 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 24-06-2006 | Wrogość | Kościół,Bóg,zniechęcanie ... |
Jestem w okresie dojrzewania,zdaję sobie sprawe z tego ,że moj organizm przechodzi metamorfozę.Zmienia się światopogląd,moja dusza,doznania duchowe.Mam 15 lat ,a moja rodzice sa katolikami.Zastanawiam się nad sensem życia lecz ktoś powiedzial mi,iż sens życia pomoga znaleźć Bóg. I właśnie tu tkwi problem,że ja nie umiem uwierzyć w Boga.Mam chęci lecz one nie pomogą.Mam wiele zastrzeżeń do wiary.a religii jestem znana z kontrowersyjnych wypowiedzi ,aczkolwiek bardzo prawdopodobnych.Smieję się z ludzi,ktorzy przezywaja to.iż Bóg przyjdzie zbawić nas i cały świat.JEst to dla mnie istny kabaret.Chodzę na religię,bo muszę. W książcę "Kod Leonadra Da Vinci" mamy mowę o tym,że Jezus miał żonę,jeżeli tak to nasza wiara upadnie.A więc stawiam pyatanie :dlaczego mamy uczęszczać do kościola,na lekcje religii ? Jeżeli to nie ma sensu. Byłąm kiedyś w spowiedzi na ktorej przyznałąm się ,iż nie byłam rok.Spowiednik zaczął na mnie krzyczeć,żę to niedopuszczalne.Wyszłam zła,zniesmaczona i zdenenerowana.Wtedy pomyślałam,ze już nigdy nie pojde do koscioola ani do spowiedzi lecz moj pomysl niestety sie nie udal,dlatego ze musialm isc na chrzciny do kosciola,lecz na spowiedzi nie bylam do tej pory (1,5 roku)i nie wybieram sie tam.NAstepne moje pytanie brzmi:Dlaczego księża zniecheceaja nas tak do kosciola,religi i Jezusa?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 20-06-2006 | Totus | Antropoteizm |
Czy chrześcijaństwo to antropoteizm ? Zwracam się po sześciokroc z prośbą o wskazanie argumentu przeciw. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 40 (przedawniony) | | 19-06-2006 | Ocykan | Co się wydarzyło na drodze do Damaszku? |
To, że ktoś zmienia swoje poglądy o 180 stopni nie jest zjawiskiem wyjątkowo rzadkim. Zwykle jednak jest to proces, jakaś ewolucja. Rzadko się zdarza taka krańcowa zmiana poglądów z dnia na dzień czy z godziny na godzinę. Taka metamorfoza zawsze ma jakąś istotną przyczynę, zwykle jakieś traumatyczne przeżycie. Co zatem spotkało Szawła z Tarsu na drodze do Damaszku, że ten, który wyruszył w drogę jako zaciekły wróg chrześcijan, ukończył ją jako ich prozelita i późniejszy apostoł Paweł? Przecież to tak, jakby np. Mariusz Agnosiewicz stał się apologetą Kościoła Katolickiego (i to z dnia na dzień). Zresztą co tam Agnosiewicz! Metamorfoza taka wydaje się mało prawdopodobna nawet w przypadku racjonalistów znacznie mniej zacietrzewionych. Powyższe pytanie zadaję wyłącznie ateistom i/lub innowiercom, odpowiedź bowiem katolika jest oczywista: "Objawił mu się Chrystus". Jak to jednak można wytłumaczyć, wyeliminowawszy interwencję sił nadprzyrodzonych? Przychodzą mi do głowy dwie hipotezy, ale obie mają słabe punkty: a) Szawłowi (np. na skutek upału, zmęczenia, itp.) przydarzył się jakiś wylew (o czym by mógł świadczyć upadek z konia i okresowa utrata wzroku) połączony z halucynacją. Owszem, halucynacja jest prawdopodobna. Tylko dlaczego jej przedmiotem był Chrystus, którego przecież Szaweł uważał za zwykłego człowieka (i to niezbyt cnotliwego), Wyobraźmy sobie, że któryś z Was ma podobną halucynację. Czy uzna ją za objawienie? A przecież Wy (przynajmniej w znacznej większości) nie jesteście.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 38 (przedawniony) | | 18-06-2006 | jarekland | Ukrzyzowanie. |
Człowiek wleczący krzyż (nieważne czy to była belka czy dwie skrzyzowane), następnie przybijany do niego i wiszący w męczarniach az do śmierci. Tak kara była stosowana przez Rzymian wobec wrogów cesarstwa. Zginęło w ten sposób min ok. 4 tys spośród powstańców którzy walczyli pod wodzą Spartakusa. Zastanawiam się co sprawia że ten fakt jest mniej znany niż śmierć jednego Żyda w Izraelu?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 16-06-2006 | Mirosław | Krytyka BUDDYZMU, "JA" wschodnie VS zachodnie |
List jest skierowany do buddystów, w rozumieniu takim ze podjąłem tu jakby rozmowę z ich filozofią. I krytykę. Planuję stworzyć tekst dłuższy który miałby charakter holistyczny w krytyce tych poglądów. Zapraszam na początek przyjaciół racjonalistów do zapoznania się z moim tworem. Chciałbym zwrócić uwage na fakt który mnie porusza w buddyzmie ale w negatywnym znaczeniu. Uprawiacie ( buddyści) poprzez medytacje analityczne i nieanalityczne, działalność zmierzą do tego by położyć kres cierpieniu które bierze sie zdaniem Buddy z "niezrozumienia natury rzeczy" przez co rozumie wiarę w istnienie JA, która implikuje pragnienia których zaspokoić nie można. Fakt nie posiadania przez człeka trwałej, niezmiennej istoty mnie tu nieinteresuje sam to przyjmuję za prawdę. ALe postulowane w buddyzmie podejście zmierzające do tego by poczucie JA "rozpuścić" ("wyzwolić się z iluzji") jest jedną z możliwych dróg które mozna wybrać, drugą jest częściej spotykane na Zachodzie (w zach. filzozofii i psychologii) WZMACNIANIE poczucia JA. Dąży się do tego mówiąc za np. Foucaultem by "tworzyć siebie, bo jaźn (tu się zgadzamy) nie jest nam dana" mozemy zatem myśleć o sobie- i dzięki autorefleksji BUDOWAĆ swój wizerunek a NIE pozbywać się go jak chce fil. wschodnia. Dąży się do tego by "wykuć" jednostkę SILNĄ, ASERTYWNĄ, TWÓRCZĄ, po prostu jednostkę "jakąś" z kręgosłupem. W przeciwieństwie do bycia "bezjaźniowcem" !!! NIe wiem czywiecie ale badania socjologiczne wskazują ze poziom konformizmu u ludów ze.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 33 (przedawniony) | | 15-06-2006 | RudiMagx | JPII - święty czy heretyk? |
Czy Jan Paweł II był Świętym czy heretykiem? Nie zwracam się z tym pytaniem do wierzących bo nie o wiarę mi chodzi, ale o argumenty za albo przeciw... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 15-06-2006 | Sławomir | Rozterki |
Od roku studiuję wasze felietony i muszę stwierdzić , że wywróciły całe moje życie religijne do góry nogami.Te wasze artykuły tyczące się osoby Chrystusa naprawdę robią wrażenie Muszę stwierdzić że już od dłuższego czasu ,a konkretnie,od lektury "Opowieśc ibiblijnych" Kosidowskiego, patrzę innym okiem na naszą wiarę.Zastanawia w tym wszystkim mnie tylko jedna a raczej dwie rzeczy mianowicie. Dlaczego Judasz zdradził Jezusa. Nie wierzę , że zrobił to z chęci zysku,wszak był skarbnkiem Apostołów i trzymał kasę więcmógł brać ile dusza zapragnie. Druga rzecz to ta,że jak wiemy Apostołowie byli ludzmi małej wiary i w chwili śmierci Jezusa na krzyżu(tak typwej dla okresu rzymskiego), wręcz go opuścili.Więc proszę mi odpowiedzieć ,jeśli odrzucimy Zmartychwstanie Jezusa ,co wzmocniło ich wiarę tak mocno że ryzykując życie wyruszyli głosić Dobrą Nowinę.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 26 (przedawniony) | | 14-06-2006 | mo.ko | co z nami bedzie??? |
co myślicie na temat reinkarnacji?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 62 (przedawniony) | | 10-06-2006 | szulc | kod Leonarda da Vinci |
Moim zdaniem film o tak beznadziejnej tematyce nie powinien być w kinach podczas pielgrzymki papieża do Polski. Jest on antykatolicki i nie ma w nim żadnych istotnych faktów. Da Vinci żył 1500 lat po Jezusie co sprzecza się z rzekomym istnieniem żony Jezusa i graala. mam15 lat ten film wywoła negatywne skutki wśród młodzieży i dzieci. walczmy z antykościelnymi legendami i nie pozwólmy aby one zawładnęły Kościołem. Ićmy do przodu a nie cofajmy się. Wbijanie do głowy dzieciom i obywatelom że Jezus miał żone i że istniał graal to naruszanie wolności religijnej. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 09-06-2006 | donia | ......... |
mam dopiero 14 lat...moi rodzice wychowywali mnie w wierze katolickiej,,,szczerze,, to zastanawiam sie czy ja w ogóle jestem wierząca..może chodze do kościoła tylko żeby mieć swięty spokój od rodziców;p możliwe...nie wiem..raczej wierze..ale..mozna wierzyc a nie praktykowac tej wiary!?!?moja katechetka mówi że nie...co o tym myslicie,,,dla mnie..mszy niedzielne są dość nudne..w kółko to samo..taka rutyna...
| Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |