiem , że nie zasługuję na taką łaskę i miłosierdzie .

Wydaje mi się , że jest to kwintesencja wiary w Boga !

Dla mnie jest to tak przerażająca wizja , tak bardzo pozbawiona i wyprana z etyki , współczucia i życzliwości a skupiona na radykalnym uwielbieniu swojej własnej osoby , tak bardzo przesiąknięta uwielbieniem dla uświęcania wszelkich środków do osiągania upragnionych celów ... że ...
Pozostaje głęboko wstrząśnięty i zdumiony faktem , że miliony ludzi rzeczywiście mogą w coś takiego wierzyć i jeszcze nazywać to dobrem !

pozdrawiam
makuś
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)