 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 81 (przedawniony) | | 30-08-2007 | Satanisław | Wybór religii - dochodzenie "prawdy". czy bezmyślne naśladow |
Kwestia - czy rodzaj religii wierzący wybierają w sposób świadomy?
Odmian religii jest sporo. Żadna z nich nie ma na świecie dominującej pozycji. Przy tym poszczególne wierzenia różnią się od siebie tak bardzo, że osoba, która ma intelekt ciut wyższy od wyjca lub koczkodana musi dojść do wniosku, że większość ludzi religijnych na świecie musi wierzyć w brednie i oszukańcze opowiastki. Przecież nie mogą mówić prawdy jednocześnie np. ksiądz twierdzący o Bogu w trzech osobach i imam twierdzący, że Allach jest tylko i wyłącznie w jednej osobie.
W takiej sytuacji osoba religijna, by nie dać się nabrać na kult oszukańczy, powinna przeanalizować wszystkie aktualne i zamierzchłe oferty religijne, by wybrać dla siebie tę, która może być najbliższa prawdzie, albo nie wybrać żadnej. Gdyby ludzie religijni tak postępowali, to rozkład religii na świecie byłby dość równy. I w Polsce i w Jemenie odsetek muzułmanów i chrześcijan byłby podobny. Lecz nie jest - w Jemenie są prawie wyłącznie muzułmanie, a w Polsce prawie wyłącznie chrześcijanie. Również rozkład w czasie - istniejące niegdyś, lecz dziś nie praktykowane kulty powinny stale zyskiwać nowych wyznawców. A nie zyskują.
Z czego to wynika? Ano z tego, że ludzie religijni w ogromnej większości nie wybierają dla siebie religii w sposób świadomy. Tępo i bezmyślnie wyznają ten rodzaj wiary, który im narzuciło otoczenie i nie zastanawiają się nad tym, że przez to mogą wierzyć w oszukańcze brednie. Ostrożnie szacując może jeden procent wierzących.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 101 (przedawniony) | | 26-08-2007 | fratris | Brak poprawnych wzorców |
Brak poprawnych wzorców jest u wielu z Was powodem braku trwałego fundamentu, by zasiać Wiarę
próbuję tą lukę wypełnić
wiem, że wśród np. homoseksualistów, ich choroba wynika głównie z nie odpowiednich wartości przekazywanych w rodzinie, jak też pobłażania występkom w czasie kształtowania się charakteru
wiem też, że bardzo duża część z Was to potomkowie warstw lewicowych o wykoślawionym światopoglądzie
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 46 (przedawniony) | | 26-08-2007 | milkowski | Psi raj |
...jestem zdruzgotany... zawsze mialem ogromny szacunek do mojego ojca... dzis, kiedy rozpetala sie (to wlasciwe orzeczenie) miedzy nami dyskusja na tematy religijne, w pewnym momencie doszlo do tego, ze przyznal, ze wierzy on w psi raj (a w konsekwencji raj: kijanek, roztoczy, etc.). Od tej pory cos we mnie peklo. Caly szacunek, ktory zywilem do ojca, stanal pod znakiem zapytania... wiem, ze to nic nie zmienia, ale czytalem Dawkinsa... jego wywody, chwilami dosc tendencyjne i metne, wydaly mi sie przeznaczone dla mniej skomplikowanych amerykanskich umuslow. I ksiazka ta przeszlaby w mojej glowie bez wiekszego echa, gdyby nie wiara mego ojca w raj dla psow... chyba przeczytam tego pretensjonalego Dawkinsa jeszcze raz... ^$%$&*^&$#, ale psi raj?! pozdrawiam
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 26-08-2007 | witamserdecznie | Religijne rozwazania |
Dzien dobry, czyli witamserdecznie. Jestem zupelnie nowa na tym forum. Trudno mi powiedziec, czy zaliczam sie do racjonalistow. Chcialabym podzielic sie z wami moimi rozwazaniami na temat ewentualnego istnienia Boga. Zawarlam je glownie w tekstach na mojej stronie: hem.passagen.se/baraskrivaObecnie mieszkam w Szwecji, wiec moje zainteresowanie islamem nikogo nie powinno zdziwic. Nie jestem muzulmanka, po prostu mysle. Wiersze i opowiadania pisze od wielu lat. Wybaczcie, jesli moje teksty wydadza sie nieco nuzace tym, ktorzy nie lubia poezji. Jednak przy dokladniejszym "wczytaniu sie", widac ze glownie chodzi tam o rozwazania: spoleczne, religijne, a nie o skomplikowane metafory. Oczywiscie czesc po szwedzku przeczytaja jedynie osoby znajacy ten jezyk (ja jeszcze wciaz sie go ucze). Strona dzieli sie na czesc polska i szwedzka. Naturalnie latwiej jest mi poslugiwac sie jezykiem polskim. Pozdrawiam forumowiczow Dorota | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 26-08-2007 | Piotr O. | Tajemnica 'Kodu Biblii' |
Jestem typem człowieka, który racjonalnie patrzy na życie i sprawy religijne. Miałem ostatnio okazję obejrzeć film dokumentalny pt. 'Roots of All Evil', w którym to neguje się istnienie Boga, i z którą to wersję osobiście się zgadzam. Jednak po pewnym czasie wpadła mi w ręce książka pt. 'Kod Biblii', której autor twierdzi, że w księdze tej są zaszyfrowano informacje dotyczące wydarzeń z przyszłości. Mało tego, istnienie owego kodu zostało podobno udowodnione przez najwybitniejszych matematyków na świecie. W takim razie skąd autorzy Biblii mieliby wiedzieć co wydarzy się kilka tysięcy lat później. W zaszyfrowanych informacjach zawarte są konkretne daty, nazwiska i nazwy miejscowości. Pozycja ta zrodziła w mojej głowie dość sporą porcję wątpliwości. Jeśli ktoś z Was czytał tą książkę, proszę aby podzielił się tutaj swoimi przemyśleniami i ewentualnymi próbami wyjaśnienia tajemnicy wspomnianego kodu.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 24-08-2007 | kwiatek | Mt 22;1-14 |
Przypowieść o uczcie królewskiej*
1 A Jezus znowu w przypowieściach mówił do nich: 2 Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. 3 Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść. 4 Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: "Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę: woły i tuczne zwierzęta pobite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę!" 5 Lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, 6 a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy [ich], pozabijali. 7 Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić. 8 Wtedy rzekł swoim sługom: "Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. 9 Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie". 10 Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala zapełniła się biesiadnikami. 11 Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka, nie ubranego w strój weselny. 12 Rzekł do niego: "Przyjacielu, jakże tu wszedłeś nie mając stroju weselnego?"* Lecz on oniemiał. 13 Wtedy król rzekł sługom: "Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów". 14 Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 21-08-2007 | fratris | Pokora c.d (tytuł może dane będzie mi kiedyś zacząć) |
Pokora c.d (tytuł może dane będzie mi kiedyś zacząć) pytanie tylko czy na tym nicku i ip
"Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym sercem moim, wpadną w sprawiedliwe ręce moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze na nich czekam, wsłuchuję się w tętno ich serca, kiedy uderzy dla mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie moje łaski, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im, czego pragną" (Dz. 1728). | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 15-08-2007 | Jacoobs | Własna religia... |
Tutaj odnośnie chrześcijaństwa. Każdy chrześcijanin tworzy wbrew pozorom swoją własną religię. Może sam o tym nie wiedzieć, może zapewniać, że jestem dobrym przykładem wyznawcy, ale... Zrobi wszystko aby nie pozostawić na Bogu cienia zła. Wszystko, a więc także poprzekształca trochę obraz Boga, aby tylko był pasującym kontrargumentem. Może 'wyjechać' poza tą religię daleko, a dalej będzie twierdził, że jest chrześcijaninem. Doskonale widać przecież, że wszystkie przymioty określające Boga nie mogą być spójną całością. Często nawet wierzący to widzą. Ale... boją się? Boją się myśleć, że to prawda, a tymbardziej przestać wierzyć mimo wszystko. Jak Wy to widzicie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 54 (przedawniony) | | 13-08-2007 | adamzwawy | Większość Polaków za nauką religii w szkołach |
"Większość Polaków (72 proc.) opowiada się za nauką religii w szkołach publicznych. Przeciwnego zdania jest niemal jedna czwarta (24 proc.) badanych, a 4 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS)."
cytat z onetu szczęka opada.
| Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |