Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
05-02-2018okenosLisa Williams
www.youtube.com/watch?v=_9R3S7dhD0k Co myślicie o tej kobiecie i jej działalności?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
05-02-2018Pan KapećCzy człowiek może nawrócić diabła?
W opowiadaniu o Hiobie w Pś. szatan wcale nie ukazuje że Boga nienawidzi. Jest w nim wiele zwątpienia i podstępu co do wiary ludzi w Boga. Podobnie w ks. rodzaju podczas kuszenia Ewy.

Czy narodzi się kiedyś człowiek, który przekona złego że człowieka kocha Boga, nie dlatego że ten zaszczepił w nim implant zbawienia i wiecznego szczęścia za oddawanie mu czci i za życie w zgodzie z Jego prawem i tym samym nawróci szatana?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
27-01-2018Julka118Ateistka + Katolik
Od pół roku jestem w związku z bardzo wierzącym katolikiem, a sama jestem ateistką, która wychowała się w katolickiej niepraktykującej rodzinie. Mam chrzest i komunię, bierzmowania już nie. Na początku sądziłam, że ten związek będzie trudniejszy dla mojego chłopaka jeśli chodzi o kwestie religijne, bo przecież skoro ja nie wyznaję żadnej religii, to wystarczy, abym akceptowała jego, a on mnie. Po czasie okazało się, że i dla mnie jest to trudniejsze niż sądziłam. On nie próbuje mnie nawracać, ale często rozmawiamy na tematy religijne, bo ja je po prostu lubię tak z zainteresowań, a on być może ma nadzieję,że uda mu się mnie przekonać, ale nic na siłę. Problem w tym, że przy każdej takiej rozmowie boję się, by nie urazić jego religijnych uczuć, bo myślę że jest w tym temacie trochę wyczulony, chociaż nie mówię nic co z mojej strony miałoby obrażać jego religię. Mam też wrażenie, że w ogóle nie potrafimy się w tej kwestii zrozumieć, gdyż jego argumenty są dla mnie bezsensowne i nie wiem jak na nich może opierać swój światopogląd, a on pewnie podobnie odbiera moje. Tak się złożyło, że mam wiele wierzących znajomych, w tym kilku bardzo wierzących i w pełni ich akceptuję, nie śmiem ich obrażać czy coś, ale nimi nigdy nie będę musiała dzielić życia. Z moim chłopakiem na razie mamy tylko 21 lat, ale bierzemy ten związek na poważnie, więc czasem pojawiają się tematy o przyszłości. Ostatnio żalił się że nie wie jak podejść do seksu przedmałżeńskiego i o ile bez tego potrafiłabym wytrzymać..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
24-01-2018MaxGolonko2Sensacyjnie niska religijność. Dokładnie zero procent.
Aż 94% Islandczyków poniżej 25 lat wierzy, że wszechświat powstał podczas Wielkiego Wybuchu. A co z teorią Wielkiego Odbicia, której żaden poważny naukowiec nie wyklucza?! Oj oj oj ... Swoją drogą budowla na zdjęciu zaskakująco dobrze przypomina statek kosmiczny - czyżby proroczo?


icelandmag(*)created-world-new-poll-reveals


W artykule jest wspomniane 0%

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
22-01-2018zibimarkBóg jest niedorzeczny przez swe atrybuty
Istnieniu boga zaprzeczają atrybuty ktróre ludzkośc mu życzeniowo nadała!
Pierwszym z tych absurdalnych atrybutów jest BOSKA WSZECHWIEDZA .
Czy bóg mógłby czegoś niewiedzieć? -jeśli jest wszechwiedzący to jest to NIEMOŻLIWE !
Skoro bóg stworzył wszystko co istnieje to wiedział również stwarzając/projektując konkretnego człowieka kim on później będzie. Jeśli dany człowiek stał się łotrem to bóg doskonale wiedział że on tym łotrem będzie (jeśli istnieje wolna wola to i ona jest dziełem boga zatem wszystkie wybory człowieka są zdeterminowane projektem wszechwiedzącego boga a więc tym jaki bóg miał zamysł wobec konkretnego człowieka gdy go projektował) i nikim innym ponieważ ZNA WSZYSTKIE KONSEKWENCJE SWOJEGO DZIEŁA!
Wine więc za to że ktoś jest łotrem ponosi sam bóg wszechwiedzący , ponosząc więc winę za uczynienie go łotrem nie może go tym czasem za to łotrostwo ukarać.
Kto zaś uważa że bóg nie mógł wiedzieć jak przebiegać będzie postępowanie ( rozwój) jego dzieła (w tym konkretnym przypadku-człowieka) tj. kto twierdzi że bóg nie mógł przewidzieć jak postąpi rozwój jego projektu tym samym potwierdza że bóg nie jest wszechmogący/wszechwiedzący i powinien poddać falsyfikacji atrybuty które do tej pory bogu przypisywał co może w ostatecznym rozrachunku potwierdzić brak wiarygodności idei boga.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
15-01-2018StefanowiczMoja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina... moja?
Przeglądam właśnie co napisano pod hasłem "mantra" w Wikipedii. Nie ma nic o chrześcijaństwie, judaizmie i islamie. Przecież tam tego pełno jest. Pod hasłem "zaklęcie" też nie ma. Modlitwa to przecież zaklęcie rzucane na samego siebie. Formuła magiczna, jak zwał tak zwał... Ja to nazywam mantrą.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
12-01-2018okenosUzdrowiciele z Brazylii
,,Tysiące Brazylijczyków wierzą w moc "mediumicznych chirurgów" operujących bez znieczulenia przy pomocy... igieł lub nożyczek. Uzdrowiciele twierdzą, że pomagają nawet pacjentom z nowotworami, wobec których medycyna konwencjonalna okazała się bezradna. Wszystko dzięki wsparciu płynącemu z zaświatów.

"Duchowi chirurdzy" operują bez znieczulenia

Rok 1997. Reporter brazylijskiej telewizji stoi obok Rubensa Fariasa Juniora, który grzebie skalpelem w oku starszej kobiety, wykonując zamaszyste ruchy. Na koniec wyciąga narzędzie, daje nic nieczującej pacjentce kilka pstryczków w nos i przechodzi do kolejnej osoby z tłumu wydającego się nie mieć końca. Przez lata codzienność Fariasa Jr. wyglądała właśnie tak. Ten urodzony w 1954 r. w São Paulo uzdrowiciel chwali się, że leczył prezydenta Figueiredo, ministrów, piłkarzy i celebrytów, choć miał też, jak wszyscy ludzie w tym fachu, poważne problemy z prawem.

- Pobieraliśmy opłatę - 10 dolarów, ale płacili tylko ci, których było stać - powiedział Farias w rozmowie z "O Globo". - Pracowałem po 12-13 godzin dziennie, nie widziałem więc powodów, by nie brać za to pieniędzy. Przecież musiałem jakoś wyżywić rodzinę, a żeby zająć się uzdrawianiem porzuciłem pracę inżyniera.

Farias działał podobnie jak wielu wcześniejszych mediumicznych chirurgów. Najpierw wchodził w trans, a następnie oddawał ciało pod kontrolę dr. Fritza - ducha lekarza, który pomagał ludziom z zaświatów. Farias używał skalpeli, pincet, haków i innych narzędzi, operując..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
10-01-2018Mariusz AgnosiewiczTrzej Królowie
W ramach Kalendarza Adwentowego Polandball ukazał się taki oto żarcik z pokłonu Trzech Królów: Dzieciątku Jankesek swoje dary składają Meksyk (imigranci), Arabia Saudyjska (ropa) oraz Chiny (metale ziem rzadkich). Choć jest to niezamierzone, to ów żarcik najbliżej jest historycznego sensu biblijnego symbolu.


Otóż "mirra, kadzidło i złoto" to jest metafora najważniejszego szlaku handlowego, jaki przebiegał przez Bet Lechem, gdzie urodził się Jezus: tzw. Szlaku Kadzidlanego, który biegł przez cały Półwysep Arabski. Były to najważniejsze towary tego szlaku. Mirra (kamfora) pochodziła z królestwa Saby, kadzidło (al-luban czyli mleczna żywica z kadzidłowca) z Abisynii, zaś złoto wydobywano nieopodal Mekki. Mirra, kadzidło i złoto były dla ówczesnej Arabii tym, czym dla Polski bursztyn lub odnosząc do współczesności: tym czym dziś jest dla Arabii ropa.

Magowie podążający za gwiazdą to także metafora związana z tym szlakiem. Ówcześni handlarze poruszając się po pustyni stosowali "naturalnego GPSa" czyli astronawigację. Musieli dobrze znać się na gwiazdach. Z kolei biblijny termin "magi" znaczy "mędrca", który zna się na gwiazdach (słowo ma genezę zaratusztriańską, gdzie magowie zajmowali się astrologią).

Zatem w sensie dosłownym Magowie nie byli królami, lecz handel czyli pieniądz jest niekoronowanym królem świata, który mało komu się kłania.

Wątek magów znajduje się jedynie w Ewangelii Mateusza. Wedle tradycji autorem..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
07-01-2018romaroKoleda
Tak Tadeusz Żeleński opisał ten czas wizyt duszpasterskich:

"Ale największy terror połączony jest z obrzędem kolędy. Cóż za uroczystość, cóż za aparat i w rezultacie do jakiego celu! Ksiądz obchodzi domy w asyście kościelnych, organistów, zelatorów. Drzwi domów muszą być na oścież otwarte. Na stole ma być krzyż i jarzące się świece; obok — pisma kościelne i religijne, na podłodze klęcznik lub poduszka. Gdyby ktoś w tym czasie — nie daj Boże — musiał wyjechać, ma zostawić pieniądze dla księdza u gospodarza. Tymi i innymi sposobami, tam gdzie komornik nie znajdzie już nic, poborcy w sutannie wyciskają jeszcze z największej biedoty miliony.

Oto „Szarlejskie Wiadomości Wiadomości Parafialne, organ Akcji Katolickiej”, z dn. 14 lutego 1932. Cóż za posępna lektura! Same „gorzkie żale” — „drogi krzyżowe dla dzieci” — „drogi krzyżowe dla dorosłych” i po każdym wierszu: płać, płać, płać! I co za sposoby wymuszenia, pod grozą mąk piekielnych, hańby doczesnej, no i — o czym się nie wspomina, ale co wszyscy dobrze wiedzą — pod grozą utraty pracy i bytu z piętnem „bezbożnika”. Każdy z parafian musi oddać kartkę odbytej spowiedzi: „bez tej kartki (czytamy w „Wiadomościach Parafialnych” — czego Boże nie daj — pogrzeb bez krzyża, bez kapłana, bez miejsca poświęconego, pod płotem”... Ale nie tylko za brak kartki spowiedzi grożą takie rygory. To samo za uchylenie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
03-01-2018Irracja"Kody kulturowe świąt"
Chciałbym się odnieść do artykułu o tym samym tytule p. Agnosiewicza.
Cytat:
Media epatują dziś wyznaniami celebrytów, którzy uciekają od świąt, ponieważ gardzą polską tradycją

... wątpię by celebryci aż "gardzili" tą tradycją. Poza tym nie jest to tradycja słowiańska (a więc i nie polska) lecz tradycja chrześcijańska. Błędem jest utożsamianie polskości wyłącznie z katolicyzmem, choć ta religia jest dominująca na naszych ziemiach od ok. 1000 lat. Błędem jest również utożsamianie tradycji wyłącznie z religijnością. Religie przychodzą i odchodzą, zaś zawsze pozostaje coś ponad pokoleniowego, ponad narodowościowego, ponad kulturowego i ponad religijnego. To więzi rodzinne, więzi sąsiedzkie i więzi społeczne. To właśnie z nich wywodzi się tradycja. Ich pogłębianiu i utrzymywaniu służy tradycja (co jeszcze dość wyraźnie widać w kulturze nordyckiej). I to bez względu na różnice wiekowe, narodowościowe, kulturowe, czy nawet religijne. To z tego powodu tradycja trwa i przekształca się, odrzucając niektóre (przestarzałe już) "składniki" i przyjmując nowe. Nowe, bardziej odpowiadające nowym czasom i zmieniającym się stale społeczeństwom. Brak ewolucji tradycji prowadzi do skostnienia, nadmiernej formalizacji oraz normalizacji, a w efekcie do odrzucenia i zaniku tejże tradycji. Co dziś widać i w Polsce...

[Cytat]Obecny kod kulturowy buduje naszą dzisiejszą wspólnotę. Hejtowanie świąt nie jest zatem przejawem laickości, lecz swoistego nihilizmu..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)