Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
24-11-2017ArminiusAgobarda z Lyonu "O bucie żydowskiej".
Żydzi - jak wiadomo - pełnili funkcje komplementarną w społecznościach, w których przyszło im funkcjonować jako mniejszość religijno - etniczna. I pełniąc taką rolę wypełniacza niezajętych nisz - wchodzili w rodzaj symbiozy z rodzimymi elitami w danym kraju - przeobrażając się bardzo często - wraz z nimi - w eksploatorów niższych warstw danego społeczeństwa.
Za podręcznikowy przykład stanu rzeczy jak wyżej służyć może Polska, w której z biegiem czasu wykształcił się model eksploatacji polskiego i ruskiego chłopa przez polską szlachtę, kościół i kooperujących z nimi Żydów - funkcjonujący dobre kilkaset lat. Przykład polski poprzedzony był licznymi antecedensami. I o jednym z nich będzie ninijeszy wątek.
Agobard był biskupem Lyonu w latach 816 - 840. Pałniąc tę funkcję wszedł w ostry konflikt z cesarzem Ludwikiem Pobożnym, faworyzującym Żydów kosztem lokalnej chrześcijańskiej populacji zgodnie ze schematem zasygnalizowanym wyżej. Wyrazem tego konfliktu jest zachowany list Agobarda do cesarza, stanowiący protest przeciwko antychrześcijańskim praktykom uprawianym przez Żydów, a aprobowanych przez cesarza i jego urządników opiekujących się Żydami i gwarantujących im bezpieczeństwo (missi) - zatytułowany: "O bucie żydowskiej". W liście Agobard wskazuje na rozpowszechnione praktyki sprzedawania chrześcijan w niewolę przez kupców żydowskich ( handel niewolnikami w ówczesnej Europie był zdominowany przez Żydów: www.racjonalista.pl/forum.php/s,719152 ), postponowanie przez nich chrześcija..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
18-11-2017PrawdziwaPrawdanowe koło? wymyśl nowe koło!
jestem na etapie odkrycia nowego koła. znaczy odkrywałem już to dawno temu pozwoli to na wystrzelenie satelity na orbitę. na myśli mam trójkątny okrąg. to jest koło które pozwala poruszać się w powietrzu na innych zasadach niż samoloty.

wzór na pole powieszchni ma związek z równaniem eulera dla n równego 3.

pozdrawiam.

mateusz.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
11-11-2017handzlikkoniec świata - strach, obojętność, oczekiwanie?
tak mam ostatnio problem. uważam się za osobę wierzącą ale kiedy przychodzi myśl o końcu świata odczuwam strach i przerażenie. przecież tak nie powinno być. powinien być to czas radosnego oczekiwanie. proszę mnie źle nie zrozumieć - bo życie to wielki dar ale tylko wtedy kiedy odkryjemy miłość Boga do ludzi. inaczej będziemy smutnymi ludźmi którzy go szukają w nauce i astrologii.

jakie w was nie wierzących czy też wierzących budzą się emocje kiedy o tym myślicie?

tą tematykę podejmuje film "chata" - czysty satanism ten film ale zadaje trudne pytanie jak będzie wyglądało życie wieczne i jak spotkamy Boga co się z nami stanie...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 38 (przedawniony)
28-10-2017ErunestianZałożyłem religię wolności i solidarności
Założyłem swoją religię, Opiera się ona na wolności praktyk i jeśli ktoś chce śpiewać mantry Hinduskie do Vishnu i jednocześnie jest ważny Dla niego kult przodków występujący w Japońskiej kulturze i wielu innych, podobają mu się tradycje różnych krajów to powinien zasypiać ze spokojnym sumieniem bez gnębienia ze strony monoteistów, że nie może sobie założyć amuletu bo to "grzech." Według Polskiego prawa każdy w dowolnej chwili może wierzyć w to co pragnie więc zapraszam by łączyć duchowe siły. Razem można więcej

po adresie fejsa prosze wpisac /ReligiaWolnosci/ Monoteistyczne religie Bogów egoistów prowadzą do fanatyzmu, ja najczęściej w swoich praktykach modlitwach wybieram panteon Hindusko - Shintoistyczny. Poza tym jeśli Bóg Jahwe jest wszechmocny i jednocześnie nieskończenie dobry według katolików to czemu zesłał na Hioba Szatana z nieszczęściami i czemu pozwala na całe zło które się dzieje? Według mnie Bóg nie musi być dobry na siłe i nie ma sensu się oszukiwać. W naszej moralności jeśli możemy zapobiec jakiemuś złu a tego nie zrobimy to jesteśmy współwinni więc wszechmocny Bóg też jest winny. Jednak według mnie nie jest możliwe by istniało samo dobro bez opozycji do zła. Jednocześnie razi mnie luźne podejście w kwestii kościoła katolickiego do adaptowania pogańskich praktyk co pokazuje obłudę, Dla nich pismo święte powinno być jedynym wyznacznikiem Boga

YBazsd2 Serwer discord by porozmawiać o duchowości
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
27-10-2017handzlikczy entropia dowodzi że chaos nie był na początku?
nie wiem czym jest entropia pewnie jak większość tutaj. wiem tylko tyle że to największy stan nieuporządkowania materii. więc stan w którym chaos byłby na początku byłby sprzeczny z tą definicją. ponieważ chaos już osiągnął by stan "nieuporzadkowania" i dążył do jego "ułożenia i uporządkowania". idąc dalej czy entropia jest stanem o określonej granicy? tak wynika z definicji. czy zatem wszechświatem działa prawo entropii?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
17-10-2017DrobnerKara śmierci, Franciszek, Jezus...
Cytat:
"Należy z mocą stwierdzić, że kara śmierci jest środkiem nieludzkim, który w każdej formie, w jakiej zostaje wykonany, upokarza godność ludzką. Sama w sobie jest ona sprzeczna z Ewangelią, ponieważ dobrowolnie postanawia się pozbawić życia ludzkiego, które jest zawsze święte w oczach Stwórcy, będącego jedynym i prawdziwym sędzią"
(...)
" Nie można konserwować doktryny i nie pozwalać jej iść naprzód, ani nie można łączyć jej ze sztywnym i niezmiennym odczytywaniem jej bez pokornego działania Ducha Świętego"

Franciszek, Papież Kościoła Rzymsko-katolickiego
Watykan, 11 października 2017 r.

Hmmm...
Czyżby w seminariach argentyńskich zaprzestano uczyć Ewangelii?
Czyżby w argentyńskich szkołach i seminariach zaprzestano uczyć logiki?
Czyżby w Kościele katolickim dopuszczono by Duch Święty mówił co innego, niż Jezus?

[cytat]1 Wtedy przyszli do Jezusa faryzeusze i uczeni w Piśmie z Jerozolimy z zapytaniem: 2 "Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych? Bo nie myją sobie rąk przed jedzeniem". 3 On im odpowiedział: "Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji? 4 Bóg przecież powiedział: Czcij ojca i matkę oraz: [color=blue] Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 41 (przedawniony)
11-10-2017Duch PrawdyWiara w Boga w krajach Unii Europejskiej
"Przedstawiam tu wyniki sondażu przeprowadzonego w 2010 r. we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

W większości krajów Europy Zachodniej, a także w niektórych w Europie Środkowo-Wschodniej, wierzący w Boga znaleźli się w mniejszości. W wielu krajach wiarę w istnienie Boga zadeklarowało mniej niż 30 % pytanych. 20-40 % stanowią ateiści, a około 40 % to osoby deklarujące wiarę w istnienie siły wyższej czy też duchowej...":
polskiatei(*)oga-krajach-unii-europejskiej/
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 285 (przedawniony)
09-10-2017Jolanta KomorowskaBiblia inaczej, a nawet lepiej czy też mądrzej.
Od razu dodam, że nie uczynię z autora Biblii faryzeusza.
Zacznę od Jakuba i Ezawa

Ucieczka Jakuba przed Ezawem

W Biblii występuje kilka opowieści na podstawie których można Mojżesza wyeliminować.
Najciekawszą jest opis ucieczki Jakuba przed Ezawem w dniach żałoby po Izaakau.
Izaak żył 180 lat. W dniach żałoby jego synowie mieli po 120 lat, bo urodzili się kiedy Jakub miał 60 lat.
I ani Ezaw zwany Edomem nie mieszka w górach w dniach żałoby", ani Jakub nie ma potomstwa. Byłby tu opis dwóch historii życia Jakuba i Ezawa. Oczywiście należy wybrać jedną, bo taką opcję proponuje autor zwany Bogiem i wypadałoby posłuchać.

1 Moj. 35:1
1. Potem rzekł Bóg do Jakuba: Wstań, idź do Betelu i osiądź tam. Zbuduj tam ołtarz Bogu, który ci się ukazał, gdy uciekałeś przed Ezawem [!!!}, bratem swoim.
(BW)

Jakub nie mógł uciekać przed Ezawem wcześniej jak dopiero po skradzionym błogosławieństwie czyli w dniach żałoby po Izaaku i miałby wówczas 120 lat.
Słowa o ucieczce przed Ezawem pojawiają się w czasie ucieczki przed Labanem po 20 latach pobytu u Labana.

1 Moj. 35:2-3
2. Wtedy rzekł Jakub do swej rodziny i do wszystkich, którzy z nim byli: Usuńcie obcych bogów spośród siebie, oczyśście się i zmieńcie szaty wasze!
3. Wstawszy bowiem, pójdziemy do Betelu. Tam zbuduję ołtarz Bogu, który mię wysłuchał w dniu niedoli mojej i był ze mną w drodze, którą odbyłem.
(BW)

Wygląda na to, że i Jakub zgadza się z wersją ucieczki przed Ezawem, więc powinien mieć po tych słowach 140 lat. I rodowód potomków..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
02-10-2017TacjanaSprzeczności Nowego Testamentu
Witam

Wielu uważa, że w Nowym Testamencie są sprzeczności. Znalazłam link do artykułuhttp://mieczducha888.blogspot.com/2014/09/pozorne-bedy-i-sprzecznosci-w-biblii.html , który jednak zawarte kwestionujące te sprzeczności. Co Wy na to?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
29-09-2017ArminiusCharles Darwin - czyli pascalowska trzcina myśląca.
Galileusz mawiał iż stwórca obdarzył ludzi dwiema księgami. Jedna z nich – scriptura – pisana ręką ludzi, jest pogmatwana, nieklarowna, trudna interpretacyjnie, co może prowadzić do popełniania pomyłek. Druga – natura – jest doskonała, tak jak doskonałe, przejrzyste i nie pozostawiające żadnych wątpliwości są prawa przyrody. Z biegiem czasu ów pogląd Galileusza - trochę zmodyfikowany – stał się fundamentem teologii natury, która głosiła, iż przyroda w każdym swoim przejawie jest dowodem na istnienie projektu – według którego została ona skonstruowana przez boskiego architekta. Darwin w 1836 r. po powrocie z 5-letniej wyprawy statkiem „Beagle” dokoła świata ( w trakcie której zgromadził materiały do sformułowania teorii ewolucji) był ortodoksyjnym wyznawcą takiej właśnie odmiany teizmu. Jednakże całe jego późniejsze życie – to proces stopniowej, systematycznej utraty wiary, przed którym uczony bronił się zażarcie ( wspomagany w owym świętym boju przez jego wielce bogobojną małżonkę). Wiara Darwina erodowała jak klif podmywany przez morskie fale. Uczony został schwytany w pułapkę między Scyllą wychowania religijnego i dominujących poglądów epoki, której przecież dzieckiem nieodrodnym był, a Charybdą swoich badań naukowych, ich wyników, zasad teorii która sformułował, dociekliwym i sceptycznym umysłem wielkiego uczonego jakim niewątpliwie był. Ową prowerbialną słomką, która przełamała grzbiet wielbłąda była kwestia cierpienia...
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)