 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 80 (przedawniony) | | 11-07-2009 | R. Grochala | Dusza chrześcijańska |
(Wątek kieruję głównie do teistów, a w szczególności chrześcijan i katolików)
Ciekaw jestem - gdzie znajduje miejsce Wasza wiara w duszę?
Jak rozumiem, dusza wedle katolików oznacza coś niematerialnego co stanowi ludzką świadomość.
Stworzyłem pewien argument. Oto on:
Lobotomia to zabieg odcięcia kory czołowej od reszty mózgu. Powoduje on znaczne pogorszenie możliwości działań logicznych i moralnych człowieka. Zmienia także nastawienie człowieka do życia, niektórzy pacjenci popełniali samobójstwo, inni stali się skrajnymi nihilistami. Lobotomia zmienia więc tok myśli. I teraz pytanie-gwóźdź. Na co wpływała lobotomia? "Lekarze" (nie wiem czy można nazwać lekarzami ludzi, którzy wykonywali ten okrutny zabieg) przecinali mózg czy duszę? Bo jeśli mózg to gdzie jest obecne miejsce duszy? Skoro dusza nie odpowiada już nawet za myślenie, pamięć czy charakter?
Zwracam się z tymi powyższymi pytaniami do Was. Czy ten argument jest w stanie przekonać człowieka wierzącego w duszę do wyzbycia się owej wiary? Czy może istnieje sposób na łatwe obalenie go?
| Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 07-07-2009 | Ex Nihilo Nihil | Dyskordianizm - więcej w tematyce :) |
Niektórzy Racjonaliści zapewne spotkali się już z pojęciem dyskordianizmu. W maju (a dokładnie 23.05) miał miejsce prawdziwy wysyp witryn o chaotycznie nam panującej Eris. Coterie Joker opublikowało swój portal pod adresem dyskordia.pl - jest to kontynuacja starej witryny z którą mogliście się już kiedyś spotkać. Do tego nasz ulubiony erystyczny protestant z Dragon Coterie uruchomił konkurencyjny blog pod adresem dyskordia.org (kwestia "protestantyzmu" wynika z naszej wspólnej historii). Na obie strony serdecznie zapraszam! PS: Czytam Racjonalistę dość często, lecz dopiero teraz miałem pretekst aby założyć konto  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 47 (przedawniony) | | 07-07-2009 | Magda Kowalczyk | Fałszywe podstawy wiary |
Tezą tego postu jest założenie, że wiara jest zła, ponieważ ma fałszywe podstawy. Będzie to wywód dotyczący podstaw wiary, postaram się nie pisać o skutkach wiary.
Komunizm nie mógł wyjść ponieważ zakładał fałszywie, że człowiek będzie przekładał dobro ogółu nad dobro własne. Musiał skończyć się dyktatem lub wręcz tyranią ponieważ inaczej nie byłby w stanie realizować swoich celów. I wyszło z tego coś strasznego a skutki odczuwamy jako ludzkość do dziś. Konotacje z wiarą są duże. Wiara również ma fałszywe podstawy. Wiara zakłada fałszywie, że istnieje coś lub ktoś, czego nie trzeba udowadniać ani uzasadniać racjonalnie, ponieważ sama wiara uzasadnia byt tego czegoś lub kogoś. Czysty absurd. Sam fakt, że od małego wciska nam się wiarę w jakiś byt powoduje, że w niego wierzymy. Zgodnie z zasadą (faszystowską), że każde kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.
Dla wielu ograniczoność własnego umysłu jest wystarczającym dowodem na istnienie boga. Oni po prostu NIE MOGĄ SOBIE WYOBRAZIĆ, ŻE BOGA NIE MA. Kolejny absurd.
Jednym z argumentów teistów, który ma nas wbijać w fotel i pozostawić z otwartymi buziami i oczywistą nagłą potrzebą wiary jest fakt, że nie można udowodnić NIEISTNIENIA boga. Przyznam się, że miałabym z tym kłopot, podobnie jak z udowodnieniem że nie istnieje Święty Mikołaj. Właściwie z tym ostatnim nie mam kłopotu – ponieważ on istnieje – daje o sobie znać w każde Bożenarodzenie. Podejrzewam, że wśród dzieci istnieje niepisana głęboka wiara.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 06-07-2009 | Maziarka | Tajemnica spowiedzi |
Witam wszystkich. Chciałbym się zapytać, czy ktoś z was wie, kiedy do 'regulaminu' spowiedzi doszedł punkt o zachowaniu tajemnicy spowiedzi przez księdza spowiednika. Niestety po wyświetleniu wyniku z google wszystkie strony są stronami katolickimi więc nie ma co oczekiwać na jakiekolwiek wyjaśnienie z tej strony. Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 03-07-2009 | Jarek Augustynowicz | Jak zostać nauczycielem etyki? |
Pytanie jak w temacie, tak mnie naszło na okoliczność chęci dołożenia cegiełki dla przeciwwagi dla wszędobylskich lekcji religii i braku tych alternatywnych.
pzdr ja | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 03-07-2009 | wieczorek | Wszechmocny zegarek |
Hej, Ludzie wierzący w osobowego boga , doskonałą istotę , wszechmocną i wszechmogącą , interwencyjną i intencjonalną zachowują się tak jak zachowywałby się na przykład zegarek , który miałby świadomość swojego istnienia . Taki zegarek wierzyłby w jakiś zegarek doskonały , wszechmocny i wszechwiedzący , w zegarek stworzyciel wszystkich innych zegarków , w jedyność i wyłączność nadzegarkowatości . A przecież zegarek jest efektem działalności całej ludzkiej cywilizacji . Ale skąd taki zegarek miałby to wiedzieć ? Zegarek wie jak sam funkcjonuje , odmierza godziny i sekundy , a nawet dni i miesiące i lata , ma wskazówki odmierzające sekundy , minuty , godziny . Ma cyfry i cyferblaty … różne a nawet przeróżne . Takiemu zegarkowi może się wydawać , że ludzie istnieją po to aby swe zachowania dostosowywać do ruchu wskazówek . Wydaje mi się , że ludzie wierzący redukują swoje postrzeganie siebie i świata do takich właśnie , redukcyjnych egocentrycznych wyobrażeń . Wierzący twierdzą , że słońce świeci po to aby oni mogli się grzać w jego promieniach tak jak zegar tyka po to aby oni mogli umawiać się na konkretną godzinę .
Inny wątek . Jeżeli bóg jest wszechmocny i nie podlega żadnym bezalternatywnym determinacjom to raczej nie możemy mówić o żadnych definitywnych i ostatecznych wyrokach , planach . W takim znaczeniu nie możemy mówić ani o zbawieniu ani o potępieniu w sensie absolutnej konieczności . Absolutna konieczność bowiem determinowałaby boską wszechmoc . A więc wszechmocny.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 78 (przedawniony) | | 03-07-2009 | wieczorek | Wyobraźmy sobie ... |
hej, Wyobraźmy sobie jakąś katastrofę , tysiące trupów , zniszczenia , zgliszcza , ból , cierpienie , strach , przerażenie ... A pośród tej apokaliptycznej scenerii klęczącą postać , która modli się tymi słowami : Dziękuje ci Boże za to , że ocaliłeś mnie , że mnie ochroniłeś , że oddaliłeś ode mnie twe sprawiedliwe i karzące ostrze . Dziękuje ci z całego serca i wiem , że nie zasługuję na taką łaskę i miłosierdzie .
Wydaje mi się , że jest to kwintesencja wiary w Boga !
Dla mnie jest to tak przerażająca wizja , tak bardzo pozbawiona i wyprana z etyki , współczucia i życzliwości a skupiona na radykalnym uwielbieniu swojej własnej osoby , tak bardzo przesiąknięta uwielbieniem dla uświęcania wszelkich środków do osiągania upragnionych celów ... że ... Pozostaje głęboko wstrząśnięty i zdumiony faktem , że miliony ludzi rzeczywiście mogą w coś takiego wierzyć i jeszcze nazywać to dobrem !
pozdrawiam makuś | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |