 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 19-01-2008 | Brzostowski | Jaka jest Nasza wiara, jaki jest Nasz ateizm? |
Ostatnio dość dużo czasu poświęciłem na lekturę forum i artykułów. Wydaje mi się iż wielu piszących tutaj to ludzie zawieszeni pomiędzy wiarą w Boga i jej brakiem, niewielu natomiast ma ukształtowany światopogląd. Skąd takie przypuszczenia? Otóż wielu z autorów postów wykazuje sprzeczności w Biblii, błędy i niemoralne decyzje KrK. Wielu wyśmiewa moherowe babcie i postępowanie księży. Z faktami można się tylko zgodzić. Jednak delarowanie że jest się ateistą na podstawie wewnętrznego sprzeciwu wobec postępowania np księży, jest błędem. Czy można odejść od wiary dlatego że KrK postępował niegodnie? Czy do kościoła chodzi się dla księdza, czy dla siebie i Boga? Z tego wstępu "dla wierzących" wynika konkluzja "dla niewierzących", jaki jest Wasz ateizm, zbudowany głównie na krytyce KrK, często bardzo trafnie argumentowanej i słusznej. Czy nie jest tak, że wielu "ateistów" to ludzie "wierzący", przy czym ta wiara wyrosła z tradycji i wychowania w rodzinie, szukający na tym forum potwierdzenia swojej "niewiary". Kiedyś zadałem pytanie swoim wykształconym kolegom, deklarującym się jako ateiści wyrośli właśnie tylko ze sprzeciwu wobec KrK, czy gdyby Kościół postępował tak jak należy, księża byli tylko z tzw powołania, to czy wróciliby do Kościoła? I wiecie jaka padła odpowiedź, że tak, bo to byłby Kościół prawdziwy. Znam też wielu "ateistów" którzy siedząc w kapciach, przy piwku wieczorem, deklarowało swój ateizm i niegrzecznie wyśmiewali się z koleżanki, która opuściła spotkanie towarzyskie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 19-01-2008 | avenger | Wolna wola. |
W modlitwie często słyszymy niech się dzieje wola boża.Czyli że wyraźnie przedkłada się wolę bożą nad wolą człowieka. Jak człowiek może być szczęśliwy jeśli żyje w niezgodzie z własną wolą?Nie może. Dlatego religia chrześcijańska jest przeciwko szczęściu oraz przeciwko życiu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 18-01-2008 | darlove | Dogmatyka Krk - czesc pierwsza |
Podaje wszystkie obowiazujace, tj. aktualne, dogmaty Krk. Sa w wersji angielskiej, bowiem nie idzie znalezc na Internecie polskiej skondensowanej wersji (niestety). Przetlumaczylem w miare wiernie. Ci, ktorzy kiedykolwiek cos tlumaczyli zdaja sobie sprawe z tego, jak ciezka jest to praca. Mam nadzieje, ze docenicie to. Jest o czym czytac. I bedzie to ciekawa lektura dla wierzacych, jak i niewierzacych. Jest tego troche, wiec bede to dzielil - dawkowal. Sorry za bledy z gory, ale pisalem to pozno w nocy, po pracy i... nie spalem dlugo. I. The Unity and Trinity of God Cytat:Rozdzial pierwszy: Jednosc i Trojdzielnosc Boga God, our Creator and Lord, can be known with certainty, by the natural light of reason from created things. Mowi tyle, ze Cytat:Bog istnieje z cala pewnoscia, a poznac to mozna po rzeczach przez Niego stworzonych, ktorych natura nie jest przypadkowa, a inteligentnie zaplanowana. God's existence is not merely an object of rational knowledge, but also an object of supernatural faith. Cytat:Istnienie Boga nie jest przedmiotem zwyczajnej wiedzy rozumowej, ale takze obiektem wiary nadprzyrodzonej. God's Nature is incomprehensible to men. Cytat:Natura Boga jest dla czlowieka nie do zrozumienia. The blessed in Heaven possess an immediate intuitive knowledge of the Divine Essence. Cytat:Blogoslawieni w Niebie maja bezposrednia i intuicyjna wiedze o Istocie Boskiej. The immediate vision of God transcends the natural.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-01-2008 | darlove | Dogmatyka Krk - cz. VI - Kosciol Katolicki |
Dlaczego nie jest to od razu w jezyku polskim, a tlumaczenie z angielskiego, wyjasnilem w czesci pierwszej "Dogmatyka Krk - czesc pierwsza" w tym samym watku. No, tu juz jest jazda na calego i bez trzymanki. Trzymajcie sie krzesel. Zaczynamy: VI. The Catholic Church Tlumaczenie:Czesc szosta: Kosciol Katolicki The Catholic Church was founded by the God-Man Jesus Christ. Tlumaczenie:Krk zostal zalozony przez Boga-Czlowieka Jezusa Chrystusa. Christ founded the Catholic Church in order to continue His work of redemption for all time. Tlumaczenie:Chrystus zalozyl Krk w celu kontynuacji swego dziela odkupienia po wsze czasy. Christ gave His Church a hierarchical constitution. Tlumaczenie:Chrystus dal Swojemu Kosciolowi strukture hierarchiczna. The powers bestowed on the Apostles have descended to the Bishops. Tlumaczenie:Wladza dana Apostolom zostaje scedowana na Biskupow. Christ appointed the Apostle Peter to be the first of all the Apostles and to be the visible Head of the whole Catholic Church, by appointing him immediately and personally to the primacy of jurisdiction. Tlumaczenie:Chrystus wyznaczyl Apostola Piotra, aby byl pierwszym ze wszystkich Apostolow i by byl widzialna Glowa calego Krk, a zrobil to przez wyznaczenie go bezposrednio i osobiscie na pierwszego sedziego. According to Christ's ordinance, Peter is to have successors in his Primacy.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-01-2008 | darlove | Dogmatyka Krk - cz. V (2) - Bog Uswiecajacy |
ciag dalszy czesci V... The formal cause is God's Justice, not by which He Himself is just, but which He makes us just, that is, Sanctifying Grace. The sinner can and must prepare himself by the help of actual grace for the reception of the grace by which he is justified. Tlumaczenie:Formalna przyczyna jest Sprawiedliwosc Boga, nie przez ktora On Sam jest sprawiedliwy, ale przez ktora On czyni nas sprawiedliwymi, tj. Laska Uswiecajaca. Grzesznik moze i musi przygotowac sie przy pomocy rzeczywistej laski na przyjecie tej laski, przez ktora jest usprawiedliwiony. Brzmi jak maslo maslane, ale widac z tego, ze jest wiele rodzajow lask w Krk. Smiertelnikowi trudno sie wyznac, ale o to przeciez chodzi. The justification of an adult is not possible without faith. Besides faith, further acts of disposition must be present. Sanctifying grace sanctifies the soul. Tlumaczenie:Usprawiedliwienie doroslych nie jest mozliwe bez wiary. Poza wiara, inne cechy/czyny/akcje musza byc obecne. Laska uswiecajaca uswieca dusze. Sanctifying grace makes the just man a friend of God. Tlumaczenie:Laska Uswiecajaca czyni sprawiedliwego czlowieka przyjacielem Boga. Sanctifying grace makes the just man a child of God and gives him a claim to the inheritance of heaven. Tlumaczenie:Laska Uswiecajaca czyni czlowieka sprawiedliwego dzieckiem Boga i umozliwia mu roszczenie praw do dziedzictwa niebieskiego. The three Divine or theological.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-01-2008 | darlove | Dogmatyka Krk - cz. III - Bog Odkupiciel |
Dlaczego nie jest to od razu w jezyku polskim, a tlumaczenie z angielskiego, wyjasnilem w czesci pierwszej "Dogmatyka Krk - czesc pierwsza" w tym samym watku. III. God the Redeemer Tlumaczenie:Czesc trzecia: Bog Odkupiciel Jesus Christ is true God and true Son of God. Tlumaczenie:Jezus Ch. jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Synem Boga. Christ assumed a real body, not an apparent body. Tlumaczenie:Chrystus przyjal prawdziwe [materialne] cialo. Christ assumed not only a body but also a rational soul. Tlumaczenie:Chrystus przyjal nie tylko cialo, ale takze rozumna dusze. Christ was truly generated and born of a daughter of Adam, the Virgin Mary. Tlumaczenie:Chrystus zostal prawdziwie zrodzony i narodzil sie z corki Adama, Dziewicy Marii. The Divine and human natures are united hypostatically in Christ, that is, joined to each other in one Person. Tlumaczenie:Natura Boska i ludzka sa istotowo zjednoczone w Jezusie, tj. zlaczone ze soba w jednej Osobie. In the hypostatic union each of the two natures of Christ continues unimpaired, untransformed, and unmixed with each other. Tlumaczenie:W tym istotowym zjednoczeniu kazda natura Jezusa jest niezmieniona, bez skazy i nie miesza sie z druga. Each of the two natures in Christ possesses its own natural will and its own natural mode of operation. [cytat=Tlumaczenie]Kazda natura z tych dwoch w.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 17-01-2008 | darlove | x. Jerzy Bajda - Jak bajanie staje się "prawdą" |
Tutaj podaje link do czegos, o czym nawet chrzescijanskim "filozom" sie nie snilo. Nie mieliby odwagi glosic tak rewolucyjnych tez, wydaje mi sie. Niektore artykuly bija na glowe traktat o zmieszczeniu diablow na glowce od szpilki, a nawet - uwaga - twierdzenie jednego z tzw. Ojcow Kosciola, ze oto kobieta powstaje w wyniku wilgotnych wiatrow (a to przeciez kobiety bardziej pachna od faceta - dziwne)... miedzy innymi. Slowem: skarbnica najczystszej glupoty. Nie moge pozwolic, aby xiac Bajda pozostal w ukryciu. Musi odwaznie wyjsc do wszystkich ze swoimi rewolucyjnymi teoriami... Poznajcie giganta umyslu: oto x. Bajda. Chciejcie go przyjac z nalezytym brakiem szacuna (tutaj oklaski): www.radiomaryja.pl/query.php?__s=Bajda&__a=2 | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 17-01-2008 | darlove | Teista v. Ateista: Dyskurs niemozliwy |
Jesli idzie o dyskusje na temat Boga i wszystkiego, co sie z tym posrednio i bezposrednio wiaze, to chcialbym wam cos powiedziec. Wiadomo z logiki (nie wiem, ktory to juz raz sie do niej odwoluje, bez niej nie ma zycia  ), ze na to aby system filozoficzny (a wiara poniekad takim jest) byl poznawczo wartosciowy potrzeba, choc nie wystarcza, aby istnialy w nim zdania falszywe. Jesli sie dyskutuje nad dana teza, to w celu wykazania jej prawdziwosci lub falszywosci, stosuje sie rozumowanie. Rozumowanie logiczne. Czy ktos z Was zna rozumowanie nielogiczne, ktore jest brane przez powazne gremia na serio? Jesli tak, to prosze o przyklady. Podkreslam: powazne gremia, nie konklawe. Otoz, skoro dla wielu, bo mam niedzieje, ze nie wszystkich, wierzacych Bog ma przymioty wszech-, zatem mozna z relatywna latwoscia wykazac, ze istnieja na gruncie religii, jako systemu filozoficznego, zdania sprzeczne, ktore sa zaliczane do twierdzen systemu. Z tego punktu widzenia, dyskusja miedzy racjonalista sensu stricto a wierzacym jest niecelowa i pozbawiona wszelkiego sensu w ostatecznym rozrachunku, albowiem: 1. system jest wewnetrznie sprzeczny, 2. mozna w nim, za pomoca logicznego rozumowania, wyprowadzic dowolny wniosek jako twierdzenie. O takim obrocie sprawy poucza nas logika. Dodajmy - klasyczna. W zwiazku z tym mam pytanie. Czy ktos zna sie na logikach modalnych? Jesli tak, to chcialbym poznac jego punkt widzenia na te sprawe. Trzeba jednak wiedziec, ze Nauka, czy tez glowny.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |