Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
22-03-2024marioeet1Jestem muzułmaninem Bektashi Sufi AMA
Ponieważ nie ma dużej społeczności Bektashi, istnieje wiele błędnych informacji na temat bektaszizmu, a ludzie znają bektaszizm w bardzo błędny sposób. Nie zainicjowałem jeszcze bektaszizmu, ale jestem aszikiem, co oznacza, że ​​interesuję się bektaszizmem i rozmawiam z derwiszami Bektaszizmu i dowiaduję się różnych rzeczy, więc możesz zadawać mi dowolne pytania, ponieważ chcę rzucić sobie wyzwanie na temat mojej wiedzy o bektaszizmie i chcę sprostować błędne informacje na temat bektaszizmu w Internecie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
22-03-2024fakrian1Pytanie do niechrześcijan
Mam zadanie, w ramach którego mam porozmawiać z niechrześcijaninem na temat jego pytań/sprzeciwów wobec chrześcijaństwa. A więc niechrześcijanie, jakie macie pytania/sprzeciwy wobec chrześcijaństwa? Powinienem także odbyć dalszą rozmowę z każdą osobą, z którą rozmawiam w ramach tego zadania.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 72 (przedawniony)
20-03-2024Andrzej.51Moje pytania i uwagi do Andeja
Kilka dni temu pojawił się na forum nowy uczestnik, Andej. W ciągu tych kilku dni napisał ponad sześćdziesiąt wypowiedzi. Niemal wszystkie umieścił w wątku "Życie po śmierci". Dotyczą one chrześcijaństwa, Biblii i jego wiary. W wątku tym Andej dyskutował z wieloma uczestnikami, również ze mną.

Przeczytałem większość jego wypowiedzi. Wybrzmiewa z nich - przynajmniej jak tak oceniam - duża pewność i niczym niezachwiane przekonanie piszącego w swoją wiedzę w kwestiach, w których się wypowiada. Wyobrażam sobie, że temu dobremu samopoczuciu powinna towarzyszyć duża wiedza w tematach, w których się wypowiada. Zawiodłem się jednak, gdyż Andej ustawicznie unika uzasadniania swoich ogólnych stwierdzeń konkretnymi przykładami, a to może świadczyć, że albo z tą wiedzą nie jest u niego najlepiej, albo niezależnie od posiadanej wiedzy świadomie unika szczegółowych odpowiedzi.

Z tego powodu postanowiłem założyć ten wątek, w których spróbuję mimo wszystko skłonić Andeja do uszczegółowienia tego, o czym do tej pory pisał i o co w dyskusjach m.in. ja bezskutecznie go prosiłem, a przy okazji rozwieję swoje wątpliwości.
I tak oto Andej po kilku dniach pobytu na forum doczekał się wątku na jego temat. Być może już niedługo przekonam się, czy to jego sukces, czy porażka.

Teraz będę się już zwracał bezpośrednio do Andeja.
Dwie drobne uwagi na początek. Po pierwsze, w cudzysłowach umieściłem fragmenty Twoich wypowiedzi cytowane dokładnie. Po drugie, w cytatach..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
18-03-2024wyaneb1Dlaczego ludzie nie lubią ateistów?
W wyborach prezydenckich w USA mniej osób głosowałoby na ateistę niż na geja, a w niektórych częściach USA nadal obowiązują zasady zabraniające ateistom sprawowania urzędów, a wydaje się, że ludzie mają do nich uprzedzenia. Skąd ta niechęć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
16-03-2024endymionCo sądzicie o żydostwie?
Mam do zaprezentowania taki oto materiał:
www.bitchute.com/video/bsNhCyfCzEc1/
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
14-03-2024jayadb3Nawrócenie z rad chrześcijańskich
Jestem 15-letnią dziewczyną. Oboje moi rodzice są chrześcijanami i ja też uważałem się za chrześcijanina, dopóki nie przeprowadziłem pewnych badań. Teraz zdałam sobie sprawę, że chrześcijaństwo nie jest dla mnie. Siedzę nad tym już jakiś czas i kilka tygodni temu moja nauczycielka zleciła mi projekt. Wydaje się, że to duży zbieg okoliczności (choć myślę, że wszystko dzieje się bez powodu), ale zadanie wymagało od nas zbadania losowo wybranej religii. Mam judaizm. Na początku przystąpiłem do tego projektu traktując go jak każde inne zadanie - po prostu próbując go dokończyć. Jednak coś było innego. Po krótkim zastanowieniu poczułem natychmiastowe połączenie. Próbowałem dowiedzieć się więcej o tej religii – spędzając godziny przy biurku, mimo że nienawidzę siedzącego trybu życia. Przyciąganie, które początkowo odczuwałem, wzrosło wraz z upływem czasu spędzonego na zgłębianiu tego tematu. Zdaję sobie sprawę, że muszę się jeszcze wiele nauczyć, ale coś poczułem. Co to było za uczucie, nie potrafię tego wyjaśnić. To było nieuchwytne i wydawało się, że to transcendentalne połączenie. Chociaż nie wiem, co to za uczucia, wiem, że muszę coś z nimi zrobić. Nie chcę ignorować faktu, że O coś poczuła, ale nie wiem, co robić. Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
14-03-2024jimbey2Czy mogę zapoznać się z tym, w co faktycznie wierzą wiccanie
Mam na myśli wiccan, a nie neopogan, pogan, hellenistów czy jakikolwiek inny typ pogan. Jeśli takie posty nie są dozwolone, mogę je usunąć. Nie ma on na celu wyrażać nienawiści lub braku szacunku, po prostu próbuję wyjaśnić pewne rzeczy.

Pytam, ponieważ około 25 lat temu miałem dziwne doświadczenie z grupą wiccan, którzy mieszkali w tym samym regionie co ja. Byłem wtedy uczniem gimnazjum lub liceum. Grupa, którą spotkałem, była bardzo dziwna i zniechęciła mnie do religii jako całości. Próbuję dowiedzieć się, czy tak właśnie wygląda cała Wicca, czy też z jakiegoś powodu tak właśnie działała ta jedna grupa. . Wiek zaangażowanych osób mieścił się w przedziale od około 16 lat (w moim ówczesnym wieku) do około 60–70 lat i nazywali siebie regionalnym sabatem.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
13-03-2024uraksha2Jak cenne jest życie według twojej religii?
Tutaj wszyscy mamy różne pochodzenie, zwłaszcza kulturowe i religijne, dlatego jest oczywiste, że każdy z Was musi mieć różną wartość w życiu, więc jak cenne jest życie? Czy Twoje życie ma większą wartość niż inne? Co definiuje wartość życia?

A co najważniejsze, jak cenne jest życie innych ludzi według twojej religii?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
12-03-2024endymionprzedchrześcijańskie wierzenia Polaków
Oczywiście mówimy tu o plemionach słowiańskich, gdyż sam system krajów z granicami przyszedł wraz z podbojem Europy przez Rzym. Razem z całym systemem: medycyna (nulla est medicina sina lingua latina) gdzie każda roślinka ma swoją nazwę łacińską; religia z siedzibą w Watykanie i papieżem, który nadawał władzę królowi "prosto od Boga"; szkolnictwem; alfabetem, który teraz czytacie; pieniędzmi; oraz takimi łacińskimi słowami jak "elity", "profit" czy "problem".

Starano się przy tym zlikwidować jakiekolwiek ślady tego co tu było wcześniej.
Oczywiście najtrudniej było to wykorzenić z "prostego barbarzyńskiego ludu": medycynę ludową oraz wierzenia i tradycje. W tym celu przykrywało się znaczenia naszych świąt swoimi znaczeniami... a jednak mimo to, do tej poro jako jedyna nacja na świecie dzielimy się opłatkiem w dniu zimowego przesilenia, nakrywamy do stołu dodatkowe puste miejsce dla zabłąkanego wędrowca (słynna słowiańska gościnność), kładziemy sianko pod obrus czy zapalamy znicze na grobach. Słowo kolęda również nie jest katolickie, bo znaczy nic innego jak święta zimowego przesilenia w języku litewskim (Kalėdų. Dziewictwo przed ślubem nie przyszło również z wiarą judaistyczną, bo przecież żydzi mieli po kilka żon, a OCZEPINY obchodzi się do dziś.

Ciekawe są również powiedzenia ludowe, które przetrwały do dziś, dotyczące "złego ducha", zwanego Mara (wziętego wprost z Hinduizmu czy Buddyzmu).

www.himalaya-wiki.org/index.php?title=Mara

Chodzi mianowicie o:..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
11-03-2024ugale11Czytałem książkę pt. Pochodzenie szatana
W tej książce jest napisane, że esseńczycy wierzyli w kosmiczną wojnę pomiędzy szatanem a Bogiem i że Beliar to po prostu ich imię na określenie szatana. Czy jednak Beliar to w rzeczywistości tylko inne imię Szatana? W książce twierdzono również, że imiona takie jak Mastema, Szemichaza, Azazel i Belzebub to różne imiona Szatana. Czy to prawda?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)