Więc w jednym z moich ostatnich postów ktoś powiedział w dyskusji, że dowody nie są wystarczające i że naukowcy mogą kłamać na temat swoich odkryć. To dało mi trochę do myślenia. Osoby niereligijne wierzą, że takie rzeczy jak ewolucja, Wielki Wybuch miały miejsce i że Bóg nie istnieje. Ale jak ty w to wierzysz? Jak dochodzisz do tych wniosków? Osoby religijne wierzą, że ludzie zostali stworzeni z gliny, że Bóg stworzył wszechświat w 6 dni lub że istnieje reinkarnacja. Osoby niereligijne często krytykują religię, twierdząc, że to właśnie powiedział ten facet i że ludzie po prostu wierzą, że ten facet, który twierdził, że widział Boga, nie kłamie. Ale z drugiej strony, skąd wiesz, że którekolwiek z twoich przekonań są prawdziwe? Możesz powiedzieć, że zostało to udowodnione badaniami i eksperymentami. Ale rzecz w tym, że to nie ty przeprowadzasz te badania, a przynajmniej nie ty wysunąłeś takie twierdzenie. Zdecydowana większość z nas nie przeprowadza eksperymentów, aby udowodnić, że to ospa wietrzna lub że ludzie chorują z powodu tych zazwyczaj niewidocznych rzeczy zwanych zarazkami, wirusami lub bakteriami, których nie widać gołym okiem, ani nie mamy zazwyczaj instrumentów, aby je zobaczyć, chyba że kupimy te instrumenty. Nie przeprowadzamy eksperymentów, aby dowiedzieć się, czy ewolucja jest prawdziwa, a zdecydowana większość z nas nie jest wykwalifikowana do interpretowania danych, prawda? Więc czy wierzysz, ponieważ ją widziałeś, czy wierzysz, ponieważ ci najlepsi naukowcy powiedzieli, że to prawda? To pytanie o to, jak wierzyć w to, co niewidzialne. Musisz przyznać, że zdecydowana większość z nas nie jest archeologami i nie widziała skamieniałości, wierzymy na słowo tym, którzy twierdzą, że je widzieli. Oczywiście, ludzie mogliby pójść do muzeów i zobaczyć to sami. Ale nie wiem. Ostatecznie, czy nie ufasz po prostu, że naukowcy i ich książki nie kłamią? Ale dlaczego pytasz, czy oni Kłamać? Cóż, to pytanie za milion dolarów. Dlaczego mieliby to robić? Może to brzmieć jak antynaukowa teoria spiskowa, ale to pytanie. Czy wierzysz w ten sam system wiary? Czy ufasz, że prorok lub guru nie kłamie, ponieważ tylko on był w tej jaskini, tylko on widział wszystkie te nadprzyrodzone rzeczy. A nawet jeśli zauważasz te rzeczy w swoim codziennym życiu? Co sprawia, że oficjalne wyjaśnienie jest prawdziwe? Ludzie religijni, ludzie, nie wiedzieli, dlaczego tu są, jak się tu znaleźli, ani co się z nimi dzieje po śmierci. Religia była ramą, która miała odpowiedzieć na te pytania. Jedyną różnicą między nauką a religią jest to, że ludzie religijni, lub niektóre religie, mają coś takiego jak dogmat, ustanowienie wszystkiego w danym systemie wierzeń jako prawdy, a wszystko, co temu przeczy, musi być fałszywe lub niektórzy racjonalistyczni myśliciele, tacy jak mutazylici, uważają, że ich interpretacja religii jest niekompletna. ale ludzie skupieni na nauce i niereligijni uważają, że nauka nie jest sztywnym podręcznikiem, ale można ją zmienić, że wciąż jest wiele rzeczy do odkrycia i jeśli coś jest nie tak z teorią, to albo musimy zrewidować nasz model, albo potrzebujemy innej teorii, takiej jak grawitacja lub czas. Co o tym myślisz? |