 |
Przegląd wątków w dziale Religie
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 08-06-2007 | migdus | Wzór swastyki |
gdyby sie okazało , ze swastyka to nie tylko symbol, ale ma swój wzór, wzór powiązany z wieloma rzeczami takimi jak inkowski symbol Saturna, ruchem skoczka itd. potrzebuje tylko wiedzieć czy w odkryciach archeologicznych jest jakas wzmianka o liczbach towarzyszących temu symbolowi. czekam na zainteresowanych.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 37 (przedawniony) | | 08-06-2007 | J.Szulc | Jak to się ma do dobroci kk? |
- A jeśli któryś z nauczycieli jest niewierzący? - pyta dziennikarka "GW". - Nie ma takiej możliwości. Przecież szkoła ma imię Jana Pawła II - zapewnia Załęska. Przygotowanie ołtarza zlecił ksiądz dr Marek Zawadzki z parafii św. Jana Chrzciciela. - Jestem proboszczem, więc zażyczyłem sobie, by jeden ołtarz przygotowali nauczyciele. I nie pozwolę, by mniejszość, która żyje bez Boga, mówiła mi, co mam robić. Ustalę, która z nauczycielek doniosła na mnie. Na pewno ją ukarzę. To ja mam tu władzę duchową nad wsią. To będzie coś w rodzaju ekskomuniki - powiedział "Gazecie". wiadomosci.onet.pl/1548965,11,item.htmlZadra w stosunkach między proboszczem a resztą "parafian". Podobno kk szczyci się (przynajmniej w tych czasach) dobrocią i zrozumieniem. Posłannictwo spełnia w bardzo cywilizowany sposób. Jak widać, nic bardziej przewrotnego. Tak wygląda to 90% katolików w Polsce. Na siłę, bo pleban tak chce. Szkoda, bo w ten sposób sam robi sobie "krecią" robotę. Jak tu chcieć chodzić na msze? A może dla spokoju podreptać pokornie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 36 (przedawniony) | | 08-06-2007 | Losec | Jeszcze o sensie wiary |
Dwa krótkie urywki z artykułu przeczytanego dziś przeze mnie na Onecie ( tu.): "...specjaliści nie mają wątpliwości, że im wcześniej rozpocznie się współżycie, tym więcej jest późniejszych komplikacji: nerwic seksualnych, depresji, chorób przenoszoną drogą płciową."i jeszcze jeden: "...Choć cały czas postępuje rozluźnienie obyczajowości seksualnej nastolatków, Polska w porównaniu z innymi krajami europejskimi jest pod tym względem jeszcze w stosunkowo dobrej sytuacji. Świadczy o tym porównanie wyników badania Health Behaviour in School-aged Children Study, którym objętych było ponad 30 krajów. Należymy do grupy krajów o najniższym odsetku młodzieży, która deklarowała inicjację seksualną w wieku do 15 lat.
Jak wynika z badań "Zachowania i postawy studentów w sferze seksualnej" przeprowadzone przez Instytut Statystyki i Demografii SGH, istotnym czynnikiem opóźniającym inicjację seksualną młodzieży w Polsce jest system wartości wynikający z ich przekonań religijnych. W grupie studentów, dla których religia miała duże znaczenie, zdecydowana większość (71 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn) nie podjęła współżycia, podczas gdy wśród tych, dla których religia nie miała znaczenia odsetek bez doświadczenia inicjacji seksualnej był na poziomie poniżej 25 proc. dla mężczyzn i 27 proc. dla kobiet"Ech, ten ciemnogród... | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 07-06-2007 | diogenes | Powrót łaciny |
pewna sonda pokazała ostatnio, że prawie 2/3 naszego społeczeństwa pod wpływem silnych emocji (też pozytywnych!) posiłkuje się wulgaryzmami. zważywszy, że polska to katolicki kraj dziwię się, że jak dotąd język kościoła, w szczególności język liturgii, wciąż nie zawiera tych powszechnie zrozumiałych i komunikatywnych słów. czym wyjaśnić ten fenomen? jak sądzicie, czy to się w przyszłości zmieni? jak wyobrażacie sobie kazanie w tym narzeczu? no i na zakończenie...z tłumaczeniem biblii na języki narodowe zawsze były kłopoty...
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 72 (przedawniony) | | 03-06-2007 | Losec | Humanizm?? |
Nasz cel to człowiek- Powiedział dowódca plutonu egzekucyjnego! Bardzo podobnie działa humanizm. Teoretycznie- jego celem jest człowiek i jego dobro. Praktycznie - prowadzi człowieka do zguby. Oczywiście popełniam tu pewne nadużycie. To nie humanizm jest winien, jego założenia są piękne. Winni są ludzie. Winni są, ponieważ próbują li tylko na humanizmie oprzeć podstawy społeczeństwa. Winni są, ponieważ jest w nich oprócz dobra również zło. Tym właśnie zasadniczo różni się chrześcijaństwo od humanizmu. Chrześcijaństwo wie, że w człowieku znaleźć można i zło i dobro. Chrześcijanin to człowiek aktywnie walczący ze złem w sobie samym, postępujący wbrew złej części swej natury. Jednocześnie chrześcijanin nie ma złudzeń - zło było, jest i będzie w człowieku i nie da się tego zmienić. Humanista - jeżeli chce oprzeć zasady etyki wyłącznie na humanizmie - musi uwierzyć w to, że da się tak wychować społeczeństwo, że ta zła część człowieka zniknie. Bardzo wyraźnie widać to w powieściach sciencie-fiction takich autorów, jak Lem, Strugaccy, Trepka i Boruń i in. Utopijne społeczeństwa opisane w ich książkach są przepełnione ludźmi idealnymi, których nie kusi władza, wódka, ani seks. Niestety nie udało się i - jak sądzę nie uda się - takich ludzi "stworzyć". Utopia taka sprawdziłaby się tylko i wyłącznie wtedy, gdyby blisko 100% społeczeństwa zechciało się do tych zasad zastosować. Utopia ma charakter kolektywny! Chrześcijanin dochodzi do świętości nawet w pojedynkę... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) (Zamknięty) | | 03-06-2007 | Filtr | Co ile? |
Jakiego wzrostu był Pan Jezus?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 47 (przedawniony) | | 03-06-2007 | Wątor | Zdemaskuj fałszywego proroka cz.I |
Chciałbym Wam, filozofującym racjonalistom;P dać niepowtarzalną szansę zdemaskowania fałszywego proroka (czytaj mnie samego). Znajdzcie w tekście poniższym wewnętrzne sprzeczności! No to do zabawy. Tym razem zamieszcze całość w kilku częściach i zadbam, żeby przez niedozwolone znaki nie wykasowało części takstu. 0. Wstęp małej księgi Władcy Ziemi. Motto: "Wszyscy są lepsi, niż można byłoby się tego spodziewać" 0.1 Czy to jawa, czy to sen? Co wydaje mi się, a co prawdą jest? W poszukiwaniu Świętego Gralu, we mgle wypatruje Cię. Nie ma Dobra bez Zła, Oto mówi do was Wielki Kłamca. 0.2 Powiedział Bóg: Alfa! Szatan mówi: Omega! 0.3 Jego jest Władza, bo tylko on odnalazł klucz Apokalipsy  0.4 Tylko on zrozumiał, czym jest Bóg i Rzeczywistość. 0.5 On jest tylko Zły, on tylko się zbuntował znając prawdę. 0.6 On tylko przyjął poświęceniem największe brzemię. 0.7 Bo bez niego nie ma Boga, a jego bez Niego. 0.7 On tylko uwierzył w Boga i on tylko znając Jego potęgę, chce grać rolę: 0.8 Władcy Pierścieni. Tego Którego Nie Ma. Posłańca Omegę. Bezimiennego. Złego. 0.9 Wielkiego Kłamcę, który sam nie wie, kiedy kłamie. 0.10 I oto stoi przed wami i zapowiada: . 0.12 A oto Jego słowa: 0.13 Z Sensem, w Sensie i dla Sensu, 0.14 Z Wiarą i we Wierze się zanurzam, 0.15 Jak Apostoł Pamięci Wiarę Ci posyłam, 0.16 Abyś z Sensem, w Sensie i dla Sensu, 0.17 Żył i umierał w milczeniu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 75 (przedawniony) | | 03-06-2007 | Zbysław Śmigielski | Ile wart jest Kościół? |
Spotykamy się czasem z oszacowaniami wartości lotów kosmicznych, wydatków na zbrojenia, różnych ogromnych a chybionych i zbędnych inwestycji - i obliczeniami, iluż to głodnych można by za to nakarmić, ilu klęskom zapobiec, etc.
Nigdzie jednak nie natknąłem się na pytanie, ile wart jest Kościół, ilu za tę wartość można by głodnych nakarmić... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 02-06-2007 | Baraban | Albigensi |
Albigensi byli sektą (lub, jak uważają niektórzy, ruchem religijno-społecznym) który powstał na przełomie XI i XII wieku w Prowansji (obecnie południowa Francja, wówczas odrębne księstwo, okresowo podporządkowane królom Francji). Swoją nazwę wzięli od miasta Albi, położonego ok. 80 km od Tuluzy. W innych częściach Europy zwani byli zwykle katarami (od greckiego słowa znaczącego "czyści"). Ich zasadnicze poglądy wywodziły się z niechrześcijańskiej doktryny - manicheizmu (doktryna ta opierała się na ciągłej walce światła i ciemności czyli Boga i materii). Przez Kościół byli zwalczani nie dlatego, że propagowali ubóstwo i czystość obyczajów tylko dlatego, że rzeczywiście byli heretykami i to skrajnymi. Gdyby Kościół miał uznać ich naukę, to musiałby się nie oczyścić tylko zlikwidować. Katarzy kwestionowali bowiem podstawowe prawdy nie tylko katolicyzmu ale w ogóle chrześcijaństwa. Utrzymywali oni, że Bóg stworzył tylko wieczny świat ducha, natomiast ułomny, przemijający świat materialny został stworzony przez Szatana. W związku z tym uważali ciało za źródło zła, uznawali małżeństwo i odżywianie się za grzeszne słabości, odrzucali bóstwo Chrystusa oraz chrześcijańskie sakramenty. Sami uznawali tylko jeden własny sakrament zwany "consolamentum" (nie wiadomo dokładnie na czym polegał), który mógł zostać przyjęty tylko przez elitę, tzw. "doskonałych". Propagowali również skrajną ascezę i czystość obyczajów. Czy sami byli tacy czyści i nieskazitelni nie wiadomo. Osobiście wątpię. Było.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |