 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 27-02-2026 | vonakho6 | Jak zacząć |
Te kilka miesięcy było wyczerpujące psychicznie... Moja przyjaciółka opowiedziała mi, jak buddyzm całkowicie odmienił jej życie i jestem ciekawa, czy warto spróbować... Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś mógł mi powiedzieć, jak zacząć router login. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 26-02-2026 | agahsha8 | Historia Izaaka i Abrahama nie ma sensu. |
W gruncie rzeczy Bóg prosi Abrahama o zabicie własnego syna (Izaaka), aby udowodnić swoją wierność, i Abraham właśnie to robi. Problem w tym, że Bóg jest wszechwiedzący, więc z pewnością wiedziałby już, jak oddany był Abraham, więc test jest całkowicie zbędny. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 26-02-2026 | kabarba2 | Od buddyzmu do sufizmu |
Zastanawiałem się, czy moją drogę obrał ktoś inny, kto miał jakikolwiek wpływ na historię, na przykład pisarz lub filozof? Chciałbym też wiedzieć, czy istnieją jakieś dobre książki lub filmy opisujące drogę od buddyzmu do sufickiego rozumienia islamu? Dzięki!! router loginMam to | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 26-02-2026 | e1dwina | Jak to możliwe, że Jezus jest Mesjaszem? |
Tanach nigdy nie przepowiedział, że Bóg kiedykolwiek ześle syna, wiele proroctw o Jezusie „spełnionych” nie jest fizycznie namacalnych, a wiele innych pozostaje niespełnionych. Teraz chcę się temu dokładnie przyjrzeć i zrozumieć, dlaczego tak jest. W jaki sposób ten człowiek jest właściwie Mesjaszem? Jeśli Mesjaszem, to dlaczego nie ma postaci Mesjasza? A może wszystkie księgi, nawet te żydowskie, są po prostu błędne? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 24-02-2026 | Lolek_Salambek | Śmierć kliniczna, biologia, psychologia i aspekty kulturowe. |
Śmierć kliniczna.
Co oznacza NDE?
NDE (Near-Death Experience) to zespół subiektywnych przeżyć zgłaszanych przez osoby, które znalazły się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia (np. zatrzymanie akcji serca, ciężki wypadek, śpiączka, śmierć kliniczna) i przeżyły. Typowe elementy relacji NDE obejmują między innymi (w naszym kręgu kulturowym): 1. przechodzenie przez "tunel" w stronę światła, 2. uczucie spokoju, jedności lub transcendencji, 3. przegląd własnego życia, 4. spotkania z bliskimi zmarłymi lub istotami duchowymi, 5. poczucie opuszczenia własnego ciała (tzw. doświadczenie poza ciałem).
Charakterystycznym a jednocześnie ciekawym faktem w kontekście NDE jest oddziaływanie czynnika kulturowego na przekaz opisujący obserwacje przeżyć o charakterze NDE. Powyższe 5 "punktów" przeżyć o charakterze NDE ma kontekst przekazów, osób które przeżyły śmierć kliniczną reprezentujących nasz kręg kulturowy. Natomiast przykładowo w kulturze tybetańskiej doświadczenia bliskie śmierci: * nie przyjmują formy "tunelu i spotkania z bliskimi", * opisywane jako wizje bóstw, wielobarwnych świateł (analogia do tunelu ze światłem) oraz stanów świadomości związanych z karmą i bardo (stan pośredni między śmiercią a ponownym narodzeniem, w którym świadomość doświadcza różnych wizji i etapów prowadzących do kolejnego wcielenia.) Ten przykład pokazuje, jak bardzo treść NDE zależy od kontekstu kulturowego, mimo że mechanizmy biologiczne stojące za nimi są prawdopodobnie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 24-02-2026 | dongap3 | Czy ateiści mają takie same ramy wiary jak religie? |
Więc w jednym z moich ostatnich postów ktoś powiedział w dyskusji, że dowody nie są wystarczające i że naukowcy mogą kłamać na temat swoich odkryć. To dało mi trochę do myślenia. Osoby niereligijne wierzą, że takie rzeczy jak ewolucja, Wielki Wybuch miały miejsce i że Bóg nie istnieje. Ale jak ty w to wierzysz? Jak dochodzisz do tych wniosków? Osoby religijne wierzą, że ludzie zostali stworzeni z gliny, że Bóg stworzył wszechświat w 6 dni lub że istnieje reinkarnacja. Osoby niereligijne często krytykują religię, twierdząc, że to właśnie powiedział ten facet i że ludzie po prostu wierzą, że ten facet, który twierdził, że widział Boga, nie kłamie. Ale z drugiej strony, skąd wiesz, że którekolwiek z twoich przekonań są prawdziwe? Możesz powiedzieć, że zostało to udowodnione badaniami i eksperymentami. Ale rzecz w tym, że to nie ty przeprowadzasz te badania, a przynajmniej nie ty wysunąłeś takie twierdzenie. Zdecydowana większość z nas nie przeprowadza eksperymentów, aby udowodnić, że to ospa wietrzna lub że ludzie chorują z powodu tych zazwyczaj niewidocznych rzeczy zwanych zarazkami, wirusami lub bakteriami, których nie widać gołym okiem, ani nie mamy zazwyczaj instrumentów, aby je zobaczyć, chyba że kupimy te instrumenty. Nie przeprowadzamy eksperymentów, aby dowiedzieć się, czy ewolucja jest prawdziwa, a zdecydowana większość z nas nie jest wykwalifikowana do interpretowania danych, prawda? Więc czy wierzysz, ponieważ ją widziałeś, czy wierzysz, ponieważ ci najlepsi naukowcy powiedziel.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 24-02-2026 | Lolek_Salambek | Apateizm, rozkład normalny i hedonizm. |
Czym jest apateizm?
Jest to postawa która charakteryzuje się: • brakiem zainteresowania debatą religijną, • przekonaniem, że istnienie bądź nieistnienie Boga nie wpływa na codzienne wybory moralne oraz życiowe człowieka, • dystansem wobec sporów teistycznych i ateistycznych.
Innymi słowy: apateista mówi „może Bóg istnieje, może nie — to nie ma dla mnie znaczenia”.
Geneza tego pojęcia jest następująca – powstało ono z połączenia słów: • apathy – obojętność • theism – teizm Określenie to zostało spopularyzowane na początku XXI wieku przez amerykańskiego publicystę i komentatora społecznego Jonathan Raucha.
W mojej percepcji apateizm niejako stoi w sprzeczności z moim przekonaniem, że większość (a może nawet wszyscy) ludzie zadają sobie pytania o: * sens istnienia człowieka * istnienie / nieistnienie Boga * „życie po życiu”.
Dalej w tym zakresie użyję pewnej przenośni. Ludzie podobnie jak zwierzęta mają bardzo silny instynkt przeżycia, który nakazuje na przykład obronę bądź też ucieczkę w sytuacji zagrożeń i tak dalej i tak dalej. Ponieważ ludzie w przeciwieństwie do zwierząt mają silnie rozwinięte myślenie abstrakcyjne więc w moim rozumieniu przekłada się to między innymi na poszukiwanie przez każdego człowieka odpowiedzi na wyżej wymienione egzystencjalne kwestie.
Skoro jednak pojawiło się określenie „apateizm”, oznacza to wszakże, że nie wszystkich ludzi zajmuje poszukiwanie.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 23-02-2026 | varloca3 | Jak to możliwe, że Jezus jest Mesjaszem? |
Jezus czynił cuda, mówi się, że sam jest Mesjaszem.
Jezus ma być również Bogiem.
To znany fakt wśród chrześcijan. Teraz pytanie brzmi: jak i dlaczego? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 23-02-2026 | aduba | Jak to możliwe, że Jezus jest Mesjaszem? |
Tanach nigdy nie przepowiedział, że Bóg kiedykolwiek ześle syna, wiele proroctw o Jezusie „spełnionych” nie jest fizycznie namacalnych, a wiele innych pozostaje niespełnionych. Teraz chcę się temu dokładnie przyjrzeć i zrozumieć, dlaczego tak jest. W jaki sposób ten człowiek jest właściwie Mesjaszem? Jeśli Mesjaszem, to dlaczego nie ma postaci Mesjasza? A może wszystkie księgi, nawet te żydowskie, są po prostu błędne? |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 23-02-2026 | hawke | Islamskie poglądy na temat Marii |
Czy muzułmanie wierzą, że Maryja była wieczną dziewicą, tak jak katolicy, czy też że była dziewicą tylko do narodzin Jezusa? A co z Józefem – zawsze dziewicą, czy też miał biologiczne potomstwo? |
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |