Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 79 (przedawniony)
06-08-2009makuśDlaczego Bóg pozwala istnieć szatanowi ? ( wcale )
>>Chodzi mi o ukazanie absurdu w Bibli nie sobie lecz osobom wierzącym w Biblię.
>Gdzie jest ten absurd? Absurdalna jest twoja interpretacja. Ukazałeś absurd swojego rozumowania, a nie jakieś absurdy w Biblii.

hej,
Bardzo ciekawym a nawet fundamentalnym pytaniem jest to dlaczego tak wspaniały stwórca pozwala na istnienie takiego szkarady jak szatan !?

Jeżeli Bóg jest wszechmocny , wszechwiedzący a dodatkowo miłosierny i doskonale dobry to z jakiego powodu zezwala na istnienie takiego patologicznego degenerata ?

Czy nie jest zdolny do tego aby przekonać szatana i wytłumaczyć mu , że źle czyni ?
Dlaczego akceptuje to całe zło do którego przyczynia się szatan ?

Odpowiedzi są dwie :
Albo bóg WCALE ( ) nie jest wszechmocny !
Albo to całe zamieszanie , te cierpienia , ten ból , to przerażenie którego doświadcza człowiek jest mu do czegoś potrzebne , sprawia mu satysfakcje , zadowolenie ...

Przedstawię Wam taką sytuacje :
W pewnym miasteczku jest szeryf . Ten szeryf jest bardzo dobrym szeryfem , kocha wszystkich obywateli tego miasteczka . Ten szeryf jest również super gościem , ma pistolety , naboje i jest silny i mądry .
W miasteczku pojawia się ( a właściwie zostaje tam przez owego szeryfa wysłany ) olbrzym i mocarz , czarny charakter , biega po ulicach z siekierą i morduje każdego kto się nawinie i gwałci każdego kto mu się spodoba do zgwałcenia go .
Dobry i kochający swą trzódkę szeryf decyduje się na takie rozwiązanie :
Zamyka się w swej "szeryfowni" i mówi : Jeżeli sami..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
04-08-2009zohenBóg - człowiek - zwierzę. Boża fuszerka?
Niezwykle zastanawiającymi, a skrzętnie omijanymi przez kościelny personel, są relacje w trójkącie Bóg - Człowiek - Zwierzę. Jeżeli bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje, to małpę też ? - skoro mamy z małpami 90. kilka % wspólnych genów, o podobieństwach fizycznych nie wspominając. Czy bóg się pomylił (nie taki nieomylny?)? Czy nie umiał być bardziej oryginalnym i oddzielić wyraźnie człowieka od reszty zwierząt (nie taki wszechmocny)?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
03-08-2009UbikKraina wiecznego szczęścia i braku spamu
Prawie każda religia oferuję nam jakieś przytulne miejsce, w którym moglibyśmy spędzić wieczność po naszym zejściu. W zależności od tego czy byliśmy posłuszni jej nakazom czy nie, czeka nas albo kara w postaci gorących płomieni piekielnych albo nagroda w formie równie gorącej miłości stwórcy (bądź jeszcze gorętszych zastępów dziewic).
Ale czy prawdziwe i wiecznie szczęście jest możliwe?

Załóżmy, że trafiamy do tej krainy przeznaczonej dla wyznawców islamu, którzy zginęli w sposób zalecany przez Koran i dostali swoją nagrodę. Jest fajnie... nawet bardzo, ale po pewnym czasie (niech będzie 1 000 000 lat) może się to znudzić. Niezależnie od wszelkich starań obu stron, wieczność przerasta je obie.

Teraz inny wariant. Zdarzają się pary "mieszane wyznaniowo". Jedna z nich ma rację, druga się myli (tak to zazwyczaj bywa, chociaż czasem obie się mylą), jedna trafia (ta z większym szczęściem) do raju, drugą czeka piekło. Czy jedna z tych osób może być szczęśliwa bez drugiej? Jedna (zgodnie z pewnymi starymi, mądrymi książkami) zasługuję na radość inna na potępienie. Nie ma, więc możliwości „transferu”. Zakładam, iż siła najwyższa nie upadnie, aż tak nisko by zrobić z swojej owieczki barana i nie oszuka jej tworząc duplikat drugiej osoby.

Można wprawdzie (będąc wszechmocnym, a jakże) stworzyć „sztuczne szczęście” bez negatywnych efektów dnia następnego, ale moim zdaniem to też oszustwo.
Reinkarnacja wydaje się najbardziej wykonalna z tego wszystkiego, (pod względem..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
01-08-2009makuśCo to jest ... raj ???
hej,
Wierzący bardzo często mówią o raju ?
Co to takiego ... i po co to jest potrzebne człowiekowi ?
Jednocześnie mogę też zapytać o to ... po co człowiekowi potrzebne jest zbawienie ?
Zbawienie od czego ???
pozdrawiam
makuś
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 198 (przedawniony)
30-07-2009Kamil512Bóg istnieje
Zdecydowałem się tu napisać ponieważ zdarza mi się czasem tu zajrzeć. Wpisując różne hasła w google często wskakuja ta strona. Dużo się tu pisze o Bogu, choć zdecydowana większość jest zdecydowanie przeciwna (jeśli nie wszyscy). Czytając to co piszecie serce mi się łamie.
20go pazdziernika 2008 poznalem Boga, niedawno to fakt, a najgorsze jest to że dopiero po 30tu latach życia. Dzięki moim rodzicom nigdy nie miałem wątpliwości że Bóg istnieje, ale patrząc co robią, jak żyją wierzący, jak ja sam żyję czułem że to nie jest to.
Drodzy racjonalizatorzy człowiek jest tak stworzony, że czuje w sercu że Bóg istnieje. Nic nie jest w stanie wypełnić pustki którą się ma w sercu. Człowiek bez Boga wciąż czuje że czegoś mu brak (raz mocniej raz słabiej)
Szuka go, świadczy o tym np ilość wątków o Bogu na tym forum. Ateiści to ludzie, którzy szukali, szukali, nie znajdowali i się poddali. "Ateista" to brzmi dumnie, a "człowiek szukający" ? hmmmm człowiek nieukształtowany, ktoś kto nie wie czego chce.
Racjonaliści !! Jeśli szukacie Boga przy pomocy rozumu - słowo Boże mówi nie tędy droga.
Mt 18:3
3. Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
(BT)
Najpierw trzeba otworzyć serce. Bóg promuje wytrwałość. Dał nam obietnice
Mt 7:7
7. szukajcie, a znajdziecie
(BT)

Drodzy moi Jezus przemienia życia ludzi w dzisiejszych czasach, przemienił moje życie. Zmienił mój światopogląd o 180 stopni, zabrał z mojego serca to co złe a..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
29-07-2009CabbageWierzę i chcę zrozumieć. Fragment nr.1. rodziału I
Kilka lat temu moja prywatna biblioteka wzbogaciła się o około setkę pozycji. A to za sprawą spadku jaki otrzymał ktoś pozostający w dobrych relacjach z moim przyjacielem do którego część spadku w postaci książek powędrowało (a było ich w sumie kilka setek) a za jego pośrednictwem wybrane tytuły do mnie. Wśród tych woluminów znalazłem rzecz niezwykłą dla mnie- brulion, któremu właściciel zbioru powierzył swoje myśli. Autor, niech mu będzie na imię domysł, spisał swe przemyślenia pod tytułem "Wierzę i chcę zrozumieć" latem 1952 r. (i uzupełnił w 1957) oraz opatrzył je mottem:

Życie jest nieśmiertelne
Bo tożsamość Wiedzy i Bytu
Jest darem Ducha Świętego,
Który jest Tchnieniem Boga

Nie wiem dlaczego postanowiłem zaprezentować, ofiarować wam racjonalistom.pl ten zabytek, ten wewnętrzny świat Domysła. To z pewnością okaże się wkrótce. Miłej lektury.



W wieczornej godzinie zmroku sięgam myślą w przeszłość, w czasy mojego dzieciństwa. Widzę siebie w piękny słoneczny dzień lata, na drewnianej ławeczce w parku, na końcu grabowej alei. Jestem cały pogrążony w myślach. I dziwna rzecz, ja dziecko myślę o śmierci. Przeraża mnie do głębi kontrast między życiem, które wchłaniam całym sobą, w ten piękny słoneczny dzień, a pustką i ciemnością grobu.
Zdaje mi się niemożliwością, aby życie było tylko, omamem, lotną ułudą, a śmierć wiecznością, stanem trwałym i nicością z której nie ma powrotu. Te myśli nie dają mi spokoju. Jak to, więc musi przyjść koniecznie dzień kiedy wszystko, co dzisiaj..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
27-07-2009a2b3c4Chrzescijanin bohater czy niewolnik?
W mojej wypowiedzi chciałbym doprowadzić do porównania tych dwóch wcieleń.

Na początku przedstawię model wydający się łatwiejszym w opisaniu a mianowicie "chrześcijanin- niewolnik"
Świetnym tego przykładem może być każdy człowiek będący skrajnie wierzącym w pismo święte oraz słowa księdza wygłaszane z ambony.Nie stwierdzam iż słowo boże zawarte w piśmie jest złe jednak powinno zostać zmodyfikowane adekwatnie do czasów w jakich jest głoszone.
Klasycznym niewolnikiem jest tzw. "moher" ma on mózg zapełniony słowem bożym,którego do swej manipulacji używa skutecznie Ojciec Dyrektor.Często ludzie ci są omotani do tego stopnia iż nie potrafią racjonalnie myśleć.
Kolejnym przykładem może być biblijny Kain ,który w imię miłości do Boga i chęci upodobania się mu dopuścił do wykonania najgorszej zbrodni na swoim bracie.
Większość wyznawców staje sie osobami nie potrafiącymi myśleć racjonalnie ponieważ jego wiara skutecznie to ogranicza i uważa za odpowiednie . W końcu wyznawca nie myślący jest łatwiejszy do przetrzymania we wspólnocie dlatego tez Księża są wyznawcami owego fragmentu pisma: " Z całego serca Panu zaufaj nie polegaj na swoim rozsądku Prz 3 (5)"
Katolik jako bohater myślę że tutaj mamy większy problem ponieważ nie znam zbyt wielu bohaterskich katolików. Za ową osobę uznam oczywiście JP II za ogólny wkład w dziele naprawy kościoła. Innym bohaterem mógłbym uznać Literackiego Św . Tomasza jednak..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
26-07-2009żyrafaCzy Budda Boy to oszust?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
26-07-2009BeaustilNie pójdziemy do nieba (ludzie emocjonalni) nie z naszej winy?
Jak wszyscy katolicy powinni wiedzieć jednym z warunków pokuty jest:
Żal za grzechy.

Teraz cytaty z Wikipedii:

"Żal to negatywny stan emocjonalny spowodowany doznaną stratą. Towarzyszy mu często trudność w pogodzeniu się, że tego, co utracone już nie ma i wynikającym z tego brakiem akceptacji rzeczywistości takiej, jaka jest tu i teraz. Występuje również w postaci żalu do kogoś za wyrządzone krzywdy, niemożność pogodzenia się z realną sytuacją."

"Emocja, (łac. emovere) - silne odczucie (świadome lub nieświadome) o charakterze pobudzenia pozytywnego (pod wpływem szczęścia, zachwytu, spełnienia) lub negatywnego (pod wpływem gniewu, odrazy, strachu)."

Nie wiem jak u Was, ale ja jakoś nie umiem kontrolować żalu (jak i innych emocji).
I tu mam pytanie do katolików (racjonalistów też) na tym portalu:
Zastanawialiście się nad tym kiedyś?

Pozdrawiam
Beaustil

P.S Tak niezupełnie na temat:
Z tego co wiem Kościół nie odrzuca ewolucji, a uznaje że była ona spowodowana przez Boga. I tu mam kolejny dylemat - musiał być taki okres kiedy Bóg powiedział "Ty jesteś człowiekiem, a Twoi rodzicie to małpy". Fajnie?
P.P.S Za wszystkie błędy interpunkcyjne przepraszam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
22-07-2009BożydarNowa Prawda
Nowe, jedynie prawdziwe objawienie, to byłaby właściwa odpowiedź na odpowiednim poziomie, zadająca dotkliwy cios w samo serce hipokryzji.

Widzę same korzyści:

Bomba obyczajowa i rozgłos.

Pełna ochrona prawna uczuć religijnych i miejsc kultu.

Ciekawe i pożyteczne zajęcie, otwierające ogromne możliwości.

Rozmowa na równym poziomie z teologami wszelkiej maści.

Prawo do nauczania w szkołach.

Niebagatelne korzyści podatkowe dla współwyznawców.

Proponuję Furbianizm, gdyż powszechnie wiadomo, że wszystkie bóstwa są wcieleniem Furby'ego, a przydrożne kapliczki z nim, bosko wyglądają.
Furby pochodzi z wyspy, leżącej w przesuniętym w czasie i przestrzeni innym Wszechświecie. Jest tak blisko, a jednocześnie niewyobrażalnie daleko. Materia z jego Wszechświata oddziałuje grawitacyjnie z naszym Wszechświatem i tylko dlatego nie możemy się doliczyć u nas brakującej masy, co jest namacalnym dowodem Nowej Prawdy.
Furby jest swoją własną przyczyną co stanowi pierwszą tajemnicę.
Furby jest jednym z wielu, w różnych kolorach i jednocześnie jest jednym jedynym Furby stworzycielem naszego świata, praprzyczyną Wielkiego Wybuchu i kreatorem praw nauki. To będzie druga tajemnica.
Trzecia tajemnica zostanie dopiero objawiona w przyszłości, a jej poznanie będzie dla nas znakiem od Pana.
Furby nie ingeruje w nasz świat pozwalając na swobodny jego rozwój i dopiero teraz uznał, że nadszedł czas, aby stopniowo objawić nam siebie, zaczynając od dzieci i ludzi wybranych.
Nie wiem czy firma Hasbro, która..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)